Προς το περιεχόμενο

Οταν δεν έχεις μία και πάσχεις από G.A.S.


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες κατέβηκα κέντρο με ένα φιλαράκο και άκουσα στον Διαμαντόπουλο έναν ενισχυτή χειροποίητο Matchless.... 4000 euros κόστιζε..... Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΗΤΑΝ !!! σε σύγκριση με τον Fender Deluxe reverb δίπλα του Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΚΤΑ!!!

 

τακη το ιδιο ακριβως μου ειπε και ο kotsadoros οταν ακουσε εναν matchless στην αγγλια.μου ειπε οτι το καθαρο καναλι ηταν κατι που τοσα χρονια που ακουει..100αδες ενισχυτες :) δεν το εχει ξαναακουσει.ολοι στο μαγαζι ειχαν μεινει.καλα ρε που τον ακουσες;σε μαγαζι;

εχω την εντυπωση οτι ξυνει και ειναι αρκετα bright ή κανω λαθος;ποιο μοντελο ακουσες θυμασαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Matchless 30 Watts ήταν το μοντέλο, τόσ bright καθαρά ΔΕΝ είχα ξανακούσει, είχε δύο speakers ένα 30αρι και ένα 25άρι μας είπαν είναι ΟΛΟΣ χειροποίητος, με δερμάτινη επένδυση. Τώρα επειδή γινότανταν χαμός εκείνη την στιγμή και οι πωλητές είχαν δουλειά, μου είχαν πει όταν είχα πάρει το τέλε πριν λίγες μέρες, ότι θα τον έφερναν και μου τον είχαν περιγράψει.... υπερβολές έλεγα τότε και γω ο μ.....ς, σιγά όσο μ' αρέσουν τα καθαρά του Fender έλεγα μέσα μου......

Που λες κατεβαίνουμε να τσεκάρουμε μια PRS, ενδιαφερόταν σοβαρά ένας φίλος, και να σου μπροστά μας ο ενισχυτής..... τον ανοίγει και...... αυτό το σκάσιμο ακόμα το θυμάμαι.... φαντάσου η PRS με humbucker και το σήμα ήταν CRYSTAL CLEAR....ρωτήσαμε τιμή.... είπαν τα παιδιά στον Διαμαντόπουλο 4000 ευρά, (θα ουλήσω το αμάξι σκέφτηκα :lol: :lol: )αλλά είχε ήδη πουληθεί.... σε κάνα μήνα θα φέρουν άλλον, ο τύπος που τους κατασκευάζε είπαν φτιάχνει 4-5 το πολύ τον μήνα.....

Takis είναι τέλειος....αυτά.... :wink:

χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μη μασατε με τα ..ακριβα :lol:

 

(αν παντως σου αρεσε ο Matchless σε παρηγορω οτι ειναι ακριβες αντιγραφο του VOX AC30,o oποιος κυκλοφορει τωρα σε..κινεζικο βερσιον και σκοτωνει,παρε εναν τετοιο & με τα λεφτα που θα γλυτωσεις πηγαινε με την κυρα σου κανα ταξιδακι να ανοιξει η καρδια σας :wink: ,πανω κατω τον ιδιο ηχο εχουν :wink: )

 

ο ηχος ειναι πανω απο ολα στο μυαλο & μετα στα χερια,τα μηχανηματα απλα ..βοηθανε :wink:

 

αντε και σας ευχομαι μια ΚΑΛΥΤΕΡΗ νεα χρονια με ΠΟΛΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ :!: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks τακη :wink:

εγω εχω διαβασει(αλλα δεν υα εχω διαπιστωσει και ο ιδιος),οτι δεν παιρνουν πολυ καλα τα πεταλια και οτι ειναι γενικα πολυ bright σε σημειο που για μερικους "ξυνουν" υπερβολικα... :roll:

τι να πω θα ηθελα παρα πολυ να επαιζα καποια στιγμη με εναν..πριν 2 χρονια ειχα φαει τρελο κολλημα επειδη ενας απο τους αγαπημενους μου "traditional" blues δισκους με τιτλο:"DOG PARTY"(απο τα προσωπικα του scott henderson),στον οποιο παιζει ο henderson μονο με μια strat,1tube screamer και καρφι σε 1 matchless..ενταξει ο ηχος απλα δεν υπαρχει... 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μη μασατε με τα ..ακριβα :lol:

 

ρε μη μασας με τα..φτηνα κινεζικα :lol:

 

ο ηχος ειναι πανω απο ολα στο μυαλο & μετα στα χερια' date='τα μηχανηματα απλα ..βοηθανε [/quote']

 

πεσ τα.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μη μασατε με τα ..ακριβα :lol:

 

(αν παντως σου αρεσε ο Matchless σε παρηγορω οτι ειναι ακριβες αντιγραφο του VOX AC30' date='o oποιος κυκλοφορει τωρα σε..κινεζικο βερσιον και σκοτωνει,παρε εναν τετοιο & με τα λεφτα που θα γλυτωσεις πηγαινε με την κυρα σου κανα ταξιδακι να ανοιξει η καρδια σας :wink: ,πανω κατω τον ιδιο ηχο εχουν :wink: )

 

ο ηχος ειναι πανω απο ολα στο μυαλο & μετα στα χερια,τα μηχανηματα απλα ..βοηθανε :wink:

 

αντε και σας ευχομαι μια ΚΑΛΥΤΕΡΗ νεα χρονια με ΠΟΛΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ :!: :lol:[/quote']

 

 

+10000000000

φίλε σουπερφανκ, όπως λέει και ένας πολύ καλός μου φίλος, πανάκριβα πράγματα πουλάνε, ΔΑΚΤΥΛΑ δεν πουλάνε! :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειναι παρηγορο οτι τωρα που η VOX μετεφερε την παραγωγη της στην Κινα εχουμε εξαιρετικους ενισχυτες αυτου του τυπου σε λογικες τιμες (νομιζω οτι ο κλασσικος 212 με "μπλε" Celestion κανει γυρω στα 900 ευρω),ο ηχος αυτων των ενισχυτων ειναι κλασσικος (ο Matchless & o Bad Cat ,το "παιδι" του δευτερου συνεταιρου της εταιρειας Matchless η οποια διαλυθηκε & επανασυσταθηκε προσφατα,ειναι ουσιαστικα ενας overbuild VOX AC30 χειροποιητος & με "τεθωρακισμενη" κατασκευη,ηχητικα ομως και εχοντας παιξει διπλα-διπλα και τους δυο ενισχυτες ο ηχος τους ηταν πανομοιοτυπος) :wink:

Παντως ειναι ωραιοι ενισχυτες και πραγματικος "παραδεισος" για οσους παιζουν με πολλα πεταλια μια και για καποιον περιεργο λογο "παιρνουν" τα πεταλια πολυ καλα (δες π.χ τον Εdge που τους χρησιμοποιει σχεδον αποκλειστικα εδω και χρονια)

Εννοειται οτι ολοι οσοι ισχυριζονται οτι οι Matchless & οι VOX ειναι bright & "ξυνουν" εχουν σοβαρο προβλημα ακοης.. :lol: πιο ζεστοι ενισχυτες ΔΕΝ υπαρχουν! (προσωπικα δεν μου αρεσουν για τον λογο αυτο ακριβως,δηλ. ειναι τοσο ζεστοι που "χρωματιζουν" υπερβολικα τον ηχο μου ενω τα πολλα μεσαια τους δεν "βολευουν" το παιξιμο μου που απαιτει κλασσικο Fender blackface ηχο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον όρο bright εννοούσα "λαμπερός" καθαρός σε έξοδο (και μάλιστα πολύ υψηλή) και πολύ σωστά όπως είπες υπερβολικά ζεστός... (πράγμα που μου αρέσει τα μάλα :lol: )

και σε καμία περίπτωση προς Θεού δεν ξύνει! απλά είναι όπως είπες Κ Α Θ Α Ρ Ο Τ Α Τ Ο Σ, και φαντάζομαι γιατί δεν είχαμε την τύχη να βάλουμε κάποιο "γκαζάκι" πάνω λόγω χρόνου δυστυχώς να ζήσουμε λίγες στιγμές παραδείσου :lol: . Επίσης ΄δεν έχω παίξει με Vox AC30, :cry: αλλά όταν και όποτε ξανασκεφτώ ενισχυτή, θα σπεύσω.....να τσεκάρω....προς το παρόν βολεύομαι με την Voxoειδή πατέντα του VR30 στο μαγαζί για practice :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

¶ρχισαν τα διαόλια ΠΑΑΑΑΑΛΙ να μπαίνουν στο μυαλό μου... :twisted: :twisted:

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Μήπως να κλείσω κανά ραντεβού σε κανέναν καλό Ψυχολόγο μπας και ηρεμήσω?

 

Πάλι άρχισα να σκέφτομαι, αυτή τη φορά να την πουλήσω...

Αυτή η κιθάρα δεν μου έχει κάτσει (κυρίως στο μάτι) καλά από την αρχή...

 

Τι λέτε ρε παιδιά? Να το κάνω και να πάρω μια άλλη? :roll: :roll: :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ρχισαν τα διαόλια ΠΑΑΑΑΑΛΙ να μπαίνουν στο μυαλό μου... :twisted: :twisted:

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Μήπως να κλείσω κανά ραντεβού σε κανέναν καλό Ψυχολόγο μπας και ηρεμήσω?

 

Πάλι άρχισα να σκέφτομαι' date=' αυτή τη φορά να την πουλήσω...

Αυτή η κιθάρα δεν μου έχει κάτσει (κυρίως στο μάτι) καλά από την αρχή...

 

Τι λέτε ρε παιδιά? Να το κάνω και να πάρω μια άλλη? :roll: :roll: :roll:[/quote']

 

Για να πάρεις τι αλήθεια;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου