Προς το περιεχόμενο

Αυτό ήταν..Το παρατάω το μπάσο!


izzy_livin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρεπει να σκεφτεις λίγο έξω απο το κουτί....

 

μπα καλα ειμαι και μεσα σε αυτο.

 

Για αυτό έχουμε θεοποιήσει την φωνή και ξεχασαμε τους μουσικους σε αυτην την χώρα...

 

σε ΟΛΕΣ τις χωρες στον πλανητη συμβαινει αυτο,ή νομιζεις οτι οταν ο Αμερικανος εβλεπε τον FRANK SINATRA live ασχολουνταν με τις...εξωφρενικες swing bands που τον συνοδευαν (μια απο αυτες ηταν του Count Basie...),το οτι το κεντρο της προσοχης σε μια μπαντα ειναι παντα ο τραγουδιστης δεν ειναι κακο,ΦΥΣΙΚΟ ειναι (εκτος κι αν εισαι σαν και εμενα που μαλλον ημουν ο μαναδικος ανθρωπος στο ΟΑΚΑ που οταν επαιζαν οι Stones εγω προσεχα τον Charlie Watts... ;D)

 

οποιος.."μουσικος" νοιωθει "ξεχασμενος" επειδη ο κοσμος προσεχει τον τραγουδιστη (μιλαω για μουσικους που παιζουν ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ,ισως δεν το προσεξες την πρωτη φορα που το εγραψα),απλα ειναι σε ΛΑΘΟΣ δουλεια,ειναι σαν να εισαι καπετανιος κρουαζεροπλιου και να παραπονιεσαι που οι τουριστες δεν σε...καμαρωνουν τι ωραια που το ...κυβερνας το..παπορι.... ;D αλλα χαζευουν την καλντερα στη Σαντορινη.... ;D ;D

 

ότι η κιθάρα ή το μπουζούκι σολάρει επειδή είναι πρωτεύοντα οργανα και αλλες τετοιες ηλιοθιότητες...

 

η κιθαρα και το μπουζουκι σολαρουν γιατι ΜΠΟΡΟΥΝ,τα συνοδευτικα οργανα ΔΕΝ σολαρουν (τουλαχιστον κατα τη διαρκεια ενος τραγουδιου) γιατι αν το κανουν απλα το τραγουδι...διαλυεται... :),φανταζεσαι σε καθε  τραγουδι των Stones μετα/αντι το guitar solo να ειχε bass & drums solo?? ;D ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι η μουσικη ειναι θεμα γουστου.

Θες να ακουσεις παπαδες?Πηγαινε σε παπατζιδικο λαιβ.

Ή κατσε στο γιουτουμπ και βλεπε τα 3.500.000 βορτουοζων που υπαρχουν πλεον στον πλανητη.

Θες να ακουσεις φωνη?Πηγαινε στο λαιβ της φωνης που σ αρεσει.

Θες κλαρινο?Πηγαινε στο πανηγυρι.

Ολα εξυπηρετουν το γουστο του καθενος.

Ο καλος μουσικος νομιζω οτι πρεπει να τ ακουει ολα και να μην αποκηρυσσει τιποτα.

Η εκφραση ''απλα δε μου αρεσει'' φτανει για να περιγραψεις τη νοοτροπια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα παιζεις 50% με μπαντα,

40%με backin tracks,

10%μονος σου

 

:O

Χαίρομαι που βρήκα μπάντα!!!

 

μπα καλα ειμαι και μεσα σε αυτο.

 

σε ΟΛΕΣ τις χωρες στον πλανητη συμβαινει αυτο,ή νομιζεις οτι οταν ο Αμερικανος εβλεπε τον FRANK SINATRA live ασχολουνταν με τις...εξωφρενικες swing bands που τον συνοδευαν (μια απο αυτες ηταν του Count Basie...)

 

οποιος.."μουσικος" νοιωθει "ξεχασμενος" επειδη ο κοσμος προσεχει τον τραγουδιστη (μιλαω για μουσικους που παιζουν ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ,ισως δεν το προσεξες την πρωτη φορα που το εγραψα),απλα ειναι σε ΛΑΘΟΣ δουλεια,ειναι σαν να εισαι καπετανιος κρουαζεροπλιου και να παραπονιεσαι που οι τουριστες δεν σε...καμαρωνουν τι ωραια που το ...κυβερνας το..παπορι.... ;D αλλα χαζευουν την καλντερα στη Σαντορινη.... ;D ;D

 

 

Συμφωνώ εν μέρει αλλά πιστεύω οτι ο τρόπος που αντιλαμβάνεται ο ακροατής σήμερα την live μουσική αλλά και γενικά τη μουσική είναι πολύ ρηχός.

Έχω ακούσει πολλές φορές την ερώτηση.."όμορφο το μπάσο αλλά τι ρόλο βαράει?"

Και αυτό ίσως οφείλεται στο οτι πολλές μπάντες που γράψανε και ιστορία στο είδος τους είχαν το μπάσο απλά για να παίζει τις τονικές γκραν γκραν γκρουν και τίποτα άλλο.

Συνήθως αυτές οι μπάντες ήταν που δίνανε πιο πολύ βάρος στο image τους και λιγότερο στη μουσική.

Ο τραγουδιστής είναι ότι είναι επειδή είναι το μόνο μέλος που μπορεί να προσεγγιστεί άμεσα και απόλυτα απο το κοινό(τραγουδόντας).

Αλλά μία μπάντα είναι μια πίτα κομμένη σε ίσα κομμάτια.

Τα credits πρέπει να πάνε ισότιμα.

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει..το ξαναέπιασα το μπάσο.

Ξύπνησα και βρήκα τυρόπιτα και έτοιμο καφέ οπότε ήδη νιώθω καλύτερα. ;D

 

Για να ομολογήσω πάντως την αμαρτία μου τον τελευταίο καιρό είχα σκυλιάσει πολύ και είχα εστιάσει στην τεχνική σχεδόν ολοκληρωτικά.

Και παρατηρώ οτι όταν κάθομαι να γράψω δυσκολεύομαι να βρω καλά θέματα.

Αναρωτιέμαι όμως..

Ποια είναι η σωστή ισσοροποία στη μελέτη ώστε να αναπτύσσεις και μουσικότητα και τεχνική συγχρόνως?

Πολλλλη φασαρια για τυροπιτα...χαχαχαχα...(χιουμορακι !!!)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό ίσως οφείλεται στο οτι πολλές μπάντες που γράψανε και ιστορία στο είδος τους είχαν το μπάσο απλά για να παίζει τις τονικές γκραν γκραν γκρουν και τίποτα άλλο.

Συνήθως αυτές οι μπάντες ήταν που δίνανε πιο πολύ βάρος στο image τους και λιγότερο στη μουσική.

 

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,σκεφτηκες ποτε οτι υπαρχουν ειδη μουσικης που ο μπασιστας ΠΡΕΠΕΙ να παίζει τις τονικές γκραν γκραν γκρουν και τίποτα άλλο....? ;)

 

ασε που οταν μια μπαντα οντως ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ,δεν νομιζω να νοιαζει κανεναν που ο μπασιστας της παιζει τις...τονικες..

 

Αλλά μία μπάντα είναι μια πίτα κομμένη σε ίσα κομμάτια.

 

εδω διαφωνουμε,μια μπαντα πρεπει να ειναι ΠΑΝΤΑ ενα κομματι αν αρχιζει και κοβεται απλα δεν ειναι μπαντα (η απολυτη μπαντα ειναι παντα αυτη που δεν ξεχωριζει ΚΑΝΕΝΑΣ,αλλα ΜΟΝΟ η ΜΠΑΝΤΑ σαν συνολο,τρανο παραδειγμα η μεγαλυτερη μπαντα που υπηρξε ποτε δηλ.η μπαντα του James Brown)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα καλα ειμαι και μεσα σε αυτο.

 

 

η κιθαρα και το μπουζουκι σολαρουν γιατι ΜΠΟΡΟΥΝ,τα συνοδευτικα οργανα ΔΕΝ σολαρουν (τουλαχιστον κατα τη διαρκεια ενος τραγουδιου) γιατι αν το κανουν απλα το τραγουδι...διαλυεται... :),φανταζεσαι σε καθε  τραγουδι των Stones μετα/αντι το guitar solo να ειχε bass & drums solo?? ;D ;D

 

 

Ο καθένας μπορει να σολαρει...

Βασικα όσον αφορα τα τύμπανα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι και τα τύμπανα μπορούν να σολάρουν και μάλιστα μέσα σε τραγουδι...

Ένα foot ostinato με συγεκριμενο time signature, και σολαρεις με τα χερια...

ή να μιλήσω για πολυρυθμίες???

Φυσικα και το μπασο μπορεί να σολάρει και οποιοδηποτε οργανο...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό ίσως οφείλεται στο οτι πολλές μπάντες που γράψανε και ιστορία στο είδος τους είχαν το μπάσο απλά για να παίζει τις τονικές γκραν γκραν γκρουν και τίποτα άλλο.

Συνήθως αυτές οι μπάντες ήταν που δίνανε πιο πολύ βάρος στο image τους και λιγότερο στη μουσική.

 

Τα συμπεράσματά σου είναι λίγο έως πολύ αυθαίρετα εδώ νομίζω. Καμία μπάντα που να έγραψε ιστορία όπως λες δεν είχε μπασίστα που έπαιζε μόνο τονικές (και μόνο τονικές να έπαιζε δεν ήταν σε καμία περίπτωση γκραν γκραν :)). Για αυτό να είσαι σίγουρος.

 

Επίσης οι μπάντες που μείνανε στην ιστορία, έμειναν και μένουν για τη μουσική τους και όχι το image τους. Όχι ότι το image δεν παίζει ρόλο αλλά δε σε κρατάει με ΤΙΠΟΤΑ ο χρόνος λόγω φάτσας και μόνο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα όσον αφορα τα τύμπανα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι και τα τύμπανα μπορούν να σολάρουν και μάλιστα μέσα σε τραγουδι...

Ένα foot ostinato με συγεκριμενο time signature, και σολαρεις με τα χερια...

 

Eυτυχως εχει πεθανει γιατι αν σε ακουγε...

 

 

 

:) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι η μουσικη ειναι θεμα γουστου.

Θες να ακουσεις παπαδες?Πηγαινε σε παπατζιδικο λαιβ.

Ή κατσε στο γιουτουμπ και βλεπε τα 3.500.000 βορτουοζων που υπαρχουν πλεον στον πλανητη.

Θες να ακουσεις φωνη?Πηγαινε στο λαιβ της φωνης που σ αρεσει.

Θες κλαρινο?Πηγαινε στο πανηγυρι.

Ολα εξυπηρετουν το γουστο του καθενος.

Ο καλος μουσικος νομιζω οτι πρεπει να τ ακουει ολα και να μην αποκηρυσσει τιποτα.

Η εκφραση ''απλα δε μου αρεσει'' φτανει για να περιγραψεις τη νοοτροπια σου.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου