Προς το περιεχόμενο

EBAY.....εχετε πουλησει ποτε κατι??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατω απο 100¤ εχει κόστος 1¤, τιποτα σπουδαιο.

το εμβασμα τι κοστος εχει, γιατι μια διατραπεζικη συναλλαγη με γερμανια περυσι ειχε κοστισει 20¤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από την Εθνική που γνωρίζω, αν μεταφέρεις έμβασμα μέσω EBANKING η χρέωση είναι μόνο 0.5¤ ενώ αν πας στην τράπεζα και το κάνεις ~17¤ !!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πουλήσει αρκετά πράγματα στο ebay.co.uk και συνήθως έχω αρκετές επιλογές για τα ταχυδρομικά έξοδα στις δημοπρασίες. Αν ο άλλος είναι διαθέσημος να πληρώσει το πέρνει και γρήγορα.

 

¶ντικείμενα μέχρι 2 κιλά αν θέλει (ο αγοραστής πάντα) φθηνά, Ελτα συστημένο-express κόστος μέχρι 7 ευρώ και κάνει να φτάσει 4-5 μέρες

Αλλιώς μέχρι 2 κιλά πάλι Γενική ταχυδρομική ΜΟΝΟ για χώρες Ευροζώνης 17.86 ευρώ και είναι εκεί σε 2 εργάσιμες.

Για δέματα μέχρι 20 κιλά Εuroparcel αλλά διαφωνώ με τον Superfunk καθώς είχα και περίπτωση που έκανε 2 εβδομάδες να φθάσει. Αλλά συνήθως κάνει 1 εβδομάδα.

Επίσης για δέματα μέχρι 50 κιλά συμφέρει τρομέρα το europe economy της Γενικής Ταχυδρομικής που έχει πολύ καλές τιμές και το δέμα είναι εκεί σε 3 εργάσημες εγγυημένα.

 

Είναι ανάλογα με το τί πουλάς και σε ποια τιμή θα πουληθεί. Αν ο άλλος πάρει ένα μαγνήτη 30 ευρώ δεν θέλει να δώσει πάνω από 5 ευρώ μεταφορικά. Αλλά αν πάρει ένα μπάσο 900 ευρώ πληρώνει 50 ευρώ και το έχει σε 3 μέρες σπίτι του. Αλλά επειδή είσαι από Ελλάδα αν θέλεις να είσαι και λίγο ανταγωνιστικος καλό είναι ένα 20% των μεταφορικών να το πληρώνεις εσύ, στις περιπτώσεις που η τελική αξία είναι μικρή.

 

Τώρα όσον αφορά την πληρωμή μην δέχεσαι τίποτα άλλο εκτός από paypal. Kαι να ξέρεις ότι από 100 ευρώ και πάνω to withdraw είναι δωρεάν αλλά και η τράπεζα σου θα σου κρατήσει 3 ευρώ σαν έξοδα διαχείρησης. Αλλά πάλι δεν είναι τίποτα τα 3 ευρώ σε σχέση με τα έξοδα του εμβάσματος. Απλά δηλώνεις στο paypal ένα λογαριασμό σου εδώ στην Ελλάδα και τα λεφτά μεταφέρονται εκεί σε 2-3 μέρες πλέον. (Κάποτε ήταν 1-2 εβδομάδες)

 

Το buy it know είναι μεγάλη αποτυχία, μην το χρησιμοποιείς τζάμπα το έξοδο. Πιάνει μόνο όταν πραγματικά σκωτώνεις την τιμή.

Όταν κάνεις την δημοπρασία να βάζεις πάντα Gallery item και bold. Και καλό είναι να κάνεις και ένα search ποιο πριν να δείς τι αλλά παρόμοια αντικείμενα πωλούνται και αν δείς ότι είναι πολλά καλό είναι να κάνεις την δημοπρασία και highlight. Είναι 2 λίρες παραπάνω αλλά αξίζει.

 

Να ξεκινάς πάρα πολύ χαμηλά τα αντικείμενα σου γιατί έτσι εξασφαλίζεις πολούς watchers. To 90% των δημοπρασιών στο ebay καθορίζονται την τελευτέα μισή ώρα της δημοπρασίας. Επίσης γνώμη μου είναι ότι η Κυριακή είναι η καλύτερη μέρα για να λήξει η δημοπρασία σου και ιδιαίτερα 12 η ώρα το βράδυ (ώρα Ελλάδας). Στην Αγγλία είναι 10 η ώρα εκείνη την στιγμή και οι περισσότεροι είναι σπίτια τους.

 

¶ και κάτι σημαντικό, πρόσεχε όταν κάνεις την δημοπρασία μην βάλεις "καταλάθος" ότι το αντικείμενο που πουλάς είναι στην Αγγλία γιατί αν γίνει έλεγχος από το ebay και σε καταλάβουν και θα σου διαγράψουν την δημοπρασία αλλά και θα είσαι στην "μπούκα"

 

Και τέλος 3 είναι τα συστατικά για πολλά bid, απόλυτη ειλικρίνεια στην περιγραφή (όχι copy-paste από το site του κατασκευαστή), πολλές φωτογραφίες και να απαντάς σε όλες της ερωτήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........χρησιμα ολα αυτα..........δεν εχει απαντηθει μονο ενα σημειο που με ενδιαφερει....ειναι δυνατον η πληρωμη που θα γινει μεσω paypal να χρεωθει στο κεφαλαιο της χρεωστικης μου καρτας....χωρις να μπει σε κανενα λογαριασμο????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς δεν γίνεται

 

Δεν έχει σχέση η κάρτα που έχεις δηλωμένη σαν αγοραστής στο paypal με τον λογαριασμό που θα δηλώσεις για να έρχονται τα λεφτά που κερδίζεις σαν πωλητής. ¶λλο το ένα άλλο το άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να κάνεις το άλλο όμως. Να κρατάς τα λεφτά στον λογαριασμο σου στο paypal και να τα χρησιμοποιείς για τις αγορές σου μέσω paypal... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........χρησιμα ολα αυτα..........δεν εχει απαντηθει μονο ενα σημειο που με ενδιαφερει....ειναι δυνατον η πληρωμη που θα γινει μεσω paypal να χρεωθει στο κεφαλαιο της χρεωστικης μου καρτας....χωρις να μπει σε κανενα λογαριασμο????

 

από τη στιγμή παντως που μπορείς να τα βαλεις σε καποιο λογαριασμό, ουσιαστικα σε δευτερο χρονο μπορείς να τα βαλεις στο κεφαλαιο της καρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να κάνεις το άλλο όμως. Να κρατάς τα λεφτά στον λογαριασμο σου στο paypal και να τα χρησιμοποιείς για τις αγορές σου μέσω paypal... :wink:

 

αυτο ειναι καλο

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξερει καποιος να μου πει πως μπορω μεσω τραπεζικου λογαριασμου απο το paypal να πληρωσω κατι που αγορασα απο το e-bay??ρωταω γιατι ενω ισχυριζονται οτι μπορει να γινει κατι τετοιο,δεν το εχω καταφερει ακομα..

εχω λογαριασμο στην εθνικη και στην probank...

επισης ποιες καρτες δεχεται το paypal??ξερω οτι δεχεται visa k mastercard αλλα και παλι οχι αποολες τις τραπεζες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξερει καποιος να μου πει πως μπορω μεσω τραπεζικου λογαριασμου απο το paypal να πληρωσω κατι που αγορασα απο το e-bay??ρωταω γιατι ενω ισχυριζονται οτι μπορει να γινει κατι τετοιο' date='δεν το εχω καταφερει ακομα..

εχω λογαριασμο στην εθνικη και στην probank...

επισης ποιες καρτες δεχεται το paypal??ξερω οτι δεχεται visa k mastercard αλλα και παλι οχι αποολες τις τραπεζες..[/quote']

Δεν ξέρω αν γίνεται από Ελλάδα αυτό.... Κάρτες νομίζω δέχονται ΟΛΕΣ τις visa & master.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου