Προς το περιεχόμενο

Είναι μια μπάντα διασκευών εξίσου αξιόλογη όσο μια μπάντα πρωτότυπο


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλα μπουχτισαμε απο διασκευες τα βαζω ολα κατω κ τα αλεθω στο μιξερ. ΅ενα group πρεπει να εχει μουσικη ταυτοτητα, ακομα κ οταν παιζει διασκευες. Οπως επισης δε κατακρινω αυτους που παιζουν αναμεσα στα δικα τους τις διασκευες. ΑΛλα τραγουδια χιλιομυριοακουσμενα κ μονο τετοια, δε μου κανει κλικ να τα δω . Μπορει να ειναι οι καλυτεροι μουσικοι κ φοβερες φωνες αλλα το peak ενος τετοιου εγχειρηματος ειναι μονιμη μερα σεζον σε καποια μεγαλη μουσικη σκηνη βλ αρχιτεκτονικη . Ενω στη δημιουργικη φαση, τουλαχιστον αφηνεις πισω σου κατι δικο σου, κ πιστεψτε ειναι μεγαλυτερη η ηδονη που νιωθεις οταν σε χειροκροτανε για ενα καλο δικο σου κομματι παρα για μια διασκευη αλλουνου.  ΠΟλλοι μουσικοι υψηλου επιπεδου κ τεχνικης φοβουντε να παιξουν στο κοσμο κατι δικο τους απο κομπλεξ επειδη ακριβως εχουν ενα υψηλο επιπεδο κ δε τολμανε να ρισκαρουν με κατι που πιθανον να μην αρεσει. Επιτελους αποβαλλετε το κομπλεξ κ τολμηστε να δημιουργησετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να καταθέσω και γω την ταπεινή μου άποψη

Με τη μπάντα μου παίζουμε εδώ και 10 χρόνια original υλικό, σε live αλλά και σε 2 CD. Και μάλιστα instrumental. Και όλοι ξέρουμε τις δυσκολίες που συνεπάγεται αυτό. Φέτος αποφασίσαμε να κάνουμε και κάποιες διασκευές - πιστεύαμε πως θα ήταν εύκολο αλλά... φευ... ήταν πολύ δύσκολο να πειράξουμε γνωστά τραγούδια και να τα κανουμε όσο πιο δικά μας γίνεται. Αυτό που κατάλαβα: ό,τι θέλεις να το κάνεις original είναι δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh yes it does (ειδημων εδω) ;D

 

Και 2 λογια....

 

Παλαιοτερα ημουν κι εγω σε μπαντα που παιζαμε originals. Και ομορφα κομματια (κατα τον κοσμο)ειχαμε, και γνωστοι γιναμε (κατα γενικη παραδοχη). Και μαλιστα ΕΝΑΣ απο τους λογους που εφυγα απο την μπαντα ηταν το οτι σιγα σιγα ειχαμε αρχισει να βαζουμε ολο και πιο πολλλες διασκευες με κινδυνο τελικα εκει που ειχαμε το δικο μας υλικο να "καταντησουμε" να χαρακτηριστουμε cover band κι ο κοσμος (ως αναμενομενο) προσεχε περισσοτερο ενα κομματι που ειχε ξανακουσει (cover), τα οποια τα παιζαμε και σχεδον αρτια μιας και ημασταν και πολυ καλοι μουσικοι, παρα ενα δικο μας που του ηταν αγνωστο κι ας ηταν 1000 κλασεις καλυτερο απο την "κονσερβα".

 

Αφου λοιπον εφυγα απο εκει κατεληξα κι εγω "προδοτης" και επι πολλων χρονων παικτης σε καταπτυστες cover bands, πραγμα που εκανα παντα βεβαια, γιατι μου αρεσε πολυ να παιζω κομματια απο καλλιτεχνες που θαυμαζω κι εκτιμω.

Τωρα ειναι το επαγγελμα μου αυτο. Δεν με πολυενδιαφερει (πια) αν η "εμπνευση" θα μου χτυπησει την πορτα και αν θα την αρπαξω απο τα μαλλια (κι αν ειναι καραφλη? ;D)

 

Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι νοιωθω το ιδιο καλα παιζοντας την καταπτυστη "διασκευη" στο Perfect Strangers των Purple η το καταπτυστο "Tightrope" του Stevie η το "Fire" του JH με το οταν επαιζα τα.... "μωρα" μου, τα δικα μου κομματια.

 

Και επισης με βεβαιοτητα οτι εχω δει ΠΟΛΛΕΣ cover bands (ανα τον κοσμο), ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ (top 40, tribute bands, otikatsei bands etc)  και εχω περασει απο χαλια εως ΤΕΛΕΙΑ. Κι εχω δει ναι, ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ, με την εννοια οτι κανουν ΑΡΙΣΤΑ αυτο που ΔΙΑΛΕΞΑΝ να κανουν.

Και ναι, εχω δει και παμπολα live με original bands (παλι ανα τον κοσμο ;) ) που μπορω να πω οτι σε ΠΟΛΥ λιγοτερα περασα καλα.

Για μενα τα original bands ειναι για ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ κι οχι για μαγαζια.

Αποψη μου ........ τωρα αν βγαζετε ακρη αυτο ειναι αλλο θεμα :)

 

Yo,

Σε ποια μπάντα έπαιζες αν επιτρέπεις;;

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα τα original bands ειναι για ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ κι οχι για μαγαζια.

 

+1000

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα σύμφωνα με τις απόψεις κάποιων εδώ μέσα δεν θα 'πρεπε ν' ακούμε αυτούς που οι καρριέρα τους βασίστηκε σε διασκευές και των οποίων οι πρώτοι τους δίσκοι είναι αριστουργηματικοί.

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,πρεπει να ακούμε αυτούς που οι καρριέρα τους βασίστηκε σε original κομματια και των οποίων οι διασκευες ειναι αριστουργηματικες... ;D

 

 

καψιμο τελειως το θεμα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούμε τις cover bands σε μαγαζιά μια χαρα και περνάμε καλά, αλλά αγοράζουμε το cd μιας original band.

.

.

.

 

+1000 αν ειναι Strictly bussiness

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα συνοψισω, τα διασκευογκρουπακια εδω στο Ελλαδισταν μονο κ μονο για το χρημα δημιουργουντε, η για την ταυλα απο τυπους ρομαντικους κλπ κλπ, σκεφτειτε το . Ποιος είναι ο λόγος για να συντηρεί κανείς μία μπάντα που παίζει διασκευές; Υπάρχει κάποιος επαγγελματικός στόχος πίσω από κάτι τέτοιο; Προσλαμβάνονται σε κρουαζιερόπλοια ή νυχτερινά κέντρα; Συμμετέχουν σε κάποιο άλλο είδος εκδηλώσεων; Τι ακριβώς παίζει; Διαφωτίστε με παρακαλώ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι ο λόγος για να συντηρεί κανείς μία μπάντα που παίζει διασκευές; Υπάρχει κάποιος επαγγελματικός στόχος πίσω από κάτι τέτοιο; Προσλαμβάνονται σε κρουαζιερόπλοια ή νυχτερινά κέντρα; Συμμετέχουν σε κάποιο άλλο είδος εκδηλώσεων; Τι ακριβώς παίζει; Διαφωτίστε με παρακαλώ....

Πρώτα από όλα για να κάνει τη πλάκα της, όπως οι φίλοι μου Audiokostas, Nestoras, Korgious...

2) Για να κάνουν καμμιά φορά πλάκα οι φίλοι τους και να πίνουν καμμία μπύρα

3) Εάν είναι καλοί σε αυτό που παίζουν να βγάζουν κανένα χαρτζιλίκι 2-3 φορές το μήνα ΚΑΝΟΝΤΑΣ τη πλάκα τους

Τα υπόλοιπα περί κρουαζιερόπλοιων...ναι, ίσως, μπορεί, γιατί όχι...

 

Η δικία μου ερώτηση είναι ποιός ο λόγος να συντηρεί κανείς μία μπάντα (στην Ελλάδα) που παίζει original...εκτός από τη πλάκα του?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου