Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τη συγκεκριμένη σύνθεση μουσικού pc.


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες εξαρχής τα θίξαμε λίγο πολύ αυτά.

 

Από την άλλη τον καταλαβαίνω πλήρως που γουστάρει για i7-9XX ΤΟΥΜΠΑΝΟ και γω έχω παρόμοιες ορμές  ;D

 

Απ'τη στιγμή που το κάναμε ανάλυση ας μην τον πιέζουμε να ακολουθήσει το δικό μας σκεπτικό.

 

Ρισπέκτ στο approach του καθενός.  ;)

 

Πάντως ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ που υπάρχει τόσο ενδιαφέρον και θέληση για συμβουλές και βοήθεια. Μπράβο!  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ που υπάρχει τόσο ενδιαφέρον και θέληση για συμβουλές και βοήθεια. Μπράβο!  8)

 

προσωπικά ασχοληθηκα με το θεμα του jazz λόγω προσωπικής εμπειριας απο το να στείνω τετοια μηχανήματα...σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ''επιβάλλω'' τη γνωμη μου, το μονο που ήθελα να κάνω ήταν να προστατέψω την τσέπη του

 

όσες ''ορμές'' και να έχουμε με το να εχουμε ενα τουμπανο pc που δεν αξιοποιείται από θέμα software ή να είναι πολύ πάνω από αυτο που χρειαζόμαστε είναι σα να εχεις δίπλα σου μια γκομεναρα και να μην μπορεις να ανταλλάξεις κουβεντα παρα μόνο στη γλώσσα του σώματος...

 

αυτό ισχύει για pc, καρτες ηχου, κιθαρες κοκ...δε πρεπει να γινόμαστε shopping victims και να κοιταμε πάντα το VFM ανάλογα με τις ανάγκες μας

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το όλο σκεπτικό είναι να φτιάξω κάτι που θα πετάει και θα κρατήσει στο χρόνο έτσι ώστε να ασχοληθώ καθαρά με την μουσική..

 

Δεν Γίνεται!! " nothing is static even the mona lisa is falling apart "

Aυτό το  "να κρατάει στο χρόνο" για την Πληροφορική κ για την περιφέρεια της Γυναίκας μετά το γάμο, είναι απλά μια ουτοπία..

 

Λογικά δίκιο θα έχετε ρε παιδιά, εγώ ασχολούμε με το πισί κάθε 5-6 χρόνια που το αλλάζω και γενικά δεν έχω επαφή..

 

Αν όμως το PC σου δεν έκανε 1400+ ευρώ, θα μπορούσες να ασχολείσαι πιο συχνά.. Ας πούμε πχ κάθε 2-3 χρόνια..

--Μισό χρονικό διάστημα

-- Μισή τιμή (ίσως κ λιγότερο, κάποια parts δε χρειάζεται να τα αλλάζεις συνέχεια..κουτι πχ)

-- ΟΧΙ μισή απόδοση..Για τους λόγους που ήδη σου εξηγήσαμε..

Γενικά μαζί σου σε οτι αποφασίσεις.. Σου προτείνουμε ότι καλύτερο γνωρίζουμε στις βάσεις που μας θέτεις..

Αλλά στην παρούσα, απλά σου ανοίγουμε κι άλλες προοπτικές..

 

Ρισπέκτ στο approach του καθενός.  ;)

 

+1  Αυτό νομίζω κάνουμε μέχρι στιγμής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο.1 ξεχνάς τους Mac που αναφέρει κάποιος παραπάνω!(έχεις πεί κατι για μελλοντικές αναβαθμήσεις των οποιών το κόστος θα είναι αισχρό αν πας σε Mac)

Νο.2 Οι ακριβές ΜΒ είναι παραμύθι αν δεν στοχεύεις σε overclocking(η ΜΒ που έχεις επιλέξει είναι καλή αλλά η αποψη μου ειναι οτι δεν κάνει για silent pc,γενικά το Χ58 είναι chipset που απευθήνεται σε gamers,για silent θα κοιτούσα κατι σε Ρ55{μπορείς να τσεκάρεις τα συστήματα ψήξης που τοποθετούν οι κατεσκευαστές στο ένα και στο άλλο chipset για να πάρεις μια εικόνα})

No.3 Οι ssd είναι κάτι πολύ φρέσκο!αξίζει 100% αλλά οι τιμές είναι ακόμα στο θεό(αν μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό σε αυτό τον τομέα τουλάχιστον θα δέις πολλά νέα πράγματα κλπ)

Νο.4 Η τοπ αθόρυβη λύση στην αγορά είναι η υδρόψηξη!Το να μην κάνεις χρήση ανεμιστήρα όμως είναι πολύ δύσκολο!!!αν δεν έχεις ροή αέρα θα έχεις πρόβλημα,ειδικά αν στοχεύσεις σε μονωμένο κουτί!μπορεί να μην το διαπιστώσεις εξ αρχής αλλά σε βάθος χρόνου θα έχεις αρκετά fail!!

No.5 το setup του pc είναι δικό σου θέμα.Ο καθένας έχει τις εταιρίες του κλπ!

 

Lost in a dream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο.1 ξεχνάς τους Mac που αναφέρει κάποιος παραπάνω!(έχεις πεί κατι για μελλοντικές αναβαθμήσεις των οποιών το κόστος θα είναι αισχρό αν πας σε Mac)

Βεβαίως, εάν ξεπεράσεις την 5αετία-6ετία... ;)

Ένα κοινό Mac καλύπτει τους περισσότερους από εμάς, εκτός εάν λεγόμαστε Hans Zimmer

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ιστορία με τα mac είναι μια πονεμένη υπόθεση γιατί όντως μου αρέσουν πολύ…

θα παραθέσω αυτό που απάντησα και στην σελίδα 2 όταν μου είπαν για mac…

 

Φιλέ αυτό σκεφτόμουν να κάνω εξαρχής αλλά η apple θεωρώ ότι είναι απαράδεκτη σε κάποια πράγματα… Θα παραβλέψω το γεγονός ότι το νέο macbook pro 15’  i7 έχει 2.300 ευρώ (ΕΛΕΟΣ!!!!!!)  γιατί εκτός από αυτό δεν έχει xpress card και το firewire chip Agere που έχει δεν λειτουργεί σωστά με σοβαρό audio hardware π.χ. την RME fireface 400 που έχω. Συν ότι το να βάλω έξτρα μνήμες και 7200 σκληρό (ή SSD) θα ανεβάσει το κόστος απίστευτα…

Αν ήταν πιο φθηνό, είχε Texas Instruments firewire chip για να δουλεύει η κάρτα ήχου μου, είχε xpress card για να βάλω έναν γρήγορο εξωτερικό σκληρό με τα samples μου, και έπαιζε και το cubase σωστά (νομίζω ότι δεν έχει βγει 64bit version για mac και γενικώς δεν διαβάζω ενθαρρυντικά σχόλια για cubase + mac ή cubase σε mac με windows) τότε θα το αγόραζα σίγουρα… Το ίδιο ισχύει και για το imac.

To μηχάνημα που θα φτιάξω θα έχει τα μισά χρήματα και τις διπλάσιες δυνατότητες.. ελπίζω τουλάχιστον..

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναγνωρίζω και δεν θα έκανα παρέμβαση εάν δεν υπήρχε η προηγούμενη "ανακρίβεια".

Απλά μια και μπήκα (έτσι γρήγορα θα βγώ), να πώ ότι macbook pro θα χρειαζόσουν για συγκεκριμένες καταστάσεις. Τεράστια στούντιο αυτού του κόσμου συνεχίζουν να δουλεύουν με παλαιότερης γενιάς μηχανήματα χωρίς κανένα πρόβλημα παραγωγικότητας.

http://www.realworldstudios.com/Recording_Studios/The_Big_Room/Standard_Equipment

Sorry για το offtpopic

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην παράθεση του jazz

Βεβαίως, εάν ξεπεράσεις την 5αετία-6ετία... ;)

Ένα κοινό Mac καλύπτει τους περισσότερους από εμάς, εκτός εάν λεγόμαστε Hans Zimmer

5αετία;;αν εγώ πάρω mac αύριο και σε 2 μήνες αποφασίσω ν' αναβαθμίσω μνήμες;;

Lost in a dream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην παράθεση του jazz5αετία;;αν εγώ πάρω mac αύριο και σε 2 μήνες αποφασίσω ν' αναβαθμίσω μνήμες;;

 

απλά θα τις αναβαθμίσεις...που είναι το πρόβλημα?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου