Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση λούστρου neck σε strat..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρά.. Είχα την τύχη σήμερα να παίξω (αρκετά όσο να μπορέσω να βγάλω συμπεράσματα..) με μια Fnder stratocaster amer.deluxe στην οποία είχε αφαιρεθεί με ξυραφάκι από ότι μου είπε ο κάτοχος, ο λούστρος από το μανίκι και τα τάστα.. Το αποτέλεσμα στο χέρι μου ήταν ότι όντως έδινε μια πιο καλή ευκινησία καθώς και πιο ευχάριστη αίσθηση στο χέρι. Η κιθάρα μετά απο ένα χρόνο που είχε γίνει η διαδικασία έχει αρχίζει και relicarei αρκετά (για ένα χρόνο!) θα έλεγα ενδιάμεσα από τα τάστα.

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει την διαδικασία, αν προσφέρει κάτι άλλο και πια είναι τα αρνητικά της.. Επίσης άκουσα και ότι φτιάχνει και ο ήχος, αλλά δεν το πολύ πιστεύω..

Αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει την διαδικασία, αν προσφέρει κάτι άλλο και πια είναι τα αρνητικά της.. Επίσης άκουσα και ότι φτιάχνει και ο ήχος, αλλά δεν το πολύ πιστεύω..

Αυτά..

 

Αυτή είναι μια Strat του ΄57 που έχω.Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να διακρίνεις την παντελή έλλειψη του λούστρου στην ταστιέρα της.Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο διαφορά έχει στον ΗΧΟ σε σχέση με μία άλλη Strat που έχει λούστρο...

 

Προσωπικά σ΄όλες τις Strat που έχω το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να αφαιρώ  ε ν τ ε λ ώ ς  το λούστρο ειδικά από το neck...

 

Όσον αφορά τον τρόπο...υπάρχουν δύο τρόποι...

 

1 Ο φυσικός που θέλει πολύ υπομονή!!! 8)

 

2.Ο τεχνητός που είναι σχετικά εύκολη διαδικασία αρκεί να χεις κάποια εμπειρία και λίγα γυαλόχαρτα!.Αν όχι θα σου πρότεινα να την πας σ΄έναν καλό luthier.

DSC022011.thumb.jpg.2137765f55c145ddc81a4a758844e2d3.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ξυραφακι???????? δηλαδη?

 

Γίνεται και έτσι,αλλά είναι ... λίγο βάρβαρη διαδικασία

 

Καλύτερα με γυαλόχαρτο που έχει πιο ομοιόμορφο αποτέλεσμα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσω για το ξυραφάκι και θα σου πω, δεν ρώτησα και πολλά.. Απλά λόγω του οτι έχω την HW1 με maple και έχει nitro στο μανίκι.. Αυτό είναι πρόβλημα ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην πειράζεις την κιθάρα σου Vodkapower...

Το πολύ πολύ αν σου φαίνεται ότι κολλάει, μπορείς να τρίψεις το πίσω μέρος του μανικιού και ανάμεσα στα τάστα με ψιλό γυαλόχαρτο (π.χ. #1000).

 

Τα περί ήχου άφησέ τα για όσους έχουν εξαιρετική ακοή και φαντασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πειράζεις την κιθάρα σου Vodkapower...

Το πολύ πολύ αν σου φαίνεται ότι κολλάει, μπορείς να τρίψεις το πίσω μέρος του μανικιού και ανάμεσα στα τάστα με ψιλό γυαλόχαρτο (π.χ. #1000).

 

Τα περί ήχου άφησέ τα για όσους έχουν εξαιρετική ακοή και φαντασία.

 

+2311929381  ;)

 

Στρατ χωρίς παχύ στρώμα λούστρου να γυαλίζει το μανίκι μπρος και πίσω καθρέφτης δεν είναι στρατ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πες το στον Keith Richards, στον SRV, στον Knopfler και σε καμποσες χιλιαδες αλλους strat players.... ::)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου