Προς το περιεχόμενο

Ελλάς - Ευρώπη : Σημειώσατε Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...σίγουρα δεν ειναι ολοι απατεώνες...σχετικά με το συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερα με το 45% ισχυει και ήταν συγεκριμένα για την 02r96 (που τελικά δεν επέλεξα αλλα όχι λόγω τιμής) αλλα (όπως και το OASIS) όντας ένα ακριβό προιόν δεν πωλούνται χιλιάδες το χρόνο. Ο καταστηματάρχης κάνει επένδυση βάζοντας το στη βιτρίνα (η το play room) ωστε ο καθένας να το χαιδέψει με το να φέρνει όλο τον κοσμο στο μαγαζί του για να το δει...τωρα το αν έχει την ικανότητα να το εκμεταλευτει (που μπορει να ξεκινάει απο τον εμφανίσιμο, ευγενικο πωλητη μεχρι τις τιμές το support...ακόμα και τη μυρωδιά του χώρου)ωστε να πουλήσει 10 μικρότερα synths η εστω και έαν oasis τότε ειναι μια χαρα...και αν σκεφτόντουσαν ετσι πιστεψε με θα πουλουσαν πολυ περισσότερο. Ειναι διεθνώς αδιανόητο να πεις οχι στον πελάτη να δοκιμάσει ενα προιον...νομιζω οτι το μόνο που δεν μπορεις να επιστρέψεις ειναι εσώρουχα(UK)...απο όπου και να είσαι. Το να μπορεις εσυ σαν πωλητης να καλωσορίσεις όλο τον κόσμο στο κατάστημα σου και να χρησημοποιησεις τις σωστές τεχνικές πωλησεων για να δώσεις οχι το oasis αλλα ενα legacy ας πουμε θα έπρεπε να ειναι θεόσταλτο δώρο. οχι οτι θα γινεται πάντα αλλα αυτο ακριθώς ειναι o demo εξοπλισμός. Αν δεν εχεις αυτό πως θα πείσεις για το ιδιαίτερο customer support σου?

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O Τομαν και το μιούζικ στορ πως μπορούν και συντηρούν τη δική τους υποδομή; Και δε φοβούνται να πουν και τι στοκ έχουν, όταν εδώ αφήνουν κενή την τιμή στους ονλάιν καταλόγους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως μπορεί να γίνει μόνο ανάμεσα στον πωλητή και έναν αποφασισμένο αγοραστή. ¶μα είμαι ένας 20χρονος που δεν έχει μία στην τσέπη του (και φαίνεται)

Απο που φαίνεται?Μέχρι στιγμής οι αγορές μου είναι μία ηλεκτρική,μία κλασσική, ένας ενισχυτής, και μια πεταλιέρα.Συνολικής αξίας όταν τα αγόρασα περίπου 2000 ευρώ, τότε μερικά ήταν σε δραχμές.Φαίνεται όμως οτι αυτά τα λεφτά δεν αρέσαν στους έλληνες πωλητές, ή δεν τους φαινόντουσαν όπως λες κι εσύ.Γιατί η αντιμετώπιση παντού ήταν λες και ξέραν οτι δεν θα αγόραζα τίποτα (ναι τις κιθάρες τις δοκίμασα σίγουρα 2-3 φορές για να αποφασίσω, δε μου τρέχουν απο τα μπατζάκια), καθόλου παζάρι, τιμές καταλόγου και άμα, και τελικά τα πήρα απέξω, εκτός απο την κιθάρα που την πήρα μέσω γνωστου... Και έκανα αυτό το σχόλιο γιατί ακριβώς το χειρότερο στην αντιμετώπιση (μιλάμε για πριν 3-4 χρόνια βέβαια) ήταν το Bon Studio.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπες πρίν φίλε μου Wow!, δεν υσχύει ότι δηλαδή αν οι τιμές είναι τεχνιτα φουσκομένες τότε ...... κλπ, διότι έχω ΤΡΑΝΤΑΧΤΟ παράδειγμα προσφατο. Ήθελα να πουλήσω ένα SG τις προηγούμενες εβδομάδες. Μου είπαν σε μαγαζί στην Αθήνα σε άμεσο μεταπωλητή του Bon Studio, ότι το SG faded δεν υπάρχει λόγω έλειψης, και ότι το δικό μου μπορεί να το "εσπρωχνα" γρήγορα. Όταν ρώτησα πόσο θα έπιανα άκου τι συζητήσαμε και τι μου είπαν πολύ ειλικρινά. Η νέα παραλαβή μου είπαν θα γίνει εντός των ημερών τότε και το Bon Studio θα είχε τιμή καταλόγου 1475 ευρώ!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ αλλά τα παιδιά εκεί θά έκαναν μια έκπτωση για αγορά σε όποιον ήθελε να αγοράσει (δηλαδή τόσο θα πουλούσαν) στα 1180 ευρώ. Δηλαδή μιλάμε για εικονική εκπτωση της εικονικής τιμής του εικονικού καταλόγου, Ω εικονική μου αγορά δηλαδή!!!! και τα 1180 ευρώ δεν έχουν καμία σχέση με τα 900 ευρώ που κάνει να έρθει σπιτάκι σου απο γνωστό δυκτιακό μαγαζί. Όταν η τιμή χονδρικής δεν ξεπερνάει φαντάζομαι τα 700 ευρώ!!!!! Τώρα εσύ δεν γνωρίζω γιατί πήρες αυτή την έκπτωση για το προιον που λές αλλά τα παραπάνω που λέω ισχύουν για όλους γενικότερα και είναι στο χέρι του καταστήματος να κάνει ό,τι έκπτωση θέλει και μπορεί, εξού και οι διαφορές τιμών.

όταν το Les Paul studio λέει ακρίβηνε και αυτό και κάνει τώρα με τις νέες τιμές από 1650 ευρώ στην λιανική αγορά (με την εικονική έκπτωση :lol: ) από 2050 ευρώ τιμής καταλόγου λέει....... τι να πεις..... Δηλαδή στην νέα παραλαβή όλα ακριβαίνουν και φτηνένουν ΕΙΚΟΝΙΚΑ, και η τιμή πώλησης διαμορφώνεται ικονικά φτηνότερα από τον κατάλογο αλλά ΠΑΝΤΑ κατά 25-40% πιό ακριβά από το εξωτερικό.

Επίσης με τεράστια κατανόηση καταλαβαίνω αυτό που λες για τα έξοδα των καταστημάτων για ΤΕΒΕ κλπ. Είμαι ελέυθερος Επαγγελματίας και ξέρω από ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ. όμως λόγω ανταγονισμού αναγκάζομαι φίλε μου να πουλήσω την ram όσο το πλάισιο και το e-shop και να βγάλω τα εξοδά μου από την παροχή υπηρεσίας.... και είναι πολύ δύσκολα.... αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πάρω την μνήμη ή τον δίσκο 60 ευρώ και θα τον πουλήσω 120...... θα φάω ΚΡΑΞΙΜΟ. Αυτοί γιατί να μην φάνε? ο ανταγωνισμός πάντα είναι υπέρ του καταναλωτή ΝΟΜΟΣ αυτό, μόνο που εδώ η συγκεκριμμένη αγορά που συζητάμε είναι όντως για ΠΑΖΑΡΙ, δεν γίνεται αυτό παντού όμως αρα καλό θα ήταν κάποιοι να σκεφτούν΄πόσα θέλουν να κερδίζουν......

Και το ανέκδοτο της ημέρας......

προχτές έκανα μια αγορά μιας τελεκάστερ Αμερικανομεξικανικης Highway1

την πλήρωσα 800 ευρά 170 παραπάνω από έξω γιατί την ήθελα εδώ και τώρα (τις γιορτές δεν ήθελα να περιμένω) από έξω ήθελα με διαφορά του ΦΠΑ και UPS κάπου 630 ευρώ εδώ 800. Όταν τους είπα για κάποια έκπτωση και για το εξωτερικό τα παιδιά μου είπαν ότι ο Στόλλας ΕΚΟΨΕ ΤΙΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ :lol: :lol: :lol: :lol:

ΓΙΑΑΑΑΧAAAAXOYYYYXAAAAAA.......... και πότε είχε? οι αυτές πότε πέρναγαν στον καταναλωτή? ΕΙΚΟΝΙΚΟ και αυτό

φιλιά...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει αυτό που λέμε "παζάρι" και από την προσωπική μου εμπειρία πρέπει να πω ότι το παζάρι λειτουργεί σχεδόν πάντα. Το παζάρι όμως μπορεί να γίνει μόνο ανάμεσα στον πωλητή και έναν αποφασισμένο αγοραστή. ¶μα είμαι ένας 20χρονος που δεν έχει μία στην τσέπη του (και φαίνεται)' date=' τότε δεν μπορώ να παζαρέψω τίποτε αλλά ούτε και να αγοράσω τίποτε. [/quote']

Ξαναλέω οτι συμφωνω απολύτως με το παζάρι - το οποιο στο τέλος λειτουργεί προς όφελος του αγοραστή. ΔΕΝ κανουνε όμως παζάρι όταν δεν μου επιτρέπουν να κάνω ερευνα αγορας!!! Όπως ο κάθε αγγλογερμανός γράφει την τιμή του δίπλα στην τιμή καταλόγου, αυτό περιμένω να κάνει και ο Έλληνας!

Τώρα για το ποιος είναι αφραγκος, και αν αυτό φαίνεται... πολύ υποκειμενικό! Αλλιώς βλέπω εγώ εναν άνθρωπο, και αλλιώς κάποιος εξηντάρης....

Στην προκειμένη περίπτωση εγώ που έπαιρνα τηλέφωνο και ζητούσα τιμές (ανεπιτυχώς), θα αγόραζα το μηχάνημα ως επαγγελματίας και θα το περνούσα στα έξοδα. Αυτό με καθιστά πιο αξιόπιστο απο τον 18χρονο που του έδωσε τα φράγκα η γιαγιά του???

Τελος, δεν ειμαι απο αυτους που τους φταίει μονίμως η Ελλάδα! το αντίθετο, δεν θα ήθελα να ζουσα κάπου αλλου. Απλα ελπίζω σε καλύτερες ημέρες στην "ειδική" αγορά, στην οποία ανήκουν τα μουσικά και πολλά άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεφτες ειναι οι μπατσοι που μου πηρανε το αμαξι και τις πινακιδες με γερανο για να τους πληρωσω 260 ευρω με το ετσι θελω ενω ημουν στην αθηνα για να βγαλω το μεροκαματο..

κρεμασμα!!!!!!! :evil:

Υ.Γ ενω με αυτα τα λεφτα θα επαιρνα μια ωραιοτατη harley benton :D :D :D

 

ειχες παρκαρει παράνομα?

γιατι αν ειχες παρκαρει παρανομα στο κεντρο της πολης εισαι πολυ τυχερος που πληρωσες τοσα λιγα :wink:

στο Βερολινο θα πληρωνες 1000 ευρω & θα εχανες το αμαξακι σου για κανα τριμηνο... :wink: (& αν το ξαναεκανες μεσα στο χρονο θα πληρωνες 2000 ευρω και θα εχανες το αμαξακι σου για 6 μηνες....και καλα θα παθαινες...)

 

Για εμενα παντως ΑΥΤΟΣ ειναι ενας απο τους βασικους λογους που ψωνιζω απο εξω αποκλειστικα (η αποφυγη της καθοδου δηλ. στο κεντρο,αν και μενω κεντρο...,με Ι.Χ. για το κουβαλημα,μια και εννοειται οτι ΠΟΤΕ δεν μπαινουμε στο κεντρο με Ι.Χ αν σεβομαστε τους εαυτους μας & τους αλλους...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλά ακούστηκαν για την ακρίβεια του περιστατικού σας λέω οτι είναι πέρα για πέρα πραγματικό.

 

Έξινε ο εξής διάλογος:

 

Εγώ: Ωραία κιθάρα είναι αυτή! Τί είναι?

Απ: Αααααα! Η GIBSON "έφτασε" τα 4000€

Εγώ: Μετρητά?

Απ: Μετρητά κάνει 3440€

Μετα έφυγε αυτός (απο εμένα), έφυγα και εγώ (απο το μαγαζί)

Δεν ασχολήθηκε μαζί μου ΚΑΘΟΛΟΥ

 

Το μαγαζί είναι στην Ακαδημίας, μετά τη Μπενάκη δεξιά πρίν την Εκκλησία

Είναι μέσα δύο άτομα, ένας πιτσιρικάς και ένας γύρω στα 50. Η κουβέντα έγινε με τον "μεγάλο".

 

Η κιθάρα για την οποία ρώτησα είναι μία gibson les paul standard hcs μοντέλο του 1995 (S/N 9***5***) και είναι στη βιτρίνα.....και θα είναι...

 

Την ερώτηση "τι είναι?" την έκανα για να δω τι θα μου απαντήσει στην περίπτωση που δεί οτι δεν ξέρω τι κιθάρα είναι αυτή για την οποία ενδιαφέρομαι.

 

Πήγα στο μαγαζί αυτό με σκοπό να πετύχω έναν διακανονισμό στην τιμή που ήδη ήξερα (2000€) απο παλιότερα. Τότε αφού έκανα μία μεγάλη συζήτηση για την κιθάρα αυτή και του έδειξα οτι ξέρω και ενδιαφέρομαι μου έκανε την τιμή αυτή. Μου κατέβασε απο το πατάρι και μία GIBSON LES PAUL JIMMY PAGE του 1999 την οποία μου έδινε για 4500€ μετρητά. (Τώρα ποιος ξέρει σε τι τιμή θα έχει "φτάσει"). Δηλαδή ασχολήθηκε ο άνθρωπος και καλά έκανε.

Το θέμα είναι οτι τη δεύτερη φορά που πήγα ήμουν ουσιαστικα γι' αυτόν ένας άσχετος πελάτης που μπαίνει για πρώτη φορά στο μαγαζί.

Είναι τρόπος αυτός για να προσεγγίσεις τον πελάτη?

 

Προκαλώ τον οποιονδήποτε να πάει εκεί και να κάνει κάτι παρόμοιο!

Θα εχει πιθανότατα την ίδια αντιμετώπιση.

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα νέο μέλος στο Φόρουμ ίσως να λέει ανακρίβειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα νέο μέλος στο Φόρουμ ίσως να λέει ανακρίβειες
Αυτό χρήζει μίας διευκρίνησης. Ασφαλώς ένα νέο μέλος αξίζει κάθε σεβασμό μας. Όμως, στο παρελθόν, υπήρξαν περιπτώσεις ανθρώπων που ήταν "βαλτοί", δηλαδή χωρίς να έχουν κανένα ενδιαφέρον για το φόρουμ μπήκανε μέσα, γράψανε μία κακεντρέχεια για κάτι ή κάποιον και μετά εξαφανίστηκαν. Έχουμε κάθε λόγο να πιστεύουμε ότι αυτές οι περιπτώσεις είναι μέρος του πολέμου συμφερόντων που διεξάγεται ανάμεσα σε αντιπροσώπους και μαγαζάτορες οι οποίοι επιδιώκουν με αυτό το τρόπο να θίξουν τους ανταγωνιστές τους.

 

Εσύ hous δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, αλλά θα μπορούσες να ανήκεις, οπότε - εγώ τουλάχιστον - είμαι πάντοτε επιφυλακτικός σε τέτοιες καταγγελίες όταν γίνονται από κάποιο πολύ νέο μέλος. Στην θέση μου θα έκανες το ίδιο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αστεια αυτα που συμβαινουν παιδες.

 

Στην Αθηνα μονο δυο μαγαζια αξιζουν για μενα τα οποια κοιτανε να σε κερδισουν σαν πελατη και οσο και αν φαινεται κουφο, σε αξεσουαρ και πεταλια, οι τιμες ειναι ΑΡΚΕΤΑ φθηνοτερες απο την Αγγλια οπου και κυριως μενω. Θα αναφερω καποια παραδειγματα.

 

1. Πεταλια Μορλευ (50% παραπανω η Αγγλικη τιμη)

2. Χορδες, Λαδια, Μανιβελες, πανακια, κτλ κτλ.... 100% ακριβοτερη η Αγγλικη τιμη.

3. Κουρδιστηρια, μετρονομοι κτλ κτλ. 50% παραπανω η Αγγλικη τιμη.

4. Πεταλια Ραντιαλ λαμπατα, 20-30% πανω η Αγγλικη τιμη.

5. Πεταλια Μπος-Ντιτζιτεκ 10-20% πανω η Αγγλικη τιμη.

 

Τα ειδα αυτα και δεν το πιστευα, αποτελεσμα, Μορλευ, χορδες, αξεσουαρ κτλ... πλεον ψωνιζω απο ενα γνωστο μου καταστημα στην Ελλαδα. Η πλακα ειναι οτι πετυχαινω σχεδον παντα απιστευτα παζαρια με τους Αγγλους (Ή το δινεις τοσο, ή το δοκιμαζω σε σενα και το κανω μαιλ ορντερ μεσα σε μια ωρα ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ του πωλητη/μανατζερ, αυτος επειδη ξερει οτι θα χασει την πωληση το κατεβαζει ΑΜΕΣΑ και κοιταει να με κανει πελατη και να μου φερθει αψογα....).

 

Οσον αφορα τις Γκιμπσον, η κατασταση ειναι αστεια παγκοσμιως, στην Ελλαδα δε απαραδεκτη. Παιρνεις στην Ευρωπη μια Λεσπολ στανταρ, στα 1600 με 1800ευ, και εδω ο μη-εισαγωγεας δινει τιμη καταλογου 2500ευ χωρις ΦΠΑ. Ηταν που ηταν υπερτιμημενες μαζικης παραγωγης με φθηνα ξυλα κτλ κτλ οι Γκιμπσον (μη καστομ σοπ) , ηρθε και εδεσε με τις εδω τιμες. Τι να πω....

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει για την Αγγλια πρεπει να παραδεχτεις οτι ειναι ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ κανονικο (ΤΡΕΛΛΕΣ τιμες ειδικα στα vintage τα οποια τα πουλανε 40% παραπανω απο τις ΗΠΑ),προφανως οι Αγγλοι μετατρεπουν αυτοματα τα δολλαρια σε λιρες!! :lol:

απο την αλλη ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ αγορα για να ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ vintage οργανα,εκει "ξεφορτωθηκα" την συλλογη μου σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ τιμες για τα ευρωπαϊκα & αμερικανικα δεδομενα! (και η πλακα ειναι οτι οι τιμες απο τοτε που την ξεφορτωθηκαν εχουν ανεβει 40%!!!!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου