Προς το περιεχόμενο

Blues Για να Χαλαρώσουμε.


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα το κάνω γιατί είμαι σίγουρος πως θα ψηθώ, και είμαι σε φάση που περιμένω το κάλεσμα της μαμάς πατρίδας...

Σε κανένα χρόνο πάλι τα έξοδα, και ΑΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 366
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To Β  Blues backing track μου άρεσε και εμένα πολύ.... Ωραίες οι δουλειές σας μέχρι τώρα... Παραθέτω και την δική μου εκδοχή και περιμένω τα σχόλιά σας....

;) ;)

Noiz_B_Blues.mp3

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα once again.

Χαίρομαι για την ανταπόκριση του θρεντ και οφείλω να ομολογήσω οτι με τα τόσα διαφορετικά στύλ παιξίματος απ'τον καθένα σας, δεν σας κρίβω οτι ψήνομαι να γράψω και εγώ 2-3 κομματάκια (ελπίζω να δουλέψει μόνο το 32bit bridge του Reaper >:( )

Anyway, για να μην αναλύω τον καθένα σας, απλά θα πω οτι χαίρομαι που αυτή η μουσική είναι τόσο ζωντανή σε μία ως επι το πλείστο "σκυλοκρατούμενη" χώρα.

 

Πάμε για άλλα τώρα, εμπρός λοιπόν "Φιουζιονο-μεταλό-σρέντερς" ;D φορτώστε το!!!!!

Octave_Soloing_Backing.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@odis13: Ωραιότατο...

Έχω ένσταση στον ήχο...εντάξει, ατμόσφαιρα κι' έτσι, αλλά πολύ "λάσπη" σε μερικά σημεία. Δεν ξέρω, μήπως να έβαζες λιγότερο ριβέρμπι;

Αλήθεια, με τι έγραψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@odis13: Ωραιότατο...

Έχω ένσταση στον ήχο...εντάξει, ατμόσφαιρα κι' έτσι, αλλά πολύ "λάσπη" σε μερικά σημεία. Δεν ξέρω, μήπως να έβαζες λιγότερο ριβέρμπι;

Αλήθεια, με τι έγραψες;

 

Στανταρ θελει λιγοτερο reverb σε ενα σοβαρο σεναριο...ακομα και για pad-like ηχους ειναι παρα πολυ. Ειμαι να φανταστεις φανατικος του μπολικου reverb και τετοιων ηχων (σουπερ-ουαου-κουλτουριαρικο φλουξους αποτελεσμα) αλλα και παλι μου φανηκε υπερβολικο ως ηχος.

 

Δοκιμαζα διαφορα απο τα presets του Guitar Rig υπο την κατηγορια effects...ειναι γεματο τετοιους κουφους ηχους. Αυτος μου ψιλοαρεσε και ειπα να δω τι μπορω να κανω χρησιμοποιωντας ενα τετοιο non-conventiona και extreme ηχο(ο οποιος φυσικα κουραζει μετα απο μερικα λεπτα αλλα τεσπα).

Αποφασισα, για να ειναι λιγο πιο ανθρωπινο, αντι να μειωσω λιγο το reverb να κανω το εξης ωστε να μεινει ανεπηρεαστη η "pad-o-λασπουρα": εγραψα την κιθαρα και μετα εκανα copy paste την κυματομορφη σε ενα χωριστο track. Στο ενα track δοθηκε ως ηχος αυτο το περιεργο preset, μαζι με ενα ελαφρυ panning. Στο αλλο χρησιμοποιησα εναν απλο, καθαρο ενισχυτη (νομιζω ειναι ο τυπου Twin του GR4) και ελαφρυ panning απο την αλλη πλευρα. Το backing στη μεση.

 

Η κιθαρα ειναι μια Framus Diablo, καρτα ηχου E-Mu 0202 και στο λαπτοπ ετρεχε Cubase LE & GR4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@govanmaniac: Σε μερικά σημεία το βρήκα εξαιρετικό και σε άλλα λίγο βαρετό. Φαίνεται ότι σου έπεσε "πολύ" από άποψη διάρκειας. Δηλαδή, αν έκανες μια συρραφή των καλών στιγμών του και έφτιαχνες ένα δίλεπτο θα ήταν σούπερ πιστεύω!

 

Τώρα, ο ήχος...δεν ξέρω. Κάτι με χαλάει. Πολλά μπάσα ακούω μάλλον, και αυτό το "thumb thumb" που ταιριάζει πιο πολύ σε metal και πιο σκληρές γενικά καταστάεις. Μάλλον προσεγγίζεις fusion παιξίματα/ ήχους ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αποφασισα, για να ειναι λιγο πιο ανθρωπινο, αντι να μειωσω λιγο το reverb να κανω το εξης ωστε να μεινει ανεπηρεαστη η "pad-o-λασπουρα": εγραψα την κιθαρα και μετα εκανα copy paste την κυματομορφη σε ενα χωριστο track. Στο ενα track δοθηκε ως ηχος αυτο το περιεργο preset, μαζι με ενα ελαφρυ panning. Στο αλλο χρησιμοποιησα εναν απλο, καθαρο ενισχυτη (νομιζω ειναι ο τυπου Twin του GR4) και ελαφρυ panning απο την αλλη πλευρα. Το backing στη μεση.

 

 

Eνδιαφέρουσα τεχνική...θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος κανει κατι πιο τραγικο του βγαζω το καπελο.

Να 'μαι!

 

Ιδού το Φλοϋντο-ειδές απο 'μένα. One take χωρίς διωρθώσεις, με ολίγον απο "γκαζόν" ;D.

 

Είναι γραμμένο στο Reaper με την 30ταστή μου---> στο Behringer V-Amp Pro ---> Edirol UA4FX ---> στο Nomad Factory VST (Classic 4X12 A).

William_Sats_Pinky_Flux.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου