Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για το νέο μου κομμάτι.... ''Για το Λουλούδι μου''


aleksis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου άρεσε η μουσική ΚΑΙ η φωνή (το Instrumental στη μέση μπορεί είτε να μειωθεί στο μισό είτε να του δώσεις μία πιο δυναμική προσέγγιση γιατί κουράζει λιγάκι).... Ο στίχος δεν μου άρεσε καθόλου και το λέω αυτό με κάθε αίσθηση του "κοίτα ποιος μιλάει" αλλά το κακό (και το καλό) με τον ελληνικό στίχο είναι ότι θέλει ΠΟΛΥ δουλειά... Συνέχισε όμως γιατί τα πρώτα δείγματα δείχνουν αν μη τι άλλο air play στα ραδιόφωνα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδη αυτο που ειπες εσυ "νταξει μωρε μπορει να παιξει στο ραδιοφωνο, ετσι κι αλλιως τοσες μλκιες ακουμε" θεωρεις οτι ήταν ευγενική κριτική? :P

 

Γιατι εμενα μου κανει για εξισου απαραδεκτη κριτικη και τελικα εντελως ανουσια. Τι θα πει "μπορει να παιξει αναμεσα στις μπαρουφες που ακουμε". Αυτο ειναι το ζητημα? Αυτο πρεπει να ενδιαφερει πανω απ'ολα ενα μουσικο φορουμ?

 

 

 

σε ενα μουσικο φορουμ δεν οφειλουν ολοι να ειναι" καλοι"  μουσικοι.ουτε καν μουσικοι.σιγουρα αφησα να εννοηθει οτι οι στιχοι ειναι λιγακι τετριμενοι ,ομως πιο ευγενικα.

παροτρυνσεις του στυλ "ελα μπορεις και καλυτερα" ειναι για γελια και απολυτως υποτιμιτικες

 

υ.γ μπορεις και καλυτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω εχει μαζευτει κομπλεξ εδω μεσα!!.... ;D

Ρε παιδια οταν καποιος σου εμπιστευεται κατι που'χει βγαλει απ'την ψυχη του, καλο ή κακο, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το περιεργαστεις με ευλαβεια.

Δηλαδη ο Tom Yorke εγραψε κατ'ευθειαν το Ok Computer; Αν καποιος τον ειχε αποθαρρυνει στα πρωτα του κομματια μπορει και να μη συνεχιζε.

Φιλε Αλεξη εγω το κομματι το ακουσα με χαρα οπως καθε ειλικρινη νεα δημιουργια. Η ενορχηστρωση τα'σπασε, τα φωνητικα (ιδιως τα δευτερα) μ'αρεσαν, νομιζω εχεις πιασει το νοημα του πως γραφω ενα τραγουδι (που δεν ειναι ουτε μουσικη ουτε ποιηση οπως λενε κατι ξερολες αλλα ενα ξεχωριστο ειδος τεχνης, ο συγκερασμος των δυο) κι αυτο ειναι το βασικο. Τωρα εχει αρκετες αδυναμιες το τραγουδι αλλα εμενα γενικα με επεισε που αυτο ειναι κ το βασικο. Αδυναμιες εννοω καποια κλισέ στο στιχο αλλα και στη μουσικη, που σου χαλανε αρκετα το προσωπικο στυλ που φτιαχνεις με την ενορχηστρωση σου.

Νομιζω αυτο που χρειαζεσαι ειναι περισσοτερα ακουσματα για ν'ανανεωσουν τα μουσικα και στιχουργικα σου εφοδια. Και πολλες πολλες ΠρΟσΠάΘεΙεΣ!!

Αυτο το λεω γιατι κι εγω προσπαθω να γραφω, και πιανω τον εαυτο μου να αρκειται στα μέσα που κατέχω, επειδη αν εχω εμπνευση θα γουσταρω να βγαλω απο μεσα μου αυτο που εχω να πω. Αλλα η φτωχεια στα μεσα που κατεχω δεν θα το αφησει να γινει κατι πραγματικα καλο.

Βεβαια, εγω οσο συγκινουμαι, κι οσο γραφω, κι οσο ακουω κ διαβαζω, θα γινομαι καλυτερος.

Αυτα φιλε καλες συνεχειες!! Μην ακους τις κακοηθειες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα μουσικο φορουμ δεν οφειλουν ολοι να ειναι" καλοι"  μουσικοι.ουτε καν μουσικοι.σιγουρα αφησα να εννοηθει οτι οι στιχοι ειναι λιγακι τετριμενοι ,ομως πιο ευγενικα.

παροτρυνσεις του στυλ "ελα μπορεις και καλυτερα" ειναι για γελια και απολυτως υποτιμιτικες

 

υ.γ μπορεις και καλυτερα :)

 

Αυτοι που γραφουν μουσικη τουλαχιστον οφειλουν να ειναι μουσικοι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα μουσικο φορουμ δεν οφειλουν ολοι να ειναι" καλοι"  μουσικοι.ουτε καν μουσικοι.σιγουρα αφησα να εννοηθει οτι οι στιχοι ειναι λιγακι τετριμενοι ,ομως πιο ευγενικα.

παροτρυνσεις του στυλ "ελα μπορεις και καλυτερα" ειναι για γελια και απολυτως υποτιμιτικες

 

υ.γ μπορεις και καλυτερα :)

 

άφησες να εννοηθεί..

το συγκεκριμένο "τόσα και χειρότερα ακούμε στο ραδιόφωνο γιατί όχι και το δικό σου" είναι τρις χειρότερο από το "μπορείς και καλύτερα". δεν υπάρχει τίποτα το ειρωνικό είναι απλά η αλήθεια: ό,τι μπορεί και καλύτερα. ειρωνικό θα ήταν αν έλεγες "παράτα τα παλικάρε δεν το κατέχεις)

τι να κάνουμε να λέμε "ναι είναι τέλειο" για να μη θιχτεί ο καθένας? κι εγώ άκουσα άσχημα λόγια δεν θα την πω σε κανέναν όμως. γιατί μου δίνεις την ελαφριά υποψία πως σε "καίει" να την πεις σε κάποιον..

 

δες:

 

παροτρυνσεις του στυλ "ελα μπορεις και καλυτερα" ειναι για γελια και απολυτως υποτιμιτικες

 

υ.γ μπορεις και καλυτερα :)

 

πρώτα λες πως το θεωρείς γελοίο και υποτιμητικό. και στο καπάκι το κάνεις εσύ.

Σαν τι το πες? σαν εξυπνάδα? τάπα? δεν μπορώ να καταλάβω

 

(μου θύμισες στο δημοτικό που κάποιος έβριζε τον άλλον και έλεγε "Καθρεπτάκι καθρεπτάκι" ή έχοντας το χέρι σε σχήμα όπλου "Πήγε στο Θεό έβρισες τον Θεό")

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι, κατά την άποψή, μου έχει ευχάριστη μουσική και πολύ ωραία ενορχήστρωση. Στίχους έχουμε ακούσει και πολύ χειρότερους σε ελληνική pop.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω εχει μαζευτει κομπλεξ εδω μεσα!!.... ;D

Ρε παιδια οταν καποιος σου εμπιστευεται κατι που'χει βγαλει απ'την ψυχη του, καλο ή κακο, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το περιεργαστεις με ευλαβεια.

Δηλαδη ο Tom Yorke εγραψε κατ'ευθειαν το Ok Computer; Αν καποιος τον ειχε αποθαρρυνει στα πρωτα του κομματια μπορει και να μη συνεχιζε.

Φιλε Αλεξη εγω το κομματι το ακουσα με χαρα οπως καθε ειλικρινη νεα δημιουργια. Η ενορχηστρωση τα'σπασε, τα φωνητικα (ιδιως τα δευτερα) μ'αρεσαν, νομιζω εχεις πιασει το νοημα του πως γραφω ενα τραγουδι (που δεν ειναι ουτε μουσικη ουτε ποιηση οπως λενε κατι ξερολες αλλα ενα ξεχωριστο ειδος τεχνης, ο συγκερασμος των δυο) κι αυτο ειναι το βασικο. Τωρα εχει αρκετες αδυναμιες το τραγουδι αλλα εμενα γενικα με επεισε που αυτο ειναι κ το βασικο. Αδυναμιες εννοω καποια κλισέ στο στιχο αλλα και στη μουσικη, που σου χαλανε αρκετα το προσωπικο στυλ που φτιαχνεις με την ενορχηστρωση σου.

Νομιζω αυτο που χρειαζεσαι ειναι περισσοτερα ακουσματα για ν'ανανεωσουν τα μουσικα και στιχουργικα σου εφοδια. Και πολλες πολλες ΠρΟσΠάΘεΙεΣ!!

Αυτο το λεω γιατι κι εγω προσπαθω να γραφω, και πιανω τον εαυτο μου να αρκειται στα μέσα που κατέχω, επειδη αν εχω εμπνευση θα γουσταρω να βγαλω απο μεσα μου αυτο που εχω να πω. Αλλα η φτωχεια στα μεσα που κατεχω δεν θα το αφησει να γινει κατι πραγματικα καλο.

Βεβαια, εγω οσο συγκινουμαι, κι οσο γραφω, κι οσο ακουω κ διαβαζω, θα γινομαι καλυτερος.

Αυτα φιλε καλες συνεχειες!! Μην ακους τις κακοηθειες!!

 

Ναι οκ κουλαρε λιγο φορτσατε.

 

Σκεψου για αρχη να ειχε αποθαρρυνει καποιος τον Λαζανη. Και τα αυτια μας θα γλυτωναν και ο Διονυσιος θα κερδιζε χρόνο.

 

Οταν ενα κομμάτι ειναι ασχημο, δεν ειναι κακοήθεια να το πεις. Αυτες οι ψευτοηθικές, δεν ξερω απο που δημιουργηθηκαν και για πιο σκοπο, ξερω όμως ότι ΠΟΤΕ δεν προερχονται απο καλους μουσικους. ΠΟΤΕ ομως.

 

Η υποκρισια της μετριοτητας δεν εχει καμία δουλεια στο χωρο της καλλιτεχνικης δημιουργιας. Ο ασχημος στίχος δεν ειναι αποψη, το ασχημο σόλο δεν είναι συναισθημα. Είναι αδυναμίες και καθε ανθρωπος που σεβεται την αγαπη του για τη μουσικη θα πρεπει να τα επισημαινει και να επιμενει σ'αυτο.

 

Και ξαναλεω, χαλαρωσε. Ενταξει, δεν τα καταφερες οπως θα ηθελες στη μουσικη, αλλα δε φταιμε εμεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άφησες να εννοηθεί..

 

 

απορω πως περιγραφεις με ακριβεια κατι που αφησα να εννοηθει.εχεις τετοια χαρισματα?

συγγνωμη αλλα μαλλον ημουν αρκετα θετικος στην κριση μου για την προσπαθεια του παιδιου.αυτο καυτηριασα μαλιστα.οτι σαρεσει δε σαρεσει οφειλεις να σεβεσαι.

 

οσο για το μπορεις και καλυτερα,προφανως εκανα πλακα εβαλα αλλωστε και μια φατσουλα.δεν χρειαζεται δα και πολυ μυαλο για να το καταλαβεις.εννοειται δε, οτι και με το neeq δεν εχω απολυτως τιποτα.

μη χαλατε το τοπικ του παιδιου με μαλακιες.αποτι βλεπω συμβαινει σε πολλα θεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ κουλαρε λιγο φορτσατε.

 

Σκεψου για αρχη να ειχε αποθαρρυνει καποιος τον Λαζανη. Και τα αυτια μας θα γλυτωναν και ο Διονυσιος θα κερδιζε χρόνο.

 

Οταν ενα κομμάτι ειναι ασχημο, δεν ειναι κακοήθεια να το πεις. Αυτες οι ψευτοηθικές, δεν ξερω απο που δημιουργηθηκαν και για πιο σκοπο, ξερω όμως ότι ΠΟΤΕ δεν προερχονται απο καλους μουσικους. ΠΟΤΕ ομως.

 

Η υποκρισια της μετριοτητας δεν εχει καμία δουλεια στο χωρο της καλλιτεχνικης δημιουργιας. Ο ασχημος στίχος δεν ειναι αποψη, το ασχημο σόλο δεν είναι συναισθημα. Είναι αδυναμίες και καθε ανθρωπος που σεβεται την αγαπη του για τη μουσικη θα πρεπει να τα επισημαινει και να επιμενει σ'αυτο.

 

Και ξαναλεω, χαλαρωσε. Ενταξει, δεν τα καταφερες οπως θα ηθελες στη μουσικη, αλλα δε φταιμε εμεις ;)

 

εσυ που οριζεις τη μετριοτητα εισαι ταλαντουχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω πως περιγραφεις με ακριβεια κατι που αφησα να εννοηθει.εχεις τετοια χαρισματα?

συγγνωμη αλλα μαλλον ημουν αρκετα θετικος στην κριση μου για την προσπαθεια του παιδιου.αυτο καυτηριασα μαλιστα.οτι σαρεσει δε σαρεσει οφειλεις να σεβεσαι.

 

οσο για το μπορεις και καλυτερα,προφανως εκανα πλακα εβαλα αλλωστε και μια φατσουλα.δεν χρειαζεται δα και πολυ μυαλο για να το καταλαβεις.εννοειται δε, οτι και με το neeq δεν εχω απολυτως τιποτα.

μη χαλατε το τοπικ του παιδιου με μαλακιες.αποτι βλεπω συμβαινει σε πολλα θεματα

 

τότε εγώ είμαι μάλλον ψυχανώμαλος (όπως λέει και το όνομα μου) και όλοι οι άλλοι που σου απάντησαν έχουν άδικο και δεν ξέρουν τι λένε. κουράστηκα πάω πάσο.

 

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου