Προς το περιεχόμενο

πιασιμο μπαγκετας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν παθετε εσεις αρθριτικα τι να πει και ο charlie watts :P(rolling stones)

 

To "μας" δεν το εννοουσα έτσι ακριβώς....

Μια χαρα νέος ανθρωπος ειμαι...

χαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σημαντικό θέμα αυτό που επηρρεάζει την τεχνική, την κόπωση και την αντοχή του παιξίματος. Το πιάσιμο της μπακέτας πρέπει να γίνεται με τρόπο που δε θα σε κουράζει καθόλου και δε θα σού είναι πρόβλημα. Αν σού είναι πρόβλημα πρέπει επιγόντως να επισκεφτείς δάσκαλο για το δικό σου καλό. Γενικότερα πρέπει να έχεις την καθοδήγηση ενός γνώστη του αντικειμένου ώστε να μπορέσεις να γλιτώσεις από διάφορες "λούμπες".

Καλή συνέχεια. 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Play what you know and you will never grow"

 

Αυτό ειναι πάρα πολύ σωστό. Είχα ξεκινήσει κ εγώ για κάνα χρόνο σαν ''αυτοδίδακτος'' και το χα γενικά σε κάποιο βαθμό δηλαδή να παίζω αρκετά πράματα στη μπάντα που ήμουν αλλά είδα οτι δεν μπορούσα να παω παραπάνω, είχα κενά παντού, κουραζόμουν, έπαιζα συνέχεια τα ίδια κ τα ίδια και έτσι αποφάσισα να πάρω δάσκαλο. Απο το πρώτο κιόλας μάθημα κατάλαβα πόσο πολυδιάστατο μπορεί να γίνει το παίξιμο και οτι όλα αυτά που ήξερα στο περίπου θα μπορούσα να τα χα μάθει σωστά στο μισό χρόνο. Άλλο πράμα κάποιος να σε καθοδηγεί και να σε διορθώνει κ να επιμένει εκεί που πρέπει. Όσα βίντεο και αν δείς όσα thread και αν διαβάσεις είναι συμπληρωματικά. Φυσικά μετά απο κάνα 2 μήνες μαθημάτων είχα γίνει άλλος άνθρωπος, χαοτική διαφορά, παρόλο που αυτά τα οποία εκανα με το δάσκαλο ήταν ακόμα τα βασικά. Πιστεύω οτι το να αρχίσω μαθήματα ήταν η καλύτερη επένδυση που χω κάνει σε σχέση με το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο περιμενω και εγω,ειναι ενας λογος που θελω να γινω φοιτητης ;D

και τωρα για το θεμα με τους δασκαλους και λοιπα ουτε εγω υποτιμησα κανεναν,μαλιστα προσωπικα παρακολουθω κατα καιρους μαθηματα απ'το http://www.youtube.com/user/freedrumlessons και αλλα sites γι'αυτο και ΕΠΙΜΕΝΩ οτι δεν ειναι ενας δασκαλος απο πανω σου απαραιτητος.Καλο βεβαια ειναι να σε βλεπει που και που να παιζεις καποιος εμπειρος ντραμερ και να σε καθοδηγει

 

Οταν εισαι φοιτητης, με το χρονο που εχεις για μελετη μπορεις να γινεις φοβερος.

 

Αλλα : Κανεις τεραστιο λαθος για το αν χρειαζεσαι ενα δασκαλο πανω απο το κεφαλι σου. Στο freedrumlessons τα μαθηματα ειναι επιεικως αστεια. Kαι επιπλεον τα βιντεο δε σε διορθωνουν. Τα βιντεο κλπ βοηθανε για να σου δειξουν ρυθμους, ασκησεις , breaks, τα παντα ολα, εκτος απο τεχνικη.

 

Η τεχνικη θελει δασκαλο που θα δει τα λαθη και θα στα διορθωσει. To paradidle και το swiss army triplet  μπορεις να το μαθεις απο βιντεο. Να κανεις ομως σωστα double strokes να μαθεις σωστο κρατημα και χτυπημα κλπ τεχνικη ΔΕΝ γινεται απο βιντεο.

 

O ippex τα λεει πολυ σωστα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν πιστευω οτι ειστε βυσματα, γιατι μου φαινεστε καλα παιδια και οχι  σφουγκοκωλαριοι του καθε πολιτικαντη.

 

off topic...

 

δηλαδη ρε μαν τί κακό εχουν τα βύσματα..? κ εγω εβαλα βύσμα στη μεταθεση μου, είμαι αυτόματα σφουγκοκωλάριος?

δηλαδή πες μας ότι αν σου ερχοταν ενας γνωσατος κ σου ελεγε ''μπορω να σε βασλω ναυτικό ή να σε στειλω στο ΓΕΣ η στο 401'' θα ελεγες όχι...?

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Edit: Α και να αναφέρω πως η φοιτητική περίοδος είναι η καλύτερη για ένα μουσικό  :D

 

Εννοειται αυτο.Αυριο γραφω το τελευταιο μαθημα και μετα αρχιζει το λιωσιμο :P (πανελληνιες >:()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ρε μαν τί κακό εχουν τα βύσματα..?

 

Συγνωμη για το παραληρημα αλλα δεν κρατιεμαι

 

Και τι εγινε που εχτισα αυθαιρετο?

Πειραζει που κλεβω την εφορια?

Τα δικα μου σκουπιδια βρομιζουν τη γειτονια?

Το δικο μου αμαξι στο κεντρο προκαλλει το κυκλοφοριακο?

Κοροιδο ειμαι να δωσω αποδειξη?

 

 

Κλπ ωραια νεοελληνικα ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Α και να αναφέρω πως η φοιτητική περίοδος είναι η καλύτερη για ένα μουσικό  :D

 

Αν το πιάσεις σωστά το θέμα ναι... εγώ που έπιασα τύμπανα πρόσφατα, αλλά έχοντας παρατήσει τη σχολή πιο πριν τώρα τρέχω και δε φτάνω... δεν προλαβαίνω να παίζω κάθε μέρα και το κακό είναι πως όταν κάθομαι προτειμώ να ξεσκάω και έτσι προχωράω αργά... :(

+ του ότι την πάτησα με το δάσκαλο! συμπαθής, καλός drummer αλλά ρε γμτ... δεν ενδιαφερόταν όπως θα έπρεπε... μου έδειξε traditional που με ενδιέφερε, έπαθα τενοντίτιδα στον αντίχειρα και με έχει χαλάσει (μπορεί να μην είναι από αυτό γιατί επιρρεάστηκε και από αλλού εκείνη  την περίοδο) και τελικά, βλέποντας κάποια καλά dvd για τεχνικές, νομίζω οτι έχω μάθει την τεχνική λάθος και έχω εκνευριστεί γιατί δεν μπορώ να την αλλάξω εύκολα! και με τραβάει και ο αντίχειρας μετά από λίγη ώρα που παίζω... (είπα και τον πόνο μου)

 

Συμπέρασμα μου... Προσοχή στο πώς διαλέγει κανείς δάσκαλο! (και μην παρατήσετε τη σχολή :P

 

Sorry για το μεγάλο ποστ, παρασύρθηκα από αγανάκτηση...

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πιάσεις σωστά το θέμα ναι... εγώ που έπιασα τύμπανα πρόσφατα, αλλά έχοντας παρατήσει τη σχολή πιο πριν τώρα τρέχω και δε φτάνω... δεν προλαβαίνω να παίζω κάθε μέρα και το κακό είναι πως όταν κάθομαι προτειμώ να ξεσκάω και έτσι προχωράω αργά... :(

+ του ότι την πάτησα με το δάσκαλο! συμπαθής, καλός drummer αλλά ρε γμτ... δεν ενδιαφερόταν όπως θα έπρεπε... μου έδειξε traditional που με ενδιέφερε, έπαθα τενοντίτιδα στον αντίχειρα και με έχει χαλάσει (μπορεί να μην είναι από αυτό γιατί επιρρεάστηκε και από αλλού εκείνη  την περίοδο) και τελικά, βλέποντας κάποια καλά dvd για τεχνικές, νομίζω οτι έχω μάθει την τεχνική λάθος και έχω εκνευριστεί γιατί δεν μπορώ να την αλλάξω εύκολα! και με τραβάει και ο αντίχειρας μετά από λίγη ώρα που παίζω... (είπα και τον πόνο μου)

 

Συμπέρασμα μου... Προσοχή στο πώς διαλέγει κανείς δάσκαλο! (και μην παρατήσετε τη σχολή :P

 

Sorry για το μεγάλο ποστ, παρασύρθηκα από αγανάκτηση...

 

Με το συμπαθειο...δηλαδη...

Ο δασκαλος σου τι συμβουλες σου εδωσε για να μην παθεις τενοντιτιδα με traditional??

Tα κουσούρια δύσκολα τα αφαιρείς...Προσωπικά θα σου πρότεινα ενα καθρέπτη...

Μηπως ο δάσκαλος ειναι οκ?...

Απλα εσυ δεν έχεις την υπομονή να κάτσεις και ναι μελετήσεις όσο χρειαστεί?...

Βέβαια όλοι έχουμε υποχρεώσεις και δεν έχουμε τόσο χρόνο να μελετήσουμε όσο θα θέλαμε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπαθειο...δηλαδη...

Ο δασκαλος σου τι συμβουλες σου εδωσε για να μην παθεις τενοντιτιδα με traditional??

Tα κουσούρια δύσκολα τα αφαιρείς...Προσωπικά θα σου πρότεινα ενα καθρέπτη...

Μηπως ο δάσκαλος ειναι οκ?...

Απλα εσυ δεν έχεις την υπομονή να κάτσεις και ναι μελετήσεις όσο χρειαστεί?...

Βέβαια όλοι έχουμε υποχρεώσεις και δεν έχουμε τόσο χρόνο να μελετήσουμε όσο θα θέλαμε....

 

Πράγματι αυτόν τον καιρό τα περιθώρια του χρόνου μου είναι πολύ στενεμένα, σε λίγο καιρό όμως θα μπορώ να το σοβαρέψω το πράγμα :D

Τα μαθήματα τα έχω σταματήσει και λόγω χρόνου αλλά και γιατί ξενέρωσα με το δάσκαλο...

 

Τι συμβουλές μου έδωσε για να μην πάθω τενοντίτιδα? Δε μου έδωσε... μου έδειξε πως να κρατάω τη μπακέτα και αυτό ήταν. Όταν την έπαθα, τον ρώτησα αν το κάνω σωστά και μου απάντησε ψιλοαδιάφορα "ναι, ναι, δεν είναι απ'αυτό", αλλά δε μου φάνηκε και πολύ σίγουρη η απάντηση του...

Τες πα... δεν ξέρω. Σε λίγο καιρό θα ψάξω για άλλο δάσκαλο και θα δω διαφορές και στο επαγγελματισμό (δεν υπήρχε και πολύς) και στις μεθόδους...

 

Θα δοκιμάσω τον καθρέπτη. Πρέπει να αφαιρέσω τα κουσούρια :P

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου