Προς το περιεχόμενο

Bruce Springsteen - Δισκογραφία


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι μονο μακντοναλντς, καμποηδες και σπρινγκ μπρεικς η Αμερικη. Ειναι και Hunter Thompson, Thomas Pynchon, Ray Bradbury. Δεν ειναι τυχαια η επιλογη των συγγραφεων. Νομιζω οτι σε πολυ μεγαλο βαθμο υπαρχει μια γραμμη που ενωνει τον Springsteen με το εργο αυτων.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμένα πάλι γιατί αυτό το Nebraska μου φαίνεται Β-Α-Ρ-Ε-Τ-Ο...

πρέπει να έχω δοκιμάσει να το ακούσω τουλάχιστον 20 φορές -κατά καιρούς -τα τελευταία 15-20 χρόνια και πάντα βαρετό μου φαινόταν.... ???

 

Αν έχεις όρεξη, μπορείς να κάνεις το εξής απλό πείραμα: πάρε ένα τραγούδι που να σου αρέσει (από οποιονδήποτε) και παίξε το σε μία ακουστική κιθάρα και μόνο. Αν μάλιστα το ηχογραφείς κιόλας, θα διαπιστώσεις ότι ανακάλυψες το απόλυτο φάρμακο για την αυπνία.

 

Επανέλαβε μερικές φορές.

 

Βάλε να παίξει το Nebraska.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο μακντοναλντς, καμποηδες και σπρινγκ μπρεικς η Αμερικη. Ειναι και Hunter Thompson, Thomas Pynchon, Ray Bradbury. ......

.......Steinbeck  ;)

Πάντα σε σχέση με τον Springsteen.

 

Σας παρακαλώ μην αναφέρετε τον Κέρουακ. Ιδιαίτερα υπερτιμημένος κατά την άποψή μου

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο μακντοναλντς, καμποηδες και σπρινγκ μπρεικς η Αμερικη.

Προφανώς, και όχι μόνο αλλά και με κάτι απο τα παραπανω δεν τραβαω κανενα ιδιαίτερο ζόρι.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο μακντοναλντς, καμποηδες και σπρινγκ μπρεικς η Αμερικη. Ειναι και Hunter Thompson, Thomas Pynchon, Ray Bradbury. ......

 

χμμμ...δεν βρισκω και πολλα κοινα με αυτους ,με εξαιρεση ισως τον Hunter Thompson αλλα μπορει να εχεις δικιο,ο BOSS νομιζω ακολουθει πιο παραδοσιακα και λιγοτερο intelectual μονοπατια (Kerouac,Steinbeck,Passos κτλ)

 

 

Σας παρακαλώ μην αναφέρετε τον Κέρουακ. Ιδιαίτερα υπερτιμημένος κατά την άποψή μου

 

καλα μη φας....... ;D

 

ΘΕΟΣ ειναι ο ανθρωπος,διαβασε αυτο για να αλλαξεις γνωμη......

 

 

http://www.amazon.com/Tristessa-Jack-Kerouac/dp/0140168117/ref=sr_1_14?s=books&ie=UTF8&qid=1286365895&sr=1-14

 

 

 

 

ενταξει δεν ειναι και JOHN FANTE (κανεις δεν ειναι αλλωστε) αλλα ειναι χαλαρα μεσα στους 10 μεγαλυτερους Αμερικανους συγγραφεις....

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μη φας....... ;D

 

ΘΕΟΣ ειναι ο ανθρωπος,διαβασε αυτο για να αλλαξεις γνωμη......

Sorry δε πρόλαβες. Μόλις τέλειωσα τη μακαρονόπιτα.

Θα μου επιτρέψεις όμως να επιμείνω. Ούτε στη 40άδα μου δεν μπαίνει.

Και δεν μπορώ να θυμηθώ πάνω από 25.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ,γουστα ειναι αυτα...

 

Επι του θεματος..μια και εισαι και εσυ φανατικος... ;D

 

Ξερεις γιατι τον φωναζουν BOSS?

 

Ε?Ξερεις?Ξερεις? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε?Ξερεις?Ξερεις? ;D

Ναι

 

Αμα αρχίσω όμως τα περί ανακατανομής του πλούτου  ;D  :P κλπ κλπ θα το πηδήξουμε το thread και είναι μια χαρά ως έχει....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε,σιγα την ανακατανομη...

 

Early in his career he was the only one who scheduled the gigs for the band. As such, he got the money when paid and distributed it out to the other band members. They started calling him "The Boss" as a joke.

 

The nickname "The Boss" really caught on though in Asbury Park, NJ who were overwhelmed with his talent. They heard the nickname and assumed it was because of his level of skill and talent. This was in the early 70s and stuck with him from there. At first he didn't like the nickname but he has grown to accept it and even refers to himself as "The Boss" during some shows.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω κι εγώ το Nebraska.

 

Σαφέστατα έχει να κάνει με την αμερικάνικη κουλτούρα αλλά δεν νομίζω πως αυτό μας εμποδίζει να το απολαύσουμε. Μάλιστα, πάντα συνέδεα στο μυαλό μου αυτόν τον δίσκο με «τα γράμματα στην αγαπημένη» του Λοΐζου. Και οι δύο είναι ακουστικοί δίσκοι με τρομερή δύναμη. Επίσης, δεν ξέρω αν θα φανεί παράξενο αλλά το Nebraska μου θυμίζει πάρα πολύ τον Bulat Okudzhava, εκείνον τον υπέροχο Ρώσο τροβαδούρο.

 

Εξαίρετος δίσκος είναι και το Darkness on the edge of town.

 

Αγαπητέ elavd, καλή αρχή με την εξερεύνηση του Springsteen!

:)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου