Προς το περιεχόμενο

Ελλάς - Ευρώπη : Σημειώσατε Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικες μερες δημοσιευσα ενα post το οποιο ανεφερονταν σε παραπονα για γνωστοτατο μουσικο οικο,οσο αναφορα την εξυπηρετηση και την αμεση επικοινωνια.Μου εγινε παρατηρηση απο παλαιο μελος του noiz,οτι κουραζω και καταντω γραφικος........

Bλεπω ομως οτι συνεχιζεται αυτη η Οδυσσεια του καταναλωτη!!!

Εγω παντως χρησιμοποιησα τον τιτλο της δουλειας μου,την εταιρεια μου για να με παρουν στα σοβαρα και μιλησα κατευθειαν με τον υπευθυνο στο εξωτερικο..εδω στην Ελλαδα δεν εχουν καταλαβει οτι το target group των καταστηματων τους ειναι αυτο που αγνοουν..ειναι ο πιτσιρικας με το πετσινο..ο φοιτητης..ο 25-30 νεος που κανει την κα..α του....Αν θελουν να βλεπουν κουστουμια και τιτλους για να μας παιρνουν στα σοβαρα...τοτε τα αρχι....α μου θα παιρνουν μια ζωη..

Εντελως ανεκπαιδευτοι απο πλευρας μαρκετινγκ,PR,και customer service..

Τα φραγκα ειναι εκει που δεν φαινονται ρεεε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω οτι η αδιαφορία και η λαμογιά των Ελληνων μουσικοργανοπωλητων οφειλεται στην αγνοια τους για την παγκοσμια αγορά και για την δυνατοτητα, πλεον, του Ελληνα μουσικού να τους γραψει στα @@ του και να παραγειλει από έξω.

 

Προσφατα σε μουσικο καταστημα στην Αθηνα οπου προμηθευτηκα ενα midi controller, εφτασε η κουβεντα με τον ιδιοκτητη σε αυτο το σημειο...και νομιζω οτι του ειχε προκαλεσει εκπληξη το οτι τοσα ατομα προτιμουν το εξωτερικο.

 

Ο συγκεκρημενος δεν ανηκει στην κατηγορια που σηζηταμε και γιαυτο τελικα ψωνισα από εκει, αλλα αν με καποιο τροπο καταλαβουν οι καταστηματαρχες οτι δεν μπορει να μας δουλευουνε ψιλο γαζι για να βγαλουν φραγκα, πουλωντας 250 ευρω κατι που εξω κανει 170 με μεταφορικα, ισως καταλαβουν οτι πρεπει να συμμορφωθουν, αλλιως θα πέσει το λουκέτο σύννεφο.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιπρωτοκωλ είπε ότι: την πρώτη φορά του είπαν 2000 μετρητοίς, τη δεύτερη φορά 4000 αλλά μετρητοίς 3440. Που είναι το περίεργο; Οι "παρανοϊκές μαρτυρίες" συμφωνούν απόλυτα με τις δικές μου εμπειρίες από τα καταστήματα, πλην ολίγων που δεν έχω επισκευθεί.

 

Όσο για τους μαγαζάτορες, το τι λένε για τους πελάτες τους (και τους άλλους μαγαζάτορες) είναι γνωστό, οπότε ας μη τους προξενεί έκπληξη το ότι οι ντόπιοι τους αποφεύγουν. Και λέω οι ντόπιοι γιατί υπάρχουν και καταστήματα που ζουν από τους αλλοδαπούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ που τα λέμε έχει γίνει και λίγο τις μόδας στο νοιζ να κατηγορούμε τους έλληνες μαγαζάτορες.

εμένα με ενοχλούν 3 πράγματα στα ελληνικά μαγαζιά.

 

 

1) ορισμένες φορές είναι αρκετά πιο ακριβά (συμφωνείτε όλοι,το έχουμε πει εκατοντάδες φορές) αλλά είναι δικαίωμα τους να πουλάνε οσο γουστάρουν(αν θέλουμε ψωνίζουμε, δεν θέλουμε δεν ψωνίζουμε, δεν πουλάνε και είδη πρώτης ανάγκης)

 

2) δεν βρίσκεις parking στην Αθηνά με τίποτα (και αν πατάς και τα 30 όπου να ναι, δεν είσαι να τρέχεις με ηλεκτρικό-λεωφορεία οπως έκανες στα 19 σου μόνο και μόνο για να ξεκα....εις με την JEM πίσω απτο τζαμι) :wink:

 

 

3) κάποιοι πωλητές που δεν ξέρουν τα βασικά...(χαμόγελο-εξυπηρετική διάθεση-την κιθάρα την θέλω για να παίζω εγώ και όχι εσυ, όποτε μην μου την δείχνεις απο μακριά και παίζοντας εσύ)

αν και ομολογούμενος πριν λίγες μέρες που έκανα μια βόλτα στα αθηναϊκά μουσικομαγαζα, είδα τεράστια βελτίωση απτής ίδιες φάτσες (η έμαθαν τι συμβαίνει με το νετ η είδαν την τσέπη τους να αδειάζει η μεγάλωσα πλέον και η όψη μου εμπνέει σεβασμό και εμπιστοσύνη-χρήμα στην τσέπη :wink: )

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εδώ δεν έχουν ούτε καταλόγους online ρε...μιλάμε για 30 χρόνια πίσω ολες οι επιχειρήσεις. Και φυσικά δεν φταίνε μόνο αυτοι...φταίναι και οι καταναλωτές που δεν τους λένε στα μούτρα θα το παρώ απο έξω. Μένω στο λονδίνο και στην αγγλία εδώ και 10 χρόνια και το πιο σημαντικο ειναι οτι οταν μια εταιρια αποφασίζει να ρίξει την τιμή ενός προιοντος της τα περισσοτερα μαγαζια αρχίζουν και διαφημήζουν "προσφορες". Ο καταστηματάρχης στην αθήνα το χέρει αυτο αλλα ΠΟΤΕ δεν θα πει την current τιμή. Το ίδιο που κάνει ο ΟΤΕ δηλαδη. Να τους στέιλω ενα μικρο μηνυματάκι? Στην αγγλία οι ιδιοκτήτες ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΣ ΠΩΛΗΤΕΣ...γιατι ωγάζουν εκατομύρια δουλευοντας σωστα...αν θελετε να πουλάτε μια κιθάρα το μηνα...be my guest...εγώ ανοίγω studio στην αθήνα και εχω ήδη κανει παραγελλείες για τον όλο εξοπλισμο απο εξωτερικό. Από κονσόλα μέχρι gaffa tape...στισ υγείες σας

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πρώτη φορά του είπαν 2000 μετρητοίς' date=' τη δεύτερη φορά 4000 αλλά μετρητοίς 3440. Που είναι το περίεργο;[/quote'] Κατά την αυστηρά προσωπική μου γνώμη, μία καταγγελία οφείλει να είναι (τουλάχιστον) τεκμηριωμένη. Η διαφορά τιμής που αναφέρθηκε στην παραπάνω καταγγελία είναι 100% (παρότι δεν έχουμε τη διευκρίνηση για το αν η τιμή των 2000 ήταν τιμή μετρητοίς, ή αν η τιμή των 4000 περιλάμβανε 1245 δόσεις). Επίσης, αυτή η αύξηση υποτίθεται ότι έγινε μέσα σε ένα έτος.

 

Αν υπάρχει έμπορος που το έκανε αυτό, εγώ τουλάχιστον θέλω να ξέρω ποιος είναι. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχει γίνει, για τον απλούστατο λόγο ότι μόνο ένας τρελός θα έκανε κάτι τέτοιο, και ένας τρελός δεν μπορεί να κρατήσει μαγαζί για πολύ καιρό.

 

Να σας πω ρε παιδιά και κάτι άλλο; Το ξέρω ότι όλοι θα θέλαμε να μένουμε στην Ευρώπη, αλλά μένουμε στην Ελλάδα, και στην Ελλάδα το εμπόριο λιανικής γίνεται ακόμη με κάποιες ειδικές προϋποθέσεις. Όπως ανέφερε και ο Superfunk, υπάρχει αυτό που λέμε "παζάρι" και από την προσωπική μου εμπειρία πρέπει να πω ότι το παζάρι λειτουργεί σχεδόν πάντα. Το παζάρι όμως μπορεί να γίνει μόνο ανάμεσα στον πωλητή και έναν αποφασισμένο αγοραστή. ¶μα είμαι ένας 20χρονος που δεν έχει μία στην τσέπη του (και φαίνεται), τότε δεν μπορώ να παζαρέψω τίποτε αλλά ούτε και να αγοράσω τίποτε. Εγώ αγόρασα σήμερα μόλις κάτι από το Βον Στούντιο, σε τιμή 20% φθηνότερη από την τιμή που έχει ο διαβόητος Τόμαν και το πέρασα και στην πιστωτική μου σε 3 άτοκες δόσεις.

 

Αυτή η προσπάθεια για διάχυτη εντύπωση ότι οι έλληνες έμποροι είναι γενικώς και αορίστως ανέντιμοι και κλεφταραίοι, αδικεί την προσπάθεια που κάνουν ορισμένοι από αυτούς να είναι σωστοί, και είναι άδικο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..παντού υπάρχουν ανέντιμοι έμποροι...το θέμα ειναι όμως οι τιμές....πάρε το απο εκέι που σε συμφέρει...μερικοί απο εμάς δεν αγοράζουμε ένα καλόδιο το χρόνο αλλα ξοδέυουμε η θέλουμε να ξοδέυουμε περισσότερα και δεν εχουμε το χρόνο να τρέχουμε στο μαγαζάκι κάθε φορά που θέλουμε να κάνουμε ένα προυπολογισμό. Φυσικά υπαρχουν εκτπώσεις και φιλιες κτλ κτλ αλλά όταν μέσω γνώστου μπορώ να αγοράσω κατι απο μεγάλο κατάστημα στην αθήνα με 45% έκπτωση και παρόλα αυτα εξακολουθεί να είναι σημαντικά πιο ακριβο απο την καλυτερη τιμη που μπορω να βρω απο ευρώπη μαζί με μεταφορικά τοτε sorry αλλα δεν θα πάρω. Και γιατί να πάρω αλλωστε. και γιατι να με συμβουλέψει κανεις να πάρω. Επειδη ειναι "ωραιος τύπος" η κολλητός?. Μηπως όλη η ελληνικη κοινωνία δεν στηριζεται πανω σε αυτο και είναι ο λόγος που τίποτα δεν δουλέυει σωστα?....αλλα δεν εχει ουσία να κράζουμε κανένα. ο καθένας παίρνει τις ευθήνες του ετσι δεν είναι?

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..παντού υπάρχουν ανέντιμοι έμποροι...το θέμα ειναι όμως οι τιμές....πάρε το απο εκέι που σε συμφέρει...

Συμφωνώ απολύτως' date=' αν και κατά τη γνώμη μου το "συμφέρει" δεν μπορεί να εξαντλείται στη τιμή. Εγώ θέλω και υποστήριξη και ακόμη δεν έχω καταλάβει πως προσφέρεται αυτή η υποστήριξη όταν έχεις αγοράσει από το εξωτερικό. Πρόσεξε, δε λέω ότι δεν υπάρχει, λέω ότι εγώ δεν έχω καταλάβει πως γίνεται.. θα χαρώ να μου το εξηγήσει κάποιος. Όλη η ιδέα του να αγοράζουμε από το εξωτερικό στηρίζεται στην προϋπόθεση ότι το προϊόν που θα έρθει θα είναι άψογο, αλλά μερικές φορές δεν είναι.

 

μερικοί απο εμάς δεν αγοράζουμε ένα καλόδιο το χρόνο αλλα ξοδέυουμε η θέλουμε να ξοδέυουμε περισσότερα και δεν εχουμε το χρόνο να τρέχουμε στο μαγαζάκι κάθε φορά που θέλουμε να κάνουμε ένα προυπολογισμό
Εσύ Ottomo, όπως είπες φτιάχνεις ένα στούντιο. ¶ρα δεν εμπίπτεις στο εμπόριο "λιανικής", οπότε προφανώς αυτά που έγραψα δεν παίζουν για σένα που όντως πρέπει να κάνεις έναν προϋπολογισμό κλπ.

 

μέσω γνώστου μπορώ να αγοράσω κατι απο μεγάλο κατάστημα στην αθήνα με 45% έκπτωση και παρόλα αυτα εξακολουθεί να είναι σημαντικά πιο ακριβο απο την καλυτερη τιμη που μπορω να βρω απο ευρώπη μαζί με μεταφορικά τοτε sorry αλλα δεν θα πάρω.

 

Δεν πιστεύω ότι μετά από έκπτωση 45% η τιμή παραμένει ψηλότερη από την τιμή του εξωτερικού' date=' εκτός αν η αρχική τιμή ήταν τεχνητά φουσκωμένη, οπότε μιλάμε για απατεώνα ο οποίος σύντομα θα κλείσει.

 

Και γιατί να πάρω αλλωστε. και γιατι να με συμβουλέψει κανεις να πάρω. Επειδη ειναι "ωραιος τύπος" η κολλητός?. Μηπως όλη η ελληνικη κοινωνία δεν στηριζεται πανω σε αυτο και είναι ο λόγος που τίποτα δεν δουλέυει σωστα?....

 

Ο λόγος που τίποτε δεν λειτουργεί σωστά είναι διότι δεν υπάρχει καταναλωτική ωριμότητα. Πάρε για παράδειγμα το Oasys της Korg. Οι περισσότεροι πληκτράδες έχουνε πάει να το χαζέψουν ενώ δεν έχουν χρήματα να το πάρουν και το ξέρουν. Αυτός όμως που κρατάει ένα μαγαζί για να πάω εγώ να χαϊδέψω το Oasys και να φτιαχτώ, πληρώνει ενοίκιο και τέβε, άσε που μπορεί να θέλει και να φάει ο άθλιος. :) Ποιος θα πληρώσει τη συντήρηση αυτής της υποδομής; Γι' αυτό σου λέω ότι η τιμή δεν μπορεί να είναι το μόνο κριτήριο, ούτε ήταν ποτέ το μόνο κριτήριο, ούτε και θα είναι ποτέ το μόνο κριτήριο.

 

αλλα δεν εχει ουσία να κράζουμε κανένα. ο καθένας παίρνει τις ευθήνες του ετσι δεν είναι?
Ασφαλώς έτσι είναι. Οι απατεώνες (ασφαλώς υπάρχουν και τέτοιοι) θα κλείσουν, απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται εδώ και δύο χρόνια που παρακολουθω το φόρουμ να μιλάμε μόνο για τους απατεώνες, χωρίς να λέμε ποιοι είναι - οπότε διαχέεται η εντύπωση ότι όλοι είναι απατεώνες. Καλά είπα εγώ ότι η όλη φάση θυμίζει Ευαγγελάτο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες εδω πουλανε την βενζινη με διαφορα 10 λεπτα απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο.....

ο καθενας κρινει και κοστολογει.δεν ειναι κλεφτης απλα κοστολογει αναλογα τα εξοδα του και τα εισοδηματα που 8ελει να εχει..

απλα αν δεν σας συμφερει ψωνιστε απο αλλου...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεφτες ειναι οι μπατσοι που μου πηρανε το αμαξι και τις πινακιδες με γερανο για να τους πληρωσω 260 ευρω με το ετσι θελω ενω ημουν στην αθηνα για να βγαλω το μεροκαματο..

κρεμασμα!!!!!!! :evil:

Υ.Γ ενω με αυτα τα λεφτα θα επαιρνα μια ωραιοτατη harley benton :D :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου