Προς το περιεχόμενο

Rolling Stones: Και του χρόνου φουντούνια.


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισως δεν εχεις καταλαβει τι ακριβως σημαινει INSTITUTION :wink:

σημαινει ΘΕΣΜΟΣ δηλ. κατι που δεν επιδεχεται περαιτερω ανάλυση.

ΜΟΝΟ οι Stones (& oι BEATLES) ειναι συγκροτηματα που πληρουν της προϋποθεσεις του παραπανω ορου.

Τα αλλα ειναι απλα καλα (η και ΚΑΛΥΤΕΡΑ) συγκροτηματα,ΘΕΣΜΟΣ ομως δεν ειναι..

 

σκεψου ενα αντιστοιχο παραδειγμα στον κοσμο των αναψυκτικων...κολες υπαρχουν πολλες COCA COLA MIA (και ποιος νοιαζεται αν δεν μου αρεσει??)

 

α,ουτε εγω θα παω στη συναυλια γιατι βαριεμαι το 99% των ροκ συναυλιων πια :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμπφχμ... ναι

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Institution

 

Institutions are social structures and social mechanisms of social order and cooperation, governing the behavior of two or more individuals. Institutions are identified with a social purpose and permanence, transcending individual human lives and intentions, and with the making and enforcing of rules governing cooperative human behavior. The term, institution, is commonly applied to customs and behavior patterns important to a social community, as well as to particular formal organizations of government and public service.

 

Αναφέρεται στα ιδρύματα βεβαίως, αλλά έχει εφαρμογή και στους θεσμούς σου... και έχει πολλές ενοχλητικές λέξεις κατά τη γνώμη μου. Ευχαριστώ, I'll pass... :D

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσμος;;8O

Θεσμός όπως η Eurovision ή όπως το Fame Story;

Εντελως τυχαια παντα Beatles=England & Stones= USA

Ωραίοι θεσμοί!

 

Υ.Γ.: Δεν έχω κάτι με τους Beatles & τους Stones αλλά ούτε με τον Superfunk :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εννοειται.Και εγω απλα τα Facts αναφερω δηλ. οτι 1+1=2 οχι αν μου αρεσει το γεγονος οτι 1+1=2 :wink:

 

απο εκει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του,την πραγματικοτητα ομως δεν πρεπει να την αμφισβητουμε :wink:

 

α,και Giorgos οι Stones ειναι Λονδρεζοι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο εκει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του' date='την πραγματικοτητα ομως δεν πρεπει να την αμφισβητουμε :wink:

[/quote']

 

Η πραγματικότητα είναι το μόνο που αξίζει να αμφισβητεί κανείς. 8)

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εννοειται. Και εγώ απλά τα Facts αναφερω δηλ. οτι 1+1=2 οχι αν μου αρεσει το γεγονος οτι 1+1=2

 

Και όμως ο τρόπος που γραφείς και παρουσιάζεις αυτά που πιστεύεις δείχνει ακριβώς το αντίθετο.

Όσον αφορά το θέμα της αμφισβήτησης της πραγματικότητας, αν μιλάγαμε για κάποιο ποιο σοβαρό θέμα γιατί όχι να το αναλύαμε. Να μην αναλύσουμε λοιπόν το ποια είναι η ''πραγματικότητα'' για τους θεσμούς τύπου stones γιατί πολύ απλά εμένα προσωπικά οι τίτλοι και τα νούμερα σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μου λένε κάτι.

Η πορεία τους και η μουσική τους όμως σεβαστή.

 

 

α,και Giorgos οι Stones ειναι Λονδρεζοι...

 

Ακόμα χειρότερα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως (και πέρα από τη πλάκα) εγώ έχω να πω τα εξής:

 

- Το τελευταίο άλμπουμ των Stones είναι απογοητευτικό κατά τη γνώμη μου. Εν' τάξει, είπαμε "θεσμός" και όλα αυτά, αλλά δεν μπορώ να βάζω ένα δίσκο και να νομίζω ότι έπεσα σε χρονοπαγίδα που με επιστρέφει στο παρελθόν (η ηχογράφηση και η παραγωγή είναι βέβαια τέλειες).

 

- Και εγώ στο παρελθόν έχω κατά καιρούς κολλήσει με διάφορα γκρουπ και είχα παρατηρήσει πως ΟΤΙ και αν έκαναν εμένα μου άρεσε (οι Queen, ας πούμε). Μόλις συνέρχεται κανείς από μία τέτοια φάση, συνήθως πέφτει σε βαθειά αδιαφορία και δεν θέλει να τους ξανακούσει ποτέ.

 

- Όπως έχω ξαναγράψει, εμένα το ροκ σαν ιδεολογία με αφήνει εντελώς αδιάφορο. Αλλά εν' πάσει περιπτώσει, δεν μπορούμε και να τρώμε εκεί που φτύνουμε. Μέρος της ιδεολογίας του ροκ εν' ρολ είναι ακριβώς αυτή η στάση αμφισβήτησης και περιφρόνησης προς το κατεστημένο και τους θεσμούς. Η ιδέα ότι θα πάει κάποιος να παρακολουθήσει μία ροκ εν' ρολ συναυλία μαζί με πολιτικούς ή τηλεοπτικούς δημοσιογράφους είναι εντελώς αστεία, διότι αυτοί ακριβώς είναι το κατεστημένο και τόσο "θεσμοί" όσο και οι Stones του 2006.

 

- Εγώ θα χαιρόμουν αν ο τελευταίος δίσκος ήταν κάτι το καινούργιο (στα πλαίσια του δικού τους ύφους ασφαλώς), και ότι μετά υπάρχει μία τουρνέ στην οποία θα παρουσιαστεί αυτό το υλικό. Αλλά οι άνθρωποι έχουν τελειώσει - δεν είναι δα και αμαρτία να έχεις "τελειώσει" μετά από τόσα χρόνια. ¶ρα η τουρνέ είναι απλώς άλλη μία κίνηση απληστίας και τίποτε παραπάνω. Και μη μου αρχίσετε τώρα τις μαλακίες στο στυλ ότι "η έκφραση δεν κοιτάζει ηλικία", διότι θα μπορούσαν να παίζουν κάθε βράδυ χωρίς να έχουν αναγγελθεί ή διαφημιστεί σε όποιο κλαμπ του πλανήτη ήθελαν, αλλά όχι, θέλουμε τις δεκάδες χιλιάδες εισιτηρίων και το τσίρκο του πάλκου.

 

Έτσι την έχω δει παίδες και μηδέν παρεξήγησις, ελπίζω. !!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια δεύτερη ανάγνωση, η έννοια 'θεσμός' του superfunk μπορεί να εννοηθεί σαν 'reference value'... από 'τεχνικής' πλευράς συμφωνώ, όταν γίνεται όμως ιδεολογικό το ζήτημα...

 

Το βαρύναμε πολύ νομίζω, όποιος γουστάρει να πάει να δει τα περήφανα γηρατειά, καλά να περάσει, παρ'όλα αυτά! :D Και 80 και 1080 να είναι το εισητηριο καμία σημασία...

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια για μουσικη μιλαμε δεν θεραπευουμε και τον καρκινο :!:

ΠΟΛΥ το βαρυναμε με την αναλυση :wink:

 

Εξαλου απο οτι βλεπω ειναι σχεδον ΑΔΥΝΑΤΟ να καταλαβει ο ενας τι λεει ο αλλος :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο θέμα της μουσικής των stones θα ήθελα να πώ το εξής:

 

λατρεύω τις δουλειές τους στα 60'ς και κυρίως την ψυχεδελική τους φάση satanic majesties request και τα ρέστα. φοβερες μουσικές, απίστευτες ενορχηστρώσεις, forward thinking, andrew loog oldham, jack nietsche, μεγαλεία.

 

είχα πάντα στο μυαλό μου, με ηλίθια κίνητρα βέβαια, ότι ο έρμος o brian jones ήταν η ψυχή της μπάντας, με τις ανατρεπτικές ιδέες και τον καθάρισαν οι άλλες δύο οι γριές για να ησυχάσουν.

 

το exile on main street, το sticky fingers κλπ δεν μου λένε τίποτα απολύτως μουσικά, προτιμώ να ακούσω gram parsons, και πιστέυω ότι έπρεπε κάποιος να τους σκότωνε τη μέρα που πέθανε ο brian jones. για τέλη 70'ς και 80'ς δεν συζητάω κάν...

 

θα μπορούσα άνετα να ξεράσω πάνω τους αν τους είχα μπροστά μου.

 

απορώ γιατί ο charlie watts κάθεται και παίζει ακόμα μαζί τους...

τον είχα σε μία κάποια υπόλυψη.

 

αλλά με τόσα φράγκα, και ο steve reich θα έπαιζε.

 

ps: μην με κακίσετε για τα παραπάνω και ελπίζω να μην θίγω οπαδούς της μπάντας. απλά ήθελα να τα βγάλω απο μέσα μου

 

 

 

:D

 

edit: και εκτιμώ τον κιθ για ένα πράγμα και μόνο. παίζει στο rain dogs του tom waits μαζί με τον θεό τον ribot.αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου