Προς το περιεχόμενο

Aνεμιστήρας κεφαλής μπάσου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας κύριοι, έχω ένα κεφάλι hartke με πολύ θορυβώδη ανεμιστήρα. Μέσα στο

δωμάτιο παίζω μόλις στο 1-1.5, θα έχω πρόβλημα ψύξης αν τον αποσυνδέσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως σε τόσο χαμηλές εντάσεις θα είσαι ασφαλής. Έχε τον νού σου πάντως για άνοδο θερμοκρασίας άν αποσυνδέσεις το ανεμιστηράκι. Διαφορετικά μπορείς να κοιτάξεις εναλλακτικά σε καταστήματα ηλεκτρονικών για κάτι πιο αθόρυβο, συνήθως οι διαστάσεις είναι σχετικά στάνταρντ. (π.χ. 5 Χ 5 εκατοστά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να τον αφήσεις ώς έχει...  ;)

 

Πάραυτα, αν τον ενισχυτή τον έχεις καιρό, ενα προσεχτικό καθάρισμα με πινελάκι για να φύγει η σκόνη, θα του μείωνε αρκετά τον θόρυβο.

Ενναλακτικά, μπορείς να ψάξεις για κάποιο fan με παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά μικρότερη στάθμη θορύβου. Για περισότερα, ρίξε και μια ματιά στο manual.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να ρισκάρεις; δεν νομίζω...

 

βρες τις προδιαγραφές του ανεμιστήρα (τάση λειτουργίας, ροή αέρα - cubic feet per minute) και βάλε κάποιον ισοδύναμο αλλά πιο ήσυχο

 

οι Papst είναι ήσυχοι, τους βάζουν σε τελικούς ΡΑ όταν θέλουν να τους δουλέψουν ως τελικούς hifi

 

επίσης αν κάποιο συγκεκριμένο σημείο (και μόνο αυτό) του ενισχυτή ζεσταίνεται πολύ, κόλλα του μια ψύκτρα με θερμοαγώγιμη πάστα, αυτό θα σου κοστίσει λίγα ευρώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προδιαγραφές του ανεμιστήρα (τάση λειτουργίας, ροή αέρα - cubic feet per minute) και βάλε κάποιον ισοδύναμο αλλά πιο ήσυχο

+1 (αν είναι εκτός εγγύησης)

Αν είναι εντός εγγύησης ... στον αντιπρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον καθάρισα και τον ξαναέβαλα. Χωρίς το πάνω καπάκι του ενισχυτή ακούγεται ανεκτά.

Με το καπάκι ακούγεται σαν να φυσά αέρας μέσα σε τούνελ, μου έκανε εντύπωση που

ο ανεμιστήρας βάζει αέρα, λογικά δεν θα έπρεπε να βγάζει?

 

edit: τον γύρισα ανάποδα ώστε να βγάζει αέρα και κάνει αρκετά λιγότερο θόρυβο.

Ίσως να είχε βάλει χέρι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξαρτάται. Συνήθως βγάζει. Μήπως τον έβαλες ανάποδα ή μήπως έβαλες κανένα καλώδιο αντίστροφα; (+/-)

Μπορεί έτσι να θέλει ο κατασκευαστής. Δηλαδή να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος κατά τον κατασκευαστή(*) γιά την ροή του αέρα.

Για το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν γνωρίζω.

Καλού κακού όμως ρώτα κανέναν τεχνικό της αντιπροσωπείας. Αυτοί θα ξέρουν καλύτερα.

 

(*) Κατασκευαστής είναι αυτός. Ότι θέλει κάνει. Έχει τους λόγους του. Τεκμηριωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βύσμα είναι τραπεζοειδές οπότε δεν μπαίνει ανάποδα, σκέφτηκα μήπως τον έβγαλε

ο προηγούμενος για να τον καθαρίσει και μετά τον βίδωσε ανάποδα.

Θα το αφήσω προσωρινά να βγάζει αέρα ελέγχοντας αν ζεσταίνεται.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Είχα δεν είχα... πάλι δεν γρατζούνησα σήμερα ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου