Προς το περιεχόμενο

Νομίζω ή υπάρχει καθυστέρηση ρε παιδιά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Ασχολούμαι αρκετό καιρό με την ηχογράφηση στο σπίτι.

Πάντα ένιωθα ότι όταν ηχογραφούσα φωνή είχα μια ελάχιστη καθυστέρηση ως ανύπαρκτη αλλά το θέμα είναι ότι είναι από τον χώρο η είναι softwarικο ή hardwarικο?

Θέλω να βρω μια λύση.

Για να σας δώσω να καταλάβετε για (όσους γνωρίζουν).

Exω μια tascam us 1641.

Ο υπολογιστής είναι δύναμη!(quad core 3,15 4g ram)xp windows 32 bit

Το latency είναι αδύνατον να γίνει μηδενικό η tascam με τους τελευταίους drivers φτάνει το 3,6 (latency)αν δεν κάνω λαθος.

Στο project δεν έχω τίποτα άλλο ανοιχτό παρά μονό ένα κανάλι για φωνή.

Έρχεται ένας φίλος ας πούμε σπίτι και του λέω έλα να γράψεις κάτι…

Βάζει τα ακουστικά και μου λέει (ρε μαλκ…. έχει καθυστέρηση. εγω εντω μεταξύ πήγα να τον βγάλω ψεύτη ,ίσως γιατί το έχω συνηθίσει .

Ο συγκεκριμένος φίλος μου έχει τραγουδήσει αρκετές φορές σε στούντιο και μου λέει ότι δεν υπάρχει καθυστέρηση.

Τι μπορεί να είναι αυτό που πρέπει να κάνω για να μην υπάρχει αυτή η ελάχιστη καθυστέρηση ρε τσακάλια?

Όσο αναφορά asio drivers και λοιπά τα έχω κάνει όλα.

Εγώ λέω ότι μπορεί να φταίει ο χώρος λογω της μη ύπαρξης ηχοαπορόφησης.

Εσείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν, έλεγξε πρώτα απ όλα με ποιόν driver τρέχεις την κάρτα ήχου σου. Επίσης, μήπως έχεις και άλλη κάρτα στον υπολογιστή σου? Το latency είναι ας πούμε "φυσιολογικό " σε κάποια επίπεδα, κάτω των 20ms φυσικά, και αρκετά πιο κάτω για αρκετούς.

 

Τί software χρησιμοποιείς? Έχεις δοκιμάσει asio for all drivers και να τη σετάρεις μέσω του sequencer που χρησιμοποιείς? Γενικά δώσε μας κιάλλες πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το asio for all στη καρτα μου δεν δουλευει.δεν εχει αλλη καρτα ο υπολογιστης ειναι απο format και την pci που ειχε την εβγαλα απο το ΒΙΟS!Εχει μονο του drivers της καρτας γραφικων και της TΑSCAM.

Δουλευω το nuendo 3.αλλα αυτο συμβαινει εδω και 4χρονια που ασχολουμαι.οποτε καταλαβαινεις αν το εχω ψαξει.τι να πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

usb 2 δεν εχει κατι αλλο η ρουφιάνα.

Σκέψου οτι ειναι 3,6ms και θελω να το κανω μηδέν.

οταν επιλεγω λος λατενψυ απο το device setup δουλευει λιγο πιο ψηλά η CPU αλλα μου to κατεβάζει sta 2,4ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το latency out είναι δυσανάλογο με το in. Πρέπει να εγκαταστήσεις τους τελευταίους drivers. το asio4all σίγουρα δεν δουλεύει; Στο επίσημο site του asio4all λέει τίποτα για την κάρτα σου (συμβατότητα ή μη);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι asio for all δεν είναι πανάκεια. Είναι για πολύ γενική χρήση και τους χρησιμοποιούμε μόνο σε περιπτώσεις που δεν υπάρχουν drivers από το ίδιο το εργοστάσιο κατασκευής. (συνήθως σε φτηνές all-around κάρτες)

 

Σε ότι αφορά το πρόβλημα του θέματος δεν βλέπω λύση αφού δεν είναι κατανοητό το πρόβλημα. (πχ πως είναι δυνατόν "να φταίει ο χώρος" αφού την φωνή τη γράφεις φορώντας ακουστικά)

Latency μπορεί να υπάρχει μόνο στην διαδικασία της εγγραφής και με τόσο χαμηλή ρύθμιση που έχεις ήδη δεν νοείται πρόβλημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To output latency είναι αυτό που σου δημιουργεί καθυστέρηση στον ήχο κατά πάσα πιθανότητα. Το input δεν είναι κακό. 0ms δε γίνεται πρακτικώς. Το να δουλεύει σε υψηλότερο rate η CPU για λιγότερα ms είναι φυσιολογικό.

 Το output για ακουστικά και monitor το παίρνεις κατευθείαν από την tascam? Περνά από άλλο εξοπλισμό? Υπάρχουν και άλλα asio drivers εκτός από το a4all αλλά ψάξε ποια συνεργάζονται με την κάρτα. Επίσης, δεν είναι απίθανο να είναι κάποια ρύθμιση του asio ή άλλων drivers το όλο θέμα.

 

http://www.asio2ks.de/

 

http://www.dontcrack.com/freeware/downloads.php/id/4078/software/Digidesign-WaveDriver-&-ASIO-Drivers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου