Προς το περιεχόμενο

Είναι μια μπάντα διασκευών εξίσου αξιόλογη όσο μια μπάντα πρωτότυπο


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να διατυπωσω και ενα προβοκατορικο ερωτημα :

Ειναι τα τραγουδια μιας δημιουργικης μπαντας καλυτερα απο αυτα που ξεπατικωνουν οι cover bands ?????

 

Επειδή γραφετε πολλά και βαριέμαι να τα διαβάσω όλα έπεσε το ματι μου μόνο στα χοντρα γραμματα.

 

και απαντω:

Μπορεί ναι...μπορεί και όχι ...τα τραγουδια μιας δημιουργικης μπαντας να ειναι καλύτερα απο αυτα που έγραψαν κάποιοι άλλοι και τα ξεπατικωνουν οι cover bands.

 

Μερικά cover για να γεμίζεις το πρόγραμμα ok, αλλά όχι να φάς την ζωή σου παιζοντας μόνο κομμάτια αλλων.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μερικά cover για να γεμίζεις το πρόγραμμα ok, αλλά όχι να φάς την ζωή σου παιζοντας μόνο κομμάτια αλλων

 

Αν κονομας γιατι οχι?It beats working 9-5.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κονομας γιατι οχι?It beats working 9-5.... ;D

 

Oh yes it does (ειδημων εδω) ;D

 

Και 2 λογια....

 

Παλαιοτερα ημουν κι εγω σε μπαντα που παιζαμε originals. Και ομορφα κομματια (κατα τον κοσμο)ειχαμε, και γνωστοι γιναμε (κατα γενικη παραδοχη). Και μαλιστα ΕΝΑΣ απο τους λογους που εφυγα απο την μπαντα ηταν το οτι σιγα σιγα ειχαμε αρχισει να βαζουμε ολο και πιο πολλλες διασκευες με κινδυνο τελικα εκει που ειχαμε το δικο μας υλικο να "καταντησουμε" να χαρακτηριστουμε cover band κι ο κοσμος (ως αναμενομενο) προσεχε περισσοτερο ενα κομματι που ειχε ξανακουσει (cover), τα οποια τα παιζαμε και σχεδον αρτια μιας και ημασταν και πολυ καλοι μουσικοι, παρα ενα δικο μας που του ηταν αγνωστο κι ας ηταν 1000 κλασεις καλυτερο απο την "κονσερβα".

 

Αφου λοιπον εφυγα απο εκει κατεληξα κι εγω "προδοτης" και επι πολλων χρονων παικτης σε καταπτυστες cover bands, πραγμα που εκανα παντα βεβαια, γιατι μου αρεσε πολυ να παιζω κομματια απο καλλιτεχνες που θαυμαζω κι εκτιμω.

Τωρα ειναι το επαγγελμα μου αυτο. Δεν με πολυενδιαφερει (πια) αν η "εμπνευση" θα μου χτυπησει την πορτα και αν θα την αρπαξω απο τα μαλλια (κι αν ειναι καραφλη? ;D)

 

Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι νοιωθω το ιδιο καλα παιζοντας την καταπτυστη "διασκευη" στο Perfect Strangers των Purple η το καταπτυστο "Tightrope" του Stevie η το "Fire" του JH με το οταν επαιζα τα.... "μωρα" μου, τα δικα μου κομματια.

 

Και επισης με βεβαιοτητα οτι εχω δει ΠΟΛΛΕΣ cover bands (ανα τον κοσμο), ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ (top 40, tribute bands, otikatsei bands etc)  και εχω περασει απο χαλια εως ΤΕΛΕΙΑ. Κι εχω δει ναι, ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ, με την εννοια οτι κανουν ΑΡΙΣΤΑ αυτο που ΔΙΑΛΕΞΑΝ να κανουν.

Και ναι, εχω δει και παμπολα live με original bands (παλι ανα τον κοσμο ;) ) που μπορω να πω οτι σε ΠΟΛΥ λιγοτερα περασα καλα.

Για μενα τα original bands ειναι για ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ κι οχι για μαγαζια.

Αποψη μου ........ τωρα αν βγαζετε ακρη αυτο ειναι αλλο θεμα :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ρε παιδιά... δηλ. εμείς* που παίζουμε ρέγγε.... "το βουνό" και χαρντ ρόκ... "τα ματόκλαδα" δεν είμαστε αξιόλογη μπάντα ???? θα το πώ και στους φίλους μου.... όμως φοβάμαι μην απογοητευτούν.....

 

 

 

 

*Είναι αληθινές οι καταστάσεις....

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, υπάρχει και το Δημόσιο... Σχολάς στις 2, δεν έχεις πρόβες, παίζουν επιδόματα, και με το καιρό γίνεσαι και Διευθυντής.

 

Άρα, σε διασκευομπάντες παίζουν άτομα με... ακόμη χαμηλότερη νοημοσύνη...;;;;

 

ΟΚ, καλύφθηκα....

 

:) :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, υπάρχει και το Δημόσιο... Σχολάς στις 2, δεν έχεις πρόβες, παίζουν επιδόματα, και με το καιρό γίνεσαι και Διευθυντής.

 

Άρα, σε διασκευομπάντες παίζουν άτομα με... ακόμη χαμηλότερη νοημοσύνη...;;;;

 

ΟΚ, καλύφθηκα....

 

:) :) :) :)

 

 

 

Bitter, bitter, bitter...  :)

 

Και λίγο κυνισμός πιο πρίν. Όλα καλά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπληρώνω λέγοντας ότι στις διασκευές κάθε είδους διακρίνεται η εφευρετικότητα του προσωπικού στυλ από τη 'μανιέρα'...ειναι στοιχείο της προσωπικότητας του διασκευαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κονομας γιατι οχι?It beats working 9-5.... ;D

 

Να και κάποιος που διάβασε κάποιον που δεν διάβασε τους άλλους.  ;)

 

Παρεμπιπτόντως, διαφωνώ.

Μιά χαρά είναι το 9+ to Whenever ....

Και live όταν γουστάρουμε και μπορέσουμε. Αναγκαίες αμφότερες οι συνθήκες στα 40+

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως από διασκευές εδώ πέρα άλλο τίποτε! ;D Ακομή κι εγώ, και καλά, που το 99% που βγάζω εδώ είναι δικά μου, σε μαγαζί όλα διασκευές...

 

Και γιατί μην είναι αξιόλογη μια μπάντα που παίζει διασκευές? Στο κάτω, κάτω, όλοι οι κλασσικοί πιανίστες και ορχήστρες και βιολιστές, κλπ, 'διασκευές' παίζουν (ή ακόμη περισσότερο, αντιγράφουν μια παρτιτούρα, χωρίς καινούρια στοιχεία, εκτός της ερμηνείας τους (που είναι αρκετή τις πιο πολλές φορές)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου