Προς το περιεχόμενο

Bugera Tri - -Rectifier ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D

 

Φίλτατε, επειδή σε καταλαβαίνω, (δεν έβρισκα πουθενά και στα διάφορα καταστήματα μάλλον έκαναν τον κινέζο), διάβασε ένα mini review που είχα γράψει, εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174744.msg413595#msg413595

 

Και εφόσον σε ψήνει, για να μην πάρεις γουρούνι στο σακί, στείλε μου Pm σε καμιά βδομάδα που θα έχω φέρει τον ενισχυτή ξανά σπίτι από το studio που κάθεται τώρα, να κανονίσουμε να τον ακούσεις, no prob.

 

Εϊναι μια Fender American HSS, στην οποία άλλαξα τον stock διπλό με έναν Seymour Duncan Custom! Οι άλλοι 2 μονοί είναι οι stock, αφού τρελαίνομαι για τον lead ήχο της!

 

Πριν ενα μηνα εβγαλα προς πωληση/ανταλλαγη την ibanez2550z που ειχα και μου προτεινε καποιος ανταλλαγη με μια fender american deluxe HSS αλλα δεν μπηκα καν στον κοπο να το ψαξω γιατι γνωστoi μου λεγανε οτι ειναι μια κιθαρα πιο πολυ για blues και rock και εγω ηθελα μια κιθαρα ΚΑΙ για μεταλ...Ισως να εκανα μαλ...α τελικα αλλα ετσι κ αλλιως μενω επαρχια οποτε δεν θα μου δινοταν η ευκαιρια να την δοκιμασω και δεν ηθελα να παρω γουρουνι στο σακι.Ασε που δεν εχω παιξει ποτε με fender..Παντως ακουγοντας το υλικο σας με τους Revolted Masses επαθα πλακα πως εβγαζες τετοιο αγκο με την fender..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδες, το thread ειναι για τον Trirec. Ουτε για τους Bugera γενικα(υπαρχει χωρια thread :P), ουτε για την HSS Fender :)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως εβγαζες τετοιο αγκο με την fender..

 

τον ηχο δεν το κανει η κιθαρα... αλλα οι μαγντες οι ενυσχητες και τα πεταλια... παιζει και το ξυλο αλλα οκ... !!!! εχει βαλει γκαζωμενο μαγνητη το παιδι και η κιθαρα σπερνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx, να'σαι καλά! Fender Power!  ;)

 

Φίλτατε spiros69, χαίρομαι που υπάρχουν υποστηρικτές των μοντέλων της εν λόγω εταιρίας, αφού μέχρι τώρα υπήρχε αρκετή δυσπιστία από πολλούς μουσικούς!  :D

 

Πρέπει όμως να αναφέρουμε στους επίδοξους αγοραστές, πως για να καταλάβει κάποιος πώς ακριβώς συμπεριφέρεται ένα κεφάλι bugera (αλλά και κάθε ενισχυτής και κατά προέκταση κάθε μουσικό όργανο) πρέπει να τον ακούσει από κοντά, με την κιθάρα του εφόσον είναι εφικτό!

 

Τα βίντεο στο YouTube, δείχνουν μεν τον γενικό χαρακτήρα ενός ενισχυτή αλλά όταν αφορά τελική επιλογή μεταξύ κάποιων μοντέλων, μάλλον μπερδεύουν περισσότερο αντί να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα.

 

Αυτό το λέω γιατί στο YouTube, υπάρχουν videos από συγκρίσεις ενός Bugera και του εκάστοτε μοντέλου που αντιγράφουν, χωρίς ιδιαίτερες διαφορές στον ήχο. Η αλήθεια είναι όμως πως το μικρόφωνο της κάμερας και η κακή ποιότητα ήχου στο YouTube, μάλλον αδυνατούν να αποδώσουν τις όποιες διαφορές. Ή, ακόμα, πως μόνο σε συγκεκριμένες ρυθμίσεις οι εκάστοτε 2 ενισχυτές ακούγονται ίδιοι και όχι σε όλα τα κανάλια/ρυθμίσεις.

 

Επιγραμματικά, συμβουλή μου για όσους σκοπεύουν να πάρουν κάποιον ενισχυτή, είναι να μην ενθουσιάζεστε και κυρίως να μην κρίνετε αποκλειστικά από τα εντυπωσιακά videos στο YouTube: το ηχητικό αποτέλεσμα στο σπίτι σας και με τον εξοπλισμό σας, θα έχει μικρές έως τεράστιες διαφορές.

 

Cheers

Aυτά που λες εσυ τώρα περί youtube & εξοπλισμών τα έλεγα χρόνια πριν εδω στο Νοιζ....Μάλλον νέος θα είσαι... ;)

Συμβουλή μου να διαβάζεις όλα τα πόστ πρίν γράψεις..

Φιλικά man...

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, το thread ειναι για τον Trirec. Ουτε για τους Bugera γενικα(υπαρχει χωρια thread :P), ουτε για την HSS Fender :)

Oι moderators αγρυπνούν  :P

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω τον 333 2x12 combo (με τις  6l6  πανω μαμα ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον ενισχυτη.Οσο για την αξιοπιστια του 1 χρονο τον εχω δε μου εβγαλε κανενα προβλημα.Τωρα επειδη οπου ναναι θα αλλαξω τελικες εχει κανεις να προτεινει κατι δοκιμασμενο σε 6l6 για τον bugera ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω τον 333 2x12 combo (με τις  6l6  πανω μαμα ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον ενισχυτη.Οσο για την αξιοπιστια του 1 χρονο τον εχω δε μου εβγαλε κανενα προβλημα.Τωρα επειδη οπου ναναι θα αλλαξω τελικες εχει κανεις να προτεινει κατι δοκιμασμενο σε 6l6 για τον bugera ?

Στον 6260 μου έβαλα GT gold series EL 34 και ΣΚΟΤΩΝΕΙ... ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση πως οποιο thread και να ανοιξεις με τη λεξη bugera μεσα,μετα απο 2 σελιδες ολοι θα μιλανε για την αξιοπιστια τους κτλ...και τελικα ολα τα threads καταληγουν να ειναι ιδια μετα απο 2-3 σελιδες...ελπιζω αυτο το thread να ειναι το τελευταιο...

 

Μηπως οποις εχει τη μυγα...μυγιαζεται??????    :P

 

Ψαχνω ενισχυτη εδω και πολυ καιρο...εχω ακουσει διαφορους...

Δεν θα μιλησω για κατηγορια boogie κτλ...

 

Ακουσα engl screamer 50 - thunder - Marshall dsl50 - marshall jcm 800 και bugera 333xl 2x12... απο οσους μπορω να θυμηθω...Και προτιμησα τον ενισχυτη τον τρατζιστορατο που εχω σπιτι μου... (και δεν κανω πλακα...)

 

Στον screamer - thunder - marshall δεν με φταναν τα βρωμικα τους...

 

Στον jcm 800 kerry king βρηκα τα βρωμικα που θελω...τα ΙΔΑΝΙΚΑ (για μενα βρωμικα) αλλα απο καθαρα ασ'το καλυτερα...

 

Με τον 333xl δεν ασχοληθηκα πολυ αλλα δεν μου αρεσε καθολου...ισως θελει αλλη μια προσπαθεια...

 

Το θεμα ειναι οτι πριν βγω τσαρκα για ενισχυτες, ενθουσιαζομουν φουλ απο αυτα τα βιντεο στο νετ κτλ... οταν τα ακουσα απο κοντα δεν ειχανε σχεδον καμια σχεση...

 

Τωρα αναμενω να ακουσω blackstar ht 60...για να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με τον 333xl δεν ασχοληθηκα πολυ αλλα δεν μου αρεσε καθολου...ισως θελει αλλη μια προσπαθεια...

 

 

αν θες πες μας λιγο τι ακριβως δεν σου αρεσε γιατι ειμαι ετοιμος οπως και αρκετοι αλλοι να κανουμε καποια κινηση... κι εγω ψαχνω πολυ βαρια παραμορφωση και ογκο και εχω καταληξει σε μπουγκερα γιατι πολυ αλλοι λαμπατοι δεν μου εφταναν τα βρωμικα...

αλλα αντεχει και η τσεπη μου εναν μπουγκερα... οποτε ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες πες μας λιγο τι ακριβως δεν σου αρεσε γιατι ειμαι ετοιμος οπως και αρκετοι αλλοι να κανουμε καποια κινηση... κι εγω ψαχνω πολυ βαρια παραμορφωση και ογκο και εχω καταληξει σε μπουγκερα γιατι πολυ αλλοι λαμπατοι δεν μου εφταναν τα βρωμικα...

αλλα αντεχει και η τσεπη μου εναν μπουγκερα... οποτε ...

 

 

 

 

δεν ξερω ρε aris καλος ο 333xl αλλα απο κοντα μου φανηκε λιγο λασπη . πχ στα ακορντα δεν ακουγονταν καθε νοτα ξεχωριστα .Εκει φαινεται η ποιοτητα της παραμορφωσης.

Σιγουρα παιζει ρολο και το ηχειο . θα τον βαλεις σε καμπινα που εχεις ηδη η θα παρεις και νεα καμπινα ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου