Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονες


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ...μην ασχολείσαι γιατί αρρωσταίνεις και την έχω πάθει...μέχρι και εμμονή μπορεί να σου γίνει!αν φωνάζει την αστυνομία μπορείς απλά μετά την 3η-4η κλήση του γείτονα να πας στο αντίστοιχο τμήμα με ευγένεια να εξηγήσεις την κατάσταση...πίστεψέ τότε θα τον γράφουνε κανονικά...(αν δε το έχουνε ήδη κάνει)

 

edit:μόλις είδα το επόμενο psot σου

Να καλέσω την αστυνομία αποκλείεται.Αν μπω σε αυτό το τρυπάκι, επειδή παίζουν αυτοί λαικά..ζήτω που καήκαμε.

όντως

 

Αλλά οι μπάτσοι έτσι για ψύλλου πήδημα έρχονται να κάνουν παρατήρηση?

 

Όχι απλά έχουν προηγηθεί άλλες 100κλήσεις που δεν τις ξέρεις!

Το χειρότερο είναι, ότι μου ζήτησε την ταυτότητα μου και κράτησε τα στοιχεία μου, ενώ παράλληλα συμπλήρωσε πως ενοχλώ συστηματικά τους γείτονες μου

Στο πρώτο σκέλος έχουμε το υποτιθέμενο φακέλωμα χούντας(εκφοβισμός-ψάρωμα,έτσι κιαλλιώς τα έχει τα στοιχεία σου) αλλά μη σε νοιάζει,δεν υπάρχει!

Στο δεύτερο σκέλος πρέπει να ξέρεις ότι:

ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ,αλλά

ο γείτονάς σου έχει σπάσει τα π@π...@ στο όργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά δεν σας είπα το ζουμί της υπόθεσης:

Ο μπάτσος μου ανέφερε ότι μπορεί να κάνει αυτεπάγγελτα μύνηση η αστυνομία, σε περίπτωση που ενοχλούνται γείτονες.

Ισχύει αυτό?

Επίσης η γειτόνισσα τους έβαλε (σύμφωνα με τον μπάτσο) το ακουστικό και ακουγόταν ο θόρυβος από το τηλέφωνο.

 

Με δουλεύουν ή μου φαίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ισχύει. Αν τους πολυζαλίσεις, τρως καταγγελία και όταν ενοχλείς και εκτός της ζώνης κοινής ησυχίας, ιδίως αν ξεπεράσεις κάποια όρια που μάλλον είναι αυτά που θέτει πιο πριν ο WilliamSats.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν οι γείτονες που φωνάζουν την αστυνομία είναι αυτοί με τα δυνατά λαϊκά, να τους φέρεις την αστυνομία και να τους πεις περί τίνος πρόκειται, ώστε να φέρουν το ντεσιμπελόμετρο. Αν ανταπαντήσουν, στο δικαστήριο θα έχεις δίκιο, μιας και εσύ έχεις πειστήρια από αστυνομία, ενώ αυτοί απλά θα ισχυρίζονται διάφορα.

 

Πρωτού κάποιος πει ότι δεν ισχύει και ότι παίζει διαχωρισμός κοινης ησυχίας και του κάνω ότι θέλω, και μπλα μπλα μπλα, ας ρωτήσει πρώτα κανά δικηγόρο  ;)

 

 

 

τώρα την λογική ότι αυτοί παίζουν λαϊκά και θα έχουν την εύνοια της αστυνομίας επειδή εσύ είσαι ροκάς, αποτελεί την μεγαλύτερη μπαρούφα που έχω ακούσει. Και παβαρότι να παίξουν, πάλι μέσα θα πάνε.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αστυνομια ειναι υποχρεωμενη να ερθει για να κανει καταγραφη του περιστατικου ανεξαρτητα εαν εισαι εκτος οριου η οχι. Εαν εξακολουθησουν τα παραπονα απλα θα ερουν μια ακομη φορα και θα καταγραψουν με οργανο μετρησης και αν εισαι μεσα στα ορια θα το πουνε στους γειτονες οτι εισαι νομιμος.

 

Η συμβουλη ειναι απλα μην το παρακανεις, αλλωστε το να παιζεις πολυ δυνατα δεν κανεις καλο και στα δικα σου αυτια. Για μια ωρα εξασκησης μπορεις να παιζεις στα 75 db, οσο πιο δυνατα παιζεις τοσο πιο πιθανο ειναι να εχεις προβλημα ακοης στο μελλον

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tinnitus

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να σου τυχει ενας κακος χρονος παρα ενας κακος γειτονας λεγαν οι παλαιοι.

Απλα εισαι στα επιτρεπομενα db σε ωρες κοινης φασαριας ακουγοντας εμμετικα και αλλασε αναθεμα κλπ ;D

Οχι απλα αυτο παιζεις σε ενταση νομιμη και να πα να γ@@@@ε ολοι πριν και μετα το παιξιμο σου.

Εγω βεβαια τι κανω.

Παω μεσα συνεχεια γι αυτο το λογο απο αντιδραση αλλα παιζω με 2 καμπινες σε 100χ2 λαμπατους οποτε θελω να τη σπασω γιατι εχω κατι ********** που μου βαρανε κλαρινα σε απομιμηση cd(εκαι να ακουσεις βρωμα), και οταν μια φορα τολμησε ενας να μου τη οει τον πλακωσα στα αναποδα(και τη γυναικα του) και συνεχισα τον ιερο σκοπο που ειναι το ROCK. Ρατσιστης? οχι αυτοι ειναι μαζι μας.

Αυτος ειμαι ρε παιδια τι να κανουμε.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να βρει ένα παράρτημα στο internet από το νομικό πλαίσιο που αφορά θόρυβο?

 

Στείλτε link αν μπορείτε  :)

Παρε τηλ δικηγορο. Μην αρκεστεις στις γνωμες μας ;)

Keep on rockin dude

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ρατσιστικα σχολια ειναι αυτονόητο οτι δεν επιτρέπονται. Παρακαλω σεβαστείτε 1-2 βασικά πραγματάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο περί ορίων db σε ώρες εκτός κοινής ησυχίας, οπότε I stand corrected. Το θέμα είναι όμως πως εφόσον όντως κάνεις τόσο τραγική φασαρία (το βρίσκω δύσκολο να'σαι αρκετά κάφρος ώστε να παίζεις στο δωμάτιό σου στα 90db!) η αστυνομία πρέπει να εξακριβωσει το γεγονός - εννοείται επί τόπου. Πράγμα που κάνει την απόδειξη της διατάραξης της ησυχίας, έστω και σε ώρες μη κοινής ησυχίας, λίγο δύσκολο να αποδειχθεί, και φυσικά να κινηθεί οποιοσδήποτε νομικά εναντίον σου. Τις περισσότερες φορές μπορούν οι αστυνομικοί να σου κάνουν μια παρατήρηση και να κρατήσουν τα στοιχεία σου, αλλά χωρίς αποδείξεις είναι δύσκολο να σταθεί αν υπάρξει δικαστήριο μελλοντικά - αν δεν σε πιάσουν την ώρα που το'χεις τσιτωμένο με ντεσιμπελόμετρο. Επίσης, υπάρχει κι ένα όριο στις παρατηρήσεις, και μετά από ένα σημείο μπορεί όντως να επέμβει -δραστικά- η αστυνομία, αλλά είναι σχετικά λίγες και αρκετά extreme οι περιπτώσεις που άκουσα να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

http://www.capital.gr/law/articles.asp?id=709620&subcat=105

 

 

Συμφωνώ να μην είμαστε γαιδούρια, αλλά όταν έχεις να κάνεις με ακόμα μεγαλύτερα ζώα τι γίνεται? Και πιστεύω όλοι γνωρίζουμε περιπτώσεις extreme γειτόνων...

 

 

Παρεμπιπτόντως, στη Σουηδία η φασαρία είναι γενικώς κάτι μη αποδεκτό - παντού. Εκτός από περιπτώσεις διαφόρων parties σε σπίτια, που απ'όσο έχω δεί οι γείτονες είναι αρκετά ΟΚ, αν είσαι γενικά φασαριόζης δεν κρατάς και πολύ, και επεμβαίνουν γείτονες και αστυνομικοί και συμμορφώνεσαι θέλεις δεν θέλεις. ΟΜΩΣ, και οι υπόλοιποι είναι το ίδιο. ΚΙΧ δεν βγάζει κανένας, και ΠΟΤΕ δεν ενοχλεί κανένας.

 

Καλό το PC της υπόθεσης, αλλά δεν είναι παντού ίδια η έννοια του πολιτισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου