Προς το περιεχόμενο

windows 7 ελληνικα και προβληματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους...

 

μολις αγορασα ενα καινουριο λαπτοπ και αντιμετωπιζω καποιες δυσκολιες με τα windows 7 home premium ελληνικα....

 

 

1 ) οταν κλεινω το modem αλλα και το pc απο την πριζα του τοιχου , και μετα απο ωρες τα ξαναβαζω , τοτε και ενω ολα εχουν γινει σωστα , και το modem εχει συνδεθει στο ιντερνετ τοτε το λαπτοπ δεν συδεεται στο νετ... για να συνδεθει πρεπει να αποσυνδεσω και να ξανασυνδεσω επι τοπου το ethernet καλλωδιο ... επειτα ολα καλα... ομως γιατι να γινεται αυτο ?

 

 

2 ) προβλημα με το wifi . το λαπτοπ εχει ενα κουμπακι που οταν το πατας ενεργοποιητε το wifi... ομως μεσα απο τα windows δεν μπορω με τιποτα να βρω το εικονιδια που θα κανει αναζητηση των διαθεσιμων δυκτιων.

 

3 ) το ιδιο με το 2 συμβαινει και με το bluetooth... ενω παταω το κουμπι πανω στο λαπτοπ και ενεργοποιηται το bluetooth οταν προσπαθω να στειλω μια φωτο απο το κιν μου στο λαπτοπ μου λεει το κινητο οτι δεν βρισκει την συσκευη( λαπτοπ )

 

4 ) τελος εχω κανει καποια αρχεια  κρυφα ( hidden ) ομως τωρα δεν ξερω πως μπορω να τα βρω...

 

 

η επιβιωση των windows 7 στο λαπτοπ μου κρεμεται απο τις απαντησεις σας γιατι ετσι οπως παει σιγουρα θα ξαναβαλω τα xp... σημειωτεων οτι εχω δυστηχως τα ελληνικα windows 7.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη κανεις την αλλαγη απο 7 σε XP , ειδικα αν το μηχανημα σου ειπε προσφατο.

 

Για να κρυφα αρχεια κανεις το αντιστοιχο με τα xp. Απο τις επιλογες φακελων, πρεπει να βαλεις να φαινονται τα αρχεια συστηματος και τα κρυφα αρχεια.

 

Για ολα τα υπολοιπα πολυ ευκολα θα βρεις απαντησεις στο google. Δεν ειμαι στα 7 τωρα για να σου απαντησω προσωπικα.

 

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1, ειδικά αν έχεις και άλλο υπολογιστή, πιστεύω θα βοηθούσε αν έδινες στατική IP σε κάθε υπολογιστή και να απενεργοποιούσες το dchp, εκτός αν θέλεις να συνδέεσαι και σε άλλα δίκτυα. Αν δεν έχεις δεύτερο pc απλά περίμενε να συνδεθεί το modem πριν ανάψεις το laptop. Για το 2 αν δε σου βγάζει εικονίδιο στην taskbar μπορείς να πας: πίνακας ελεγχου / δίκτυο και internet / κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης και να πατήσεις τη δεύτερη επιλογή που λέει Σύνδεση σε δίκτυο. Αν το μηχάνημα είχε εξαρχής τα 7, μη βάλεις xp.

जय गुरुदेव ॐ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο λαπτοπ μου ΗΡ, όταν πατάς αυτό το κουμπί γίνεται μπλε και σου βγάζει κάτω δεξιά ένα μικρό παραθυράκι μηνύματος που λέει {στο περίπου, δε θυμάμαι ακριβώς} "Wifi ενεργοποίηση". Κάνεις κλικ εκεί και σου ανοίγει ένα παράθυρο που ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ εκει το Wifi και το bluetooth.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι είναι... Πράγματι βγάζει αυτό το εικονίδιο που όταν το πατάς ανοίγει το παράθυρο που λέει ενεργοποίηση αλλά η λίστα με τα δυκτια δεν υπάρχει πουθενά... Κάτι δεν πάει καλά. Γιατί όλοι το ίδιο μου λένε για το εικονίδιο που εμφανίζεται κάτω με την λίστα αλλά σε εμένα τίποτα. Μάλλον σύντομα θα γίνει φόρματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να ανοιξει το wifi δεν εχει καμια δουλεια με το να βρεις τα δικτυα...

 

Βρες αυτο το εικονιδιο με τις γραμουλες.

win7wifichooser.png

 

Εκει θα βρεις τα δικτυα. Αν δε βρισκει τιποτα, δεν υπαρχουν απλα.

Αν για τον χ ψ λογο δε το βρισκεις το εικονιδιο, πας Πινακας ελεγχου->Κεντρο Δικτυου και κοινης χρησης-> και πατας συνδεση.

0cc5496b-e147-4292-9c6d-16f6c56c9384.jpg

 

Αν παλι δε βγαζεις ακρη, διαβασε αυτο.

http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/Choosing-a-network-location

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεσαι φορμάτ.

 

1 ) οταν κλεινω το modem αλλα και το pc απο την πριζα του τοιχου , και μετα απο ωρες τα ξαναβαζω , τοτε και ενω ολα εχουν γινει σωστα , και το modem εχει συνδεθει στο ιντερνετ τοτε το λαπτοπ δεν συδεεται στο νετ... για να συνδεθει πρεπει να αποσυνδεσω και να ξανασυνδεσω επι τοπου το ethernet καλλωδιο ... επειτα ολα καλα... ομως γιατι να γινεται αυτο ?

Με καινούργιους drivers ή επανεγκατάσταση των ήδη υπάρχων, πιστεύω θα λύσεις το πρόβλημα.

 

2 ) προβλημα με το wifi . το λαπτοπ εχει ενα κουμπακι που οταν το πατας ενεργοποιητε το wifi... ομως μεσα απο τα windows δεν μπορω με τιποτα να βρω το εικονιδια που θα κανει αναζητηση των διαθεσιμων δυκτιων.

Δεξί κλίκ στο start των windows --> Properties (ιδιότητες) --> Start Menu (Μενού Έναρξης, μεσσαίο tab) --> customize (Παραμετροποίηση ή όπως αλλιώς το λέει εκεί) --> Τσέκαρε αυτά που θέλεις να εμφανίζονται, εκεί είναι και το "connect to" (σύνδεση σε).

 

3 ) το ιδιο με το 2 συμβαινει και με το bluetooth... ενω παταω το κουμπι πανω στο λαπτοπ και ενεργοποιηται το bluetooth οταν προσπαθω να στειλω μια φωτο απο το κιν μου στο λαπτοπ μου λεει το κινητο οτι δεν βρισκει την συσκευη( λαπτοπ )

Ότι ισχυεί για το 1

 

4 ) τελος εχω κανει καποια αρχεια  κρυφα ( hidden ) ομως τωρα δεν ξερω πως μπορω να τα βρω...

Άνοιξε το "Ο Υπολογιστής μου", πήγαινε "εργαλία" απ'τη γραμμή μενού, μετά "επιλογές φακέλων" και τσέκαρε το "εμφάνιση κρυφών αρχείων"

 

 

η επιβιωση των windows 7 στο λαπτοπ μου κρεμεται απο τις απαντησεις σας γιατι ετσι οπως παει σιγουρα θα ξαναβαλω τα xp... σημειωτεων οτι εχω δυστηχως τα ελληνικα windows 7.....

Φιλικά θα σου πω να μην πας σε XP (πλέον), αλλά ούτε και σε Vista, μια χαρά είναι τα 7, αρκεί να τα συνηθίσεις

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να ανοιξει το wifi δεν εχει καμια δουλεια με το να βρεις τα δικτυα...

 

Βρες αυτο το εικονιδιο με τις γραμουλες.

win7wifichooser.png

 

Εκει θα βρεις τα δικτυα. Αν δε βρισκει τιποτα, δεν υπαρχουν απλα.

Αν για τον χ ψ λογο δε το βρισκεις το εικονιδιο, πας Πινακας ελεγχου->Κεντρο Δικτυου και κοινης χρησης-> και πατας συνδεση.

0cc5496b-e147-4292-9c6d-16f6c56c9384.jpg

 

Αν παλι δε βγαζεις ακρη, διαβασε αυτο.

http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/Choosing-a-network-location

 

 

λοιπον τελεια... το θεμα του wifi επιλυθηκε... βρηκα το εικονιδιο με τις γρμουλες εκει που μου εδειξες αλλα δεν μπορω να το κανω να φενεται στην επιφανεια εργασιας... γινεται και αν ναι πως... ευχαριστω παντως...

 

Δε χρειάζεσαι φορμάτ.

Με καινούργιους drivers ή επανεγκατάσταση των ήδη υπάρχων, πιστεύω θα λύσεις το πρόβλημα.

Δεξί κλίκ στο start των windows --> Properties (ιδιότητες) --> Start Menu (Μενού Έναρξης, μεσσαίο tab) --> customize (Παραμετροποίηση ή όπως αλλιώς το λέει εκεί) --> Τσέκαρε αυτά που θέλεις να εμφανίζονται, εκεί είναι και το "connect to" (σύνδεση σε).

Ότι ισχυεί για το 1

Άνοιξε το "Ο Υπολογιστής μου", πήγαινε "εργαλία" απ'τη γραμμή μενού, μετά "επιλογές φακέλων" και τσέκαρε το "εμφάνιση κρυφών αρχείων"

 

Φιλικά θα σου πω να μην πας σε XP (πλέον), αλλά ούτε και σε Vista, μια χαρά είναι τα 7, αρκεί να τα συνηθίσεις

 

επισης και το θεμα με τα hiden το ελυσα

 

το θεμα του Bluetooth ομως δυστηχως οχι... ποια Drivers εννοεις ?

το λαπτοπ δεν ειχε drivres και μου ειπαν απο εκει που το πηρα οτι πλεον οι εταιριες δεν δινουν drivers απλα εγω πρεπει να φτιαξω τα recovery disks σε περιπτωση format . και ετσι εκανα... οποτε τι γινεται με το bluetooth ? επισης ξερετε αν μπορωνα κανω τα windows μου να ειναι στα αγγλικα ? μου ειπαν οτι υπαρχει καποιος τροπος αλλα ειπα να ρωτησω και εσας... ολο και κατι θα ξερετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ok μην με μαλωνεις... μου το εχουν ξαναπει αυτο αλλα πιστευω οτι αν ειναι να κανουμε google τοτε χανει το νοημα του φορουμ και της βοηθειας που προσφερει το νοιζ... δηλαδη κατεμε αυτος ειναι ο σκοπος του νοιζ... να ρωταμε και να λυνουμε τις απορειες μας μετξυ μας σαν φιλοι...ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια... εχω καποιες απορειες ακομα  ;D ;D

 

 

το θεμα του μπλε δοντιου δεν το εχω λυσει ακομη... δηλαδη ενω ειναι ενεργοποιημενο το κινητο μου δεν μπορει να βρει το λαπτοπ... :'( :'( :'(

 

 

ααα και κατι ακομα... πως θα μπορεσω να βαλω τις γραμουλες του wifi διπλα απο το ρολοι ? ευχαριστω και παλι ρε παιδια παντως να ειστε καλα... γιατι και εγω δεν ηθελα να βαλω παλι τα χp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου