Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονες


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ασχετο τ σπιτι σου εχει ξυλινο πατομα εαν ναι λογικα ισα που σε ακουνε οταν κρατουν την αναπνοη τουσ?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε ν εισαι χαλαροσ με τουσ γειτονεσ σου ειδικα τισ ωρεσ ησυχιασ οτι και να σου πουν παρτο στην πλακα επισησ δεν ειπαρχει περιπτοση να ακουγεσαι και πολυ δυνατα στο διαμερισμε τουσ στιχημα οτι ειναι αργοσχολοι ελενχουν ποιοσ μπενει ποιοσ βγενει κλπ κλπ απλα ειναι εκδικοιτικοι οπωσ και οι δικοι μου γειτονεσ εγω παιζω πανο απο ενα φραφειο τελετων που ακου-εχουν και δικο τουσ χορο ξερεισ που καλουν τ κοσμο για καφε τησ παρηγοριασ και με δυσκολευουν να παιζω ακομα και τισ κυριακεσ  

 

φίλοσ αν ο άλλοσ θέλει ν διαβάσει ή ν ακούσει μουσική ή ν δει τηλεόραση δν χρειάζεται ν παίζεισ κ πολύ δυνατά για ν τν ενοχλήσεισ...

 

προσπάθησε  ν δεισ το θέμα από τη δικιά του σκοπιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω με ακριβεια τι πρεπει να γραψεις,αλλα το εχει κανει γνωστος μου παλιοτερα.

Θα πας στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου και θα κανεις ενα χαρτι το οποιο θα γραφει οτι η μελετη μουσικης στον προσωπικο σου χωρο συμβαλλει στην δημιουργικοτητα σου και στην ανελιξη της προσωπικοτητας σου κλπ. Εντος νομιμων οριων φυσικα (ωρες κοινης ησυχιας - επιτρεπομενα db εκτος του χωρου σου). Οποιος εχει προβλημα του το κολλας στη μουρη.

 

Πέρα από το γεγονός πως το θρεντ έχει χάσει κάθε ίχνος σοβαρότητας, το ανωτέρω το ακούω πρώτη φορά, και δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να υφίσταται κάτι τέτοιο (εάν όντως υφίσταται). Το άλλο καλαμπουρίστικο για το ντεσιμπελόμετρο ισχύει μόνο αν είναι αντικειμενικό αποδεικτικό στοιχείο που μπορεί να σταθεί στο δικαστήριο - ένα οικιακό ντεσιμπελόμετρο δεν αποτελεί τέτοιο γιατί δεν υπάρχει κανένα μέτρο τεκμηρίωσης της αντικειμενικότητάς του (στην καθομιλουμένη, μπορεί κάποιος να πει στον κύριο πολιτσμάνο/δικαστή ότι έγραφε ησυχία, τάξη και ασφάλεια ενώ στην πραγματικότητα μάλλον ψεύδεται γιατί προηγουμένως κόντευε να γκρεμίσει το κτίριο).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως το ειχε κανει με επιτυχια (αν θυμαμαι καλα δηλωσε το σπιτι του ως χωρο προσωπικης μελετης -ισως να επεσε και σε αξιωματικο που ηθελε να ξεμπερδευει απο τους ενοχλητικους γειτονες και τις καταγγελιες τους),απο κει και περα δεν τιθεται θεμα "παιζω ηλεκτρικη κιθαρα" ή "ηλεκτρικο κομπρεσσερ" , ο θορυβος ειναι θορυβος και ο ηχος μετριεται (η σταθμη της ηχητικης πιεσης για την ακριβεια) με το υποτιθεμενο αντικειμενικο (κλαιν μαιν ακαλιμπραριστο) ντεσιμπελομετρο που εχουν οι αστυνομικοι, ακριβως οπως μετρανε και την spl σε ενα μπαρ-κλαμπ ή στην εξατμιση απο τη μηχανη μου σε μπλοκο.

Αμα βρουμε και το νομο περι ηχορυπανσης και επιτρεπτων οριων θα εχουμε πιο πληρη αποψη  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο των 90 και 75 ντεσιμπελ που διαβασα σε προηγουμενα ποστ πρεπει να είναι πολυ μεγαλο

 

Δουλευω σε νομαρχία και ξερω ότι το οριο στα συνορα του οικοπέδου για βιοτεχνίες - βιομηχανιες-εργαστηρια είναι 50 db. 75 ειναι ο θόρυβος ενος μέσου αυτοκινήτου με γκαζι στα 3/4 της μεγιστης ισχυς . Οσο θορυβο κανει στο περιπου ενα αυτοκινητο στις 3500-4000 στροφες. Τα 90 ειναι εξωπραγματικό νουμερο. Μου φαινεται αδιανοητο να υπάρχει οριο το 90 ....

Ασχετα ολα αυτα με τη νομοθεσια που ψαχνετε αλλα είναι ενα μετρο σύγκρισης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ντεσιμπελομετρο μπλαντι το φέρνει η αστυνομία και στέκει μια χαρά στο δικαστήριο, αλλά μόνο αυτό. Εννοείται πως τα υπόλοιπα δεν μετράνε μια, αλλά το τι θα πει το επίσημο όργανο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ντεσιμπελομετρο μπλαντι το φέρνει η αστυνομία και στέκει μια χαρά στο δικαστήριο, αλλά μόνο αυτό. Εννοείται πως τα υπόλοιπα δεν μετράνε μια, αλλά το τι θα πει το επίσημο όργανο

 

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ, και αναφερόμουν σε κάτι τέτοιο:

 

Οι γονείς μου το συζήτησαν μαζί μου και καταλήξαμε να κινηθούμε νομικά εναντίον τους σε περίπτωση που ξανασυμβεί.Θα γίνει αθόρυβα, ενώ παράλληλα θα έχω ένα ωραιότατο dbόμετρο από δίπλα που θα μετράει την ένταση.

Να δω μετά ποιος μπάτσος θα μου πει ξανά να μην παίζω κιθάρα.

 

O pla.g μπορεί να ισχυριστεί ό,τι θέλει, αλλά από την στιγμή που δεν μπορεί να αποδειχθεί δεν έχει κάποια ιδιαίτερη αξία.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή έμαθα ότι το νομικό πλαίσιο είναι ιδιαίτερα ασαφές στο ζήτημα της ηχορύπανσης, ισχύει ένα είδος θεωρίας:σε περίπτωση που είναι ενοχλητικός κανείς, τότε ο άλλος μπορεί να σου κάνει μήνυση.

 

Όπως και να 'χει, το πιο εύκολο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να μιλήσεις με τους γείτονες και να τα ξεκαθαρίσεις έτσι άμεσα χωρίς φωνές.

Η περίπτωση μου είναι πάρα πολύ δύσκολη, καθώς οι γείτονες μου όπως προανέφερα ΖΟΥΝ (κυριολεκτικά) για να ασχολούνται μαζί μας.

Π.χ. ΧΘΕΣ το βράδυ μιλούσαν οι γονείς μου στο δωμάτιο τους και η γειτόνισσα χτύπησε (!!!) τον τοίχο (ναι, έχουμε πολλή δυνατή ηχομόνωση).

Όσο εξωφρενικό και να ακούγεται, είναι η αλήθεια.Επειδή μάλλον προσπαθεί να σπάσει τα "ξέρετε ποια" της αστυνομίας, μπας και με χώσουν έμενα μέσα, επειδή παίζω κιθάρα ( ;D ;D ;D), δεν υπάρχει άλλη οδός, παρά μόνο νομική aka δικαστήρια.

 

Αυτοί νομίζουν ότι έτσι θα μπορέσουν να μας σπάσουν τα "ξέρετε ποια" και ότι είτε θα μετακομίσουμε, είτε θα κάνουμε αντίποινα.

Τόσο τραγική είναι η κατάσταση.Να σκεφτείτε πριν από μερικούς μήνες, είχαμε μαστόρια στο σπίτι και βγήκε έξω η γειτόνισσα και τους φώναζε ότι κάνουνε φασαρία (10:30 το πρωί).Άλλο περιστατικό είχε και με την κυρία που καθαρίζει το σπίτι μας, που είναι πάρα πολύ ήσυχη γυναίκα.Βγήκε και πάλι έξω από το μπαλκόνι που καθαρίζε για να της πει ότι κάνει φασαρία και να σταματήσει (επαναλαμβάνω: πρωινές ώρες).

 

Επίσης να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα σας:

Μένω σε μονοκατοικία και δεν έχουμε ξύλινα πατώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επισκεψη στο γειτονα - παραδοση πιτσας-  απο κανεναν οχι ιδιαιτερα συμπαθητικο και μικροκαμωμενο φιλο σου (τον ντελιβερα εννοω) την εξετασες ως ενδεχομενο?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου