Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Λαμπάτου Ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, και κάτι που ξέχασα: πολύ μου αρέσει κι ο Ashdown FA60 που τον έχω βρει σε Αθηναϊκό μαγαζί 771€ μαζί με 412 καμπίνα. Έχει παίξει κανείς με αυτόν τον ενισχυτή? Τα βίντεό του ακούγονται πολύ καλά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ προσωπικά τον Fallen Angel δεν θα τον προτιμούσα , καθώς δεν μου αρέσουν τα DSP εφφε σε λαμπάτο ενισχυτή . Για τον ίδιο λόγο δεν θα κοιταγα και τον Switchblade.

Tον Valveking δεν θα τον κοιτούσα καθόλου καθώς είναι απο τους χειρότερους της peavey και πολύ κάτω σαν κατηγορία από τα υπόλοιπα που βλέπεις (το καθαρό του μόνο γλυκό και vintage δεν το λες). Ο laney φαίνεται πολύ καλός και ευέλικτος και σε νορμάλ τιμή και ο Trilogy το ίδιο αν και λίγο ακριβότερος. Ο JCM 800 είναι πολύ ιδιαίτερος ενισχυτής χωρίς ευελιξία καθώς είναι μονοκάναλος και δεν έχει ούτε πολύ καλά καθαρά ούτε καλό hi gain ήχο. Έχει το κλασσικό marshall crunch που ή το λατρεύεις ή όχι.

Για marshall ήχο και ευλιξία θα κοίταγα τον JVM410. Μια "φθηνή" και καλή λύση που πρέπει να κοιτάξεις είναι ο Blackstar ΗΤ100. Με 3 κανάλια και δυο διαφορετικά modes στο καθένα μπορεί ανετα να σε καλύψει από ζεστά καθαρά μέχρι full high gain drive. Με την 212 καμπίνα του δεν θα ξεπεράσεις τα 1100. Καλό θα ήταν για την τσέπη και την πλάτη σου να προτιμήσεις μια 2χ12 καμπίνα από μια ασήκωτη 4χ12.

Επισης τσέκαρε και τον Fender Supersonic 60 με καταπληκτικά καθαρά και καλούτσικο drive channel. Και ρίξε και μια ματιά στους Orange Thunder Head και Rockerverb 50

και στους ENGL Fireball , Powerball κτλ.

 

Αρκετούς θα βρείς στο guitar store στα εξάρχεια και υπάρχει περίπτωση να βρεις και κάποιους Hughes & Kettner στον Τρίμη στην αρχή της Χαριλάου Τρικούπη.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ανεβείς λίγο χρηματικά, πάρε τον boogie lonestar.

Αν κατεβείς λίγο πάρε τον bogner alchemist.

 

Ο πρώτος είναι ο αγαπημένος μου ενισχυτής εβερ! Δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω! Καθαρά; βρόμικα; δεν εχω βρει ακόμα ψεγάδι! Το μόνο που μπορεί να μην σου ταιριάζει είναι ότι δεν έχει υπερβολική βρώμα.  ροκ παραμόρφωση. Αλλά για μένα είναι αρκετό!

 

Ο δεύτερος μου έκανε εντύπωση όταν τον άκουσα γιατί φαίνεται να έχει κάποια χαρακτηριστικά που έχουν ενισχυτές ανώτερου επιπέδου. Αν και λίγο θολός σε μερικά σημεία είναι γενικά πολύ καλοζυγισμένος και εύχρηστος! Ωραία τρισδιάστατα καθαρά, ισορροπημένα και γεμάτα βρώμικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
αν ανεβείς λίγο χρηματικά, πάρε τον boogie lonestar.

Αν κατεβείς λίγο πάρε τον bogner alchemist.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Όπως είπες, ο Lonestar μου πέφτει λίγος αν αποφασίσω να παίξω κάτι ψιλο-high gain, οπότε δεν... Από την άλλη, ο Bogner είναι αρκετά ενδιαφέρον... Βάσει του βίντεο που είδα στο YouTube είναι πολύ ευέλικτος, αλλά όπως είπες λίγο θολός... Θα ψάξω σίγουρα να τον δοκιμάσω!

 

Για marshall ήχο και ευλιξία θα κοίταγα τον JVM410

Ωφείλω να ομολογήσω ότι η κατά τ' άλλα "μονόχνωτη" Marshall με ψάρωσε άσχημα με τούτο το μηχάνημα! Πάρα πολύ ευέλικτος και πολύ δυνατός στο OD2 ακόμα και για μέταλ! Τον έχω στα υπόψιν μου!

 

Κατά τα άλλα, καλά έχω ακούσει και για τον Peavey JSX, που μου ακούγεται αρκετά ευέλικτος και ακούγεται καλά και σε high gain καταστάσεις! Επίσης, συγκριτικά με τα άλλα μοντέλα που κοιτάω έχει πολύ καλή τιμούλα (1090€ στο Θωμά για καλό τρικάναλο λαμπάτο είναι σκέτη πρόκληση ;D). Καμία άποψη και γι' αυτόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμ;Κοίτα και σε Blackstar άμα σ'αρέσει ο Marshall (EL-34) ήχος!Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και πιό καλός απο τον Peavey.

 

Κεφαλές:

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_head.htm O οικονομικός

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_stage_100_venue_head.htm Ο ζόρικος

 

*θα τους βρείς και σε combo.

 

Αλλά για να πώ την αλήθεια.... ::) θα καταλείξουμε όλοι στο τέλος μετα απο αρκετό "gus" και παίξιμο σε κανά Μarshallάκο για τα βρώμικα και κανά Fenderάκο για τα καθαρά.And that's the end of it...Ι think! :P

 

 

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ανεπιφυλακτα  θα σου προτεινα VHT pitbull.

πολυ γλυκα μοντερνα καθαρα με  αρκετες επιλογες και καλο drive ισως να χρειαστεις μοντες στο drive. αλλα κατα γενικη ομολογια ειναι αψογος μετα θα σου προτεινα soldano slo 100 μιλαμε για 3000-4000 ευρ.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε επιδει και εγω ψαχνω ενισχυτη ευελικτο και "τουμπανο" εδω και κοντα μισο χρονο, μην αγορασεις κανεναν ενισχυτη χωρις να εχεις ακουσει τον blackstar series1 100w.

Πολυ απλα μπαινεις εδω http://www.blackstaramps.co.uk/products/seriesone/seriesone100.html κοιτας τα χαρακτηριστικα,και μετα μπαινεις και εδω http://www.blackstaramps.co.uk/products/seriesone/s1video.html

και βλεπεις και τα 4 βιντεο για αυτον...

Να σου πω τωρα και το μαγικο στην υποθεση...

Εχει DPR ... dpr means οτι εχει κατι σαν attenuator απο τη μανα του...μαλλον πολυ καλυτερο απο attenuator γιατι τον αγοραζεις με τον ηχο που εχεις ακουσει και δεν σου αλλαζει στη συνεχεια ψαχνοντας και κανοντας πειραματα με αλλα attenuators, οποτε,σπιτι εισαι? τον κανεις 10-20-30w, πας στο στουντιο η στο live? τον ανοιγεις και του δινεις και καταλαβαινει...

Τον εχει ο τριμης στην αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερεσαι στα cents που κανει o slo?

 

Ποιος ασχολειται με τα ψιλα?  ;D ;D ;D

Αναφερομαι στον υπερτατο και ερωτευσιμοτατο ενισχυτη ολων των εποχων απλα 0016.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου