Προς το περιεχόμενο

Είναι μια μπάντα διασκευών εξίσου αξιόλογη όσο μια μπάντα πρωτότυπο


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό που λές μου έχει τύχη να ακούω να μιλάνε μπάντες πρίν παίξουν κ να λέει ο ένας στον άλλο "κ εμείς θα παίξουμε την τάδε διασκευή,αλλα αφού θα βγούμε πρώτοι καλύτερα να την παίξουμε εμείς κ εσείς να πείτε άλλη διασκευή" ::) ::) ::)

Δηλ.με λίγα λόγια άν παίζεις διασκευές να κοιτάξεις να βρείς κάτι που δέν θα είναι σούπα ;D ;D ;D

 

Αυτο ειναι συναδελφικος πολιτισμος! ;D

Εκει που ημουν μαλλον δε μιλιοντουσαν..

Ηταν ποιος θα το παιξει καλυτερα...

Ειχε και πολλα στρινγκ το μπαρ... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκει που ημουν μαλλον δε μιλιοντουσαν..

Ηταν ποιος θα το παιξει καλυτερα...

 

Αυτό είναι το γνωστό υφάκι που κρατάνε μερικές μπάντες που νομίζουν ότι παίζουν καλύτερα απο τους άλλους κ μόλις(Μόγλης) ;D δούν πώς οι άλλοι παίξανε καλύτερα απο αυτούς κ το χειροκρότημα ήταν μεγαλύτερο,λένε πρέπει να δεθούμε περισσότερο ;D ;D ;D

Ειχε και πολλα στρινγκ το μπαρ... ;D

 

Εννοείς πολλές χορδές έ? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Προσωπικά,δε μπορώ να χαρακτηρίσω ένα συγκρότημα που παίζει αποκλειστικά και μόνο διασκευές συγκροτηματάρα.Στην καλύτερη περίπτωση θα μου κινήσει έντονα το ενδιαφέρον,μόνο,αν αλλάξει εκ βάθρων το κομμάτι που διασκευάζει παίζοντάς πχ σε άλλου είδους ρυθμό,με άλλη ενορχήστρωση ή οτιδήποτε θα το διαφοροποιεί από την αυθεντική του εκτέλεση.

    Από την άλλη,ένα συγκρότημα που παίζει το δικό του υλικό,σε επαγγελματικό επίπεδο(χωρίς φάλτσα,μέσα στο ρυθμό κτλ όχι νοοτροπία του στυλ : "δε βαριέσαι μωρε,το χαβαλέ μας κάνουμε") στη δική μου λογική έχει κοπιάσει πολύ περισσότερο στο δημιουργικό τομέα και θα είναι πολύ άδικο να συγκρίνουμε την απήχησή του στο κοινό με αυτή συγκροτημάτων που εκτελούν κομματια που μας έχουν γίνει βίωμα στο πέρασμα των χρόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο εμπειρια 3 χρονων εδω http://the-brook.com/ (με αναλογια 30% πρωτοτυπα συγκροτηματα 70% tribute συγκροτηματα) εχω παρατηρησει τα εξης

 

Tribute συγκροτηματα

 

1. Η προετοιμασια των τραγουδιων και η εμφανιση στην σκηνη συνηθως απαιτει περισσοτερη δουλεια μιας και απιατουνται πολλα κομματια για την συναυλια,  αλλα μετα απο καποια χρονια γινεται πιο ευκολη αφου το playlist ειναι περιπου ιδιο

 

2. Η προσελευση κοινου ειναι ικανοποιητικη αρκει το συγκροτημα να ειναι καλο. Ποτε ομως δεν εχει γινει sold out συναυλια

 

3. Εαν το συγκροτημα δεν ειναι καλο ειναι θεμα μηνων να μην ξαναπαιξουν μιας και ο κοσμος φευγει κατα την διαρκεια της συναυλιας

 

4. Δεν υπαρχουν εξοδα για την ηχογραφηση καποιου αλμπουμ αφου δεν υπαρχει νοημα να αγορασει καποιος μια απομιμηση σε σχεση με το αυθεντικο.

 

5. Οι πιθανοτητες μαζικης αυξησης των φαν ειναι περιορισμενη αλλα σιγουρα θα εχουν ενα σταθερο πυρηνα.

 

Πρωτοτυπα συγκροτηματα

 

1. Η προετοιμασια των τραγουδιων και η εμφανιση στην σκηνη εχει εξελικτικο χαρακτηρα μιας και κανεις δεν μπορει να συγκρινει την μουσικη με κατι αλλο. Ειναι περισσοτερο θεμα στυλ και οχι τοσο ποσοτητας. Τα περισσοτερα συγκροτηματα που ειναι καινουργια παιζουν περιπου μιση ωρα, αλλα ειναι αρκετα συγκροτημενα και ικανα να αφησουν πολυ καλες εντυπωσεις.  

 

2. Η προσελευση ειναι μικρη στην αρχη. Απο τη στιγμη που αποκτησουν κοινο εχω δει και sold out συναυλιες (600 ατομα χωρητικοτητα)

 

3. Υπαρχουν εξοδα για την ηχογραφηση του υλικου τους το οπιο αν ολα πανε καλα μπορει να αποσβεστει με τα χρονια.

 

4. Οι πιθανοτητες μαζικης αυξησης των φαν ειναι εφικτη φτανει να υπαρχει συχνη προβολη και καλη προετοιμασια απο την πλευρα τους.

 

Σε θεμα ικανοτητων και τα δυο ειδη συγκροτηματων προκειμενου να επιβιωσουν πρεπει να ειναι καλα και συγκροτημενα.

 

Οι προτεραιοτητες πιστευω ειναι διαφορετικες ομως

 

Τα tribute συγκροτηματα αποζητουν καποιο σταθερο εισοδημα και συνηθως λειτουργουν ανεξαρτητα αφου παιζουν ολη τη βραδυα χωρις support

 

Τα πρωτοτυπα συγκροτηματα εχουν πρωτα σαν σκοπο την δημοσιοποιηση της μουσικης και αν υπαρξει αποδοχη εχουν σταδιακα και οικονομικα οφελη.

 

 

 

 

Και τα δυο ειδη θελουν πολυ δουλεια και απευθυνονται σε διαφορετικο κοινο. Προσωπικα δεν ακουω tribute συγκροτηματα και δεν θα πληρωνα για να τα δω η να αγορασω καποιο cd τους. Προτιμω τα πρωτοτυπα συγκροτηματα και τα στηριζω με αγορα ειστηριων και cd (φτανει να ειναι σε λογικα πλαισια οι τιμες τους, οχι τοσο λογω τσιγουνιας αλλα προκειμενου να αντιληφθουν την πραγματικοτητα και τα σταδια της εξελιξης που απαιτουνται)

 

Νικος

 

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και 'γω τη γνώμη μου.

 

Οι μπάντες που παίζουν διασκευές, κατ'εμέ δεν είναι κατακριτέες, ούτε άνευ σημασίας

μπάντες, αλλά πρέπει να δείτε λίγο και πως παίζουν τις διασκευές. Τι εννοώ?

Προσωπικά λοιπόν, το να πάω να δω μία μπάντα να παίζει διασκευές με διασκεδάζει, αρκεί

να μην παίζουν όπως το CD, αλλιώς κάθομαι σπίτι και το ακούω ;), άσε που βάζω τα γέλια, γιατί αυτοί που παίζουν 100% νότα-νότα πέρνουν και ένα υφάκι " 8)είμαι μουσικάρα 8)".

 

Στις διασκευές θέλω να ακούσω και την προσωπική άποψη (παιχτικά πάνω στο κομμάτι) του μουσικού που παίζει και δε μιλάω μόνο για κιθάρα, αλλά για όλα τα όργανα συν τις φωνές.

Αυτό είναι για μένα διασκευή και έτσι ΝΑΙ μπορεί και να υπάρχουν μπαντάρες που παίζουν διασκευές.

 

Τώρα για τα original θα συμφωνήσω καταρχήν με τον pinhead

αλλα πριν το δωσεις προς τα εξω ακου το λιγο πιο καλα,βαλτο να παιξει σε

playlist με γνωστα κομματια του υφους να δεις πως στεκεται κ.α. μη σου φταιει μονο το

συστημα και το επιπεδο του κοσμου.

Κατά δεύτερον, δεν έχω ακούσει κάτι αξιόλογο απο originals τα τελευταία χρόνια στην

Ελλάδα, γιατί μάλλον δεν κάνουν αυτό που είπε ο Pinhead, με αποτέλεσμα να ακολουθούν την πεπατημένη με σκοπό την άμεση αναγνώριση (η πεπατημένη=ευκολοχώνευτα, μία απο τα ίδια που κάνουν και οι άλλοι).

 

Μην το πάρετε στραβά αυτό (είναι υπαρκτό φαινόμενο), αλλά με τα original έχεις μία καλή δικαιολογία για να μήν παίξεις καλή μουσική

και απλά με ένα στοίχο "Σ'αγαπώ, μ'αγαπάς" ή καμία "κουλτουρο-και-καλά-ψαγμένη ;D " πρόταση πάνω σε δύο-τρία ακκόρντα φτιάχνεις "κομμάτι" (και καλά) για να έχεις να λές και οι άλλοι να λένε "Πωωωωω ρε φίλε τί έγραψε ο άτομος" ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα πάρουμε με τη σειρά ρε παίδες, θα καταλάβουμε, ότι κυριαρχούν τέτοιες μπάντες.

 

Το Ελληνικό αυτί δεν ξέρει που πάνε τα 4.Πάει να ακούσει μία cover-band, που θα παίξει γύρω στα 10 κομμάτια -διασκευές κια θα πει:"Ουάου, φοβεροί!"

 

Αυτός είναι ο λόγος, που έχουμε καταντήσει να παίζουμε με 50 άτομα από κάτω και να γεμίζουν οι συναυλίες των De Niro (Δε δίνω), Dr.Funk (δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί τους, εξαιρετικοί μουσικοί, αλλά ανύπαρκτο υλικό), Φανέλα Ριγέ κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Αυτοί είναι το μέλλον της μουσικής στις πόλεις.Ο κόσμος φαίνεται, ότι ψάχνει κάτι το "εναλλακτικό" (τυχαίνει να είναι της μόδας πλέον και πάει στους De Niro-Δε δίνω).

 

Όσο δε για κάποιον που ανέφερε, ότι μία μπάντα στρώνει καλύτερα αν ξεκινήσει από διασκευές, είναι τεράστιο λάθος.

Η μπάντα δεν ξεκινάει έτσι με σοβαρότητα (κατά τη γνώμη μου) και χάνεται στο κόσμο των covers για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.Αρκετές μπάντες έχουν άσχημη κατάληξη και διαλύονται.

Ξέρω μπάντες, που ξεκίνησαν να δουλεύουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ το δικό τους υλικό και όταν πρωτοβγήκαν στη σκηνή ήταν κάτι το εντυπωσιακό.

 

2 ακόμα πράγματα:

1)Δεν ξέρω για όσους το παρατήρησαν, αλλά φέτος π.χ. στο Schoolwave εμφανίστηκε μπάντα, που έπαιξε (από τα 5 κομμάτια) 3 covers (!).Κάτι punkοrock καταστάσεις και καπάκι "ο πιο καλός ο μαθητής"!.Μας δουλεύετε;Και covers τώρα στο Schoolwave;

2)Δεν θα βρείτε ΠΟΤΕ cover-μπάντα στο myspace/κάπου όπου να μπορέσει να διαδώσει το υλικό της σοβαρά (όποιο και να είναι αυτό).

Τις βρίσκεις μόνο στο Facebook και ο λόγος είναι, ότι δεν ψάχνουν να γίνουν γνωστοί στο μουσικό στερέωμα, αλλά ανάμεσα σε συγκεκριμένο κομμάτι του κόσμου (και τι κόσμου ε;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ειναι περισσοτερο θεμα του τι θελει να κανει καθενας και πως να κινηθει.

Οπως ειπωθηκε, δεν μπορω να χαρακτηρισω "μπανταρα" μια cover band.

Μουσικαρες, ναι.

Μπανταρα οχι, μπανταρα ειναι εκεινη που εγραψε τα αυθεντικα κομματια.

Χωρις καποιο δικο σου υλικο, θα εισαι ισοβιως juke box.

Στην τελικη, για τη "δυτικη" μουσικη, αν δεν υπηρχανε μπαντες με δικο τους υλικο, θα ειχαμε μεινει στο αφρικανικο μονοχορδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου