Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση βαφή κιθάρας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Εχω μια ταλαιπωρημενη κιθαρα στυλ στρατ και θελω να αφεραισω την βαφη απο το σωμα,για να την ξαναβαψω!Νομιζω πως  υπαρχει ενα υλικο το οποιο βοηθαει με το τριψιμο να φυγει η βαφη της!Ξερεται πως μπορω να επιτυχω αυτη την διαδικασια?

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβρωτικο ίσως. Πωλείται σε χρωματοπωλεία. Θες και ενα πινέλο να απλωσεις μια πλούσια στρώση. Φυσικα δεν πρεπει να έρθει σε επαφη με το δερμα διοτι πιθανοτατα θα καείς. Μετα ακολουθεί ξύσιμο της μπογιας που θα έχει φουσκώσει. Μπορεις να επαναλαβεις εαν αποδειχθει σκληρό καρυδι η μπογιά. Οι τολμηροι μπορουν να δοκιμάσουν και ποτάσα. Δεν γνωρίζω δοσολογία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και εγώ το ίδιο έχω ξεκινήσει..μόνο οι καμπύλες γύρω γύρω από το σώμα μου μένουν μιας και τις κάνω με το χέρι...εγώ το αφαιρεσα όλο με γιαλοχαρτιέρα και χοντρό γυαλόχαρτο (120)....Φύσικά καλό είναι μετά να την περάσεις με πίο ψιλό για να φύγουν οι γράτζουνιές απο το σώμα πχ με ένα 320...

 

Το διαβρωτικό που προτείνει ο ΄παραπάνω φίλος είναι επίσης έυχρηστο άν δεν έχεις γυαλοχαρτίερα το έχω χρησιμοποιήσει για αφαίρεση λούστρου αλλά όχι σε κιθάρα... :P :P :P

Πάντως στο τέλος πάλι περασμα με γυαλόχαρτο είναι απαράτητο γιατί οι πόροι συγκρατούν λίγημπογιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω τριβειο για να το τριψω αλλα φοβομουν μην παραμορφωσω το σχημα της κιθαρας:P!μαλλον ετσι θα το κανω και μετα θα το τριψω με ψιλο γυαλοχαρτο!ευχαριστω

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα.Την αφαίρεση χρώματος την έχω κάνει μέχρι τώρα 3 φορές.Το διαβρωτικό δε θα σου χαλάσει το ξύλο όπως μπορεί να φοβάσαι.Ζητάς διαβρωτικό (για πολυουρεθάνη) και με ένα από πινελάκι απλώνεις τμηματικά μια παχιά στρώση(πρώτα φάτσα,μετά πίσω και τέλος πλάγια).Προσοχή γιατί αυτό μπορεί να σου κάψει τα χέρια ή ότι άλλο....Περιμένεις 5 λεπτά και σκουπίζεις με ένα πανί.Θα δεις το θαύμα να συμβαίνει μπροστά σου.Καθαρίζεις με καθαρή βενζίνη και αν χρειάζεται επαναλαμβάνεις.Αφού τελειώσεις, τριψιματάκι με 800άρι γυαλόχαρτο (αν έχεις τριβείο ακόμα καλύτερα) και είσαι έτοιμος για τα υπόλοιπα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου