Προς το περιεχόμενο

Internet και PC studio


Rahman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ τι ωραία, οι Modulators διαφωνούν.... :) :) :)

Κανονικά δεν θα επέμενα, αλλά επειδή αυτές οι απόψεις απλώς θα οδηγήσουν κάποιους σε άσκοπα έξοδα, θα ρωτήσω το εξής:

 

Έχετε υπ' όψιν σας άλλες επαγγελματικές εφαρμογές στο PC εκτός από τον ήχο; Επεξεργασία εικόνας π.χ. Επεξεργασία Γραφικών, Συστήματα Επιστημονικής Ανάλυσης, Desktop Publishing κλπ κλπ.

 

Μήπως έχετε την άποψη ότι γι' αυτούς που ασχολούνται με αυτές τις εφαρμογές δεν είναι σημαντικό να κρατάνε το PC τους σε άριστη κατάσταση; Έχετε ακούσει κανέναν τέτοιο να θεωρεί ότι το να βλέπει με τον υπολογιστή του ίντερνετ είναι σχήμα οξύμωρο; Όχι βέβαια. Αντίθετα, οι γραφίστες π.χ. επιβάλλεται να έχουν τον υπολογιστή τους στο ίντερνετ αν θέλουν να κάνουν χρήση των υπηρεσιών που πρόσφατα αναπτύχθηκαν από την Adobe μέσω των οποίων μπορούν να αγοράσουν (σε πραγματικό χρόνο και όχι από τον... υπολογιστή του γείτονα) φωτογραφίες και κλιπ-αρτ. Ή μήπως σας είπε κανείς ότι το audio είναι βαρύτερη εφαρμογή από την επεξεργασία εικόνας ή βίντεο;

 

Πολύ απλά: κάνετε λάθος. Όπως έγραψα και παραπάνω, ισχύουν συνοπτικά τα εξής:

 

α) Ο λόγος για αυτή την ιστορία είναι η RME. Τελεία.

β) Το δίκτυο δεν μπορεί να "κλείσει" σε κανένα σύγχρονο λειτουργικό, άρα θα δαπανά όσους πόρους συστήματος είναι να δαπανήσει, είτε το χρησιμοποιείς είτε όχι.

γ) Η στοιχειώδης προστασία από ιούς (δηλαδή η εγκατάσταση ενός anti-virus) αφορά όλους τους υπολογιστές εδώ και δέκα χρόνια, πριν καν τεθεί θέμα ίντερνετ, άρα οι όποιοι πόροι συστήματος είναι να καταναλωθούν από το anti-virus, θα καταναλωθούν επίσης.

δ) Ασφαλώς - όπως υπαινίχτηκαν και άλλοι - είναι βλακώδες να κάνεις surfing ή downloads την ώρα που κάνεις οποιαδήποτε σοβαρή δουλειά, είτε την λένε ηχογράφηση, είτε την λένε rendering τριδιάστατων γραφικών. Και πράγματι (οποία έκπληξη) κανείς δεν κάνει surfing την ώρα που ηχογραφει, διότι... ηχογραφεί. Επίσης, είναι ούτως ή άλλως βλακώδες να εγκαθιστάς λογισμικό αμφιβόλου ποιότητας στον υπολογιστή σου, αλλά αυτό (και πάλι) δεν αφορά μόνο τους μουσικούς υπολογιστές αλλά όλους τους υπολογιστές. Ή μήπως ξέρετε κανέναν που να παίζει Quake την ώρα που ηχογραφεί. Δεν είμαστε με τα καλά μας.

ε) Απαντώντας τεχνικά: δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τώρα αν ένας χειριστής είναι ανεύθυνος ή ανόητος, τότε (όλοι το ξέρουμε) θα το ξεσκίσει το μηχάνημα, είτε είναι στο ίντερνετ είτε όχι (μονο τα πειρατικά plug-ins που θα βάλει πάνω με τις ντουζίνες, φτάνουν). Ως γνωστόν δεν υπάρχει θεραπεία για την ανθρώπινη βλακεία, αλλά αυτό ισχύει για κάθε μηχάνημα το οποίο χρησιμοποιείται με τρόπο παρανοϊκό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλές φορές τα computerίστικα θέματα στο Noiz "ξεφεύγουν" από το μουσικό προσανατολισμό, θα προσπαθήσω να είμαι φειδωλός.

 

Έχετε ακούσει κανέναν τέτοιο να θεωρεί ότι το να βλέπει με τον υπολογιστή του ίντερνετ είναι σχήμα οξύμωρο; Όχι βέβαια.

 

Τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς.

 

Ένα DAW' date=' σε αντίθεση με τις άλλες εφαρμογές που ανέφερες, έχει [b']real-time απαιτήσεις[/b]. Το real-time, επειδή παρεξηγείται συχνά, σημαίνει πρακτικά ότι μία ενέργεια πρέπει να εκτελεστεί τη στιγμή ακριβώς που απαιτείται. Ούτε λίγο νωρίτερα, ούτε λίγο αργότερα. Οι real-time εφαρμογές λοιπόν έχουν κάποιες απαιτήσεις σε πόρους, που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να δεύσμευαν για αυτή τη δουλειά από το λειτουργικό (π.χ. στα ProTools, από τη στιγμή και μόνο που ενεργοποιηθεί ένα κανάλι ή ένα plug-in, καταναλώνεται-δεσμεύεται CPU άσχετα αν "παίζει" ή όχι το σύστημα εκείνη τη στιγμή...περίπου εν πάση περιπτώσει γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι).

 

Τα Windows από τη γέννηση τους ΔΕΝ είναι real-time λειτουργικό δηλαδή δεν μπορούν να εγγυηθούν την διαθεσιμότητα κάποιων πόρων τη στιγμή που θα απαιτηθούν. Υπάρχουν άλλα λειτουργικά για το σκοπό αυτό. Ωστόσο, από τη στιγμή που τα Windows χρησιμοποιούνται για real-time σκοπούς (με επιτυχία) χρειάζεται και η ανάλογη συμπεριφορά από το χρήστη ώστε να προστατεύσει αυτό που πάει να κάνει. Έτσι, τα προγράμματα με real-time απαιτήσεις συνήθως αναφέρουν ότι ΔΕΝ συνίσταται η ταυτόχρονη χρήση τους με άλλες εφαρμογές. Η σύνδεση στο Internet δεν αποτελεί εξαίρεση και παραπέμπω σε αυτά που έγραψα προηγουμένως.

 

Το σημαντικότερο όλων, όπως επίσης έγραψα: όλα εξαρτώνται από το τι κάνεις και το τι επισκέπτεσαι, γι'αυτό και δεν μπορείς να είσαι απόλυτος. Ναι, μπορεί να μην έχεις κανένα πρόβλημα αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. Καλύτερα είναι να γνωρίζεις ότι μπορεί να έχεις πρόβλημα για κάποιους λόγους.

 

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ. Τελικά δεν ήμουν φειδωλός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η RME συνεχίζει να αναφέρει την κατάσταση με τα Windows 2000/XP και τα ΙRQs:

 

http://www.rme-audio.com/english/faq/faqnewe.htm#Problems

 

και έχει τους λόγους της.

 

"The worst thing to do is to use Standard-PC mode with the latest generation of single CPU motherboards, having an advanced programmable interrupt controller (APIC.) These boards offer 24 interrupts under Windows XP in ACPI mode (else found on dual CPU boards only) - but only 15 when using Standard-PC mode!"

 

Τι εννοούμε όταν λέμε δίκτυο σε ένα λειτουργικό;

 

Οι περισσότερες υπηρεσίες που προσφέρει ένα σύγχρονο λειτουργικό στηρίζονται στο client/server μοντέλο. Επόμενο είναι κάποια βασικά <<δικτυακά>> services να θεωρείται απαραίτητο να τρέχουν.

 

Το θέμα είναι πιστεύω αν η χρήση internet/intranet επιβαρύνει την λειτουργία ενός DAW, και πιστεύω πως ναι. Κάθε εφαρμογή που τρέχει εκτός ότι επιβαρρύνει τον scheduler, κάποια στιγμή θα απασχολήσει τον επεξεργαστή και πιθανόν τον δίαυλο PCI, και θα προξενήσει memory leaks. Ανάλογες με την φύση και την βαρύτητα του process, είναι και οι επιπτώσεις στο DAW μας. Τα πράγματα χειροτερεύουν όσο αυξάνει ο αριθμός των processes.

 

Αν μιλάμε για DAW των 8 tracks 44KHz/16bit και μερικών VSTfx πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγάλο ρίσκο.

 

Όταν όμως γίνεται playback 20 stereo 96KHz/24bit audio tracks, καμιά δεκαριά VSTi, άλλα τόσα VSTfx, ακόμα χειρότερα Powercore/UAD/Creamware DSP plugins και το σύστημα θέλουμε να είναι 100% αξιόπιστο, τότε καλά είναι να μην το φορτώνουμε με διεργασίες δευτερeύουσας σημασίας.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... αποφάσισα να παραδεχτώ όλα όσα λέει ο Γεράσιμος, διότι θυμήθηκα ότι ξέρει από ProTools και πρέπει να πάω με τα νερά του προκειμένου εν' καιρώ να αποσπάσω χρήσιμες πληροφορίες... :) :) :) :)

 

Πέραν της πλάκας, την είδα την σελίδα της RME και με όλο το σεβασμό (πριτς) προς την εταιρεία, δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι μιλάει αδιακρίτως για windows 2000 και xp, χωρίς να κάνει έστω τον στοιχειώδη διαχωρισμό ανάμεσα στα service pack τους (από εκεί να καταλάβεις). Κάπου ανάμεσα λέει ξεκάθαρα ότι αυτά που προτείνει τυγχάνουν προειδοποιήσεων από την Microsoft ότι μπορεί να σου κάνουν τον υπολογιστή οικόπεδο.

 

Θα παραδεχθώ πάντως δύο πράγματα: το ένα είναι ότι πράγματι ήμουν 'απόλυτος' διότι είχα εκνευριστεί λίγο με το 'οξύμωρο' που έγραψε ο superfunk (εξίσου απόλυτη τοποθέτηση). Δεύτερον, είναι αλήθεια ότι εγώ δεν είμαι επαγγελματίας, με την έννοια ότι δεν κάνω παραγωγές για τρίτους. Αν έκανα, τότε σίγουρα θα ήμουν περισσότερο συντηρητικός, όχι προς την κατεύθυνση που προτείνει η RME, αλλά φροντίζοντας για άριστη προστασία του υπολογιστή μου και άφθονο backup.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μην πελαγώνετε,

ακούστε εμέναν που είμαι και σοφός! 8)

 

Αν δεν μπορείτε να αγοράσετε δεύτερο PC για μουσική,

τότε αγοράστε έναν σκληρό δίσκο. :idea:

 

Βάλτε τον σκληρό δίσκο σε αυτά τα ειδικά συρτάρια που υπάρχουν,

τα οποία μπορούν να κουμπώνουν και ξεκουμπώνουν.

 

Όταν θέλετε να παίξετε μουσική,

τότε κλείνετε το PC (αλλιώς θα κάψεις τον δίσκο),

και αλλάζεται τον δίσκο, πάτ - κιούτ.

 

Όταν τον ξανανάψετε θα έχετε έναν «άλλο» υπολογιστή … :!:

 

Εννοείται πως και στους δύο δίσκους

έχετε εγκαταστήσει λειτουργικό πρόγραμμα και ντράϊβερς.

 

Αν τελικά ο δίσκος που είναι για ιντερνετ ‘Ι’ κολλήσει μαρμάγκα,

…. φορμά και δεν τρέχει τίποτα! :wink:

 

Στον δίσκο ‘Μ’ για μουσική,

μην βάλετε ούτε antivirus ούτε τίποτα.

Εννοείται πως ότι βάζετε στον δίσκο ‘Μ’

πρώτα το έχετε τσεκάρει με antivirus στον δίσκο ‘Ι’

 

IxNiLaTiS ο σοφός!

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ανάλογο με αυτό που προτείνει ο Ιχνιλάτης έχω κάνει κι εγώ:

 

Έχω δύο σκληρούς δίσκους στον Η/Υ, σε κάθε έναν εκ των οποίων έχω εγκαταστήσει τα Win XP (έχω δηλαδή δύο λειτουργικά συστήματα).

 

Το ένα λειτουργικό σύστημα το έχω για πιο "standard" πράγματα (πχ Internet, Office, DVD Authoring κλπ), υπάρχει βέβαια και εγκατεστημένο Antivirus κλπ

 

Το άλλο λειτουργικό σύστημα έχει ΜΟΝΟ το cubase. Ούτε antivirus, ούτε office, ούτε Acrobat Reader, ούτε Outlook express, ούτε media player. Επίσης έχω απενεργοποιήσει αρκετά services που σχετίζονται με εκτυπωτές, internet, δίκτυα κλπ, με αποτέλεσμα όταν ανοίγω αυτό το σύστημα να έχω κατανάλωση μνήμης 56MB, κάτι που ίσως δεν ενδιαφέρει όσους έχουν μνήμη τουλ. 2GB (σε μένα πάντως, που έχω 1GB RAM, μάλλον κάνει διαφορά), αλλά και γενικότερα το σύστημα να είναι αρκετά ελαφρύ και "γρήγορο" (και οπωσδήποτε καθαρό, αφού δεν του εγκαθιστώ ΤΙΠΟΤΑ).

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου