Προς το περιεχόμενο

Χορδες μπασου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρελαβα απο ενα φιλο αυτο εδω το μπασσακι

http://www.dv247.com/guitars/stagg-bc300nt-bass-guitar-natural--30463

απλα για να παιζω σπιτι και τιποτα παραπανω.

Δεν θελω ουτε να πειραματιστω ουτε αναβαθμιση να του κανω.

 

Το μονο που θελω ειναι ενα σετ χορδες γιατι αυτες που εχει πανω εχουν σκουριασει!

Και εδω απευθυνομαι σε εσας..

Να του βαλω οτι να 'ναι χορδες ή εχετε να μου προτεινετε κατι?

Ο λογος που ανοιξα το θρεντ ειναι γιατι γραφει οτι ειναι 3/4 και προβληματιστηκα.(οχι δεν εσκασα κιολας ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασο ειναι short scale παρ'ολα αυτα παιρνει ανετα κανονικες χορδες μπασου (υπαρχουν ομως και short scale σετ τα οποια ειναι λιγο φθηνοτερα νομιζω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ, βάλτου ότι ναναι. Αφού δεν σε πολυκαίει το ζήτημα.

Δεν είναι ανάγκη να είναι short scale οι χορδές (εκτός κι αν βάλεις flatwound που πάρα πολύ χλωμό το βλέπω).

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια θελω να κανω service κι ενα καλο set up στο μπασο μου και σκεφτομαι να δοκιμασω για πρωτη φορα να βαλω 50αρες χορδες. Κι απλα αναρωτιέμαι, περαν του ηχου που σου δινουν πιο πολυ ογκο, αν σε διευκολυνουν η οχι στο παιξιμο, οσων αφορα το δεξι χερι. Αν μπορει καποιος να με διαφωτησει ...    (αν σε διευκολυνουν η οχι στο παιξιμο ΜΕ ΔΑΧΤΥΛΑ εννοήτε :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια ζωή με 50-105 παίζω.

Θα χρειαστείς καινούργιες ρυθμίσεις στο μπάσο αλλά αφου το πας για σεταπ θα τα κάνει αυτός.

Έχουν πιο πολύ όγκο απλά στο δεξί θα πρέπει να βάλεις λίγο πιο πολύ δύναμη. Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα, μια φορά που είχα δανείσει μπάσο σε ένα φίλο αυτός μου είπε ότι τον κούρασαν (παίζει με πιο ελαφριές χορδές). Στην τελική είναι θέμα συνήθειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λογικα απο καποιο σημειο και μετα θεμα συνηθιας ειναι, απλα ρωταω αν σε διευκολυνουν στο δαχτυλισμο, οταν θες να παιξεις γρήγορα ας πουμε. Μιας και αλλαζουν οι διαστασεις της χορδής, η ταλαντωση και τα σχετικα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λογικα απο καποιο σημειο και μετα θεμα συνηθιας ειναι, απλα ρωταω αν σε διευκολυνουν στο δαχτυλισμο, οταν θες να παιξεις γρήγορα ας πουμε. Μιας και αλλαζουν οι διαστασεις της χορδής, η ταλαντωση και τα σχετικα ...

Εννοείται ότι είναι θέμα συνήθειας και η άποψή μου είναι μην το πολυσκέφτεσαι και απλά κάντο. Αμα τους έχεις τους δακτυλισμούς και (μπορείς να) συνηθίσεις τις χορδές (στο αριστερό εμένα μου φαίνονται περισσότερο και όχι στο δεξί) θα είσαι μια χαρά. Υπάρχουν και γρήγοροι παίχτες που χρησιμοποιούν χοντρές χορδές.

Η ταλάντωση (tension) ποικίλλει από χορδή σε χορδή όχι μόνο πάχους αλλά και κατασκευαστή.

Και στο φινάλε αμα δεν σ' αρέσουν δεν τις ξαναβάζεις. Χορδές είναι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ short το BC300, η μηπως προκειται για λαθος των spec? Δεν την πολυεμπιστευομαι τη stagg...εγω εχω το BC300FL και ειναι 34 1/4, γομαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εδώ δε λέει και τίποτε διαφορετικό

http://www.dv247.com/guitars/stagg-bc300flns-fretless-bass-guitar-natural--25070

Δεν αναφέρει ότι το fretless είναι και shortscale.

 

Ενώ το Βc300nt το αναφέρει.

http://www.dv247.com/guitars/stagg-bc300nt-bass-guitar-natural--30463

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου