Προς το περιεχόμενο

σπουδές στο αρμόνιο


nasiaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα φέτος αρμόνιο στο ωδείο της περιοχής μου. Είχα αγοράσει το πιο φθηνό μοντέλο της Yamaha (μα ειλικρινά ό,τι πιο φθηνό υπήρχε, γύρω στα 150 ευρώ πρόπερσι, για άλλη χρήση) και τώρα που ειναι ακόμη αρχή φτανει και περισσεύει. Στο ωδείο το μάθημα γίνεται σε δίσκαλο αρμόνιο, και όπως είμαι σίγουρη οτι ξέρετε πολύ καλύτερα από εμενα, αργότερα χρειάζεται δίσκαλο για να μπορεσει κανείς να συνεχίσει για πτυχίο. Σίγουρα κάποιοι θα μου πουν να μη βιάζομαι κι έχω καιρό ακόμη, αλλά ήδη έχω μπει στην ύλη της 2ης χρονιάς (της προκαταρκτικής) και γενικά πάω σχετικά γρήγορα, οπότε φαντάζομαι οτι σχετικά γρήγορα θα φτάσει και η ανάγκη για δίσκαλο.

Εκανα ενα τσεκ και ανακάλυψα(όχι την Αμερικη, δυστυχώς....) οτι τα καινούργια δίσκαλα είναι πρακτικά απλησιαστα (2800 το φθηνότερο), τα δε παλιά που πωλούνται είναι μουσειακά κομμάτια (το πιο καινούργιο 20-25 ετών, ανοίγεις το διακόπτη και ακούς το βομβο του ρεύματος στην περίπτωση που δουλεύει) και επίσης εχουν τσουχτερες τιμές (γνώμη μου είναι οτι όταν κάτι είναι ΤΟΣΟ παλιό, δεν μπορεί να στοιχίζει 400-500 και πλέον ευρώ, μέχρι και 1750 για αρμόνιο 20ετίας, δηλαδή τι να πω πια). Άσε δε το καλύτερο, το παίρνεις, βάζεις την παλιατσαρία σπίτι σου κι αν αργότερα θελήσεις να την απομακρύνεις (γιατί δε σου είναι πια απαραίτητη), δεν μπορείς. Γενικά αντιμετωπίζω πολλά και ποικίλα διλήμματα, και χθες ήρθε και ο δάσκαλος μου να μου προσθέσει ακόμη ένα: Γιατί να μην περιμένω, λέει, και αργότερα να πάρω ένα καλό μονόσκαλο με πεταλιέρα; Η πεταλιέρα της Roland, λέει, πουλιέται χωριστα. Μάλιστα. Ωραίο μου ακούγεται, αλλά δεν μπόρεσα να ζητήσω διευκρινήσεις, διότι ο δάσκαλος μου περιφρονεί το αρμόνιο (άκουσον άκουσον) και δε σπαταλά τπν πολύτιμο χρόνο του μαθήματος σε τέτοιες συζητήσεις.

Τι θέλει λοιπόν να πει ο ποιητής; Κατ' αρχάς, τι εννοούμε πεταλιέρα; Προφανώς τα ποδόπληκτρα, Είναι ας πούμε κάτι σαν την PK-5A MIDI DYNAMIC PETALIERA 13 NOTES

ROLAND που βρήκα σε ένα site? Και με τι αρμόνιο συνδέεται (ρωτά η ασχετη). Μόνο με Roland;(Μάλλον, αλλά είπα μήπως ξέρετε να μου πείτε στα σίγουρα.). Και εις την περίπτωση αυτή, ποιο αρμόνιο θα μου συστήνατε (Και κατά το δυνατό να μην φτάσουμε σε τίποτα τρελά ποσά...)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας το θεμα σου ξεκινησε λαθος...Εντελως λαθος ομως...Κατ αρχας οταν λες οτι ξεκινησες σε ωδειο της περιοχης σου μιλας για σπουδη πιανου κι οχι αρμονιου σε κλασσικη μουσικη. Αν ισχυει κατι τετοιο σημαινει πως το ωδειο σου ειναι οτι να ναι αν δεν εχουν ενα σωστο πιανο να κανεις εκει τα μαθηματα σου...Αν θελεις να συνεχισεις σπουδες κλασσικης μουσικης σου προτεινω να παρεις ενα πιανο η αν δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για πιανο παρε ενα ηλεκτρικο πιανο που εχει και την εκταση ενος κανονικου πιανου και τα πληκτρα ειναι μεγαλα και σκληρα οσο ενος κανονικου πιανου και οι τιμες τουσ ειναι σχετικα φθηνες...Με 1000 ευρω βρισκεις αρκετα καλο ημιεπαγγελματικο η και επαγγελματικο μοντελο...Εχει τεραστια διαφορα πιανο με αρμονιο και γενικοτερα κευβοαρδσ...Κανε κλασσικη σπουδη και αργοτερα οταν αρχισεις να γραφεις δικια σου μουσικη και θα εχεις την ικανοτητα να ενορχηστροσεις κομματια σου να τα επεξεργαστεις να αποκτησεις καλο αυτι και παιζεις πλεον και για την παρτυ σου και οχι μονο με την σπουδη σου τοτε αγοραζεις ενα καλο μοντελο σε πληκτρα που τηα μπορεις να παιζεις εκει ρυθμους μελωδιεσ να ηχογραφεις την μουσικη σου κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας το θεμα σου ξεκινησε λαθος...Εντελως λαθος ομως...Κατ αρχας οταν λες οτι ξεκινησες σε ωδειο της περιοχης σου μιλας για σπουδη πιανου κι οχι αρμονιου σε κλασσικη μουσικη. Αν ισχυει κατι τετοιο σημαινει πως το ωδειο σου ειναι οτι να ναι αν δεν εχουν ενα σωστο πιανο να κανεις εκει τα μαθηματα σου...Αν θελεις να συνεχισεις σπουδες κλασσικης μουσικης σου προτεινω να παρεις ενα πιανο η αν δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για πιανο παρε ενα ηλεκτρικο πιανο που εχει και την εκταση ενος κανονικου πιανου και τα πληκτρα ειναι μεγαλα και σκληρα οσο ενος κανονικου πιανου και οι τιμες τουσ ειναι σχετικα φθηνες...Με 1000 ευρω βρισκεις αρκετα καλο ημιεπαγγελματικο η και επαγγελματικο μοντελο...Εχει τεραστια διαφορα πιανο με αρμονιο και γενικοτερα κευβοαρδσ...Κανε κλασσικη σπουδη και αργοτερα οταν αρχισεις να γραφεις δικια σου μουσικη και θα εχεις την ικανοτητα να ενορχηστροσεις κομματια σου να τα επεξεργαστεις να αποκτησεις καλο αυτι και παιζεις πλεον και για την παρτυ σου και οχι μονο με την σπουδη σου τοτε αγοραζεις ενα καλο μοντελο σε πληκτρα που τηα μπορεις να παιζεις εκει ρυθμους μελωδιεσ να ηχογραφεις την μουσικη σου κτλ κτλ...

 

θα παρακαλούσα όταν δεν γνωρίζουμε κάτι, να μην ήμαστε τόσο απόλυτοι και γενικώς να μη κατακρίνουμε πρόσωπα και καταστάσεις εξ'αιτίας της ημιμάθιας ή και αμάθιας.

Καλό θα είναι να ρωτάμε αμα δεν ξέρουμε.

Πάμε παρακάτω.

 

Φυσικά και υπάρχει σπουδή αρμονίου και όχι μόνο πιάνου. Και επειδή η κλασικη σπουδή αρμονίου γίνεται με δίσκαλο αρμόνιο γι αυτό και η φίλη πιο πάνω ψάχνει να αγοράσει κάτι που την βολέυει.

 

Το θέμα τώρα είναι ότι θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις κάτι αντίστοιχο σε καλή τιμή. Για αρχή βάλε μια αγγελία εδώ κατα καιρούς πουλάνε τέτοια όργανα. Στην καρτέλα ''Ζητούνται''.

 

Καλή αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ρε παιδιά αν λέω μλκιες πείτε το, αλλά θεωρητικά δεν μπορείς να αγοράσεις να αγοράσεις ένα απλό synthesizer και ένα midi controller, να τα συνδέσεις μέσω midi, να τα έχεις πάνω σε μία διπλή βάση πλήκτρων (έτσι ώστε να μοιάζει με δίσκαλο αρμόνιο) και να είσαι κομπλέ? Ακόμα και πεταλιέρα midi μπορείς να βρείς ώστε να μη σου λείπει τπτ!

 

Mιλάμε δλδ για budget της τάξης:

- 400-500 ευρώ για ένα απλό synth

- 100 για το midi keyboard

- 100 για τη διπλή βάση

- Τώρα βέβαια η πεταλιέρα που ανέφερες δεν ξέρω αν είναι ακριβώς όπως του δίσκαλου (έχει δλδ λιγότερα πετάλια από το δίσκαλο) πρέπει να το ψάξεις αλλά πές ότι καθαρίζεις κι από εκεί με κανα 300-400άρι

- άλλα 100-200 για τα expression pedals

 

Σύνολο 1300! Μία φθηνή λύση για να κάνεις practice, και θα 'χεις και περισσότερους ήχους!!  8)

 

Ας πει λοιπόν κάποιος που ξέρει, θα μπορούσε να γίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φυσικά και υπάρχει σπουδή αρμονίου και όχι μόνο πιάνου. Και επειδή η κλασικη σπουδή αρμονίου γίνεται με δίσκαλο αρμόνιο γι αυτό και η φίλη πιο πάνω ψάχνει να αγοράσει κάτι που την βολέυει.

σωστος

 

εγω αυτο ειχα παρει τοτε 700.000 δρχ καπου το 99 απο τον Νακα.

 

http://is.gumtree.com/ad_image/live/big/279730669.jpg

 

Μεταχειρισμενα πουλιουνται αραια κ που τωρα για εναλλακτικες δεν το χω ψαξει.

 

Απλα αν θες οντως να συνεχισεις σπουδες αρμονιου ξανασκεψου το μηπως καλυτερα να πας πιανο? (εγω το χω μετανιωσει λιγο)

 

Οχι οτι ειναι χαμηλο επιπεδο (πτυχιο αρμονιου ειναι χονδρικα καπου στην 1η-2η ανωτερα του πιανου - αν μπορεις να πεις κατι τετοιο) απλα υπαρχει κ ενα προβλημα απ οτι ξερω με την αναγνωριση του πτυχιου του κτλ. (περα απ οτι το σνομπαρουν οι πιανιστες αλλα στ @ρχιδια σου ;D). Το πιανο ειναι οντως αλλο πραγμα.

 

Μεταχειρισμενο αν το εδινα εγω παντως το δικο μου που ειναι 10ετιας θα ζητουσα κανα 600-700 ευρω οχι παραπανω σιγουρα. Και σιγουρα δεν θα πεφτα κατω απο τα 500.

υ.γ. λιγο οφτοπικ το ομολογω απλα ειπα να σου πω τις σκεψεις μου μιας κ το γνωριζω το ζητημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα αρχας μου κανει εντυπωση οτι διαλεξες να ασχοληθεις με το κλασσικο αρμονιο τυπου εκλησιαστικου.Αν θελεις να παιζεις κλασικα κοματια τοκατες τοτε το καταλαβαινω μονο τετοιου τυπου αρμονιο ειναι καταληλο.Αν εισουν εξωτερικο θα μπορουσες να παιζεις σε εκλησιες.Θυμαμαι την  εποχη 85-90 που ο Νακας στα ωδεια του ειχε το συστημα electone yamaha.Τωρα δεν ξερω αν κυκλοφορουν καν.Η λυση που σου προτεινε ο didiridou ειναι ενδιαφερουσα αλλα θελει ψαξιμο για εναν καλο συνδιασμο.Αν εβαζες και κατι τετοιο η μεγαλυτερο μαλονhttp://www.thomann.de/gr/solton_k8_bass_pedal.htm

Η μια λιγο πιο ακριβη λυση  ;D Μαμααααα  :P http://www.thomann.de/gr/viscount_prestige_100_zugregister.htm για ολοκληρωμενα πραγματα.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας ρε παιδια τι να λεμε τωρα...Αναπτυχθηκαν 2 θεματα καλως η κακως και οι λυσεις ειναι 2...Κατα την αποψη μου παντα...Η σοβαρευεσαι και πας να μαθεις πιανο της προκοπης και αν ξσερεισ πιανο ανετα ξερεις κι αρμονιο και αν δεν κολησεις στο κλασσικο πιανο και εισαι αυτονομος μουσικος θα μαθεις και πολλα περα απο το ωδειο( αλλες κλιμακες, αλλους δρομους, αλλα στυλ κτλ ) οποτε εκει τηα παρεισ ενα ηλεκτρικο πιανακι που εχει πολυ καλες τιμες 1.000-1500 ενα παρα μα παρα πολυ καλο οργανο που θα σου ειναι για παντα εκει...Εχει ηχο κανονικου πιανο ( οσο γινεται τελος παντων) και θα το χεις εκει σαν να εχεις ενα πιανακι και θα ναι και για πρακτικη πανω στο οργανο αλλα θα μπορεις να παιζεισ το οποιοδηποτε κομαμτι εκει πανω σε οποιο επιπεδο και να φτασεις δηαλδη τ αξιζει τα λεφτα του και αν θελεις να συνεχισεις το αρμονιο σου τοτε πας περνεις 2 αρμονια της πλακας με 300 και 400 ευρο το καθενα, μια δισκαλη βαση και κανεις την πρακτικη σου ηρεμα κι ωραια...Οποιον δρομο και να διαλεξεις θα ρθει ο καιρος που θα χρειαστεις κι αλλα πιο εξελιγμενα πληκτρα... Ιτε ασχοληθεις με πιανο ητε με αρμονιο...Τοτε ομως θα πας σε αλλο επιπεδο και τα πληκτρα που θα ψαχνεις θα χουν να κανουν με αλλες απραμετρους που δεν σ ενδιαφερουν τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας (εκτός από το φίλο που βιάστηκε να μου την πει για τις σπουδές αρμονίου, εδώ συνιστώ...ψυχραιμία).

Όσοι έχουν ασχοληθεί με το αρμόνιο σοβαρά θα ξέρουν ήδη οτι δεν είναι οργανο αναγνωρισμένο από το υπουργείο παιδείας, δεν έχει επίσημη ύλη και οι εξετάσεις που διενεργεί το κάθε ωδειο δεν εποπτεύονται από το υπουργείο παιδείας (όπως συμβαίνει με το πιάνο, ας πούμε). Κατα την γνώμη μου αυτό δεν αναιρεί την αξία του οργάνου (αν βεβαια δεχτούμε οτι κάθε όργανο έχει την αξία και τη χρησιμότητα του)-ούτε και το ακκορντεόν είναι οργανο αναγνωρισμένο από το υπουργείο-και λοιπόν; Ή μήπως μόνο τα ακουστικά όργανα είναι αξιόλογα και τα άλλα τα ηλεκτρονικα για πέταμα; Κάποιοι ίσως να το πιστευουν, αλλά οπωςδήποτε, είναι μια κάπως ακραία άποψη.

Τελος πάντων, εμενα δε με χαλάει το αρμόνιο, και πανω από ολα γιατί μου δίνει την δυνατότητα (όντας τεχνικά πιο ευκολο και έχοντας λιγότερη κλασσική ύλη από το πιάνο) να κάνω ολοκληρωμένες σπουδές, κι όχι να τα παρατήσω μετά από μερικά χρόνια. Επιπλέον, ακριβώς λόγω του ότι δεν εποπτεύεται από το υπουργείο, εχει το πρόσθετο πλεονέκτημα οτι μπορεί κάποιος να "επιταχύνει" τις σπουδές του: δεν είναι ανάγκη να κάνει τις προκαταρκτικές σε 2 χρόνια, εγώ ας πούμε κοντευω να βγάλω την ύλη των προκαταρκτικών σε μια χρονιά και έχει ο Θεός....μπορεί να προχωρήσω και στην ύλη της 1ης κατωτέρας...

Να λάβουμε υπ' όψη μας οτι είμαι 33 Μαΐων, ελευθερη επαγγελματίας, μητερα 2 παιδιών και σε αναμονή του 3ου, που ασχολείται με τη μουσική για καθαρά προσωπική ευχαρίστηση. Που σημαίνει:αν το πτυχίο του αρμονίου δεν είναι ισοδύναμο με εκείνο του πιάνου, ειλικρινά, δε με νοιάζει καθόλου! Δεν πρόκειται να διδάξω ή να ασχοληθώ επαγγελματικά. Ελπίζω μόνο στο διάστημα αυτό που θα ασχοληθώ να μαθω όσα περισσότερα μπορώ. Σε ό,τι αφορά την αγορά του δίσκαλου, μάλλον κατέληξα σε μια καλή περίπτωση, αλλά ώσπου να τη σιγουρέψω δε λεω τίποτα ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα.εχω παρει πτυχιο ηλεκτρικου οργανου(αρμονιο δυσκαλο με pedal).το να βρεις τετοιο οργανο δεν ειναι πολυ δυσκολο.πουλαω και το δικο μου αν σε ενδιαφερει γιατι θελω ενα πιο καινουργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου