Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό για πετάλια - ερώτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχω δυό - τρία πεταλάκια τα οποία δούλευα με μπαταρίες (ασυμφορη διαδικασία, ειδικά όταν τα ξεχνάς on). Έτσι λοιπόν βρήκα ένα τροφοδοτικό από φίλο, το MW 2122A το οποίο μπορεί να δώσεις εως και 2Α ένταση ρεύματος σε ένα εύρος τάσεων (μταξύ αυτών και η κλασσική 9V), έφτιαξα καλώδια και βύσματα και είμαι έτοιμος για συνδέσεις.

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Το τροφοδοτικό δεν γράφει κάπου πάνω "stabilize" ή "stabilizer" , δηλαδή ΔΕΝ ξέρω αν η τάση εξόδου ειναι σταθεροποιημένη ή όχι. Στο ιντερνετ αναφέρεται ως σταθεροποιημένο από τους ..."πωλητές" αλλά απ όσο ξέρω τα σταθεροποιημένα το γράφουν πάνω. Αν δεν είναι, τι κίνδυνος υπάρχει (αν υπάρχει) για τα πετάλια ? Ο ήχο-εφέ μπορεί να επηρεάζονται ? υπάρχει κίνδυνος καταστροφής ?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πολλά χρόνια είχα το ίδιο,είναι σταθεροποιημένο,δεν γράφει stabilized γράφει όμως regulated. Το είχα μετρήσει με πολύμετρο,γιατί είχα την ίδια απορία με σένα,και έβγαζε σταθερά 9.3V

 

Μπορείς να τροφοδοτήσεις αρκετά πετάλια,αλλά θυμάμαι πάνω από 6 πετάλια έβγαζε βόμβο, ειδικά σε μεγάλες εντάσεις (live).

 

Τα πετάλια σου δεν διατρέχουν κανέναν κίνδυνο,άλλωστε και τα ίδια έχουν ανοχές.

 

Θα σου πρότεινα πάντως αν μου επιτρέπεις, το "one spot" ή κατι παρόμοιο,και λόγω όγκου

αλλά και λόγω του ότι όσα πετάλια και να χρησιμοποιήσεις συνολικα μέχρι 1.5Α που το δίνει ο κατασκευαστής,δεν έχεις θόρυβο,εκτός

 

αν ένα απ'τα πετάλια σου είναι wah.Σε μένα συνέβη πολλές φορές σε live να έχω ανεπιθύμητο θόρυβο,όταν είχα κοινή τροφοδοσία πετάλια + wah,και εξαφανιζόταν όταν τροφοδοτούσα το wah ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου