Προς το περιεχόμενο

my new HAAR TELE became...FENDER!


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή αναμονή Τάκη' date='είσαι τρελός τελικά... :wink:

 

Αν και ξέρω τάκη ότι είσαι του......κλασικού σχήματος, (όπως και γω αμετανόητα άλλωστε) τώρα τελευταία μετά την αγορά αυτής της κούκλας http://www.carvin.com/products/guitar.php?ItemNumber=DC135 και μένοντας κατά τα 100% ικανοποιημένος από την αγορά της θα σου πρότεινα αφού θες κάστομ τέλε και αυτήν... http://www.carvin.com/products/guitar.php?ItemNumber=TL60 βέβαια δεν έχει το κλασικό στυλ και κόψιμο της τελε όμως πρέπει να φυσάει.....

Φίλε taq απο πού την πήρες την Carvin?Από Ελλάδα;Ποσο πήγε το μαλλί?

 

Φίλε gto234, τα πράγματα έχουν ως εξής:

(έχει και στόρυ η όλη φάση :lol: αλλά για να καταλάβεις πόσο ΚΑΛΟΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ είναι οι Carvin)

 

Σε μία βόλτα ρουτίνας στην Αθήνα πριν 2 ακριβώς βδομάδες με έναν φίλο (z43k0) εγώ προς αναζήτηση λαμπάτου drive, ο z43k0 για να τσεκάρει μια Carvin bolt on with maple & 3x hot rails. Τις Carvin τις είχαμε δει στο www.carvin.com και άπειρες φορές είχαμε "custom-αρει" κάποιες.....

ο δρόμος μας έφερε πρώτα από την "αναζήτηση" του φίλου μου. Μπήκαμε μέσα στο κατάστημα Μπενάκη και Ακαδημίας και ακούσαμε την bolt on σε έναν Carvin Legacy 100watts combo Full tube..... όσο την άκουγα παραπάνω τόσο σάστιζα περισσότερο....κάποια στιγμή την κράτησα να την τσεκάρω κα γω και αυτό ήταν 10000/100 κόλλημα! :wink: αμέσως τσέκαρα και την DC-135 (που αγόρασα ύστερα από 35 λεπτά :lol: ) πιό "ζεστό" και "γλυκό" ήχο από superstrat δεν είχα ξανακούσει. είχαμε πρόσφατα στην μνήμη μας τις PRS από Διαμαντόπουλο καταλαβαίνεις ότι για να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις δεν είναι και κάτι απλό.... πάρ' αυτα από την πανάκριβη PRS ΔΕΝ είχε να ζηλέψει τίποτε! Εν το μεταξύ το ΑΠΟΛΥΤΟ custom-άρισμα ήταν αυτό που μας εξέπληξε! http://www.carvin.com/products/guitar.php?ItemNumber=BOLT τι εννοώ? περλα πίκαρντ, με σανμπερστ σώμα μέιπλ ταστιέρα και 3 χ hot rails μαγνήτες όχι όπως στην φωτογραφία αλλά ένας κρέμ χρώμα ένας μάυρο ενοώ μια λεπίδα κρεμ μια μαύρη, τες πα έχει πολύ "πλάκα" αλλά αυτό που δεν σηκώνει αστείο είναι ότι με 1000 ευρώ παίρνεις μία custom shop κιθάρα που σε αντίστοιχη Fender κοστίζει 3000 ευρώ ή σε PRS 3200 ή σε Gibson από 2500 ευρώ και άνω.

Οι κιθάρες είναι κατεξοχήν build to order δηλαδή λες στον πωλητή πως την θέλεις και στην φέρνουν, αλλά υπάρχουν και αρκετές έτοιμες και αποκλείεται να μην σου αρέσει να πάρεις κάποια. Μόλις ακουμπήσεις μία θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται..... Δεν τις "μυθοποιώ" όοοοοχι αλλά με 1000 ευρώ στο ελλάντα παίρνεις ΜΟΝΟ ΚΑΥΣΟΞΥΛΟ και όχι τέτοιο αριστούργημα.....η δική μου με χαρακτηρηστικά όπως neck through, locking tuners, locking nut, Floyd I (σκαμένη και για ανάποδο! όχι like fender που έχουν μόνο βύθισμα) τους ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ μαγνήτες custom shop της Carvin ο full humbucker τους φτιάχνεται όπως ακριβώς ο original PAF της gibson με την διαφορά ότι έχει 12 και 12 ντοτς αντί για 6+6 σε κάθε μαγνήτη για να μην χάνεται ΠΟΥΘΕΝΑ το σήμα στο bending ένώ οι mini humbuckers (in single coil) είναι πραγματικά απίστευτοι!!!!! όσο για το φινίρισμα? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ δεν μπορώ δηλαδή ΟΝΤΩΣ να καταλάβω ποιά η διαφορά από την PRS εκεί όοοτι foto και να ανεβάσω θα χάσει αλλά από δευτέρα θα βάλω 2-3. Σου λέω να τσεκάρεις από ελλάδα γιατί εδώ περιέργως για Ελληνικό κατάστημα μας έδωσαν τιμή εξωτερικού (λιανικής τιμής στο site της Carvin) και μάλιστα χωρίς τελωνεία και αναμονές!!!!! η δική μου κόστιζε 1850 ευρώ και την αγόρασα 1250ευρώ γιατί κατά την εισαγωγή της η σχέση δολλαρίου - ευρώ ήταν 1,39 και ο καταστηματάρχης αντί να επωφεληθεί την άνοδο μας έκανε εκείνη την τιμή που είχε εισάγει.... καλή εξήγηση....όσο αφορά το μαλλί..... :wink:

τώρα όπτε θες κανονίζουμε να την δείς να την ακούσεις ή κατέβα κέντρο αν σε βολεύει από κει καλύτερα.....το θέμα είναι ότι εγώ είχα μια γνώμη για όλλλααα αυτα τα στυλ ibanezokramerobcrichosuperstratocasteroαηδίες και είμουν και ως ένα σημείο είμαι ακόμα Fan του αισθητικά κλασικού.....αλλά δεν τα είχα δει όλα σε αυτήν την ζωή.... και δεν τα έχω δει ακόμη. παρεπιπτώντως οι Carvin δεν έχουν καμία σχέση με την κρυο....λια των περισσοτέρων Ibanez, krammer, Jacson κλπ κλπ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ :roll:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλήθεια όμως γιατί αργεί τόσο? Τα χαρακ/κά τα επέλεξες εσύ και θα την φτιάξουν για σένα ή απλά δεν υπάρχει σε stock?

 

ευχαριστω ηλια για τα καλα που λογια για την..κιθαρα μου.. :)

οσο για τον λογο που αργει τοσο με καλυψε απολυτα η απαντηση του superfunk!τις κιθαρες τις φτιαχνει..ολομόναχος και εχει και αλλες παραγγελιες οποτε ειδικα αυτην την περιοδο ειναι λιγο πνιγμενος...

τα χαρακτηριστικα τα διαλεξα εννοειται οπως τα θελω εγω μεχρι και την τελευταια λεπτομερεια!οι κιθαρες του ERIC οπως ειναι το μικρο του ειναι εντελως custom(οπως και του suhr αλλωστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.φτιαχνει ο ΙΔΙΟΣ ολα τα ξυλινα μερη της κιθαρας αντι να χρησιμοποιει warmoth η USA CUSTOM parts (κατι που σχεδον ολοι οι αλλοι κανουν παρουσιαζοντας τα σαν δικα τους τα οποια μεταπωλουνε σε τριπλες τιμες χρεωνοντας ουσιαστικα 2000 δολλαρια για ενα καλο σετ-απ)

 

καταρχας σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια για την νεα μου κουκλα! :D

για την παραπανω παραθεση νομιζω οτι εισαι υπερβολικος λεγοντας οτι στην ουσια πληρωνεις μονο 2000$ μονο για ενα καλο set up αλλα οκ :wink:

 

Δεν πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελλες και δεν γραφει..παπαριες για την επιστημονικοτητα & την κουρδιστικοτητα των οργανων του στο site του...

 

ναι δεν τα γραφει στο site του αλλα στα λεει στα mail... :lol:

 

superfunk thanks και για την συμβουλη για τα ...compensated saddles (η ακομα καλυτερα GRAPH TECH IOS saddles) ! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τakis πως και ζήτησες 6100 τάστα; Θέμα συνήθειας;

 

τα 6100 τα εχω και στην suhr μου και ναι με βολευουν πολυ στα bends..πιο πολυ τελικα απο τα medium και την tele εχω σκοπο να την..ξεσκισω στα bends..ειναι απιστευτα ..μπλουζαδικη κιθαρα και οχι μονο και οπως ειπα δεν μπορεις να κρυφτεις..ξεγυμνωνει το παξιμο σου αμεσως!αυτα ειναι τα πρωτα πραγματα που ενιωσα πολυ εντονα με το που επιασα την highway :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Takis οι 'τυπικές' Suhr δεν είναι custom' date=' υπάρχει κανονική γραμμή παραγωγής. :wink:[/quote']

 

τι ακριβως εννοεις;γιατι εμενα μου την εφτιαξαν οπως ακριβως την ηθελα εγω,με διαφορες λεπτομερειες που ζητησα!

 

ο suhr στην φτιαχνει οπως του την ζητησεις αν δεν υπαρχει stock μια με τα χαρακτηριστικα που θελεις.

 

γιαυτο αλλωστε και ο μεγαλος χρονος αναμονης και εκει...3 μηνες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι υπάρχουν βασικά μοντέλα και από κει και πέρα μπορείς να ζητήσεις κάποιες τροποποιήσεις... αλλά όχι ας πούμε αντί για alder να έχει korina body, γιατί μετά πας σε τελείως custom όργανο.

 

Τα ίδια κάνει ας πούμε η Ernieball, ορίζεις εσύ πολλές από τις προδιαγραφές του οργάνου που θα παραλάβεις.

 

Εσύ ζήτησες κάτι 'μοναδικό' ας πούμε, ή πράγματα όπως τάστα, χρώμα, μαγνήτες, κλπ; Που ήταν μέσα σε δεδομένες επιλογές;

 

Γιατί ο Χάαρ μπορεί να σου βάλει ότι μαγνήτες ζητήσεις για παράδειγμα, ενώ ο Suhr μάλλον όχι... ή κάνω λάθος;

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του suhr μπορεις να του ζητησεις οτιδηποτε σου κα$%^σει και θα στην φτιαξει την κιθαρα οπως ακριβως θελεις εσυ!

 

το μονο που δεν μπορεις να του ζητησεις ειναι να βαλει αλλους μαγνητες απο τους δικους του(και αυτο οχι σιγουρα ομως...νομιζω)

 

για να καταλαβεις στο περιπου τι σου λεω..μπορει να ειχε μια κιθαρα ολοιδια με την κιθαρα που του ζητουσα αλλα να μην ειχε side jack..ε θα μου εφτιαχνε απο την αρχη την κιθαρα μου μονο και μονο για να εχει το side jack που ζητησα...οπως και την πηρα :wink:

 

ή η stock να εχει 1 volume και 2 tone και εχω να θελω 1 volume και ενα tone και να φτιαξει μια καινουρια για εμενα για να τα εχει ολα οπως τα ζητησα...οπως και την πηρα :wink:

 

το οργανο με λιγα λογια ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ CUSTOM :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι υπάρχουν βασικά μοντέλα και από κει και πέρα μπορείς να ζητήσεις κάποιες τροποποιήσεις... αλλά όχι ας πούμε αντί για alder να έχει korina body' date=' γιατί μετά πας σε τελείως custom όργανο.

 

Τα ίδια κάνει ας πούμε η Ernieball, ορίζεις εσύ πολλές από τις προδιαγραφές του οργάνου που θα παραλάβεις.

 

Εσύ ζήτησες κάτι 'μοναδικό' ας πούμε, ή πράγματα όπως τάστα, χρώμα, μαγνήτες, κλπ; Που ήταν μέσα σε δεδομένες επιλογές;

 

Γιατί ο Χάαρ μπορεί να σου βάλει ότι μαγνήτες ζητήσεις για παράδειγμα, ενώ ο Suhr μάλλον όχι... ή κάνω λάθος;[/quote']

 

 

 

 

 

8O 8O 8O 8O 8O

 

οι suhr ειναι 100% custom shop!!!!

και οχι δεν πληρωνεις 1500000 ευρο για ενα καλο set up.Αυτο το κανεις κ μονος σου.Πληρωνεις για να παρεις(τουλαχιστον για τα δικα μου τα χερια κ αυτια)οτι καλυτερο μπορει να βρεις.Τωρα ευτυχως θα βγαλει κ ενα μη custom μοντελο,σε πολυ πολυ καλλιτερες τιμες απ'οτι ειναι τωρα...

να δω κ τοτε...

οσο για κατασκευαστες που πουλανε εδω στο ελλαδα warmoth για custom κιθαρες τουσ εχουμε φαει στη μαπα πολλα χρονια...

Ευτυχως που με το ΙΝΤΕΡΝΕΤ μασ ανοιξαν λιγο κ τα ματια κ πλεον θα ελεγα οτι οι περισσοτεροι μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για αυτο που αγοραζουμε...

 

Τακη μεγια την κιθαρα να σου πω απο τωρα..

Αλλα ριξε μια ματια κ σε αυτες....

 

www.zionguitars.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου