Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος ενισχυτης για διαμερισμα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το gear που έχω δοκιμάσει κι αγοράσει θα πρότεινα να μην πας για τον v5 της behringer/bugera εκτός εάν θέλεις πολύ να έχει το δικό του overdrive(όχι και πολύ).

Έχω τον blackheart bh5h 5W κεφαλή που κοστίζει τα ίδια χρήματα(150E) και χρησιμoποιείται πρακτικά με ό,τι καμπίνα κι αν του βάλεις(4Ω, 16Ω, 8Ω, 1ή 2 καμπίνες κλπ...) κι έχει πολύ καλό ήχο με πετάλια και πεταλιέρες (το επιβεβαιώνουν πολλοί κάτοχοι blackheart αυτό).

Το 8"ιντσών μεγαφωνο (τέτοιο έχει ο v5) γενικά δεν καλύπτει πλήρως το φάσμα ήχων μιας καλής πεταλιέρας, κόβει μπάσσα και τονίζει τα πρίμα. Ενώ εάν βρεις και μία απλή καμπίνα 1Χ12" οπως οι παρακάτω θα ακούγεται μια χαρά o blackheart bh5h. Εγώ έχω την epi valve jr που σκίζει με μικρούς ενισχυτές αλλά έχω ακούσει και την μαυρη harley benton και δεν είναι καθόλου άσχημη 4 the money.

 

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=1x12_guitar_cabinets&oa=pra

 

http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5h.htm

 

 

Bh5Head.jpg.bd49f4269c9c13bb5518f1a7c7efb3c3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γι'αυτο και εγω προτεινα τρανζιστορατο, αφου ολοι οι ηχοι θα ειναι απο την πεταλιερα (οχι πεταλακια, Vox tonelab).

 

;)

 

ως προς το μεγαλύτερο headroom των τρανζιστοράτων, έχω τις αμφιβολίες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά μη τα παραλέμε με την ένταση των λαμπάτων.

 

εξηγούμαι (γιατί το λέω αυτό)

-Δεν πιστεύω πως υπάρχει λαμπάτος που να είναι χαμηλόφωνος για διαμέρισμα. Μπορείς να κερδίσεις την έξωσή σου και με ένα fender champ 600.

-Δε νομίζω πως υπάρχει λαμπάτος ΜΕ ΚΑΛΟ ΗΧΕΙΟ που να μη σε βγάλει σε λάιβ. Άντε να βάλεις και ένα μικρόφωνο.

 

άρα λοιπόν, αρκεί να μην κάνουμε υπερβολές, για λόγους όγκου, βάρους, φορητότητας, χρημάτων αλλά και για να μην καταλήξουμε με καμια γαϊδουροκεφαλή που δεν θα χρησιμοποιήσουμε ούτε το 1/4 των features και της ισχύος.

 

Επίσης, μπορεί να μην έχω δοκιμάσει πολλά μηχανήματα, σιγουρα έχω δοκιμάσει παρα πολύ λιγα σε σχέση με άλλους εδώ πέρα, αλλά πιστεύω ακράδαντα απο την όποια εμπειρία μου οτι ο χειρότερος εαυτός ενός λαμπάτου (αν δηλ τον βάλεις χαμηλά) είναι σίγουρα ΠΑΡΑ πολύ καλός ήχος.

 

 

Επίσης θα ξαναεπισημάνω την άποψή μου σχετικά με το μέγεθος του ηχείου, ειδικά αν μιλάμε για χρήση με πεταλιέρα. Καλύτερα 12άρι κατά τη γνώμη μου. Αν πάρεις champ 600 με 6" ηχειο χαραμίζεις ένα ποσοστό απο την (ας διαλέξω μια στην τυχη) TL

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;)

 

ως προς το μεγαλύτερο headroom των τρανζιστοράτων, έχω τις αμφιβολίες μου

 

Εάν είναι μεγαλύτερης ισχύος θα έχει. Οι τρατζιστοράτοι δεν παραμορφώνουν παρά όταν φτάνουν στο μέγιστό τους.

Ένας ενισχυτής μπορεί να ζορίζεται στην 1:00 ώρα θέση εάν το σήμα που δέχεται είναι δυνατό, οπώτε συνήθως δεν είναι καλή ιδέα να βάζεις έναν τρατζιστόρατο στο 10 / τέρμα (ή στο 11  ;D ) για να τον κρίνεις.

 

Άσχετο αλλά τα ντεσιμπελόμετρα είναι φτηνά γύρω στα 30€ βρίσκεις, δεν είναι κακή ιδέα να έχεις ένα όταν συγκρίνεις ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα σε ολα τα παρομοια θρεντ λεω και ξαναλεω για fender bluesjr

Απο κει και περα μιας και εκανες αναφορα για bugera εχωντας μια σηζητιση τις προαλες, αυτοματα αποκτας 2 καλα.

1 τη τιμη που τον αγοραζεις &

2 οταν τον πουλας ;D ;) ;D ;) ;D ;).

Πραγματι ειναι αξιολογη δουλεια αλλα για να μη σε κουραζω σου λεω μονο αυτο

Τι να κανεις ενα μηχανημα - κιθαρα - στερεο - ακουστικα κλπ αν δε σου βγαζει μεσαια?

Οποιος το πιασε το χει

Ψαξε να δεις τι εννοω.

Τα λεμε :)

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να απαντήσω στον δημιουργό του θέματος εάν δεν ενδιαφέρει να υπεροδηγήσης έναν λαμπάτο ή το mojo ίσως λέμε ίσως να το ξανασκεφτείς εαν χρειάζεται να είναι λαμπάτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να απαντήσω στον δημιουργό του θέματος εάν δεν ενδιαφέρει να υπεροδηγήσης έναν λαμπάτο ή το mojo ίσως λέμε ίσως να το ξανασκεφτείς εαν χρειάζεται να είναι λαμπάτος.

 

πάντως, όπως και να το κάνουμε, οι λαμπάτοι χρησιμοποιούνται και για τα καταπληκτικά καθαρά τους.

 

Υπάρχουν ενισχυτές που είτε δεν έχουν ωραίο ήχο όταν υπεροδηγούνται είτε δε γίνεται να και είσαι ζωντανός και να τους ακούς στην ένταση που "σπανε"

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να γνωρίζω πολλά για το νέο αυτό μοντέλο, θα πρότεινα να κοιτάξεις λίγο και την παρακάτω περίπτωση λαμπάτου mini half-stack:

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_bundle.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας, ευχαριστω ολους οσους ασχολη8ηκατε με το θεμα.

Δευτερον, ρωταω για λαμπα, γτ μου αρεσει πιο πολυ αυτος ο ηχος, θελω να ξεμπλεξω με την ψηφιακουρα, κ γτ τρανζιστορ εχω, δν χρειαζεται να αγορασω...

 

Επισης, αυτος ο Blackheart με ψηνει επισης αγρια, κ κλεινω κ προς αυτον...

Τελος, δν προκειται οπως ειπα να τον δουλεψω για live,ειναι οντως λιγα τα 5watt κ δν χρειαζεται, με κατι θα κανω δουλεια μου :P Ποιο πολυ το θελω για εξασκηση κ καμια ηχογραφηση σπιτικη...

 

Στάλθηκε από: ELIANIOS

Εισαγωγή παράθεσης

Κοιτα σε ολα τα παρομοια θρεντ λεω και ξαναλεω για fender bluesjr

Απο κει και περα μιας και εκανες αναφορα για bugera εχωντας μια σηζητιση τις προαλες, αυτοματα αποκτας 2 καλα.

1 τη τιμη που τον αγοραζεις &

2 οταν τον πουλας Grin Wink Grin Wink Grin Wink.

Πραγματι ειναι αξιολογη δουλεια αλλα για να μη σε κουραζω σου λεω μονο αυτο

Τι να κανεις ενα μηχανημα - κιθαρα - στερεο - ακουστικα κλπ αν δε σου βγαζει μεσαια?

Οποιος το πιασε το χει

Ψαξε να δεις τι εννοω.

Τα λεμε Smiley

θελω λιγο να μου εξηγησεις τι εννοεις...δν εβγαζε μεσαια?Ειναι μαπα?Γτ δν τον εχω παιξει για να εχω γνωμη...Μονο οτι εχω ακουσει...

 

Παντως κ η τιμη του Blackheart ειναι πολυ ελκυστικη:)

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλος ο champion 600 η ενταση του για διαμερισμα υπεραρκετη (μεχρι 4,5 εφτανα ,οταν τον ειχα), αλλα λογω του μικρου ηχειου χανει πολλες συχνοτητες. Πολυ καλος ο vox ac4 tv με το 10 αρι ηχειο με τη δυνατοτητα να παιζει στα 4 Watt , στο 1 watt kai σε 1/4 watt . Αυτη η επιλογη ειναι εξαιρετικη για οσους θελουν να παιρνουν γκαζι απο την υπεροδηγηση της λαμπας.

  Εγω εχω στο διαμερισμα τον Blackheart Little Giant (combo με 12αρι ηχειο και επιλογη στα 3 w και στα 5 W). Δεν θελω να πω πολλα επειδη ειμαι κατοχος του, απλα ειμαι υπερευχαριστημενος. Εχεις την αισθηση οτι παιζεις με μεγαλο ενισχυτη σε μεγαλο χωρο και το ευρος των συχνοτητων που βγαζει ειναι ακρως ικανοποιητικο. Αισθηση μου ειναι οτι <<δενει>> ηχητικα καλυτερα με les paul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου