Προς το περιεχόμενο

Roland Juno D πρόβλημα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αν σκεφτώ κάποια άλλη λύση για την 1η εκδοχή του να χρησιμοποιείς ήχους Juno και TR ταυτόχρονα, θα ποστάρω!  :)

Υπάρχει λύση αλλά θα βάλουμε το παιδί σε βαθειά νερά. Το χρησιμοποιούσαμε πάρα πολύ παλιά.

Για παράδειγμα, θα πρέπει αναγκαστικά να κάνει OFF τα parts/midi channels από το κάθε όργανο που δεν χρησιμοποιεί. Για παράδειγμα να κάνει OFF από το Juno-D τα parts από 9 έως 16 και στο TR από 1 έως 8. Οπότε ενεργά θα είναι τα κανάλια Juno-D (1 με 8 ) και TR (9 με 16). Οκτώ parts από το κάθε όργανο. Βέβαια, μπορείς να διαλέξεις όποια από τα οκτώ ή και άλλο συνδιασμό π.χ. 7-9 ή 6-10 ή 14-2 ή ότι θες (πάντα έως 16 κανάλια σύνολο) αφού έχεις μόνο ένα midi out.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δουλεύεις με ένα midi out από τον υπολογιστή και η συνδεσμολογία είναι όπως δείχνει η φωτό.

 

Γνώμη μου πάντως δεν το προτείνω, αφού μπορεί να πάρει μία κάρτα USB > Midi με δύο midi out έτσι ώστε να δουλεύουν και τα δύο μηχανήματα: α) ανεξάρτητα, β) full part και γ) δεν θα μπλέξει με SysEx (για το άνοιξε κλείσε των parts/midi channels).

photo4.GIF.45d6b4d640fe87dde1ade1f4f3a47c98.GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μανώλη και Ourdarkness πάρα πάρα πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας, ευχαριστώ πολύ μου λύσατε κι εμένα πολλές απορίες και μου δώσατε πολλές ιδέες!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πραγματικά τι να πω! Ευχαριστώ πάρα πολύ, δέν έχω λόγια. Θα κάτσω να ασχοληθώ και να ψάξω το θέμα και αν τύχει κάτι ρωτάω! Πάντως μιας και είμαι καινούριος με πιάνει απελπισία ώρες ώρες με το όλο θέμα. Αλλά τώρα με βόηθησαν πολύ οι εικόνες και τα όσα γράψατε. Τώρα -> Practice makes it perftect!!!  ;D ;D

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου