Προς το περιεχόμενο

ακουστική και γέφυρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ ωραία λύση και οφείλει να δουλεύει, το θέμα είναι ποιός θα φάει το nut (ή θα του κάνει προσθετική, ανάλογα με την περίπτωση).

 

edit : φυσικά αν το intonation είναι τελείως χάλια, δε νομίζω να διορθώνεται με αυτό τον τρόπο (αφού μπορεί να απαιτείται τόση διαφορά στο μήκος της χορδής που να μην αρκεί το μήκος του nut πάνω στο οποίο να μπορείς να επέμβεις, ή ακόμα χειρότερα να χαλάσει το intonation στα τάστα μέχρι το 12ο). Με επέμβαση στη γέφυρα είναι πιο σίγουρο το αποτέλεσμα (ειδικά αν η κιθάρα έχει γεφυρα σαν αυτή στη φωτό) και το πρόβλημα υπάρχει σε πολλές χορδές , η δουλειά που απαιτείται είναι περίπου η ίδια με αυτή που συστήνει ο κύριος) :).

ac_bridge.jpg.64e9b0a7ff91ccf3ce5d2db4d32ee160.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

... ή ακόμα χειρότερα να χαλάσει το intonation στα τάστα μέχρι το 12ο). ...

 

ναι, αυτο ειναι που φοβαμαι και εγω και εχω τους ενδιασμους μου... ηδη μικραινει/μεγαλωνει πολυ το πρωτο ταστο, προσπαθω να φανταστω τι θα γινει και στα υπολοιπα...

 

 

A! το συστημα που προτεινει ο κυριος μου θυμιζει παρα πολυ αυτο:

http://www.buzzfeiten.com/

 

εχει κανεις σχετικη εμπειρια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εντοπίζεται σε όλες τις χορδές?

 

Μήπως "φοράς" χορδές ηλεκτρικής?

 

Ναι στο άλλο θέμα με της  9ρες - 8ρες χορδές ακουστικής, δεν με πρόλαβε ο σουπερφανκ και χάλασα ένα σετ 9ρες για ηλεκτρική σαν πείραμα, έχει δίκιο ο φίλος,  ντενεκές... από ότι κατάλαβα η χορδές της ηλεκτρικής λόγο του ότι είναι λεπτότερες (9), είτε λόγο του ότι είναι φτιαγμένες από διαφορετικό υλικό, είναι πολύ μαλακότερες από της ακουστικής, και μου δημιουργούν την εντύπωση ότι δεν δονούνται αρκετά δυνατά για να διεγείρουν τα ξύλα ,σαν να προσπαθώ να βγάλω ήχο με λάστιχα από σώβρακο, και δεν επηρεάζουν καθόλου το  ιντοναισον, αν αυτό έχει κάποια σημασία…

 

και αλλες χορδές έχουν πρόβλημα μικρότερο, το οποίο το διόρθωσα με το σουγιαδακι… έχει και άλλα φαγώματα το κόκαλο αλλά δεν φαίνονται στη φωτογραφία

 

πολύ ωραία λύση και οφείλει να δουλεύει, το θέμα είναι ποιός θα φάει το nut (ή θα του κάνει προσθετική, ανάλογα με την περίπτωση).

 

edit : φυσικά αν το intonation είναι τελείως χάλια, δε νομίζω να διορθώνεται με αυτό τον τρόπο (αφού μπορεί να απαιτείται τόση διαφορά στο μήκος της χορδής που να μην αρκεί το μήκος του nut πάνω στο οποίο να μπορείς να επέμβεις, ή ακόμα χειρότερα να χαλάσει το intonation στα τάστα μέχρι το 12ο). Με επέμβαση στη γέφυρα είναι πιο σίγουρο το αποτέλεσμα (ειδικά αν η κιθάρα έχει γεφυρα σαν αυτή στη φωτό) και το πρόβλημα υπάρχει σε πολλές χορδές , η δουλειά που απαιτείται είναι περίπου η ίδια με αυτή που συστήνει ο κύριος) :).

 

Ούτε σε εμένα αρέσει η ιδέα να πειράξω το νουτ για τον ίδιο λόγο, στην γέφυρα πρέπει να γίνει η δουλεία… τα κομματάκια στην γέφυρα θα κάνουν θαύματα!,

και νομίζω ότι έτσι μπορεί να διορθωθεί οποιουδήποτε μεγέθους πρόβλημα προσθέτοντας κομματάκια (καταλλήλου πάχους αναλόγως) μπροστά ή πίσω από το κόκαλο της γεφύρας μπορείς να βάλεις την χορδή να παταει όπου θέλεις!,

το μόνο που με χαλαει είναι στο άλλαγμα των χορδών θα τα χάνω θα τα ψάχνω δεν θα κάθονται κτλ, πολύ καλή μαγκιά εύγε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ πιθανό το πρόβλημα να μην υπήρχε (τουλάχιστον σε αυτό το βαθμό) πριν "φας" τη γέφυρα.

Στις ακουστικές (δυστυχώς) το ύψος και η κλιση της γέφυρα δουλεύουν ως προς την εξομοίωση της απόστασης για την (σχεδόν) ακριβή θέση, ώστε η κιθάρα να κουρδίζει πάντα σωστά.

ΑΛΛΑ! Οι κατασκευαστές (ειδικά φθηνών οργάνων) προτείνουν ένα συγκεκριμένο σετ χορδών (πχ. 11άρες) και πάντα σε κανονικό κούρδισμα, προς αποφυγή τέτοιων θεμάτων.

Στην περίπτωσή σου τώρα υπάρχουν 3 λύσεις.

 

1) Αγόρασε καινούργιο κόκκαλάκι και ξεκίνα να το τρως σιγά-σιγά μέχρι να έρθει εκεί που το θέλεις.

 

2) Μέτρησε το ύψος (μαζί με το κοκκαλάκι) και το μήκος της γέφυρας και δες αν ταιριάζει μία καινούργια γέφυρα της της Ovation σαν αυτές που φοράει η Adamas.

Σε αυτές μπορείς να βάλεις ανεξάρτητα shims κάτω απο κάθε χορδή.

 

3) Βάλε μία πιο χοντρή χορδή στη ΡΕ

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ πιθανό το πρόβλημα να μην υπήρχε (τουλάχιστον σε αυτό το βαθμό) πριν "φας" τη γέφυρα.

Στις ακουστικές (δυστυχώς) το ύψος και η κλιση της γέφυρα δουλεύουν ως προς την εξομοίωση της απόστασης για την (σχεδόν) ακριβή θέση, ώστε η κιθάρα να κουρδίζει πάντα σωστά.

ΑΛΛΑ! Οι κατασκευαστές (ειδικά φθηνών οργάνων) προτείνουν ένα συγκεκριμένο σετ χορδών (πχ. 11άρες) και πάντα σε κανονικό κούρδισμα, προς αποφυγή τέτοιων θεμάτων.

Στην περίπτωσή σου τώρα υπάρχουν 3 λύσεις.

 

1) Αγόρασε καινούργιο κόκκαλάκι και ξεκίνα να το τρως σιγά-σιγά μέχρι να έρθει εκεί που το θέλεις.

 

2) Μέτρησε το ύψος (μαζί με το κοκκαλάκι) και το μήκος της γέφυρας και δες αν ταιριάζει μία καινούργια γέφυρα της της Ovation σαν αυτές που φοράει η Adamas.

Σε αυτές μπορείς να βάλεις ανεξάρτητα shims κάτω απο κάθε χορδή.

 

3) Βάλε μία πιο χοντρή χορδή στη ΡΕ

 

Όντος δεν πρέπει να υπήρχε πριν το σεταριζμα που έκανα το χειμώνα, άλλαξα με τη μια πάρα πολλά πράγματα και λογικό είναι να χρειάζομαι άλλο κόκαλο, τώρα που ξέρω λίγα παραπάνω για το θέμα, γιατί θα είχα δώσει σημασία και παλιότερα αν φάλτσαρε…

 

μάλλον το 2) θα γίνει

 

όσο για το 3) δεν θα το φανταζόμουν ποτέ!… η σολ έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα, το έγραψα λάθος για την ρε, αλλά δεν μου κάνει και σαν λύση… 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το μόνο που με χαλαει είναι στο άλλαγμα των χορδών θα τα χάνω θα τα ψάχνω δεν θα κάθονται κτλ, πολύ καλή μαγκιά εύγε!

 

 

ε, αυτο δεν ειναι τιποτα, το κολλας πανω στο κοκκαλο του καβαλαρη με μιση σταγονα logo (πραγματικα ομως πολυ μιση ποσοτητα, μην γινει τις π...ας εκει).

 

Αρκει βεβαια να παρεις ενα καινουριο κοκκαλο και να το προσαρμοσεις μαζι με τα κομματακια ωστε να εφαπτονται καλα...

 

και ναι, παρε καννα λιμακι, οχι ξανα με τον σουγια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για το 3) δεν θα το φανταζόμουν ποτέ!… η σολ έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα, το έγραψα λάθος για την ρε, αλλά δεν μου κάνει και σαν λύση… 

Το έχεις δοκιμάσει και δεν έκανε δουλειά?

 

και ναι, παρε καννα λιμακι, οχι ξανα με τον σουγια ;D

Ναι και επίσης μετά το λιμάρισμα, πάρε με τη μύτη μιας οδοντογλυφίδας πολύ λίγη βαζελίνη και βάλτην εκεί που έτριψες και πέρνα το σημείο εκεί με ένα 1500άρι γυαλόχαρτο. Απαλές και γρήγορες κινησεις.

Αυτό γίνετε γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις, όπου το λιμάρισμα αφήνει "λακουβάκια" απ'το τρίψιμο και μπορεί να σκαλώσει η χορδή, αν και ανεπαίσθητα, αλλά δεν το θέλεις γιατί πάλι θα σου φεύγει στο κούρδισμα (ειδικά σε ατύλιχτες χορδές).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο θέλουμε να φτιάξουμε, αλλά κάθε κιθάρα έχει τι δικό της μοναδικό τέτοιο…

 

Αρκει βεβαια να παρεις ενα καινουριο κοκκαλο και να το προσαρμοσεις μαζι με τα κομματακια ωστε να εφαπτονται καλα...

 

αυτό ειναι…

την κόλα θα την βάλω και όσο αντέξει… :)

 

Το έχεις δοκιμάσει και δεν έκανε δουλειά?

 

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει πρώτη φορά το ακούω μπορεί να δουλεύει δεν ξέρω… λέω απλός ότι μου αρέσει να υπάρχει μια ομαλή διαφορά πάχους στης χορδές, δεν μου ακούγετε καλή ιδέα  μια χοντρή ρε στο ξεκάρφωτο…

 

Ναι και επίσης μετά το λιμάρισμα, πάρε με τη μύτη μιας οδοντογλυφίδας πολύ λίγη βαζελίνη και βάλτην εκεί που έτριψες και πέρνα το σημείο εκεί με ένα 1500άρι γυαλόχαρτο. Απαλές και γρήγορες κινησεις.

Αυτό γίνετε γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις, όπου το λιμάρισμα αφήνει "λακουβάκια" απ'το τρίψιμο και μπορεί να σκαλώσει η χορδή, αν και ανεπαίσθητα, αλλά δεν το θέλεις γιατί πάλι θα σου φεύγει στο κούρδισμα (ειδικά σε ατύλιχτες χορδές).

 

θα κάνω καλή δουλειά... θα ανεβάσω φώτο όταν τελειώσω, ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου