Προς το περιεχόμενο

Mesa/Boogie Triple Rectifier vs. Marshall JCM 2000 TSL 100


jonn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Electrictabs δεν εννοω αυτο....εννοω στο αυτι δεν ειναι λαμπατος.. :wink:

Απο θεμα ηχου εννοω οχι απο θεμα κυκλωματος αλιμονο...

αλλα ετσι για το "κουβεντα να γινεται" εχει πεσει στα αυτια μου (αου πωνεσα :lol: ) οτι ενα παλικαρι εχει καταφερει να να παρακαμψει στον συγκεκριμενο ενισχυτη τις λαμπες και να τις αντικαταστησει με τρανζιστορατο κυκλωμα και ειχε ακριβως τα ιδια αποτελεσματα...αυτο εγινε σε σχολη ηχοληψιας...

αλλα προς Θεου δεν επειρεαζει την αποψη μου για αυτον τον ενισχυτη επαιζα ηδη 2 χρονια με αυτον για να αλλαξω γνωμη !

και για να μην ξεχνιωμαστε εχει παααρα πολυ ωραιο καθαρο καναλι,και μου αρεσε παρα πολυ να βαζω πεταλια και πεταλιερες μπροστα ηταν πολυ ωραια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ελεγα πως οι mesa ηχουν στα αυτια μου σαν γκαζομενοι fender με κυριαρχη εμφαση στο lead παιξιμο,πολυ κομπρεσαρισμενος(θα μπορουσε κομπρασαπισμενος) ηχος,με το θετικοτατο οτι περνανε καρφι μεσα σε μπαντα,ειδικα αν τους παιζεις με celestion ηχεια και δη τα ν30.

Απο την αλλη εχεις marshall.Προσωπικα μονο το 800αρι το κεφαλι μου αρεσει.εδω ειναι αλλη σχολη τελειως.ετσι οπως περιγραφηκε κ πριν.

αμα δεν σκοπευεις με καπιο τροπο να τον 'modify' μην τον παρεις....

καταληγοντας θα επερνα ενα vht!!! 8O !!me tipota 1 απο αυτους τους 2 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης marshall θα ακουσεις να παιζει Μ Ο Ν Ο πανω απο το 6 στο master 8O (οπως ειπωθηκε)

gia na 'τσιμπησουν'οι τελικες και να παρεις drive και απο εκει.. :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι που σαν γεροντας κρινω εναν λαμπατο ενισχυτη μονο απο το καθαρο του καναλι προτεινω 100% τον Marshall (ετσι κι αλλοιως αν εχεις πεταλια τι να το κανεις το δευτερο καναλι..μπελας ειναι :lol: )

ο συγκεκριμενος Boogie ειναι ΜΟΝΟ για μεταλ και δεν εχει καθολου καλα καθαρα,οποτε για εμενα ειναι τελειως αχρηστος...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι που σαν γεροντας κρινω εναν λαμπατο ενισχυτη μονο απο το καθαρο του καναλι προτεινω 100% τον Marshall (ετσι κι αλλοιως αν εχεις πεταλια τι να το κανεις το δευτερο καναλι..μπελας ειναι :lol: )

ο συγκεκριμενος Boogie ειναι ΜΟΝΟ για μεταλ και δεν εχει καθολου καλα καθαρα' date='οποτε για εμενα ειναι τελειως αχρηστος...[/quote']

 

 

 

ΟΚ!αλλα και παλι οι heritage amps ειναι απλα πολυ πολυ καλυτεροι ενισχυτες απο marshall.και παιζουν Μ Ο Ν Ο καθαρα(πχ.to colonial to κεφαλι)προσπαθησε να αποφυγεις αυτους τους 2 ενισχ.κανε οτι ειναι δυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι που σαν γεροντας κρινω εναν λαμπατο ενισχυτη μονο απο το καθαρο του καναλι προτεινω 100% τον Marshall (ετσι κι αλλοιως αν εχεις πεταλια τι να το κανεις το δευτερο καναλι..μπελας ειναι :lol: )

ο συγκεκριμενος Boogie ειναι ΜΟΝΟ για μεταλ και δεν εχει καθολου καλα καθαρα' date='οποτε για εμενα ειναι τελειως αχρηστος...[/quote']

 

 

 

οκ!αλλα και παλι υπαρχουν πολυ πολυ καλυτεροι ενισχυτες μονο για καθαρα,πχ οι heritage amps και ειδικα to colonial το κεφαλι.επισης εξαρτατε απο που προτιμας το gain σου.προσωπικα με gain απο πεταλακια Δ Ε Ν μπορω να παιξω.μονο με κανα πολυ καθαρο booster(πχ ta rc)

προσπαθησε αν ειναι δυνατο να αποφυγεις αυτους τους ενισχυτες(marshall k boogia(ειδικα τους rect))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τις προτάσεις σας...Ο JCM 800 συνεχίζει να με καλύπτει, αν διαβάσετε προσεκτικά θα δείτε ότι δεν έχω ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ σκοπό να αλλάξω ενισχυτή, αλλά έχω να παίξω ένα live με επιλογές αυτούς τους δύο ενισχυτές μόνο, γιατί δεν είναι δυνατόν να μεταφερθεί ο JCM 800. Και η καμπίνα που αναφέρω δεν είναι η καμπίνα του JCM 800 (είναι δυνατόν να μπορώ να μεταφέρω την καμπίνα και όχι την κεφαλή;;;), αλλά η καμπίνα που διαθέτει o χώρος που θα διεξαχθεί το live.

 

Από όλα όσα ειπώθηκαν βλέπω τελικά πως οι Marshall έχουν τόσο δική τους προσωπικότητα που σε όσους από εμάς αρέσουν θα είναι πολύ δύσκολο να παίξουμε με άλλον ενισχυτή. Επίσης αν καταλαβαίνω σωστά, ο TSL 100 δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα, και ίσως αν χρησιμοποιήσω το crunch κανάλι του και τα πετάλια μου μπροστά να βρεθώ πού κοντά στον ήχο του 800άρη, αλλά όπως και να 'χει ο Marshall διαθέτει πολύ καλά καθαρά και απλά πρέπει να παίζεις σε αρκετά μεγάλη ένταση για να πάρεις όλο τον όγκο του ήχου του.

Πίστευα πάντως ότι ο συγκεκριμένος Mesa/Boogie δεν θα ήταν τόσο προσανατολισμένος σε metal και γενικώς σύγχρονο hi-gain ήχο, ίσως γιατί έχω ακούσει καλές κριτικές και από ανθρώπους που παίζουν άλλα είδη γι'αυτόν τον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τότε πας για TSL.Όντως ο Triple Rectifier έιναι για κάφρους(βλ. Superfunk άσε που τους λέει άχρηστους :wink: :D )

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φίλος μου έχει τον tsl100 και έτσι μπορώ και εγώ να επιβεβαιώσω ότι για να πάρεις το 100% του gain πρέπει να τον ανοίξεις αρκετά. Πράγματι σε χαμηλή ενταση ακούγεται αρκετά μουντός αλλά μόλις τον ανοίξεις ζωντανεύει!

Από τη στιγμή λοιπόν που τον θέλεις για live ( που σημαίνει υψηλή ένταση) τότε στον προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά όμως, ο marshall και o boogie είναι δύο διαφορετικά ηχοχρώματα. Οπότε με βάση τι έχεις στον νου σου να παίξεις διαλέγεις.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου