Προς το περιεχόμενο

Αυτό ήταν..Το παρατάω το μπάσο!


izzy_livin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να κάνω και λιγάκι το συνήγορο του διαβόλου να πω ότι πολλές φορές βέβαια, σπεύδουμε να απαξιώσουμε μουσικά βιρτουόζους που επιδεικνύουν μεγάλη τεχνική δεινότητα. Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως το παθαίνω κάποιες φορές και όταν το συνειδητοποιώ αντιλαμβάνομαι ότι πολλές φορές οφείλεται σε ζήλεια :) Το παραδέχομαι.

 

Τείνω να τα κάνω κρεμαστάρια εν ολίγοις. Προσπαθώ να το διορθώσω πάντως ;)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάραθε, σου απάντησε ο SF ;D

Εγώ έγραψα περί attitude (ή τουλάχιστον αυτό ήθελα να πώ)...αλλά δεν έγινα κατανοητός.

 

δεν υπαρχει περιπτωση οι εκπληκτικοι μουσικοι που αναφερεις να κανουν ποτε στειρα  επιδειξη τεχνικης,αλλο παιζω τεχνικα και αλλο "ειμαι για το τσιρκο"

Ανάλογα τη περίπτωση...υπάρχει Dvd με τον Stanley Clarke που έχει πάει σε μία σχολή μουσικής και μαζί με άλλους 5-6 μπασίστες (Flea κλπ...) κάνουν ακριβώς αυτό...τσίρκο μα τι τσίρκο!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το παπατζιλίκι πουλάει.

Είχα πάει πέρισυ στους Wooten - Clarke - Miller και ήταν 2 3 ώρες ατελείωτο παπατζιλίκι. Το Παλλάς πάντως ήταν κατάμεστο και ο κόσμος έφυγε ενθουσιασμένος. Προφανώς οι κύριοι αυτοί δεν έχουν καμιά σχέση με τον τύπο στο βίντεο μιας και παίζουν και μουσική παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεινή μου άποψη είναι ότι οι μουσικοί ροκ, χωρίζονται στους μουσικούς solo και στους μουσικούς μπάντας.

Οι πρώτοι παίζουν τα πάντα, είναι δεξιοτέχνες και ο σκοπός είναι 50% επίδειξη ικανοτήτων - 50% επίδειξη μουσικής,

ενώ οι δεύτεροι ενσωματώνουν τα παιξίματά τους σε ένα ομαδικό ήχο προς την 100% παραγωγή ωραίας μουσικής.

Είμαι υπερ των δεύτερων. Παράδειγμα σε μπασσίστες:

Ο John Deacon για μένα είναι ο καλύτερος, ο άνθρωπος που έπλεκε όλη την ομορφιά πίσω από τον ήχο των Queen για να βγούνε φοβερά ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ που τα ξέρει και τα τραγουδάει όλος ο κόσμος και που θα μείνουν για πάντα.

Ο Billy Sheehan είναι φανταστικός μουσικός και χαζεύεις όταν τον βλέπεις και σε παρασέρνει. Όταν τα φώτα πέσουν όμως, δεν θυμάσαι και πολλά πράγματα ή για να το πω αλλιώς δεν μιλάει το ίδιο δυνατά στην ψυχή σου.

Το τί επιλέγει να κάνει ο καθένας είναι προσωπικό και σεβαστό εφόσον το κάνει με την ψυχή του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

He got it, he flaunt it.

 

Εμείς τι ζόρι τραβάμε;

Στεναχωρεθήκατε μη χάσει το Νοιζ τον Izzy από μπασίστα;

Μην είστε κουτά βρε. Πλάκα κάνει το παιδί.

Αλλιώς πάμε ΚΑΙ ΠΑΛΙ για την ατέρμονη συζήτηση "Ποιός είναι ο καλός μουσικός;".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς οι κύριοι αυτοί δεν έχουν καμιά σχέση με τον τύπο στο βίντεο μιας και παίζουν και μουσική παράλληλα.

 

αυτο λεμε τοση ωρα...

 

anyway δεν νομιζω να εχω να πω τιποτα αλλο επι του θεματος,το οποιο οντως κινδυνευει να εκτροχιαστει σε αυτο που λεει ο audio..

 

 

φιλακια απο εμενα... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Billy Sheehan είναι φανταστικός μουσικός και χαζεύεις όταν τον βλέπεις και σε παρασέρνει. Όταν τα φώτα πέσουν όμως, δεν θυμάσαι και πολλά πράγματα ή για να το πω αλλιώς δεν μιλάει το ίδιο δυνατά στην ψυχή σου.

Το τί επιλέγει να κάνει ο καθένας είναι προσωπικό και σεβαστό εφόσον το κάνει με την ψυχή του...

 

Α καλά ήθελα να αποφύγω να ανοίξω στην προηγούμενη τοποθέτηση μου θέμα για Vai και Sheehan που τους είδα κ αυτούς σε ένα σόου ατελείωτου παπά. Πιο πολύ δεν έχω βαρεθεί στη ζωή μου.

 

He got it, he flaunt it.

 

Εμείς τι ζόρι τραβάμε;

Στεναχωρεθήκατε μη χάσει το Νοιζ τον Izzy από μπασίστα;

Μην είστε κουτά βρε. Πλάκα κάνει το παιδί.

Αλλιώς πάμε ΚΑΙ ΠΑΛΙ για την ατέρμονη συζήτηση "Ποιός είναι ο καλός μουσικός;".

 

Κουβέντα κάνουμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ο φίλος στο βιντεάκι ψάχνει μπάντα για να παίξει κ δέν έχει βρεί ακόμα καμία στην γειτονιά του κ με το βίντεο αυτό λέει:"Κοιτάξτε πως έμαθα να παίζω τόσο καιρό μόνος"!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ρε κακιστρες ολες σας εδω μεσα!!! ;D ;D

Ο ανθρωπος ανεβασε ενα βιντεο κανωντας επιδειξη τεχνικης δεν ανεβασε βιογραφικο!!!

Τωρα οσα δεν φτανει η αλεπου... ;D

Καθιστε να μελετησετε κ αφηστε τις κριτικες του στυλ'' δεν ειναι μουσικη αυτη''!! Γιατι αν το παμε ετσι τοτε κ εμεις εδω ασχολουμαστε με χιλιες δυο λεπτομερειες του στυλ '' τι φιλετακι εχουν τα ταστα αν το φινιρισμα ειναι νιτροετσι, το μανικι ειναι ημιλεπτο κ ο μαγνητης ''απλωνει'' τις χαμηλομεσαιες κ αλλες τετοιες πρασιναδες!!! :D Οποιος εχει ορεξη να μαθει κ να φτασει εκει που μπορει ( υπαρχει κ ενα οριο για τον καθενα μας ) με οποιοδηποτε καλοσεταρισμενο οργανο θα το καταφερει. Ολα τα αλλα ειναι για να εχουμε να λεμε!!

Μελετη λοιπον κ οχι κακιουλες αδερφια!!! ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου