Προς το περιεχόμενο

Presonus Firebox ή M-Audio Solo;


Nimrod7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...και εγω δουλευω αρκετα χρονια χωρις ιδιαιτερα προβληματα...σπιτι μου και σε διαφορα studios...απλα τα pc δεν ειναι μηχανηματα που απο την στιγμη που θα στηθουν σωστα,πρεπει να επεμβαινει καποιος..γιατι ολοι τα πλακωνουν σε αγνωστης προελευσεως προγραμματα,plug-ins και ρυθμισεις οπως και διαφορες αλλες αλχημειες με αποτελεσμα το συστημα να πηγαινει ..κατα διαολου..απλα τα pc θελουν μια πιο πρσεκτικη χρηση..

 

επισης μην παραβλεπεις ουτε μην αμφισβητεις αυτα που εχω γραψει νωριτερα οταν αναφερεσαι σε ανοησιες του mr.Microsoft..ΔΕΝ διαφωνω μαζι σου..!!ολες αυτες οι τεραστιες εταιρειες που ειναι το τονιζω ολες καθαρα κερδοσκοπικες ειναι...τα ιδια σκατα..!απλα θυμησου αυτο που εγραψα::

 

''οσο για τα mac...ποιος ειπε οτι δεν εχουν προβληματα??αν μπειτε σε κανενα forum του εξωτερικου και δειτε ποσα προβληματα εχουν με mac οι χρηστες logic,cubase κ.τ.λ. θα καταλαβετε...ενα καλοστημενο pc (δειτε μηχανηματα της carillon....)δεν εχει να ζηλεψει και πολλα απο ενα mac..πριν μερικα χρονια υπηρχε τεραστια διαφορα..πλεον οχι.Εκτος αυτου η apple ειναι μια εταιρεια με μια πολιτικη που απεχθανομαι...:ανα πασα στιγμη μπορει να ''πουλησει'' ολους της τους πελατες χωρις να νοιαζεται για τιποτα..βλεπε παραδειγμα αγορας logic απο apple οπως και οτι τους νεοι της επεξεργαστες θα τους φτιαχνει η...intel!! το επομενο βημα θα ειναι να φτιαξει το λειτουργικο της η microsoft...''

 

και κατι αλλο...μην τσαντιζεσαι οταν συζητας κατι...και κυριως οταν διαφωνεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειδες το "τσαντισμενος";;; :roll:

Ειμαι πολυ μεγαλος για να τσαντιζωμαι οταν καποιος διαφωνει μαζι μου!

Επειδη εισαι καινουργιος, μην εισαι τοσο ευαισθητος στην ψυχολογική εμηνεια των κειμενων γιατι μπορει να παρεξηγεις καταστασεις.

Δε εχουμε να χωρισουμε τιποτα εδω μεσα.

 

Και δεν καταλαβα γιατι εκανες copy paste το προηγουμενο post σου...

Εχω απαντησει ηδη:

 

"Έχεις απολυτο δικιο, για να το λες εσύ ετσι θα ειναι

Αυτα γιατι ειμαστε εκτος θεματος."

 

Αν το φορουμ νομιζει οτι εχει ενδιαφερον αυτη η κουβεντα ας μεταφερουν οι διαχειριστες τα κειμενα μας σε ενα καινουργιο Θεμα να απαντησω πιο αναλυτικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομισα οτι παρεξηγηθηκες για καποιο λογο και για αυτο απαντησα ,για να σου δειξω οτι απλα εχουμε καπως αντιθετη αποψη...χαιρομαι που δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης..

Με αυτο το ζητημα του pc η mac ξερουμε πως και οι δυο αποψεις εχουν βαση...και με ειδες να συνεχιζω το θεμα γιατι ξερω πολυ καλα να υποστηριζω τα pc's και να στηνω συστηματα για μουσικη απροβληματιστα(αυτη ειναι και η δουλεια μου..)..απροβληματιστα βεβαια οσο δεν τα ''σκαλιζουν'' οι εκαστοτε χρηστες...υποτιθεται πως φτιαχνεται ενα μηχανημα για μουσικη και οχι για..πειραματισμους η για αλλες ανησυχιες..!!!παρασυρομαστε απο τα αφθονα ''καλουδια'' που διαρρεουν χωρις ελεγχο για τα pc's και θελουμε να τα δοκιμασουμε ολα...και δεν μιλαω για τις απερες κ καλα ''ψαγμενες ρυθμισεις που κυκλοφορουν...ειστε τυχεροι οι χρηστεσ mac γιατι δεν χρειαζεται να επεμβετε στο μηχανημα...λες και οταν δεν υπηρχαν αυτα για τα pc's δεν φτιαχνοταν καλη μουσικη..ελπιζω αυτη η καταρα σε τοσο μεγαλο βαθμο με τα πειρατικα να μην φτασει κ σε εσας με τα mac..

 

anyway....πιστευω οτι εληξε το θεμα...αν ανοιξει τετοιο θεμα δεν ξερω αν θα συμμετασχω γιατι δεν προκειται να τελειωσει...ποτε!!!

αν παντως το παλιο σου pc δεν το δουλευεις η το..μισεις(πλακα κανω..) μπορω να κανω την θυσια να μου το χαρισεις :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες .......ξεφυγατε :roll:

Κανω μια ανακεφαλεωση λοιπον : Ολα αυτα με Mac vs Pc ξεκινησαν γιατι δεν ξερουμε αν θα ειναι σταθεροι οι drivers της presonus ενω της m-audio ειναι δοκιμαζμενοι και σταθεροι.......αλλα.....η presonus εχει καλυτερα preamps και convertors προφανως......επισης εχει παραπανω εισοδους(δεν θυμαμαι εξοδους :oops: ) αλλα και καποια λεφτα παραπανω! 8)

Ομως αφου θα χρησιμοποιηθει σε mac προφανως οι drivers δεν θα εχουν προβλημα(μακαρι) .......οποτε (and the oscar goes to: ) Presonus

Αν σε περνουν τα λεφτα...... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 4 μέρες το firebox. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής στο cubase le που τη δοκίμασα, αν και μόνο test ηχογράφησης μικροφώνου έκανα μέχρι στιγμής και τίποτα περισσότερο. Εχω laptop με winXP Home.

Υπάρχει θέμα για Mac ή Pc και έχει καιρό που άνοιξε οπότε όποιος θέλει κάνει κουβέντα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Το μόνο που θα αναφέρω περί PCI Firewire είναι ότι οι PCI δεν είναι καλύτερες. Από την άλλη οι USB είναι μακράν χειρότερες από όλες αλλά δεν κάνω ανάλυση σε αυτό γιατί θα γράψω συνγραμμα χεχε

Όσο αφορά την Solo κατά την ταπεινή μου άποψη δε πρέπει να την συγκρίνουμε με τα ανώτερα μοντέλα της M-audio ουτε με την Presonus απλά γιατί είναι σχεδόν άλλη κατηγορία. Η Solo έχει Unbalanced Input πράγμα που σημαίνει αλλοίωση ήχου όταν το preamp είναι στο full + πρόβλημα με τα μεγάλα καλώδια. Επίσης έχει μόνο 1 input :)

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και με ειδες να συνεχιζω το θεμα γιατι ξερω πολυ καλα να υποστηριζω τα pc's και να στηνω συστηματα για μουσικη απροβληματιστα(αυτη ειναι και η δουλεια μου..)..απροβληματιστα βεβαια οσο δεν τα ''σκαλιζουν'' οι εκαστοτε χρηστες...υποτιθεται πως φτιαχνεται ενα μηχανημα για μουσικη και οχι για..πειραματισμους η για αλλες ανησυχιες..!!.και δεν μιλαω για τις απερες κ καλα ''ψαγμενες ρυθμισεις που κυκλοφορουν...

 

 

Δηλαδη musictech τι παραπανω κανεις σε ενα audiopc ,εκτος απο ενα σωστο format και τα κλασικα ΤΙPS για audio που κυκλοφορουν στο net?

Τωρα πια ειναι πανευκολο να στησει σχεδον ο οποιοσδηποτε ενα καλο συστημα .. κατα τη γνωμη μου!Δεν χρειαζεσαι και διπλωμα τωρα πια για ναγινει σωστη δουλεια (εκτος και αν δεν εχεις καμια επαφη με το αντικειμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και με ειδες να συνεχιζω το θεμα γιατι ξερω πολυ καλα να υποστηριζω τα pc's και να στηνω συστηματα για μουσικη απροβληματιστα(αυτη ειναι και η δουλεια μου..)..απροβληματιστα βεβαια οσο δεν τα ''σκαλιζουν'' οι εκαστοτε χρηστες...υποτιθεται πως φτιαχνεται ενα μηχανημα για μουσικη και οχι για..πειραματισμους η για αλλες ανησυχιες..!!.και δεν μιλαω για τις απερες κ καλα ''ψαγμενες ρυθμισεις που κυκλοφορουν...

 

 

Δηλαδη musictech τι παραπανω κανεις σε ενα audiopc ' date='εκτος απο ενα σωστο format και τα κλασικα ΤΙPS για audio που κυκλοφορουν στο net?

Τωρα πια ειναι πανευκολο να στησει σχεδον ο οποιοσδηποτε ενα καλο συστημα .. κατα τη γνωμη μου!Δεν χρειαζεσαι και διπλωμα τωρα πια για ναγινει σωστη δουλεια (εκτος και αν δεν εχεις καμια επαφη με το αντικειμενο)[/quote']

 

 

μαλλον για να γραφεις κατι τετοιο πρεπει να εισαι η ασχετος με τα pc's (μηπως δουλευεις mac??) η γενικοτερα ασχετος με τα μουσικα προγραμματα ,την εφαρμογη τους και την χρηση τους..η να μην τα γνωριζεις τοσο καλα οσο νομιζεις..εχω σπουδασει καποια χρονια σε ανωτερη τεχνικη σχολη και ταυτοχρονα ειμαι επαγγελματιας μουσικος και παιζω με διαφορους καλλιτεχνες,κανω ενορχηστρωσεις κ.τ.λ..δεν γινεται να γραφεις οτι Τωρα πια ειναι πανευκολο να στησει σχεδον ο οποιοσδηποτε ενα καλο συστημα..δεν ισχυει κατι τετοιο..παρουσιαζονται πολλα απροβλεπτα προβληματα και πρεπει να εχεις την γνωση και την εμπειρια για να τα λυσεις..επισης καθε συστημα οσο και αν σου φαινεται περιεργο θελει custom set up και οχι λυσεις του κιλου που υπαρχουν στο internet..προσοχη δεν λεω οτι δεν ειναι χρησιμα και εφαρμοσιμα αυτα που υπαρχουν αλλα υπαρχουν πολλα ακομα που μπορουν να γινουν με σκοπο την βελτιστοποιηση του μηχανηματος σε audio & midi εφαρμογες...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

music tech,χωρίς παρεξήγηση,αλλά πιστεύω πως το έχεις παρακάνει με το να διαφημίζεις τις "γνώσεις" σου.

εντάξει,μπορείς και κάνεις ένα μουσικό pc να τρέχει απροβλημάτιστα,ούτε δίπλωμα χρειάζεσαι γι αυτό ούτε να είσαι ο ...Μαγκάιβερ των 00s :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου