Προς το περιεχόμενο

Είναι μια μπάντα διασκευών εξίσου αξιόλογη όσο μια μπάντα πρωτότυπο


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωτότυπο υλικό  έχει τον κόπο του, βάζει σε μια άλλη κατάσταση επικοινωνίας την μπάντα και άρα σε επικίνδυνα μονοπάτια και πρωτίστως ΄θα δώσει δυσκολότερα την δυνατότητα στους μουσικούς να ανέβουν στο σανίδι. Για τον λόγο αυτό κάποιοι επιλέγουν ευκολότερα τισ διασκευές ή την μίμιση του ξένου ήχου. Η ελληνική σκηνή δεν στηρίζεται αρκετά και δυστυχώς ούτε από εμάς τους ίδιους που την αποτελούμε.

Το αποτέλεσμα είναι πολύ μεγάλη προσφορά, μικρή ζήτηση, και μαγαζιά που τραβάνε κόσμο για να καταναλώσουν και όχι μπάντες που τραβάνε κόσμο για να τις ακούσουν!

Για μένα η παθογένεια βρίσκεται αλλού και όχι στον δρόμο που επιλεγει ο καθένας για να εκφραστεί.

Συγγνώμη που πλάτιασα. Να ’μαστε όλοι καλά και να γουστάρουμε!

Θανάσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας

 

Η γνώμη μου είναι ότι και οι δύο περιπτώσεις είναι άξιες και πολύ σεβαστές .

Όταν να γράφει ένα σχήμα δικιά του μουσική δεν έχει κανένα περιορισμό  ,ούτε αρμονικό

ούτε ρυθμικό ,ούτε στιχουργικό ,ούτε αισθητικό.

  Στην περίπτωση που δε βρίσκεται σε κάποια δισκογραφική εταιρία  (όχι ανεξάρτητη )  έχει το ελεύθερο να κάνει κάτι  όπως το θέλει ή και το αντιλαμβάνεται.

Το αποτέλεσμα κάποιες φορές είναι καλό άλλες είναι μέτριο ,άλλες φανταστικό και άλλες

αισχρό.

Απο την άλλη όταν ένα σχήμα ασχολείται με τις διασκευές μπαίνει σε κάποια όρια από τη

στιγμή που έχει ένα οδηγό μπροστά του, ο όποιος έχει ερμηνευτεί από κάποια ίσως ιερά τέρατα του είδους, πράγμα που ορίζει και αμέσως ένα μέτρο σύγκρισης .

Το αποτέλεσμα στην διασκευή μπορεί να βγει καλό μόνο όταν ο ερμηνευτής κάνει τη σύνθεση κτήμα του δίνοντας ,με προσοχή  από πλευρά αισθητικής και ίσως και τεχνικής,

το προσωπικό του στίγμα.

Και οι δύο περιπτώσεις δεν είναι καθόλου εύκολες και προϋποθέτουν πολύ προσωπική προσπάθεια και καμιά φορά τύχη για βγει κάτι καλό.

Καλό είναι όταν ένα σχήμα αρχίζει τα πρώτα του στάδια είναι να αρχίζει με διασκευές και αφού φτάσει σε ένα καλό επίπεδο να αρχίσει σιγά σιγά να βγάζει  τη μουσική και τις ιδέες του στην επιφάνεια  ;)  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάω λίγο offtopic.

Φίλε THEOD θα διαφωνίσω μαζί σου.

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν συνταγές για το πώς θα εξελιχθεί μια μπάντα. Ίσως ο λόγος για τον οποίο έχουμε συνηθίσει να ακούμε μπάντες με πρωτότυπο υλικό και ήχο κλώνο ξένων συγκροτημάτων είναι ακριβώς αυτός, ότι δηλαδή ξεκινούν και αποκτούν κατεύθυνση μέσα από διασκευές. Σε αντιδιαστολή νομίζω ότι οι πιό ενδιαφέρουσες διασκευές που έχω ακούσει είναι απο καλλιτέχνες με ικανό παρελθόν  δημιουργίας (ακραίο παράδειγμα ο μακαρίτης Johny Cash).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάω λίγο offtopic.

Φίλε THEOD θα διαφωνίσω μαζί σου.

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν συνταγές για το πώς θα εξελιχθεί μια μπάντα. Ίσως ο λόγος για τον οποίο έχουμε συνηθίσει να ακούμε μπάντες με πρωτότυπο υλικό και ήχο κλώνο ξένων συγκροτημάτων είναι ακριβώς αυτός, ότι δηλαδή ξεκινούν και αποκτούν κατεύθυνση μέσα από διασκευές. Σε αντιδιαστολή νομίζω ότι οι πιό ενδιαφέρουσες διασκευές που έχω ακούσει είναι απο καλλιτέχνες με ικανό παρελθόν  δημιουργίας (ακραίο παράδειγμα ο μακαρίτης Johny Cash).

 

+532.4

 

Δε βρίσκω κανένα νόημα στο να αρχίζει ένα σχήμα με διασκευές εφόσον έχει σκοπό να αναπτύξει original υλικό. Καλύτερα ένα jam παρά διασκευές (και δεν πολυπάω τα jam-αρίσματα) για να δείξει το "δέσιμο", έστω σε πρώτη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 2 διαφορετικά πράγματα όπως προελέχθη. Και τα 2 αξιόλογα όπως επίσης προελέχθη εαν εκτελούνται με αρτιότητα. Βέβαια είναι μεγαλύτερη μαγκιά και μεγαλύτερη απόλαυση για ένα μουσικό το να μπορεί να δημιουργεί το δικό του υλικό και να το αποδέχεται ένα μεγάλο μέρος των ακροατών.

Από εκεί και πέρα το να επιδίδεσαι μόνο σε διασκευές το βρίσκω ανούσιο από ένα σημείο και μετά διότι προδίδει την ανικανότητά σου να δημιουργήσεις μία μελωδία που θα κινήσει το ενδιαφέρον του κοινού...

Επίσης οι διακευο-μπάντες έχουν καταντήσει σαν το σκυλάδικο, ίδιο πρόγραμμα (τα εκάστοτε χιτάκια της εποχής) ίδια εμφάνιση-κίνηση, ίδιες ατάκες και ίδιο αλληλοθάψιμο...

Τέλος δεν είναι σύμπτωση που σχεδόν όλοι οι διασκευαστές δηλώνουν ότι ΘΕΛΟΥΝ να φτιάξουν δικό τους υλικό αλλά οι περισσότεροι από αυτούς είτε δεν το καταφέρνουν είτε το καταφέρνουν με γραφικά αποτελέσματα...

Βέβαια εφ' όσον ο "κόσμος γουστάρει" εμένα μου περισσεύει...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ειδα τους The burger project(μπορει να ναι και καποιος απο σας εκει δεν ξερω) οι οποιοι παιζαν μονο διασκευες.ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ.....

 

 

Προσωπικα οταν μιλαω για μπανταρα που παιζει διασκευες σιγουρα δεν εννοω μια μπάντα που παιζει πχ whitesnake με τον κιθαριστα να παιρνει τις ποζες τους vai και τον τραγουδιστη να προπαθει να τσιρίζει(τουλαχιστον αστειο).Ουτε θεωρω μπανταρα την μπαντα που εχω στο λινκ διπλα(η γνωμη μας κρινεται και με βαση αυτων που κανουμε και τη γνωμη μας για αυτα).

 

Η κουβεντα για τα περι πρωτοτυπης η μη δικιας μας μουσικης κτλ. ειναι αλλο μεγαλο θέμα...

 

Υ.Γ.Καλα ηταν στη θάλασσα 2 μερες....

 

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση.

Το έκαναν εντελώς δικό τους το κομμάτι!!

Το πήγαν τόσο μακρια από εκεί που το παρέλαβαν, που είναι σαν να το έγραψαν από την αρχή.. Τώρα το αισθητικό του αποτελέσματος είναι υποκειμενικό, αλλά νομίζω ότι το παραπάνω αποτελεί παράδειγμα διασκευής όπου δεν τήθεται θέμα σύγκρισης, αφού στην ουσία είναι δύο κομμάτια με ίδιο τίτλο και εντελώς διαφορετικό ήχο, ύφος, feeling.

 

Ο κοντραμπασίστας είναι ίδιος ο Βαβούρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους burger project τους είχαμε συζητήσει και σε ένα άλλο θέμα, όπου θίχτηκε και το παρών θέμα συζήτησής, κυρίως με την απορία γιατί δεν προχωράνε να γράψουν και δικά τους εφόσον έχουν τις ικανότητες.

 

Επειδή θίχτηκε λίγο και το θέμα του πως να ξεκινήσει μια μπάντα, με διασκευές ή με δικό της, έχει γίνει αρκετή και ενδιαφέρουσα κουβέντα στο θέμα εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172989.0

 

Εμένα η άποψή μου παραμένει πως μέχρι οι μουσικοί να αποκτήσουν κάποιο επίπεδο συνύπαρξης σε γκρουπ οι διασκευές είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε;Κριμα αν το ειχα διαβασει θα τους ηξερα νωριτερα....Μάλλον νοιωθουν οτι ακομα δεν χρειαζεται να το κανουν και οτι το σχημα εγινε με σκοπο να δωσει μια εντελως νεα προσσεγγιση σε γνωστα κατα το πλοιστον ροκ κομματια.Λεω εγω τωρα....

 

Με διασκευες και στην πορεια δικα τους εκτος και αν ειναι φιλοι και γνωριζονται χρονια(μουσικα εννοω).Εχει και εμπορικα πιο πολυ νοημα για μενα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου