Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος ενισχυτης για διαμερισμα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επι τη ευκαιρια ο jazz chorus ειναι τρανζίστορ.

 

Γι αυτό λέω κι εγώ ότι δεν έχει και μεγάλη διαφορά ένας καλός λαμπάτος από έναν αντίστοιχα καλό τρανζίστορ. Απλά για να ακούσεις το ovedrive ενός λαμπάτου (ειδικά των 5W με μία 12ΑΧ7 μόνο) πρέπει να βάλεις αρκετά ψηλά το volume, πράγμα που ο τρανζίστορ το έχει και σε μικρές εντάσεις (και στα ακουστικά ακόμη...).

Από ότι έχω δοκιμάσει, ένας 5W λαμπάτος στο καθαρό έχει παρόμοια συμπεριφορά με έναν 5-15W τρανζίστορ στο καθαρό αρκεί να οδηγούν την ίδια καμπίνα (π.χ. 1Χ12").

Ένα A/B τεστ μεταξύ ενός epi valve jr 5W και ενός laney transistor combo 10W(φτηνός...) στο καθαρό, μέσω της epi valve jr 1Χ12" καμπίνας, με αποστόμωσε... Eίχαν παρόμοια ένταση σε dB, χροιά και "σκάσιμο" στα 3/4 του volume...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να μιλήσω για 2 ενισχυτές. Ο πρώτος είναι ο Vox AC4TV ο οποίος με single coil έχει πολύ ωραία καθαρά μέχρι τη μέση του gain, και μετά βρωμίζει πολύ ευχάριστα, ενώ με humbuckers η βρωμιά έρχεται νωρίτερα, αλλά για μένα αυτό ήταν το ζητούμενο. Το δε μεγάφωνό του (υποψιάζομαι είναι το celestion 10 greenback με αλλαγμένη ετικέτα...) είναι υπέρ αρκετό (βέβαια σκοπεύω να τον ακούσω και σε μία 4χ12...). Όσο για την έντασή του, πριν 1 βδομάδα παίξαμε λάιβ, και αναγκάστηκα να τον ρίξω στο 1 βατ, διότι το μικρόφωνό του peakαρε στα 4 (είπαμε τον θέλω υπεροδηγημένο, οπότε δεν ήθελα να κόψω gain).

 

Ο δεύτερος ενισχυτής είναι ο Harley Benton GA5H, τον οποίον έχω ακούσει με την 1χ12 καμπίνα του. Ωραίος καθαρός ήχος, μεγάλο headroom, ενώ για να βρωμίσει (ειδικά με single coils) πρέπει να τον τεζάρεις, και πάλι ίσα που σπάει. Οπότε φαντάζομαι θα ταιριάξει καλύτερα με μία πεταλιέρα. Βέβαια έχω την εντύπωση πως είναι λιγότερο δυνατός από τον Vox.

 

Για τους υπόλοιπους που αναφέρθηκαν δυστυχώς δεν έχω άποψη.

Μία πρόταση που μπορώ να κάνω είναι, εφόσον υπάρχει τρανζίστορ αρκετά δυνατός και σκοπεύεις να πάρεις πεταλιέρα, γιατί δεν παίρνεις ένα ενισχυτάκι στο στυλ του vox, plug and rock, με το δικό του χαρακτηριστικό overdriven ηχόχρωμα, για να έχεις και κάτι διαφορετικό?

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνοι αλλά ας συγκρίνουμε συγκρίσιμα μηχανήματα, όχι 40άρη με 5άρη

 

θα σου πρότεινα να συγκρίνεις τον 40άρη με 15άρη λαμπάτο, δικάναλο, στο καθαρό κανάλι

 

και μάλιστα να συγκρίνεις και τις αρμονικές και τη γενικώτερη ποιότητα ήχου

 

Συγκρινα με βαση την τιμη που ειχε πει το παιδι, 200 εχει ο τρανιστορ, λιγο παραπανω η λαμπα (250 νομιζω?).  :)

Τωρα αν ηταν να κανουμε απολυτες συγκρισεις για το ποιο ειναι καλυτερο μηχανημα, τοτε συμφωνω οτι επρεπε να γινουν οπως προτεινεις!  ;)

Τωρα τις αρμονικες δεν εχω παλμογραφο για να συγκρινω, και ειμαι πλεων και λιγο κουφος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέμε τρανζίστοράτος ενισχυτής εννοούμε τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η τελική ενίσχυση για την οδήγηση των μεγαφώνων. Το ότι ο spider εχει και ψηφιακές προσομοιώσεις, δεν τον κάνει να μην είναι τρανζιστοράτος.

 

Επίσης να μη συγκρίνουμε τις ψηφιακές προσομοιώσεις του ...spider με της tonelab. Το οτι και τα δύο βασίζουν τις χροιές τους σε ψηφιακά κυκλώματα δεν πάει να πεί οτι και τα δύο πάσχουν απο αυτό που λέει ο κόσμος "ψηφιακούρα"

 

 

Οχι, οταν εχει ψηφιακες προσομοιωσεις τον λεμε και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο Digital Modeling, ειτε εχει τρανζιστορ τελικο οπως ο Spider II, ειτε λαμπατο τελικο οπως ο Spider Valve.

Τρανζιστορ παντα λεγαμε αυτους που το ηχοχρωμα τους προερχεται αποκλειστικα απο την χρηση τρανζιστορ, χωρις ψηφιακες προσομοιωσεις.  :)

Και αναλογικο μοντελονκ να εχουν (π.χ. Σανς Αμπ), στην κατηγορια τρανζιστορατων ειναι αφου ολο το σημα περναει αποκλειστικα απο τρανζιστορ, σε ολη τη διαδρομη ειναι αναλογικο.  :)

Δεν ειπα οτι δεν εχει τρανζιστορ τελικο ο σπαιντερ, απλα τρανζιστορατους λεμε τους σκετο τρανζιστορ, χωρις ψηφιακα, για να μην μπερδευομαστε  :)

 

Οσο αφορα την πεταλιερα, δεν ειπα οτι ο Βοξ ειναι ψηφιακουρα, γιατι βαζετε συνεχεια στο στομα μου λεξεις που ποτε δεν ειπα?!?!  ;D

Ο σπαιντερ ειναι απο τα χειροτερα ψηφιακα μηχανηματα που εχω ακουσει, ενω ο βοξ απο τα καλυτερα!  :D

Απλα ελεγε το παιδι οτι δεν θελει παλι ψηφιακο μηχανημα, και μετα ειπε οτι θελει να αγορασει το βοξ, και ειπα οτι ειναι σκοπιμο να του διευκρινισω οτι και αυτο ψηφιακο μηχανημα ειναι, για να μην μπερδευομαστε, και για να ξερουμε τι λεμε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ, αυτο που λες εννουσα, κ εχω παιξει με tonelab, κ μ αρεσαν πολυ η ηχοι της...Γι'αυτο ρωτησα, για συγκεκριμενα πραματα...Βρηκα ενα Blackheart απο εναν συμφορουμιτη, κ λεω να τον χτυπησω, κ μετα τα υπολοιπα...

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου