Προς το περιεχόμενο

Ο "Αλέκος" κάνει restart μόνος του


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σου έλεγε κάποιο όνομα αρχείου??(συνήθως 5-6 γραμμές πρίν το τέλος)

Ίσως να φταίνε τα win αλλά πιθανότερο είναι να φταίει κάποια ρύθμιση του Βιος.

Εγώ θα σε συμβούλευα να τον αφήσεις και την δευτέρα να το πας στον τεχνικό να στο φτιάξει.(φυσικά χωρίς έξτρα χρέωση)

Εκτός και αν έχεις κάποια ιδέα από το βιος και τις ρυθμίσεις του οπότε μπορείς να ελέγξεις και μόνος σου αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένας φίλος είχε αντίστοιχο μήνυμα και αποδείχθηκε ότι ήταν θέμα μνήμης. Αν έχεις πάνω από ένα DIMM RAM, βγάλτα όλα και δοκίμαζε να κάνεις boot με ένα ένα DIMM τη φορά. Αν δουλεύουν όλα ΟΚ, σημαίνει ότι αυτό που είναι εκτός, έχει πρόβλημα. Αν το πρόβλημα, συνεχίσει, βλέπουμε... Σου προτείνω τη δοκιμή αυτή, γιατί είναι... αναίμακτη, αν δεν δουλέψει, τουλάχιστον δεν θα έχεις κάνει άλλη ζημιά. Τώρα, ρυθμίσεις, bios κτλ, δεν μπορώ να προτείνω, γιατί αν γίνει χειρότερα, θα με κυνηγάς! :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ....

 

1. ¶νοιξε το μηχάνημα και μπούταρε με μία δισκέτα dos, δηλ. μην αφήσεις να τρέξουν τα windows. Με το μηχάνημα σε αυτή τη κατάσταση (δηλ. το dos να τρέχει) περίμενε κανά μισάωρο (πίνοντας τσαϊ). Αν δεν κάνει ρεσταρτ φταίνε τα windows, οπότε σώθηκες (ξαναβάλε τα). Αν κάνει ρεστάρτ, κάηκες διότι έχεις κάποιο hardware πρόβλημα.

 

2. Αν έχεις hardware πρόβλημα, ξεκίνα βγάζοντας μία-μία τις μνήμες όπως σου είπαν και οι άλλοι. ΠΑΝΤΑ, θα μπουτάρεις σε dos και θα περιμένεις διότι ΔΕΝ ξέρεις ποια μνήμη θα φταίει.

 

3. Αν δεν φταίνε οι μνήμες, τότε αρχίζεις και ξηλώνεις ένα-ένα τα τμήματα του υπολογιστή μέχρι να βρεις ποιο είναι προβληματικό.

 

4. Αν είσαι πολύ άτυχος, θα τα έχεις ξηλώσει όλα και το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει. Εκεί ζήτω το χάος, διότι θα φταίει το motherboard.

 

5. Σε κάθε περίπτωση, πάρε τον άλλο τηλέφωνο και πες του να μην περιμένει την διαφήμιση τη Δευτέρα διότι όλα όσα πρέπει να κάνεις, μαζί με την επανεγκατάσταση, θα σου φάνε πολλές ώρες.

 

6. Επειδή έχω βρεθεί και εγώ σε παρόμοια θέση Σαββάτο βράδυ, σου προτείνω να μην καταστρέψεις την Κυριακή σου με αυτά τα πειράματα. Την Δευτέρα πάρε τηλέφωνο τον τεχνικό που έχεις ήδη πληρώσει και βάλε τον να τα κάνει αυτός όλα όσα πρέπει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος είχε αντίστοιχο μήνυμα και αποδείχθηκε ότι ήταν θέμα μνήμης. Αν έχεις πάνω από ένα DIMM RAM' date=' βγάλτα όλα και δοκίμαζε να κάνεις boot με ένα ένα DIMM τη φορά. Αν δουλεύουν όλα ΟΚ, σημαίνει ότι αυτό που είναι εκτός, έχει πρόβλημα. Αν το πρόβλημα, συνεχίσει, βλέπουμε... Σου προτείνω τη δοκιμή αυτή, γιατί είναι... αναίμακτη, αν δεν δουλέψει, τουλάχιστον δεν θα έχεις κάνει άλλη ζημιά. Τώρα, ρυθμίσεις, bios κτλ, δεν μπορώ να προτείνω, γιατί αν γίνει χειρότερα, θα με κυνηγάς! :roll:[/quote']

 

δε γνωριζω πολλα πολλα απο τετοια αλλα αυτο να το κανεις οπωσδηποτε πρωτο πρωτο γιατι το εχω δει παρα πολλες φορες σε φιλους (το επαθα κι εγω πριν ενα μηνα και καταδικασα στο συρταρι ενα dimm 256 mb ram) . να το δοκιμασεις οπωσδποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(το επαθα κι εγω πριν ενα μηνα και καταδικασα στο συρταρι ενα dimm 256 mb ram)

 

Δεν μου το δίνεις εμένα που δεν μασάω από τέτοια? :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα ο υπολογιστής μου έχει αυτό το πρόβλημα.Ξεκίνησε όταν του έβαλα DVD-R.Και συνήθως κάνει restart όταν γράψει dvd.(το γράφει και μετά κάνει restart).Δεν έχω βάλει επιλογή να σβήνει ο υπολογιστής μόλις γραφτει το dvd εννοείται.

Τι συμβαίνει?Δεν αρκεί η μνήμη (256Mb) ή είναι προβληματικό το αντιγραφικό που πήρα? :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν η μια 512 μνήμη. #$^$@$&^#:twisted: :twisted: :twisted: %&@$%&$%&@$% Έμεινα με 512 mb μνήμη!!! :cry: Τώρα οχι απλά σέρνομαι..........είμαι "ακίνητος" :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου