Προς το περιεχόμενο

Bruce Springsteen - Δισκογραφία


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελαβιντούλη σου πήρε μόνο πέντε χρόνια....

Διάβαζε νέε μου πιο προσεκτικά:

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ... ;D ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

The Wild, The Innocent & The E Street Shuffle. Ο Dylan παραμένει στη καρδιά του αλλά αφήνει στιχουργικά το Elliot/Pound introspective και αρχίζει να επεκτείνεται αφηγηματικά αλλά και μουσικά σε ένα πιο προσωπικό στυλ με ένα urban angst πιο κοντά του και στο οποίο νοιώθει πιο άνετος.

Αν δεν το εχεις κάνει ήδη, ρίξε μια ματιά στους στίχους του Reno απο το Devils & Dust.... ;)

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτώντας ξαναβλέπω ότι δεν έχει νόημα να κάθομαι να αναλύω τον Springsteen. Όχι τίποτε άλλο αλλά το έχουν κάνει τόσοι πολλοί και τόσο καλύτερα από μένα που τελικά είναι τουλάχιστον περιττό αν όχι τίποτα άλλο. :-X

 

Θα πω μόνο μερικές σύντομες προσωπικές παρατηρήσεις που ισχύουν για μένα και μόνο για μένα.

Τα επτά (άντε 8 γιατί είναι φίλος και καλό παιδί ο Νέστορας) άλμπουμ που προανέφερα είναι απαραίτητη προϋπόθεση στη συλλογή κάθε ανθρώπου που λέει ότι ασχολείται με την ευρεία έννοια του ροκ.

 

Αν και τεράστιος δίσκος το Born to Run δεν είναι ο καλύτερος του για μένα.

To Darkness .... είναι καλύτερος για μένα. Ένας καταπληκτικός δίσκος. Αριστούργημα. Για μένα ήταν και ο προπομπός του Nebraska. Όλος κορυφαίος αλλά τα Adam raised a Cain, Candy's Room με συγκινούν ακόμα ιδιαίτερα.

 

Στο River, για όσους μεγάλωσαν με βινύλιο, είχα λιώσει (κυριολεκτώ) τη δεύτερη πλευρά του πρώτου δίσκου ( Hungry Heart,,,,,The River). Οι υπόλοιπες είχαν πολύ λιγότερο χρόνο παιξίματος. Όποιος ξαναμιλήσει για ξεχωριστές ηχογραφήσεις και booth και τα λοιπά, ας ακούσει κάποια από αυτά και την ενέργεια που βγάζουν.

 

Το Nebraska. To Nebraska. Τι να πω για αυτό. Τότε που άρχιζα κι εγώ να γρατζουνάω την ακουστική μου, βγαίνει και λέει "Τι τα θες, τι τα γυρεύεις. Κι εγώ ένα PortaStudio και δύο SM57 (και κάτι τόνους ταλέντο) έχω και σκάρωσα αυτόν τον δίσκο". Τον άκουσα και ακούω άπειρες φορές. Η κινηματογραφική αντίληψη των στίχων, το στοίχειωμα, η απελπισία, το αδιέξοδο, το ψυχογράφημα του απλού ανθρώπου με μια φωνή, φυσαρμόνικα και ακουστική. Μερικές φορές με ένα ακκόρντο. Ούτε καν ολόκληρο....

Έπος ,που θα έλεγε και ο Κ79.

 

Το Born in the USA το αντιμετώπισα στην αρχή με κάποιο σκεπτικισμό με όλο αυτό το MTV και τον σαματά που το συνόδευε. Αλλά έχει εκπληκτικά κομμάτια. ΘΑ έλεγα πέραν των δύο μεγάλων επιτυχιών που ήταν για μένα απλώς οκ (αν και μπορείς να τα ερμηνέυσεις ως Δούρειους Ίππους αλλά βαριέμαι όταν έχω τέτοια πληθώρα επιλογών από τον συγκεκριμένο) τα Cover Me, Darlington County, Downbound Train, I'm on Fire, No Surrender, Glory Days, I'm Goin' Down ήταν καταπληκτικά τραγούδια.

 

Για το Tunnel of Love ας τα πει ο Νέστορας...... ;D

 

Και είχα πει ότι θα μαι σύντομος .... :-\

 

Αν δεν το εχεις κάνει ήδη, ρίξε μια ματιά στους στίχους του Reno απο το Devils & Dust.... ;)

Θα το κάνω. Δεν τους πρόσεξα. Δεν με τρέλλανε ο δίσκος να πω την αλήθεια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συλλογή (κασετινα βινύλια) από 8 δίσκους του ούτε που τους άνοιξα....

Ναι, χαίρει εκτίμησης από εμένα.... Με προβληματίσατε να καθήσω να ακούσω (τ Born & River τα έχω παίξει αρκετές φορές)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συλλογή (κασετινα βινύλια) από 8 δίσκους του ούτε που τους άνοιξα....

Ναι, χαίρει εκτίμησης από εμένα.... Με προβληματίσατε να καθήσω να ακούσω (τ Born & River τα έχω παίξει αρκετές φορές)

ΜΗ !! Μην τ' ανοίξεις !

Στείλτα μου όπως είναι.

Θα σου δώσω 5 σετ χορδών της αρεσκείας μου.  :P ;D

Αντε 6.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τεράστιος δίσκος το Born to Run δεν είναι ο καλύτερος του για μένα.

 

+1000

 

To Darkness .... είναι καλύτερος για μένα. Ένας καταπληκτικός δίσκος. Αριστούργημα. Για μένα ήταν και ο προπομπός του Nebraska. Όλος κορυφαίος αλλά τα Adam raised a Cain, Candy's Room με συγκινούν ακόμα ιδιαίτερα.

 

+2000

 

 

το River, για όσους μεγάλωσαν με βινύλιο, είχα λιώσει (κυριολεκτώ) τη δεύτερη πλευρά του πρώτου δίσκου ( Hungry Heart,,,,,The River). Οι υπόλοιπες είχαν πολύ λιγότερο χρόνο παιξίματος. Όποιος ξαναμιλήσει για ξεχωριστές ηχογραφήσεις και booth και τα λοιπά, ας ακούσει κάποια από αυτά και την ενέργεια που βγάζουν.

 

οντως μια & ειναι διπλος εχει καποιες...κοιλιτσες (Independence Day,Sherry Darling,Crush On You) αλλα τα ΚΑΛΑ τραγουδια του (δηλ....ολα τα υπολοιπα απλα δεν ...υπαρχουν... ;D)

 

Τότε που άρχιζα κι εγώ να γρατζουνάω την ακουστική μου, βγαίνει και λέει "Τι τα θες, τι τα γυρεύεις. Κι εγώ ένα PortaStudio και δύο SM57 (και κάτι τόνους ταλέντο) έχω και σκάρωσα αυτόν τον δίσκο".

 

ασε μεγαλη ηττα....τα ιδια επαθα και εγω...

 

απο την αλλη θυμαμαι μια στοιχομυθια που ειχα στην Αμερικη με εναν τυπο..

 

του ειχα πει οτι σκεφτομαι να σταματησω να γραφω  τραγουδια γιατι δεν μπορω να γραψω τοσο καλα οσο ο...BOSS και μου ειπε το τρομερο:

 

"Don't worry son..NOBODY does... ;D"

 

αλλά βαριέμαι όταν έχω τέτοια πληθώρα επιλογών από τον συγκεκριμένο) τα Cover Me, Darlington County, Downbound Train, I'm on Fire, No Surrender, Glory Days, I'm Goin' Down ήταν καταπληκτικά τραγούδια.

 

το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ξεχασες

 

Working On The Highway

 

οπου εχει και τον απιστευτο στιχο

 

"Sometimes we'd go walking down the union tracks

One day I looked straight at her and she looked straight back"

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Nebraska. To Nebraska. Τι να πω για αυτό. Τότε που άρχιζα κι εγώ να γρατζουνάω την ακουστική μου, βγαίνει και λέει "Τι τα θες, τι τα γυρεύεις. Κι εγώ ένα PortaStudio και δύο SM57 (και κάτι τόνους ταλέντο) έχω και σκάρωσα αυτόν τον δίσκο". Τον άκουσα και ακούω άπειρες φορές. Η κινηματογραφική αντίληψη των στίχων, το στοίχειωμα, η απελπισία, το αδιέξοδο, το ψυχογράφημα του απλού ανθρώπου με μια φωνή, φυσαρμόνικα και ακουστική. Μερικές φορές με ένα ακκόρντο. Ούτε καν ολόκληρο....

Έπος ,που θα έλεγε και ο Κ79.

 

 

εμένα πάλι γιατί αυτό το Nebraska μου φαίνεται Β-Α-Ρ-Ε-Τ-Ο...

πρέπει να έχω δοκιμάσει να το ακούσω τουλάχιστον 20 φορές -κατά καιρούς -τα τελευταία 15-20 χρόνια και πάντα βαρετό μου φαινόταν.... ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι ακουστικοι δισκοι του BOSS απαιτουν εξαιρετικη γνωση ΑΓΓΛΙΚΩΝ και καποια επαφη με τον αμερικανικο τροπο ζωης,την αμερικανικη λογοτεχνια  και τις USA blue colar values ,αν καποιος δεν εχει ενα απο αυτα τα τρια προαπαιτουμενα..δυσκολα θα τους "πιασει" & ακομα δυσκολοτερα θα συγκινηθει απο αυτους,ειναι τοσο "αμερικανικοι"  (με την καλη εννοια) οσο οι πρωτοι δισκοι του Dylan  (αναφερομαι στους ακουστικους δισκους γιατι εκει δεν υπαρχει η E-Street band που ως γνωστον ειναι μπαντα που κανει τα ..παντα ολα να ακουγονται εκπληκτικα... ;D)....

 

Εγω τον λατρευω και για εναν αλλο λογο.....

 

Το ΠΡΩΤΟ βραδυ που βγηκα εξω στην Αμερικη σε ενα μπαρ στο NJ..απλα...μπηκε μεσα εντελως χαλαρος  και καθισε σαν απλος πελατης  2-3 σκαμπω...διπλα απο εμενα!!! Το θεωρησα πολυ καλο σημαδι!! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι ακουστικοι δισκοι του BOSS απαιτουν εξαιρετικη γνωση ΑΓΓΛΙΚΩΝ ,και καποια επαφη με τον αμερικανικο τροπο ζωης και τις USA blue colar values ,αν καποιος δεν εχει ενα απο αυτα τα δυο προαπαιτουμενα..δυσκολα θα τους "πιασει" (αναφερομαι στους ακουστικους δισκους γιατι εκει δεν υπαρχει η E-Street band που ως γνωστον ειναι μπαντα που κανει τα ..παντα ολα να ακουγονται εκπληκτικα... ;D)

Εγώ δεν το είχα ζήσει από κοντά* και τα Αγγλικά μας τότε ....

We learned more from a three minute record

than we ever learned in school  ;)

αλλά με είχε χτυπήσει κατάκαρδα. Αλλά δεν πειράζει βρε Παναγιώτη. Δεν είναι για όλους ....

(να τονε καρμίσω ρε παιδιά, αφήστε με να τονε καρμίσω, δεν το χω κάνει ποτέ, λίγο μονο, -0,5 pleaeaeaease)  ;D :P

 

* Αν πάει όμως κάποιος και δει από κοντά για τι πράγμα μιλάει ο Springsteen θα καταλάβει τι εννοεί ο Springsteen πολύ καλύτερα. Γεγονός.

 

Το ΠΡΩΤΟ βραδυ που βγηκα εξω στην Αμερικη σε ενα μπαρ στο NJ..απλα...μπηκε μεσα εντελως χαλαρος  και καθισε σαν απλος πελατης  2-3 σκαμπω...διπλα απο εμενα!!! Το θεωρησα πολυ καλο σημαδι!! ;D

Μου συνέβη στο Pontypridd της Ουαλίας με τον Tom Waits. Και κέρασε κιόλας.  :o

Νόμισα κι εγώ.......... Αλλά δεν δουλεύει.

Ούτε αντρικό βρακί δεν πέφτει στη σκηνή όταν παίζουμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

* Αν πάει όμως κάποιος και δει από κοντά για τι πράγμα μιλάει ο Springsteen θα καταλάβει τι εννοεί ο Springsteen πολύ καλύτερα. Γεγονός.

 

Γενικα ολο το Heartland rock απαιτει καποια επαφη με τις ΗΠΑ για να γινει κατανοητο... ;) (για αυτο αλλωστε ειναι και τοσο παρεξηγημενο στην Ελλαδα οπου το 90% του "λαου"...μισει την Αμερικη (και δεν ξερει βεβαια γιατι την μισει... ::)))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου