Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονες


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως με όλη αυτή την ιστορία μαθαίνει κανείς και άλλα αντίστοιχα παραδείγματα κομπλεξικών γειτόνων.

Με κάτι τέτοιες καταστάσεις βγάζει κανείς αρκετό γέλιο, αλλά απ'όσο το κόβω στην δική μου...θα πάρει μεγάλη διάσταση.

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα καταρχην!

 

ταπεινη μου αποψη και σε ωρες κοινης μη ησυχιας να παιζουμε οφειλουμε να σεβομαστε τους γειτονες (το αν και κατα ποσο μας σεβονται αυτοι ειναι δικο τους θεμα) και τι εννοω με αυτο...

 

το οτι πχ 18.00 - 23.00 δεν ειναι ωρες κοινης ησυχιας αυτο ΔΕΝ μας δινει το δικαιωμα να τζαμαρουμε με τη μπαντα μας για ολοκληρο αυτο το 5ωρο. ειδικα οταν δεν εχουμε κανει ηχομωνοση ή ηχομωνοση της πλακας (χοντρα χαλια, αυγοθηκες και κουραφεξαλα που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι κανουν δουλεια)

 

και ο γειτονας ειναι ανθρωπος και σιγουρα καποια στιγμη θα θελει να ξεκουραστει. ας υποθεσουμε ότι δουλευουμε σαββατο βραδυ και σχολαμε 4, 5 το πρωι κυριακης...πως θα μας φαινοταν αν καποιοι ξεκινουσαν να τζαμαρουν 10.30 πρωι κυριακης..?

 

δε μιλαω για υπερβολες όπως του φιλτατου που παιζει μονο κιθαρα και εχει τον κοπανο με τα κλαρινα απεναντι να του φερνει την αστυνομια για 1 ωρα παιξιμο

 

εχω κατι πιτσιρικαδες απεναντι μου που παιζουνε rock, funk, blues σε γενικες γραμμες. δε παιζουν σαν metal μπαντα σε ενταση αλλα δε μπορεις να πεις οτι παιζουν και σιγα...εμενα προσωπικα δε με ενοχλει, μη σας πω οτι μου αρεσει κιολας γιατι αραζω σπιτι και εχω live μουσικη!

 

το προβλημα όμως (οχι με μενα αλλα γενικα στη γειτονια) ειναι οτι με το που θα σταματησει στο λεπτο η ωρα κοινης ησυχιας θα ανοιξουν οι ενισχυτες και θα κλεισουν οταν θα πάει 23.00 παλι...η γειτονια μου εχει αρκετα γεροντια...μαλακια δεν ειναι να μη μπορει να κατσει στο μπαλκονι του ο γεροντας λιγουλακι...? και εμεις θα γερασουμε καποια στιγμη...

 

αφηστε που το καλοκαιρι καμια φορα παιζαν με ανοιχτα παραθυρα εκει να δειτε γλεντι και σε μενα και παλι δεν ακουγονται πολυ αλλα μια μερα που εκανα βολτα το τετραγωνο την ωρα που παίζανε γινοταν πανηγυρι σε αλλα σημεια

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ πιστεύω πως είναι θέμα ψύχραιμης αντιμετώπισης και ισορροπιών αλληλοσεβασμού που πρέπει να τηρούνται, αλλιώς θα καταντήσουμε ζούγκλα... ώρες μη κοινής ησυχίας δεν συνεπάγεται πως του αλλάζουμε τον αδόξαστο και μετά σταματάμε το δευτερόλεπτο που η φωνή της ώρας Ελλάδος λέει πως ξεκινάει το τουμπεκέισιον.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτες τις περιπτωσεις αλλο ειναι το προβλημα και μαλλον εντοπιζεται στη σεξουαλικη σχεση των γειτονων σου.Κοινως, οταν ο ανθρωπος δεν κανει σεξ, τον ενοχλουν τα παντα.Δοκιμασε να αποπλανησεις σεξουαλικα τη γειτονισσα και θα μπορεις να παιζεις και με τα 30 βατ.Εγω μια φορα που τσακωθηκα με τη γειτονισσα,βγηκαμε στο δρομο.Τελικα μας ακουσαν και κατι αλλα παιδια απο τα γυρω σπιτια και αρχισαν να παιζουν ο καθενας με το οργανο του για σπασιμο στη γειτονισσα.Μεχρι και τρομπετα ακουστηκε στον τσακωμο.07.30 με 14.30 και 17.30 με 22.00 μπορεις να παιζεις οσο θες χωρις να γνωριζω τα ορια ηχορυπανσης

Μη βροντοχτυπας τις χαντρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά.

Ώρες κοινής ησυχίας δεν κάνω τον παραμικρό θόρυβο.Πώς φτάσαμε στο αντίθετο πλευρό δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Απλά έχω ΥΠΕΡκομπλεξικούς γείτονες και δεν αντιμετωπίζεται πλέον ψύχραιμα η κατάσταση.Έπαιξα χθες 45' και έσκασε μύτη η αστυνομία!Και όλα αυτά για 15W?Aς μην γινόμαστε υπερβολικοί και να κάτσουμε να βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά.

 

Υπάρχουν περιστατικά που όντως ξεφεύγουν από τον έλεγχο, αλλά στην περίπτωση μου τι να πω?

Τόσο γελοίους πάντως δεν τους περίμενα.Σκέφτομαι να αρπάξω ένα μεγάλο σφυρί και να σπάσω τον τοίχο στα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτες τις περιπτωσεις αλλο ειναι το προβλημα και μαλλον εντοπιζεται στη σεξουαλικη σχεση των γειτονων σου.Κοινως, οταν ο ανθρωπος δεν κανει σεξ, τον ενοχλουν τα παντα.Δοκιμασε να αποπλανησεις σεξουαλικα τη γειτονισσα και θα μπορεις να παιζεις και με τα 30 βατ.Εγω μια φορα που τσακωθηκα με τη γειτονισσα,βγηκαμε στο δρομο.Τελικα μας ακουσαν και κατι αλλα παιδια απο τα γυρω σπιτια και αρχισαν να παιζουν ο καθενας με το οργανο του για σπασιμο στη γειτονισσα.Μεχρι και τρομπετα ακουστηκε στον τσακωμο.07.30 με 14.30 και 17.30 με 22.00 μπορεις να παιζεις οσο θες χωρις να γνωριζω τα ορια ηχορυπανσης

 

Είσαι θεός.Προσκυνώ  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά σου λέει o peterbass.

Βγαλ'τη ραντεβού και δε θα χάσεις.

Στο κάτω κάτω και ψυχικό θα κάνεις "βολεύοντας" την "α μ άμητη", και θα παίζεις όποτε και σε όποια ένταση γουστάρεις. 2 σε 1 δηλαδή.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως έχουν ήδη δωθεί απαντήσεις για το θέμα, ας μην προχωράμε σε χαρακτηρισμούς.

 

Πρόσεξε και εσύ τις εντάσεις σου, μίλησε μαζί της ώστε να λυθεί το θέμα

πχ παλιά στην προηγούμενη πολυκατοικία που έμενα είχα πρόβλημα με το διαμέρισμα από κάτω από το σπίτι μου όπου ο ένοικος θεωρούσε ότι κοπάναγα τα πόδια μου. Το σπίτι είχε μηδενική ηχομόνωση μιας κ εγώ άκουγα τους δίπλα να μιλάνε χαμηλόφωνα πχ.

Αυτό που έκανα ήταν να πάω να του μιλήσω ξεκάθαρα με απείλησε ότι θα έφερνε και αστυνομία (άκουσον άκουσον επειδή περπατούσα σπίτι μου) του εξήγησα πως έχει η κατάσταση, όπως επίσης και ότι δεν μου αρέσουν οι απειλές και δεν ξανάκουσα κουβέντα. Όλα αυτα μπορώ να πω ιδιαιτέρως ευγενικά.

 

Από την άλλη μετακόμισε κάποια στιγμή από πάνω μου ένα παληκάρι που κάθε πρωί 8:30 η ώρα βάραγε τέρμα μουσική. Του είπα 2 3 φορές ευγενικά να το κόψει. Δεν το κανε, ε την 4η τα άκουσε κανονικά να ησυχάσουμε :)

Και 8:30 δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μου τα πρήζει κανείς κάθε πρωί.

 

Φυσικά ησύχασα όταν μετακόμισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου