Προς το περιεχόμενο

Αυτό ήταν..Το παρατάω το μπάσο!


izzy_livin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

( υπαρχει κ ενα οριο για τον καθενα μας )

Μερικοί είμαστε unlimited.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μερικοί είμαστε unlimited.  ;D

 

Αudiokosta? Το μπασακι που μου εδωσες εχει παρει φωτια γι αυτο μην με ειρωνευεσαι καθοτιν θα εχεις σοβαρο ανταγωνισμο σε συντομο χρονικο διαστημα!!!  :D :D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μια και καλο ειναι να...μαθαινουμε αλλα και να αναπτυσουμε την τεχνικη μας αυτος εδω μου φαινεται (εκτος απο εξωφρενικος παικταρας) πολυ πιο καλος δασκαλος...και παιζει και μουσικη & φυσικα χρησιμοποιει ΚΑΝΟΝΙΚΑ μπασα και οχι...αρπες.. ;D.

 

 

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζητηση εχει και ενα αλλο ζουμι το οποιο δεν αναφερθηκε..

Το γεγονος οτι ο εξοπλισμος του ειναι ικανος να παιξει τετοιυ ειδους τεχνικη και τον βοηθαει να το κανει δεν πρεπει να περναει απαρατηρητος...

Θα μου καποιος οτι αν του δωσεις ενα squir θα κανει πανω κατω τα ιδια...δεν θα διαφωνησω αλλα η εξελιξη της τεχνικης του slap ειναι αρικτα δεμενη με το οργανο που μαθαινεις και χρησιμοπιεις....για αυτο δεν ξενερωνουμε ποτε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως απο αυτα που..."ποσταρει" καποιος μουσικος (και λεγοντας ποσταρει εννοω τι ΔΕΙΧΝΕΙ στον κοσμο σαν αντιπροσωπευτικο του παιξιματος του) φαινεται και η "ιδεολογια" του,ας πουμε ΚΑΝΕΙΣ μεγαλος ΝΤΡΑΜΜΕΡ (που παιζει και αυτος ενα ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ οργανο οπως το μπασο) δεν θα επαιζε παπατζιλικια αν ηθελε να "πουλησει" τον εαυτο του ,δεν νομιζω ο Steve Gadd να ποσταρε ενα κλιπ με ενα απο τα (φοβερα) σολο του αν καποιος τον ρωτουσε να παιξει το αντιπροσωπευτικοτερο "πραγμα" που τον εκφραζει,ΣΙΓΟΥΡΑ μια καραγκρουβα θα επαιζε και τιποτα παραπανω.

 

Γενικα οταν βλεπω "μουσικους" να κανουν απλα επιδειξη τεχνικης χωρις να ακουγεται ΜΟΥΣΙΚΗ (γιατι στο παραπανω κλιπ δεν ακουγεται ΠΟΥΘΕΝΑ μουσικη) απλα ..προσπερναω.

 

 

 

Μιλώντας από προσωπική εμπειρία...

Η τεχνική είναι κάτι το αναγκαίο...

Είναι διάφορα εργαλεία που σε βοηθανε...

Αλλα πολλές φορές μου έχει τύχει να θυσιάσω την τεχνική σε ένα μουσικό κομμάτι...

Για να το κάνω να ακουστει πιο σωστά στις εκαστοτε απαιτήσεις....

Και αυτο λέγεται groove...

Ειδικά όταν μιλάμε για rythm section....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο παίχτης στο πρώτο βιντεάκι, αλλά πολύ στην άσκηση το έριξε και έχασε σε μελωδία.

Ιδού ο θεός του μπάσσου!

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος αυτός ο τελευταίος!

 

εντάξει ρε παιδιά, η τεχνική είναι τεχνική και είναι το εργαλείο για να δημιουργήσεις μουσική. Κάποια είδη χρειάζονται περισσότερη γνώση αυτού του εργαλείου, κάποια λιγότερη. Η σύνθεση της μουσικής όμως, ίσως δεν έχει να κάνει ΚΑΝ με την εξάσκηση και τη δεξιοτεχνία.

 

Ο gianni serino μάλλον δεν προσπαθεί στα βιντεάκια στο γιουτιουμπ να δημιουργήσει μουσική. Επίδειξη τεχνικής κάνει και διαφωνώ με αυτό που λέει ο SF οτι καταλαβαίνεις το ήθος του. Και ο μπασσίστας των red hot chili peppers ή ο Victor wooten υπάρχουν σε διάφορα βίντεο να κάνουν επίδειξη τεχνικής αλλά αμα τους βάλεις να παίξουν santana μια χαρά θα το κάνουν.

 

πιστεύω πως αυτός ο gianni μπορεί κάλλιστα είτε να ξέρει να συνοδεύει σε μια μπάντα και να φτιάχνει ωραίες μπασσογραμμές, είτε να ποζάρει όλη την ώρα και να μη τον νοιάζει καθόλου η συνύπαρξη με τους άλλους μουσικούς.

 

Αν δεν τον δούμε, δε θα το μάθουμε

 

όπως και να'χει θέλει ωριμότητα το να παίζεις ένα ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ όργανο, είτε είναι μπάσο, είτε κιθάρα, είτε ντραμς είτε δεύτερη φωνη και ξερω γω τι.

 

και σχετικά με την τεχνική, πιστεύω όλοι μας κάποια στιγμη θελήσαμε να παίξουμε κάτι και δεν πηγαίνανε τα δάχτυλα, έτσι δεν είναι?

 

εξάσκηση λοιπόν, για να μπορέσουμε να μεταφέρουμε αυτά που έχουμε στο μυαλό μας! ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλε μου φίλε...δεν παρατάμε τίποτα. Αυτή η ζωή έχει αυτή την ομορφιά. Δεν θα παρατουσα ποτε την μουσικη μου παρεα, την μουσικη μου δραστηριοτητα,την μπαντα μου. Θα αφηνα κάτι για να παω παραπέρα και να εξελλιχθω μονο αν ενιωθα οτι βαλτωνα στην θεση που ημουν.

Μουσικη οπως ειπε και ο Σουπερ Μαν Φανκ !

το youtube ειναι απλα ενα αποτελεσμα..δεν δειχνει τα πισω απο την καμερα,το background του ταξιδιου.

Συνεχισε ..παιζε..μελετα..αναζητησου...ειναι πανεμορφα σου λεω!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος αυτός ο τελευταίος!

 

 

όπως και να'χει θέλει ωριμότητα το να παίζεις ένα ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ όργανο, είτε είναι μπάσο, είτε κιθάρα, είτε ντραμς είτε δεύτερη φωνη και ξερω γω τι.

 

 

Δεν υπάρχει συνοδευτικό οργανο...

Υπαρχουν όργανα..

Δηλαδη για να καταλαβω το πρωτευων οργανο είναι η φωνη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και μιλάμε για βιρτουόζους μη όντας κιθαρίστας...

Δεν έχω δει αλλον κιθαρίστα να grovarei και να παιζει με τέτοιο συναισθημα...

Και απο τεχνικής αποψεως αλλα και συνθετικης...

όπως ο εν λόγω κύριος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου