Προς το περιεχόμενο

Blues Για να Χαλαρώσουμε.


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο παίξιμο. Η κιθάρα σου είναι chambered ή κάποια archtop semi;

Επ, σ' έπιασα αμελέτητο. Τι πιο κλασσικό σε Fender ήχο από αυτό? ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 366
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κι όμως εγώ άκουγα κάποιο "κενό" όπως της 335. Ο ήχος δεν ήταν όμως γιαυτό και ρώτησα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλόχα!

Επειδή όντως πιάνουν τόπο τα backing tracks και καλό είναι να μοιραζόμαστε τέτοια "βοηθήματα μελέτης και εξάσκησης", παραθέτω άλλο ένα απ'τη "μικρή" μου συλλογή. (Σιγά σιγά θα ανεβάσω και άλλα, απλά έχω πρόβλημα στην ταχύτητα του upload).

Ευχαριστώ παίδες. Η κιθάρα είναι μια american standard strat του '96.

Ωραίος ήχος και το παίξιμο εννοείτε.

 

Αντε παραθέτω αλλα δυο επειδή βλεπω ζήτηση! ;)

 

α) Riviera paradise...Λατρεμένο!

β) FunkyWoman

 

Αν τίθεται θεμα περι Πνευματικής Ιδιοκτησίας να διαγραφη απο τους Mods, αλλα τα βρηκα ελευθερα απο νομιμο site!

 

Μερικές φορές, όντως τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων (όχι στην περίπτωσή σου που λές οτι είναι απο νόμιμο site), για το λόγο αυτό περιμένω ένα ΟΚ απο εταιρία που έχει κυκλοφορήσει προ 15ετίας μερικά καλά backings, τα οποία δεν υπάρχουν πλέον στο εμπόριο και είναι απο κομμάτια γνωστών καλλιτεχνών.

Μόλις πάρω το ΟΚ (αν το πάρω) θα τα ανεβάσω, αλλιώς θα παραμείνω στα υπόλοιπα νόμιμα τζαζο-μπλουζο-ροκάκια ;D backings.

 

Το backing track που παραθέτω είναι σε στύλ Pink Floyd για ατελείωτα psycho solos που σηκώνει άνετα πολλά delay, chorus & reverb.

Είναι 6:33, οπότε υπάρχει χρόνος για πολύ πράμα. Τέλος το κομμάτι είναι σε Σολ Ματζόρε.

 

Καλή Διασκέδαση.

 

 

Υ.Γ: Σειρά θα πάρει ένα Delta Blues για tele-fun ;)

Think_pink_-_Backing_track_in_G_major.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Think Pink λοιπόν. Το είδα λίγο σαν άσκηση ύφους αφού δεν είναι στο στυλ μου και ο ήχος μου μάλλον παραείναι bright για τέτοια. Σε κάθε περίπτωση έκανα ό,τι μπορούσα. Παραθέτω κι εδώ το αποτέλεσμα.

think_pink.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα να ενα παραπονο..

...τα δικα μου backing tracks τη εχουνε...ψωρα??  ;D

 

Φίλε Tsevos ευχαριστώ και πάλι. Όσο για τα δικά σου tracks τα άκουσα και μου άρεσαν και τα δύο πολύ. Το Riviera Paradise το φοβάμαι για ευνόητους λόγους.... Με το άλλο κάτι θα κάνουμε.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Tsevos ευχαριστώ και πάλι. Όσο για τα δικά σου tracks τα άκουσα και μου άρεσαν και τα δύο πολύ. Το Riviera Paradise το φοβάμαι για ευνόητους λόγους.... Με το άλλο κάτι θα κάνουμε.

 

 

 

Τρια ειναι :P εχει και απο πανω ενα ακομα.Αλλα στο χαβαλέ το έκανα το παραπονο,μην πιεστεις δηλαδη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απανταχού Telecaster-άκηδες (και μη ;D βλ. Flynig V) ιδού ένα backing track σε στύλ Albert Collins (Μέγιστος)

albert%20collins%2001.jpg

 

 

Think Pink λοιπόν. Το είδα λίγο σαν άσκηση ύφους αφού δεν είναι στο στυλ μου και ο ήχος μου μάλλον παραείναι bright για τέτοια. Σε κάθε περίπτωση έκανα ό,τι μπορούσα. Παραθέτω κι εδώ το αποτέλεσμα.

Nice!!!

 

Αλλα να ενα παραπονο..

...τα δικα μου backing tracks τη εχουνε...ψωρα??  ;D

Όχι βρε, τα κατέβασα και τα δουλεύω, σύντομα και κομματάκι. ;)

Albert_Collins_Style_-_backing_track.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να χαλαρώσουμε λίγο και να ασχοληθούμε με το οργανάκι μας, δωράκι ένα backing track blues σε Σι.

Καλή διασκέδαση και ανεβάστε ότι γράψτε πάνω σ'αυτό.

Προσεχώς και άλλα δωράκια.

 

 

Πολυ μου αρεσε αυτο το μπακι τρακι...και με ξεσηκωσε να γραψω κι εγω κατι...κουτσα στραβα! ;D

blues_in_b.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου