Προς το περιεχόμενο

USB to MIDI cable πρόβλημα


akmus7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν είμαι από Αθήνα.

Έστειλα μήνυμα στον πωλητή στο Ebay και μου απάντησε οτί μπορεί έαν θέλω να μου δώσει τα χρήματα πίσω αν δεν λειτουργεί. Εντάξει δεν είναι σημαντικό το ποσό.

Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι όταν πατάω Send Sysex σε κάποιον SynthEditor το φωτάκι το πράσινο αναβοσβύνει πολύ γρήγορα στον ρυθμό των δεδομένων πάνω στο Usb interface, άρα σημαίνει ότι το PC επικοινωνεί με το Usb Interface, στην έξοδο από το Usb interface μέχρι το σύνθ είναι το πρόβλημα εκτός αν φταίνε οι default drivers των Windows XP.

Στο MIDI Setup σε όλα τα προγράμματα Midi φαίνεται μια Συσκευή ήχου USB στο Midi In και στο Midi Out δυό συσκευές : Συσκευή ήχου USB και Συσκευή ήχου USB [2] (σαν να έχει 2 Midi Out το Usb Interface) αλλά το ίδιο κάνει και στα δυο εικονικά Midi Out που έχω δοκιμάσει. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o.k.

Και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου για το ότι δεν μπορεί να στείλει SysEx.

 

Απ'όσα μου λες, το μόνο που μπορώ να υποπτευθώ είναι το buffer του συγκεκριμένου interface. Αλλά και πάλι θα ήθελα να το δω από κοντά για να σου πω αν φταίει όντως αυτό ή όχι.

 

Προσπάθησε να στείλεις μεγάλο Sysex πακέτο μέσω κανονικού προγράμματος (π.χ. Cakewalk, Sonar, Cubase) σε κάποιο άλλο midi μηχάνημα εάν έχεις ή στο ίδιο μηχάνημα. Για παράδειγμα κάποιο μεγάλο bulk dump (σε one way mode) και δες τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Θα το δεχτεί το μηχάνημα ή θα το αγνοήσει ή θα λάβει λάθος δεδομένα;

Συγνώμη για την ταλαιπωρία  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγνοεί τελείως, το φωτάκι MIDI Message πάνω στο synth rack δεν παίζει ενώ στο USB Interface το πράσινο παίζει όταν στέλνω sysex.

Στα sequencer προγράμματα στέλνει νότες και volume controls και pan messages, program changes,aftertouch,pedal sustain,ρόδες pitch και modulation και ανάβει το MIDI Message φωτάκι πάνω στα synth και ακούγονται μια χαρά, στα sysex μηνύματα τίποτα χαμπάρι σαν να υπάρχει κάποιου είδους φραγμός. Μάλλον είναι χαλασμένο το USB to MIDI interface ή στέλνει χαμένες εντολές που δεν καταλαβαίνει το σύνθ αλλά πάλι δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να παίζει το φωτάκι MIDI message πάνω στο synth.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου