Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος ενισχυτης για διαμερισμα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχας, ευχαριστω ολους οσους ασχολη8ηκατε με το θεμα.

Δευτερον, ρωταω για λαμπα, γτ μου αρεσει πιο πολυ αυτος ο ηχος, θελω να ξεμπλεξω με την ψηφιακουρα, κ γτ τρανζιστορ εχω, δν χρειαζεται να αγορασω...

 

Καταρχην αυτος που εχεις δεν ειναι τρανζιστορ (τον Line6 Spider δεν ειπες?), ειναι digital modeling, και μαλιστα απο τους χειροτερους κατα την αποψη μου.

Λες θελεις να ξεφυγεις απο την ψηφιακουρα, και λες ταυτοχρονα οτι θελεις να παρεις tonelab, το οποιο ειναι ψηφιακο μηχανημα. Μαλλον το εχεις μπερδεψει λιγο το ολο θεμα.

Οποτε δωσε ολα τα χρηματα και παρε εναν Jet City και ξεμπερδεψες με ενισχυτη, και αν καποια στιγμη θελεις κατι παραπανω, περνεις ενα πεταλακι delay, boost κτλ και εισαι οκ.

 

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

;)

 

ως προς το μεγαλύτερο headroom των τρανζιστοράτων, έχω τις αμφιβολίες μου

 

Ειχα παραθεσει εναν τρανζιστορατο 40 βατ, τον οποιο εχω παιξει και ξερω οτι εχει πολυ μεγαλυτερο καθαρο χεντρουμ απο τον μπλακχαρτ που προτειναν ακριβως απο πανω, τον οποιο εχω δοκιμασει επισης, οποτε μιλουσα απο εμπειρια για τα συγκεκριμενα δυο μηχανηματα  :)

 

Οσο αφορα το "Γι'αυτο και εγω προτεινα τρανζιστορατο, αφου ολοι οι ηχοι θα ειναι απο την πεταλιερα  (οχι πεταλακια, Vox tonelab)", ναι δεν ειπα οτι θα ακουγεται καλυτερα, ειπα οτι θα εχει τα παραπανω καλα αυτο το εγχειρημα (λιγοτερο ευπαθες κτλ). Τωρα μπορει στα αυτια του φιλου που ανοιξε το θεμα να του ακουγεται καλυτερα η tonelab σε ενα μικρο λαμπατο, μπορει σε ακομα και στα δικα μου αυτια να ακουγεται καλυτερα σε συγκεκριμενο λαμπατο, μπορει και οχι, αυτο ομως ειναι θεμα υποκειμενικο, και θελει πολλες δοκιμες για να καταληξεις που θα ακουγονται καλυτερα οι ηχοι που εχεις φτιαξει στην πεταλιερα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παραθεσει εναν τρανζιστορατο 40 βατ, τον οποιο εχω παιξει και ξερω οτι εχει πολυ μεγαλυτερο καθαρο χεντρουμ απο τον μπλακχαρτ που προτειναν ακριβως απο πανω, τον οποιο εχω δοκιμασει επισης, οποτε μιλουσα απο εμπειρια για τα συγκεκριμενα δυο μηχανηματα  :)

 

σύμφωνοι αλλά ας συγκρίνουμε συγκρίσιμα μηχανήματα, όχι 40άρη με 5άρη

 

θα σου πρότεινα να συγκρίνεις τον 40άρη με 15άρη λαμπάτο, δικάναλο, στο καθαρό κανάλι

 

και μάλιστα να συγκρίνεις και τις αρμονικές και τη γενικώτερη ποιότητα ήχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνοι αλλά ας συγκρίνουμε συγκρίσιμα μηχανήματα, όχι 40άρη με 5άρη

 

θα σου πρότεινα να συγκρίνεις τον 40άρη με 15άρη λαμπάτο, δικάναλο, στο καθαρό κανάλι

 

και μάλιστα να συγκρίνεις και τις αρμονικές και τη γενικώτερη ποιότητα ήχου

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς το θέμα κατά 90% είναι θέμα χρημάτων τι μπορείς να αγοράσεις με ένα τάδε ποσό και ποιο είναι το καλύτερο για την δουλειά που θες.

 

Πάντως μια φόρα που διάβαζα τι έλεγε ένας σχεδιαστής ενισχυτών, ότι σε ένα στούντιο ηχογραφήσεων αντικατέστησαν τους λαμπάτους προενισχυτές μικροφώνων με τραντζιστοράτους και συνέχησαν να τους ζορίζουν όπως τους λαμπάτους κάποτε με τραγικά αποτελέσματα (άλλο πραγμα η παραμόρφωση λάμπας και άλλο του τραντζίστορ). Τα μηχανήματα δεν φταίνε για την ανικανότητα των χρηστών. Κάτι αντίστοιχο υποψιάζομαι ότι κρύβεται πίσω από το 90% των αναφορών «ψηφιακίλας».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με μια baja, έναν Vox ac4tv και ένα delay, πάρα πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο "μειονέκτημα" του Vox είναι ότι υπεροδηγείται εύκολα, και ότι το ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει το tone λειτουργεί μόνο στα 4 watt (και όχι στο 1 η στο 1/2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το φιλο που πιστευει οτι οι λαμπατοι ενισχυτες παιζουν το ιδιο καλα σε ολες τις εντασεις λέω μονο πως μαλλον δεν εχει δοκιμασει πολλα μηχανηματα.

Απο το πιο φτηνο μεχρι το πιο ακριβο η ποιοτητα του ενισχυτη φαινεται στα γκαζια. ΝΟΜΟΣ.

 

Ελπιζω να βοηθησα. ;)

 

μάλλον παίζεις μεταλ κι εσυ  :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην αυτος που εχεις δεν ειναι τρανζιστορ (τον Line6 Spider δεν ειπες?), ειναι digital modeling, και μαλιστα απο τους χειροτερους κατα την αποψη μου.

Λες θελεις να ξεφυγεις απο την ψηφιακουρα, και λες ταυτοχρονα οτι θελεις να παρεις tonelab, το οποιο ειναι ψηφιακο μηχανημα. Μαλλον το εχεις μπερδεψει λιγο το ολο θεμα.

 

όταν λέμε τρανζίστοράτος ενισχυτής εννοούμε τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η τελική ενίσχυση για την οδήγηση των μεγαφώνων. Το ότι ο spider εχει και ψηφιακές προσομοιώσεις, δεν τον κάνει να μην είναι τρανζιστοράτος.

 

Επίσης να μη συγκρίνουμε τις ψηφιακές προσομοιώσεις του ...spider με της tonelab. Το οτι και τα δύο βασίζουν τις χροιές τους σε ψηφιακά κυκλώματα δεν πάει να πεί οτι και τα δύο πάσχουν απο αυτό που λέει ο κόσμος "ψηφιακούρα"

 

 

μάλλον παίζεις μεταλ κι εσυ  :D

και εγο για χεβη μεταλ πεταο το μσδ κε πεζω με το γκειν του μλουζ τζουνιορ στο 666

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ηχητικής άποψης, η υλοποίηση του κυκλώματος του ενισχυτή με λάμπες, τρανζίστορ, ολοκληρωμένα analog ή digital δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία.

Για παράδειγμα, το πολυπόθητο Mesa Boogie V-twin λαμπάτο πετάλι έχει αρκετούς τελεστικούς και FETs στο σήμα καθώς και το LM386 ολοκληρωμένο που είναι γνωστό απ τους πάμθηνους smokey ενισχυτές τσέπης...

Ο πολύ καλός για metal και hard ακούσματα blackstar ht-5 ενισχυτής είναι "τίγκα" στους τελεστικούς. Οι mesa boogie κεφαλές με EQ περιοχών έχουν κι εκείνες παρεμβάλλει κάποιους τελεστικούς στο σήμα.

Για τον τελικό ήχο ενός ενισχυτή παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες (σχεδίαση κυκλώματος πρώτα από όλα, τροφοδοτικό, μετασχηματιστής εξόδου, λυχνίες, bias, τελεστικοί, τσιπάκια, ανοχή αντιστάσεων πυκνωτών κι αλλων εξαρτημάτων κλπ......).

Επομένως, ας μην κατηγορούμε και κρίνουμε από την υλοποίηση ενός ενισχυτή έτσι γενικά. Το αυτί μας σε A/B τεστ μεταξύ μηχανημάτων στο χώρο μας και με την κιθάρα μας είναι το απόλυτο κριτήριο.

Απλά, κάτι τέτοιο δεν είναι πάντα δυνατό και ό,τι πιο κοντά σ αυτό είναι η δοκιμή σε μαγαζια, στούντιο ή (καλύτερα) σε φίλους με την κιθάρα μας!

Διαφορετικά παίρνεις το ρίσκο, ψωνίζεις έναν ενισχυτή, κι αν δεν σου κάνει ηχητικά με τίποτα(αφού τον τεστάρεις πλήρως), τον βελτιώνεις (αν έχεις σχέδια, χρόνο, διάθεση, μεράκι) ή τον βάζεις προς πώληση/ανταλλαγή(καλύτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον παίζεις μεταλ κι εσυ  :D

 

χαχαχα και μεταλ. Απλα έτυχε ο τελευταιος ενισχυτης που ασχοληθηκα να εχει πολλα γκαζια. Randal με Treadplate module  (ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ METAL MACHINE ΤΗΣ 10ΤΙΑΣ για μενα παντα!!)και plexi module για τα crunch σημεια. Βαζει κατω πολλα messa boogie...

 

Αλλα δε ξερω τι λενε εδω τα παιδια.. η λαμπα ανοιγει και αναδυκνειει το μηχανημα οσο πιο πολυ την παιζεις.. ΚΑΙ στα καθαρα ισχυει το ιδιο.. παρτε παραδειγμα τον Roland jazz chorus που θεωρειτε απο τουσ πιο καθαρους ενισχυτες και συνεπως "πεταλομηχανη" και zoom να κουμπωσεις επανω, ακουγεται υπεροχα (για τiς δυνατοτητες του zoom παντα!) !!!

 

Δε χρειαζεται να εισαι ηλεκτρονικος για να το καταλαβεις.. Το μονο που χρειαζεται ειναι να παιξεις με καλα μηχανηματα...μετα το τοποιο ξεκαθαριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα και μεταλ. Απλα έτυχε ο τελευταιος ενισχυτης που ασχοληθηκα να εχει πολλα γκαζια. Randal με Treadplate module  (ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ METAL MACHINE ΤΗΣ 10ΤΙΑΣ για μενα παντα!!)και plexi module για τα crunch σημεια. Βαζει κατω πολλα messa boogie...

 

Αλλα δε ξερω τι λενε εδω τα παιδια.. η λαμπα ανοιγει και αναδυκνειει το μηχανημα οσο πιο πολυ την παιζεις.. ΚΑΙ στα καθαρα ισχυει το ιδιο.. παρτε παραδειγμα τον Roland jazz chorus που θεωρειτε απο τουσ πιο καθαρους ενισχυτες και συνεπως "πεταλομηχανη" και zoom να κουμπωσεις επανω, ακουγεται υπεροχα (για τiς δυνατοτητες του zoom παντα!) !!!

 

Δε χρειαζεται να εισαι ηλεκτρονικος για να το καταλαβεις.. Το μονο που χρειαζεται ειναι να παιξεις με καλα μηχανηματα...μετα το τοποιο ξεκαθαριζει.

 

εγώ παίζω τα πάντα εκτός από μεταλ. και επι τη ευκαιρια ο jazz chorus ειναι τρανζίστορ. και τα αυτια μου τα θελω  ;) για αυτό παιζω σιγα. και με αγαοανε και οι γειτονες  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου