Προς το περιεχόμενο

πιασιμο μπαγκετας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραια ταπε ο τελευταιος φιλος...ο δασκαλος θα σε βοηθησει να κερδισεις χρονο!χρονο στην διαδρομη για να γινεις οσο καλυτερος θελεις εσυ!μπορει να σε γλυτωσει απο το να κανεις ζημια στον εαυτο σου(γιατι μιλαμε για το "επικινδυνο" οργανο,ετσι...?καρποι,αγκωνες,πλατη,μεση,αυχενας,ποδια,χερια,αυτια...παρε κοσμε! :D)...ενας καλος δασκαλος θα σου μαθει πως λειτουργει το σωμα σου...πως μπορεις να απομονωσεις και να γυμνασεις συγκεκριμενους μυες και μετα να τους βαλεις να δουλεψουν μαζι...

ειμαι ντραμερ απο παιδι αλλα παιζω εδω και πολλα χρονια και κιθαρα...φετος αποφασισα(στα 37 μου)να αρχισω μαθηματα(κιθαρας ε..?)μεσα σε ΕΝΑΝ μηνα η προοδος που εχω κανει ειναι περα απο καθε αμφισβητηση....ο ηχος μου εχει βελτιωθει τρομερα,παιζω τριωρα χωρις να κουραζομαι η να ποναω η να πιανομαι...αρχιζω και καταλαβαινω πως λειτουργει το οργανο και αυτα που ετσι κι αλλιως ηξερα να παιζω ακουγονται καλυτερα και τα παιζω πιο ευκολα!

 

το μονο που εχει να κανει κανεις ειναι να παραδεχτει πως ναι,χρειαζομαι βοηθεια και να αποδεχτει πως αφου αποφασισε να προχωρησει ενα βημα μπροστα θα πρεπει να κανει πεντε βηματα πισω...και να ειναι οπλισμενος με υπομονη,επιμονη και πανω απο ολα διαθεση για δουλεια... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συμφωνώ τα εχω δεί και τα δύο και είναι οτι καλυτερο.ο chapin η o mayer ομως  σου λένε οτι οταν παιζεις με καρπο οτι δεν πρέπει να πιεζεις τον δείκτη? και αλλες τετοιες λεπτομεριες που παιζουν καταλυτικο ρολο...θα σε κοιτάξει ο κανεις να σε διορθώσει?..γιαυτο λέω πως είναι να τα δεις και να τα μελετησεις οταν υπαρχει καποια πειρα-εμπειρια αφου έχουν γινει τα πρώτα βήματα.

 

Κοιταξε...

Ο chapin μιλούσε μόνο για moeller...

Kαι η βιντεοκασετα που βγηκε τότε ήταν μπροστά καθως ήταν ο μόνος που έκανε σεμινάρια παγκοσμίως για την διαδόση της moeller, όντας μαθητης του sanford...

To dvd tou mayer είναι ότι πιο ολοκληρωμένο έχει βγεί, για όλες τι τεχνικές...

Ο jojo βασικά στο συγκεκριμένο dvd έχει πολλές επεξηγήσεις και tips, για το τι μπορεί να κάνεις λαθος...

Ένα απο αυτά είναι για να απαντησω στο ερωτημα σου, για να σου βγούνε οι τεχνικές, είναι να κρατας σταθερή την πίεση του δεικτη και του αντιχείρα...

Βεβαια δείχνει και πως μπορείς να μεταφέρεις το κέντρο βάρους στο μεσαίο δαχτυλο κτλ κτλ...

Βεβαια το πιο σωστό πραγμα που έχω ακούσει για τεχνική ειναι τα λόγια του chapin...

"Aμα καποιος σου πεί πως υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να κρατήσεις την μπαγκετα,

πρέπει να τον κοιτάξεις με δυσπιστία, επειδη δεν υπάρχει τίποτα πιο μεταβλητο απο το κέντρο βαρους της μπαγκέτας."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ρε παιδια ειναι οτι πολλοι δασκαλοι δεν ασχολουνται με το να μαθεις εσυ καλα αλλα θελουν να βγαζουν φραγκα περισσοτερο, τελος παντων θα ψαχτω σε αυτο το θεμα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ρε παιδια ειναι οτι πολλοι δασκαλοι δεν ασχολουνται με το να μαθεις εσυ καλα αλλα θελουν να βγαζουν φραγκα περισσοτερο, τελος παντων θα ψαχτω σε αυτο το θεμα παντως.

 

Δεν αναφερεσαι σε δασκαλους αλλα σε ΚΑΛΑΜΠΟΡΤΖΙΔΕΣ,εμεις σου ειπαμε να πας σε ΔΑΣΚΑΛΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ρε παιδια ειναι οτι πολλοι δασκαλοι δεν ασχολουνται με το να μαθεις εσυ καλα αλλα θελουν να βγαζουν φραγκα περισσοτερο, τελος παντων θα ψαχτω σε αυτο το θεμα παντως.

 

Φιλε οπως ολα τα πραγματα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης.Εαν πεσεις σε εναν απο αυτους τους ''πολλους'' οπως λες απλα παρατα τον.Το εαν θα μαθεις εσυ καλα παντως δεν εξαρταται μονο απο αυτον αλλα κυριως απο εσενα.

 

Εγω ειμαι αυτοδιδακτος και χαλιας... ;D Φετος στα 41 εκανα για πρωτη φορα 3 μαθηματα με δασκαλο και απλα τα παρατησα για προσωπικους λογους αλλα σκοπευω να συνεχισω οταν θα μπορεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια το πιο σωστό πραγμα που έχω ακούσει για τεχνική ειναι τα λόγια του chapin...

"Aμα καποιος σου πεί πως υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να κρατήσεις την μπαγκετα,

πρέπει να τον κοιτάξεις με δυσπιστία, επειδη δεν υπάρχει τίποτα πιο μεταβλητο απο το κέντρο βαρους της μπαγκέτας."

Νομιζω ότι ειναι το αποφθεγμα ολου του θρεντ αν πρεπει να βγει το "ζουμι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να θελω να γίνω ειρωνικός όποιος θελει να μάθει να πιάνει τη μπακέτα σωστα θα το μάθει με ενα καλο δασκαλο και με αρκετη μελέτη με ασκήσεις ρουτίνας και όχι διαβάζοντας 4 σελιδες θρεντ σε ενα φορουμ. το youtube επίσης πιστεύω ότι θα βοηθούσε αρκετά στο να δούμε πως πιανεται η μπακετα...βέβαια άλλο το να δούμε και άλλο να μας δείξουνε

 

να σημειωσω ότι την ώρα του παιξίματος (όχι μελετη) δεν κρατάμε πάντα σωστη τεχνική γιατί θα κουραστουμε σε διαφορα σημεια στα χέρια μας, οπότε η σωστη και αρκετη εξασκηση θα βοηθήσει στο να μη κουραστουμε γρήγορα

 

στο matched grip τη μπακετα ουσιαστικά την κρατάμε με αντίχειρα και δείκτη και παίζουμε και κρατάμε και ισσοροπία με τα άλλα δαχτυλα. άλλοι χρησιμοποιούν το μεσαίο δάχτυλο με τον αντιχειρα αντί για δείκτη, πιό είναι το σωστό...? δε ξέρω...ίσως αυτό που μας βολεύει καλύτερα, νομιζω ότι δεν υπαρχει λόγος να το αναλύουμε άλλο...ξεκινήστε μαθήματα..!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά έχω την εντύπωση πως η συζήτηση επεκτάθηκε και ξέφυγε κάπως από το αρχικό θέμα (αν και έχει μεγάλη σχέση). Η γνωμη μου ειναι πως και μονος σου μπορείς να φτάσεις σ'ενα καλό επίπεδο με πολύ μελέτη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να υποτιμούμε την εμπειρία κάποιου που μπορεί να έχει χρονιά  παραπάνω από εμάς στο μουσικό όργανο. Και υπάρχει μια διαφορά, αλλιώς είναι να παρακολουθεις ενα Video στο youtube απο το να έχεις έναν άνθρωπο ακριβώς δίπλα σου σκοπο να σαι βοηθησει να βελτιωθεις(προσωπικό παράδειγμα, δεν είχα ιδέα οτι στα flams μπορεί να παιχτεί μονό,διπλό ή ακόμα και τριπλό, είτε με double strokes είτε με μονά χτυπήματα) Πέρα απο αυτό όμως, αναλόγως την οικονομική δυνατότητα του καθενός ότι μπορεί κάνει ο καθένας, κι εγώ συμφωνώ μ΄ενα παλικάρι πιο πριν που ανεφέρε το dvd του Jojo Mayer.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως πονάει ο αντίχειρας του δεξιού μου χεριού όταν κάνω ασκήσεις σε doyble strokes σε σχετικά γρήγορες ταχύτητες, αλλά το θέμα είναι οτι δεν πιέζω την μπακετα, ή κάποιες φορές νιώθω πόνο στο μέρος της παλάμης ακριβώς κάτω απο τον αντίχειρα. Κι αν μπορεί κάποιος ρε παιδιά να μας δειξει ασκήσεις για την κίνηση γενικά του χεριού, γιατι περα απ τον καρπο εχω την εντύπωση πως δεν εκμεταλλευομαι καθολου την κινηση του χεριου.Εκει που το χρειαζομαι πχ σε flams και σε paradiddles δεν το εχω ρε γμτ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά έχω την εντύπωση πως η συζήτηση επεκτάθηκε και ξέφυγε κάπως από το αρχικό θέμα (αν και έχει μεγάλη σχέση). Η γνωμη μου ειναι πως και μονος σου μπορείς να φτάσεις σ'ενα καλό επίπεδο με πολύ μελέτη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να υποτιμούμε την εμπειρία κάποιου που μπορεί να έχει χρονιά  παραπάνω από εμάς στο μουσικό όργανο. Και υπάρχει μια διαφορά, αλλιώς είναι να παρακολουθεις ενα Video στο youtube απο το να έχεις έναν άνθρωπο ακριβώς δίπλα σου σκοπο να σαι βοηθησει να βελτιωθεις(προσωπικό παράδειγμα, δεν είχα ιδέα οτι στα flams μπορεί να παιχτεί μονό,διπλό ή ακόμα και τριπλό, είτε με double strokes είτε με μονά χτυπήματα) Πέρα απο αυτό όμως, αναλόγως την οικονομική δυνατότητα του καθενός ότι μπορεί κάνει ο καθένας, κι εγώ συμφωνώ μ΄ενα παλικάρι πιο πριν που ανεφέρε το dvd του Jojo Mayer.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως πονάει ο αντίχειρας του δεξιού μου χεριού όταν κάνω ασκήσεις σε doyble strokes σε σχετικά γρήγορες ταχύτητες, αλλά το θέμα είναι οτι δεν πιέζω την μπακετα, ή κάποιες φορές νιώθω πόνο στο μέρος της παλάμης ακριβώς κάτω απο τον αντίχειρα. Κι αν μπορεί κάποιος ρε παιδιά να μας δειξει ασκήσεις για την κίνηση γενικά του χεριού, γιατι περα απ τον καρπο εχω την εντύπωση πως δεν εκμεταλλευομαι καθολου την κινηση του χεριου.Εκει που το χρειαζομαι πχ σε flams και σε paradiddles δεν το εχω ρε γμτ.

Ευχαριστώ

 

δεν έχω ιδέα τι έγραψες αλλά +1 από έμενα μόνο και μόνο για το όνομα ;D ;D

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε εγω υποτιμησα κανα δασκαλο.Το μονο που ανεφερα ειναι οι δηθεν δασκαλοι που σε εκμεταλλευονται.Κι εγω πιστευω οτι μπορεις να μαθεις μονος σου.Δασκαλο δεν θελω προς το παρον γιατι ειλικρινα εχω μπουχτισει με τα ΜΑΘΗΜΑΤΑ απο καθε αποψη.Τωρα ας πουμε τελειωνω το σχολειο και περασα δυσκολη χρονια.Θελω να κανω ενα διαλλειμα τωρα και να μαι μονος μου μαθαινοντας και οχι να χω και αλλον δασκαλο να με καθοδηγει.Αργοτερα βλεπουμε(οσοι ειναι στην ηλικια μου μαλλον με καταλαβαινουν περισσοτερο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου