Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονες


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(το βρίσκω δύσκολο να'σαι αρκετά κάφρος ώστε να παίζεις στο δωμάτιό σου στα 90db!)

Στο δωμάτιό του μπορεί να παίζει και με 150db ;D, το θέμα είναι στο σπίτι του γείτονα πόσα db έχει.

Αν μέσα στο σπίτι του γείτονα ξεπεράσει τα 85-90db, υπάρχει πρόβλημα, αλλιώς.....

 

Παρεμπιπτόντως, στη Σουηδία η φασαρία είναι γενικώς κάτι μη αποδεκτό - παντού. Εκτός από περιπτώσεις διαφόρων parties σε σπίτια, που απ'όσο έχω δεί οι γείτονες είναι αρκετά ΟΚ, αν είσαι γενικά φασαριόζης δεν κρατάς και πολύ, και επεμβαίνουν γείτονες και αστυνομικοί και συμμορφώνεσαι θέλεις δεν θέλεις. ΟΜΩΣ, και οι υπόλοιποι είναι το ίδιο. ΚΙΧ δεν βγάζει κανένας, και ΠΟΤΕ δεν ενοχλεί κανένας.

Γι'αυτό έρχονται διακοπές στην Ελλάδα και τα σπάνε χωρίς να υπολογίζουν τίποτα, στα μέρη τους δεν τους παίρνει όμως.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

X-minor, μου είχε προσωπικά κάνει εντύπωση το εξής: το καλοκαίρι ήμουνα στη Ζάκυνθο για μια βδομάδα διακοπές. Στο ξενοδοχείο όπου έμενα ήμασταν εμείς και ένα μεγάλο group Σουηδών. Περιττό να σου πω ότι φώναζαν στα παιδιά τους (όχι σε φάση "τα μάλωναν", απλά τους μιλούσαν φωνάζοντας για να ακουστούν) από το μπαλκόνι τους στην πισίνα μέρα μεσημέρι, βράδυ, ό,τι ώρα να'ναι. Τα πιτσιρίκια βουτούσαν στην πισίνα από παντού βρέχοντας όσους είχαν αράξει και διάβαζαν βιβλία γύρω γύρω, έπεφταν πάνω μας, δεν τους είπαν ούτε μία κουβέντα. Συμπέρασμα δικό μου; Το θέμα τους μάλλον δεν είναι να μην ενοχλεί καθόλου ο ένας τον άλλον, αλλά να δεχόμαστε ο ένας μικρές ενοχλήσεις από τον άλλον. ;) Τώρα προφανώς δεν έχω και κανένα τεραστιο δείγμα απλώς μου θύμισες την ιστορία.

 

BTW, δεν πιάστηκα από μια πρόταση για να σου την πω. ;) Απλώς αυτό που έγραψες στη συγκεκριμένη πρόταση μου φάνηκε εντελώς λάθος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ρατσιστικα σχολια ειναι αυτονόητο οτι δεν επιτρέπονται. Παρακαλω σεβαστείτε 1-2 βασικά πραγματάκια...

ομολογω πως πρεπει να απολογηθω.

Το σχολιο ηταν χαριτολογοντας διαθεσης με αποτερω σκοπο το και καλα ;)

Δεν εχω τιποτα με καμια ρατσα με πολιτικη η θρησκεια.

Το μονο που ηθελα κατα καποιο τροπο να τονισω(δυσκολα το καταλαβε καποιος) ειναι πως ενω μιλαμε για δικαιωματα δε σκεφτομαστε τις υποχρεωσεις. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

Οπως και το σχολια με τις μπουφλες αφορουσε και μονο αφορουσε το αρχεγονο αισθημα της επιβιωσης.

Ζητω συγνωμη προς ολους σας. Οφ τοπικ.

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν γνωρίζω το τι κάνουν οι Σουηδοί εδώ, μέχρι τώρα στην ελλάδα έχω πετύχει μόνο λίγους γνωστούς, κι αυτοί ήταν το ίδιο υπερβολικά ήσυχοι (σε σημείο που να μιλούν ψιθυριστά!), όπως δηλαδή ήταν και πάνω. Τώρα το ότι πολλοί τα σπάνε, φαντάζομαι είναι λογικό, ειδικά αν δείς τη "måste" νοοτροπία που έχουν εκεί πάνω. Βεβαίως και δεν δικαιολογώ, αλλά προτιμώ σίγουρα τη Σουηδία από 'δώ...

 

Όσο για το μάλωμα των παιδιών, γενικά τα παιδιά εκεί πάνω τα'χουν εντελώς free από μικρά, και σπάνια τα μαλλώνουν ή τα πιέζουν για οτιδήποτε, οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο. Δεν έχει γενικά καμμία σχέση η συμπεριφορά των γονέων εδώ με εκεί, είναι πολύ διαφορετική η νοοτροπία τους - κι εγώ είχα παραξενευτεί πάρα πολύ αρχικά, αλλά καταλαβαίνεις με τον καιρό πως σκέφτονται.

 

Συμπέρασμα δικό μου; Το θέμα τους μάλλον δεν είναι να μην ενοχλεί καθόλου ο ένας τον άλλον, αλλά να δεχόμαστε ο ένας μικρές ενοχλήσεις από τον άλλον. ;)

 

Ακριβώς.

 

Μενέλαε, μάλλον παρεξήγησις. Ελπίζω να διορθώθηκε, κι αν ήμουν κι εγώ απότομος να με συγχωρείς.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετα χρονια, στο λυκειο ακομη, εκανα ιδιαιτερα μαθηματικα σε εναν τυπο ο οποιος ειχε προβλημα με τους γειτονες του. Καθε φορα που εκαναν φασαρια με δυνατα μουσικες η οτι αλλο, ειχε ενα δημοσιογραφικο μαγνητοφωνακι και ηχογραφουσε την βαβουρα :P

Οποτε για σπασιμο εκανε οσο περισσοτερη φασαρια μπορουσε μετα (ηταν και κιθαριστας), και οταν του εστελναν αστυνομια τους εβαζε την κασσετα που ειχε ηχογραφησει. Η αστυνομια ηρθε 3 φορες και μετα δεν ξαναπατησε.

Για δοκιμασε το οταν κοπανανε κλαρινα  ;)

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετα χρονια, στο λυκειο ακομη, εκανα ιδιαιτερα μαθηματικα σε εναν τυπο ο οποιος ειχε προβλημα με τους γειτονες του. Καθε φορα που εκαναν φασαρια με δυνατα μουσικες η οτι αλλο, ειχε ενα δημοσιογραφικο μαγνητοφωνακι και ηχογραφουσε την βαβουρα :P

Οποτε για σπασιμο εκανε οσο περισσοτερη φασαρια μπορουσε μετα (ηταν και κιθαριστας), και οταν του εστελναν αστυνομια τους εβαζε την κασσετα που ειχε ηχογραφησει. Η αστυνομια ηρθε 3 φορες και μετα δεν ξαναπατησε.

Για δοκιμασε το οταν κοπανανε κλαρινα  ;)

 

 

 

Θα διαφωνησω με αυτη τη θεση,για ενα πολυ απλο λογο.Στον καυγα ευκολα μπαινεις,αλλα δυσκολα βγαινεις,και το μελος του φορουμ που εχει το προβλημα ηδη αναφερε πως οι σχεσεις με αυτους τους γειτονες δεν ειναι ηδη καλες.Χειροτερα θα γινουν τα πραγματα.

MAHNAMAHNA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Aυτό το πιστεύω και γω.Η κατάσταση ΑΝΕΤΑ μπορεί να γίνει ακόμα πιο έκρυθμη υπό αυτές τις συνθήκες.

 

Στο κάτω-κάτω θεωρώ ότι είμαι και πιο σοβαρός, αλλά και πιο ώριμος από τον γείτονα μου.Το να μπω στο τρυπάκι "αστυνομία αντί αστυνομίας" θα ισοπεδώσει εντελώς τα πράγματα.

Έτσι και αλλιώς οι μπάτσοι θα το ερευνήσουν περισσότερο το ζήτημα αν συνεχίσει να παίρνει τηλέφωνα η γειτόνισσα.Οι γονείς μου το συζήτησαν μαζί μου και καταλήξαμε να κινηθούμε νομικά εναντίον τους σε περίπτωση που ξανασυμβεί.Θα γίνει αθόρυβα, ενώ παράλληλα θα έχω ένα ωραιότατο dbόμετρο από δίπλα που θα μετράει την ένταση.

Να δω μετά ποιος μπάτσος θα μου πει ξανά να μην παίζω κιθάρα.

 

Ειλικρινά είναι κάποιες στιγμές που συνειδητοποιώ το πόσο γελοίος μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος.

Κρίμα πάντως που χρειάστηκε να φτάσουμε μέχρι εδώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειστε ανθρωποι που πιστευετε σε διαφορετικες αξιες,λοιπον,μια ευγενεια ειναι υποχρεωτικη για τη συμβιωση σας.

Στην Ελλαδα παντως ο πλεον κουραστικος ειναι ο γειτονας και ο συναδελφος.

MAHNAMAHNA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να καταλάβουμε πως κάποιος που τζαμάρει με κιθαρα στα 85 ντεσιμπέλ ενοχλεί ΠΟΛΥ περισσότερο από κάποιον που βάζει μουσική στο στέρεο στα 85 ντεσιμπέλ

 

όταν ο γείτονας αδυνατεί να ακούσει τη μουσική του ή να δει τηλεόραση, επί 30+ λεπτά κάθε μέρα, έστω στις 19:00, ε, δεν θα περάσουν πολλές μέρες πριν καλέσει την αστυνομία

 

με στοιχειώδη ηχομόνωση (π.χ. διπλά τζάμια και χοντρά χαλιά) και αυτοσυγκράτηση στον ενισχυτή βρίσκεται μια μέση λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου