Προς το περιεχόμενο

Presonus Firebox ή M-Audio Solo;


Nimrod7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ψάχνω κάποιο Audio Interface για να περνάω τη κιθάρα μου στο Mac, και έχω καταλήξει μεταξύ του Firebox και του Solo.

 

Ήθελα να ρωτήσω:

 

α. Αν κάποιο απο τα δυό αντιμετωπίζει προβλήματα συμβατότητας με το Logic.

β. Την απόψη σας για το ποιό θα προτιμούσατε απ' τα δυό, και γιατί.

 

Τέλος, αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο στην Ελλάδα το Firebox. Το Solo το βρήκα κάπου αλλά δεν είναι σε στοκ, και θα ψιλοαργήσει.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω θα προτιμουσα σε αυτην την κατηγορια τιμης καποια καρτα της m-audio.Αυτο γιατι η εταιρεια αυτη εχει γενικοτερα τουσ καλυτερους κ ποι απροβληματιστους drivers.το μοναδικο σημειο που ισως υπερεχει η καρτα της presonus ειναι ο προενισχυτης που εχει..αλλα μην νομιζεις καμια σπουδαια διαφορα...αν θες να ηχογραφεις audio θα προτεινα να παρεις κ καποια αξιοπρεπη προενισχυση(υπαρχουν κ φθηνες...) οπως κ ενα καλο μικροφωνο..

Αν σε παιρνει οικονομικα παρε την 1814 της M-AUDIO.Διαθετει τους νεας γενιας convertors που εχει σε συνεργασιε με την avid...εχει επισης κ ενσωματωμενο midi interface που εχω την εντυπωση οτι δεν διαθετει η solo...

Αν το mac σου ειναι desktop παρε οπωσδηποτε pci card.Για πολλους λογους.

Η νεα audiophile 192 με τουσ νεους convertors ειναι εξαιρετικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

το μοναδικο σημειο που ισως υπερεχει η καρτα της presonus ειναι ο προενισχυτης που εχει..αλλα μην νομιζεις καμια σπουδαια διαφορα...αν θες να ηχογραφεις audio θα προτεινα να παρεις κ καποια αξιοπρεπη προενισχυση(υπαρχουν κ φθηνες...) οπως κ ενα καλο μικροφωνο..

 

Θέλω να ηχογραφω ηλεκτρική' date=' αλλά νόμιζα ότι και το Solo κάνει προενίσχυση. Κάνω λάθος;

Τότε το Gain τι το έχει;

 

Έχω σκοπό να συνδέω απ' ευθείας τη κιθάρα στο Audio Interface, χωρίς τον ενισχυτή.

 

Αν σε παιρνει οικονομικα παρε την 1814 της M-AUDIO.Διαθετει τους νεας γενιας convertors που εχει σε συνεργασιε με την avid...εχει επισης κ ενσωματωμενο midi interface που εχω την εντυπωση οτι δεν διαθετει η solo...

Αν το mac σου ειναι desktop παρε οπωσδηποτε pci card.Για πολλους λογους.

Η νεα audiophile 192 με τουσ νεους convertors ειναι εξαιρετικη.

 

Την 1814 ίσως μπορώ να την αντέξω οικονομικά, αλλά μου φαίνεται κάνει πολλά παραπάνω απ' αυτά που ζητάω.

 

Απλά μια κιθάρα θέλω να ηχογραφώ, και midi δεν χρειάζομαι.

Είναι καλός λόγος οι convertors που αναφέρεις για την αγορά αυτής της κάρτας;

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχας πες μου για ποιο λογο θελεις να ηχογραφησεις την κιθαρα σου...για να κανεις καποια επαγγελματικη,σοβαρη δουλεια(εστω κ σοβαρα demos..)

ή απλα για να κανεις...την τρέλα σου??το solo εχει κ αυτο προενισχυση κ ισως,αναλογα την χρηση που θες να κανεις,να σου ειναι υπεραρκετη..

οσο για το midi...αν ανακαλυψεις τι μπορεις να κανεις...μετα δεν θα το αποχωριζεσαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά την τρέλλα μου θέλω να κάνω! Ούτε Demos, Ούτε δουλείες.

Αντέχω περίπου μέχρι 500 Ευρώ.

 

Το midi όντως είναι επληκτικό μόνο που δεν ξέρω ν να παίζω τίποτα που να συνδέεται με midi, ούτε έχω synths κλπ. Δεν μπορώ να φανταστώ σε τι θα μου χρειαστεί.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσες να περασεις καποια synth k sampler και να παιζεις απλες μελοδικες γραμμες π.χ. μπασου η ακομα και κρουστα ,drums (μπορεις να φορτωσεις εκπληκτικους ηχους..) που δεν απαιτουν γνωσεις αρμονιας κ ιδιαιτερες ικανοτητες στα πληκτρα..δεν μου απαντησες,εχεις desktop η laptop??αν εχεις laptop σου κανει η solo... φτηνη κ με τα χρηματα που διαθετεις αγοραζεις ανετα κ ενα midi keyboard(usb...δεν χρειαζεται καν midi interface).Αγοραζεις κ ηχους...Αν ομως εχεις desktop τα πραγματα αλλαζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι pci καρτες εχουν πολυ καλυτερη αποδοση...πολυ χαμηλοτερο latency..εκτος αυτου δεν σημαινει οτι επειδη η καρτα θα ειναι εσωτερικη δεν θα βγαζει καποιο εξωτερικο interface...μην μπερδευεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Desktop έχω αλλά δεν θέλω κάτι εσωτερικό.

Θα προτιμούσα Firewire και εξωτερικό.

 

Σωστα σκεφτεσαι!!!

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με firewire οπως δεν εχουν και οσοι το χρησιμοποιούν.

Εξ αλλου το PCI σε λιγο θα ειναι παρελθόν!

 

Δεσ και αυτό: http://www.noiz.gr/article-373--0-0.html

Υπαρχουν και άλλα αρθρα στο ΝΟΙΖ που ειναι κατατοπιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι θα εχει προβλημα...απλα οτι με το pci θα εχει πολυ καλυτερη αποδοση...και δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει αυτο...και οσο για το αν ειναι παρελθον η οχι..κ το firewirea ειναι παρελθον,ποσο μαλιστα τωρα που υπαρχει το firewireb και θα βγει συντομα το firewire c..και παλι ομως οι pci θα ειναι πιο γρηγορες!!εξωτερικες καρτες βαζουμε μονο σε laptop..κανεις επαγγελματιας δεν βαζει εξωτερικη καρτα σε καποιο studio...πιστεψε με εχω στησει απειρες τοσο pci οσο κ εξωτερικες...εχουν δει πολλα τα ματια μου!!![/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου