Προς το περιεχόμενο

Presonus Firebox ή M-Audio Solo;


Nimrod7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

music tech' date='χωρίς παρεξήγηση,αλλά πιστεύω πως το έχεις παρακάνει με το να διαφημίζεις τις "γνώσεις" σου.

εντάξει,μπορείς και κάνεις ένα μουσικό pc να τρέχει απροβλημάτιστα,ούτε δίπλωμα χρειάζεσαι γι αυτό ούτε να είσαι ο ...Μαγκάιβερ των 00s :roll:[/quote']

 

 

 

sorry αν φανηκε ετσι αλλα δεν μπορω να μην απανταω σε ''προκλητικα'' μυνηματα που ακυρωνουν και αμφισβητουν την γνωση καποιου ο οποιος μπορει να εχει πραγματικες γνωσεις και μεγαλη εμπειρια(προσωπικη και επαγελματικη..) στο αντικειμενο..

καλο ειναι να ανταλλασσονται αποψεις και να δινονται λυσεις μεσα απο τα forum αλλα βλεπεις μερικες φορες να υποστηριζονται με τοση σιγουρια αποψεις που δεν εχουν καμια βαση...η αποψη για κατι πρεπει να υποστηριζεται μονο αν στηριζεται σε καποια γνωση....ειναι διαφορετικο απο το να πουμε απλα την αποψη μας η την εντυπωση μας για κατι..

και οσο για το αν ειμαι πυρηνικος φυσικος Q...ναι εχω σπουδασει και εχω πολλες γνωσεις στο αντικειμενο(εχω διδαχθει αρκετα εξαμηνα αντιστοιχο μαθημα ,''φυσικες και τεχνολογικες αρχες πυρηνικης ιατρικης''..)....sorry που αυτη η ερωτηση σου,οσο ειρωνικα και κακοβουλα και αν την εθεσες ειχε τελικα βαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

music tech' date='χωρίς παρεξήγηση,αλλά πιστεύω πως το έχεις παρακάνει με το να διαφημίζεις τις "γνώσεις" σου.

εντάξει,μπορείς και κάνεις ένα μουσικό pc να τρέχει απροβλημάτιστα,ούτε δίπλωμα χρειάζεσαι γι αυτό ούτε να είσαι ο ...Μαγκάιβερ των 00s :roll:[/quote']

 

 

 

sorry αν φανηκε ετσι αλλα δεν μπορω να μην απανταω σε ''προκλητικα'' μυνηματα που ακυρωνουν και αμφισβητουν την γνωση καποιου ο οποιος μπορει να εχει πραγματικες γνωσεις και μεγαλη εμπειρια(προσωπικη και επαγελματικη..) στο αντικειμενο..

καλο ειναι να ανταλλασσονται αποψεις και να δινονται λυσεις μεσα απο τα forum αλλα βλεπεις μερικες φορες να υποστηριζονται με τοση σιγουρια αποψεις που δεν εχουν καμια βαση...η αποψη για κατι πρεπει να υποστηριζεται μονο αν στηριζεται σε καποια γνωση....ειναι διαφορετικο απο το να πουμε απλα την αποψη μας η την εντυπωση μας για κατι..

και οσο για το αν ειμαι πυρηνικος φυσικος Q...ναι εχω σπουδασει και εχω πολλες γνωσεις στο αντικειμενο(εχω διδαχθει αρκετα εξαμηνα αντιστοιχο μαθημα ,''φυσικες και τεχνολογικες αρχες πυρηνικης ιατρικης''..)....sorry που αυτη η ερωτηση σου,οσο ειρωνικα και κακοβουλα και αν την εθεσες ειχε τελικα βαση..

....οκ δηλαδη μπορεις να μας δωσεις ενα παραδειγμα της δουλειας σου?

αυτοδιαφιμιζεσαι πολυ ...και δεν εισαι ο μονος ρε musictech που ξερεις να σεταρεις ενα pc......ειπαμε να τους ψαρωνεις τους νεους, αλλα οχι και ετσι!

....τα καημενα τα παιδεια με αυτα που ακουνε θα φοβουνται να ανοιξουν το PC μη γινει καμια αλυσιδωτη πυρηνικη αντιδραση επειδη δεν ειναι εππαγγελματειες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να δωσω πολλα παραδειγματα αλλα οχι απο εδω μεσα..(τι εννοεις παραδειγματα?να σου δωσω τηλ πελατων μου ??)

δεν ειπα οτι ειμαι ο μονος που ξερω να σεταρω ενα pc...σιγουρα παντως αυτοι που το κανουν πολυ καλα για μουσικη δεν ειναι πολλλοι..και δεν θελω να ψαρωσω κανεναν...απλα τονιζω καποια πραγματα για τα οποια υπαρχουν διαφοροι μυθοι και λανθασμενες εντυπωσεις..

και το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται μεγαλη προσοχη για να μην βρεθει κανεις σε φαση να τραβαει τα μαλλια του..εχει τυχει να με παρει ατομο κλαιγοντας τηλ. γιατι ειχε φωναξει καποιον να του κανει φορματ και επιειτα δεν μπορουσε να ανοιξει και να δουλεψει κανενα project του..και ειχε δουλειες αρκετων.....καταλαβαινεις λοιπον οτι καλα ειναι ολα αυτα και οι πειραματισμοι αν μιλαμε για το home studio μας...σκεψου ομως οτι οι επαγγελμαντιες χρειαζονται μια αλλη μεταχειριση και προσοχη... διακυβεβονται πολλα.. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παρόλα αυτά τα επαγγελματικά κανένας δεν λέει και πολλά για firebox και solo που είναι και το θέμα να πώ κι εγώ που έχω το firebox οτι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και ηχογραφώ μια χαρά στα 6 κανάλια του ταυτόχρονα , δεν έχω καθόλου θόρυβο... (όπως και στις περισσότερες κάρτες θέλω να πιστεύω) . Το πήρα 345€ από τον αντιπρόσωπο στην ελλάδα. Κατά την γνώμη μου είναι καλύτερη επιλογή από το solo αν έχεις να διαθέσεις χρήματα γιατί απλούστατα έχει περισσότερα κανάλια εισόδου. Οι 2 προενυσχυτές για τα mic είναι ικανοποιητικοί.

Το έχω εγκαταστήσει σε λαπτοπ με windows xp home edition χώρις καμία ιδιαίερη επαγγελματική ρύθμιση και εκτός από την εύκολη εκατάσταση δεν με προβλημάτισε πουθένα. Το χρησιμοποιώ εδώ και δυο μήνες σχεδόν 5-6 ώρες τη μέρα. (δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό το τελευταίο αλλά το αναφέρω για κάθε ενδιαφερόμενο). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

x-pap μπορει να δουλεψεις με την καρτα σου(και με οποιαδηποτε αλλη σχεδον..!!) χωρις να εχεις προβληματα...

το θεμα ειναι οτι αν ρυθμισεις σωστα το laptop θα εχεις πολυ μεγαλυτερη αποδοση και θα μπορεις να σηκωνεις μεγαλυτερα γενικα projects..θα συνεχιζεις να δουλευεις για χρονια χωρις προβληματα αν οι αναγκες σου δεν αυξηθουν.. :D :D :D ..δεν ξερω ομως τι θα γινει αν ζορισεις το μηχανημα...

:? :? :?

εχε υπ'οψιν σου επισης οτι αν σεταρεις σωστα το μηχανημα θα μπορεις να εχεις πολυ χαμηλοτερο latency χωρις clicks ,pops και διαφορους αλλους ηχους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο :-) και φυσικά έχω ρυθμίσει το λαπτοπ. (όσο γίνεται) Απλά την δοκίμασα και χωρίς να ρυθμίσω τίποτα.. έτσι κάνω με κάθε καινούριο που σετάρω. Συνήθως ηχογραφώ σε 48khz στα 24bit με προεπιλογή 4msec latensy στον driver. Δεν έχω clics και pops με 2-3 vst instruments που χρησιμοποιώ και 4-5 εφφέ. Σίγουρα , δεν ξέρω τι θα γίνει αν ζορίσω παραπάνω το μηχάνημα, αλλά δεν μου χρειάζεται προς το παρόν γιατί έχω εφέ και ήχους απο hardware synth και πιο πολύ ζόρι πάει στην ηχογράφηση φωνής. Για να γυρίσω στο topic απλά γράφω ότι γνωρίζω για την κάρτα γιατί βλέπω να μην την έχει δουλέψει κανένας άλλος και το παιδί που είχε ανοίξει το θέμα φαινόταν να είχε κατασταλάξει στα δυο μοντέλα που ανέφερε. Ίσως το Firbox να δουλεύει καλύτερα σε mac. To θέμα είναι πως έχει 6 κανάλια εισόδου και δεν καταλαβαίνω γιατί να το συγκρίνεις με το solo εφόσον η presonus έχει και το inspire.. Anyway το θέμα είναι να βοηθηθεί αυτός που άνοιξε το topic. Και σκέφτηκα να πώ γιαυτά που παρατήρησα. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου