Προς το περιεχόμενο

Presonus Firebox ή M-Audio Solo;


Nimrod7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειπα οτι θα εχει προβλημα...απλα οτι με το pci θα εχει πολυ καλυτερη αποδοση...και δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει αυτο...και οσο για το αν ειναι παρελθον η οχι..κ το firewirea ειναι παρελθον' date='ποσο μαλιστα τωρα που υπαρχει το firewireb και θα βγει συντομα το firewire c..και παλι ομως οι pci θα ειναι πιο γρηγορες!!εξωτερικες καρτες βαζουμε μονο σε laptop..κανεις επαγγελματιας δεν βαζει εξωτερικη καρτα σε καποιο studio...πιστεψε με εχω στησει απειρες τοσο pci οσο κ εξωτερικες...εχουν δει πολλα τα ματια μου!!![/img']

 

Δεν θέλω εσωτερική, γιατί το Mac έχε ι3 PIC -E που είναι γεμάτα.

Firewire θα προτείνετε 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tοτε με βαση οσα εχεις αναφερει κ για την χρηση που θες,παρε την solo...ειναι

πολυ τιμια εταιρεια η m-audio κ η πιο απροβληματιστη στους drivers της..μην σε αγχωσουν οσα ειπα για τις firewire..δουλευουν πολυ καλα.to θεμα ειναι οτι αν τις ζορισεις πολυ δεν θα φτασουν εκει που μπορει μια pci..απο οτι ειπες εσυ μαλλον δεν θα κανεις τετοια χρηση ωστε να εχεις προβληματα..οσα ειπα ομως στα ειπα γιατι αν μπεις στα βαθυα,μπορει να σου αρεσει αυτο κ να θες να φτασεις πολυ πιο μακρια απο οτι τωρα σκεφτεσαι...με τα υπαρχον δεδμενα ομως παρε την solo...δεν θα σε προδωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.mindprint.com/cms.php?lang=en

 

http://www.mackie.com/products/spike/index.html

 

και οι δυο εταιρειες παρεχουν ΑSIO και υποστηριζουν MAC

 

Τωρα αν θες οποσδηποτε καποια απο αυτες που λες....ειναι σιγουρα καλες απο πλευρας drivers αλλα απο ηχο(τουλαχιστο για την maudio)...αστα να πανε λιγο!Τουλαχιστον εχουν BALANCED I/O.

Γιατι δεν πας σε ΕΜU η mackie SPIKE που εχουν πολυ καλυτερο ηχο? 8O :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι USB βεβαια και οι δυο που σου προτεινα ...αλλα τι μας νοιαζει ?σημασια εχει να δουλευουν καλα και να εχεις χαμηλο latency!

 

...και Θυμιζω οτι και το DΙGIDESIGN ΜΒΟΧ και αυτο ειναι USB :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι θα εχει προβλημα...απλα οτι με το pci θα εχει πολυ καλυτερη αποδοση...και δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει αυτο...και οσο για το αν ειναι παρελθον η οχι..κ το firewirea ειναι παρελθον' date='ποσο μαλιστα τωρα που υπαρχει το firewireb και θα βγει συντομα το firewire c..και παλι ομως οι pci θα ειναι πιο γρηγορες!!εξωτερικες καρτες βαζουμε μονο σε laptop..κανεις επαγγελματιας δεν βαζει εξωτερικη καρτα σε καποιο studio...πιστεψε με εχω στησει απειρες τοσο pci οσο κ εξωτερικες...εχουν δει πολλα τα ματια μου!!![/img']

 

Διαφωνω στο θεμα της αποδοσης.Ο μονος λογος που θα εβαζα pci πλεον ειναι για την τιμη και χωρις τρελες διαφορες.Πλεον οι firewire και οι usb2 ειναι πολυ εξελιγμενες και δεν εχουν προβληματα με latency.Πολλα στουντιο χρησιμοποιουν την motu σε usb η firewire οπως και την rme fireface.Την presonus την εχω ακουσει και ειναι εξαιρετικη για τα χρηματα της,και οσον αφορα το convertion και για τους προενισχυτες.Την m-audio δεν την εχω ακουσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skouter .... πιστεψε με δεν χανεις και τπτ το φοβερο που δεν εχεις ακουσει maudio!

Στο marketing και στη διαφημιση πρωτες ειναι ,απο ηχο ομως οχι τπτ ιδιαιτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον digipan. Στα χρηματα αυτα νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι το mbox. Οι EMU (χωρις να ειμαι σιγουρος) νομιζω οτι δεν υποστηριζουν MAC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα εξ'αρχης οτι το presonus οπως κ αλλες εταιρειες μπορει να εχουν καλυτερο ηχο απο την m-audio ...αλλα και παλι υπαρχουν πολλοι που δουλευουν με m-audio και εχουν πετυχει φοβερες παραγωγες...το θεμα του ηχου ειναι υποκειμενικο.Για αυτο τον ρωτησα για τι χρηση θελει την καρτα.Ειπε οτι δεν την θελει για επαγγελματικη δουλεια αλλα κυριως για να κανει την τρελα του..και αν το ψαξετε λιγο και δειτε ποσα προβληματα εχει η mackie το mbox η το firepod θα καταλαβετε οτι ο ανθρωπος αντι να κανει την τρελα του...τον βλεπω να τρελαινεται..!!..και μην συγκρινετε τις παλιες m-audio με τις καινουργιες που εχουν avid convertors...ακομη ομως και με τις παλαιοτερες εχω ακουσει καταπληκτικες δουλειες.Για αυτο κ προτεινα την solo με καποιον λαμπατο προενισχυτη..μην κολλαμε στα καθαρα τεχνικα χαρακτηριστικα παντα..υπαρχουν πολλα που μπορουν να κανουν μια ηχογραφηση κ μια παραγωγη πολυ καλη,με αποψη κ ψυχη...για μουσικη μιλαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..musictech ...δεν ειπε κανεις οτι δεν του προτεινες κατι καλο :D

 

..εκτος απο αυτο εγω ημουν και offtopic :roll: ..απλως του ειπαμε να

ξερει οτι υπαρχουν και αυτες!

(γιατι με τη διαφημιση που πεφτει απο τις maudio εχουμε παθει πλυση εγκεφαλου)

..και οκ εγω εχω ακουσει και φοβερες παραγωγες απο soundblaster.. αν ο αλλος εχει ταλεντο στη μειξη...φαινεται δεν λεει τπτ αυτο!

 

Aν το κριτηριο ειναι τα λιγα λεφτα θα ελεγα και εγω να παρει maudio !

 

..σε λιγο θα τις βαζουν ετσι οπως παμε πανω στα motherboard 8O

χεχεχεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου