Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένο setup ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μια φορά είχα παίξει με 4 τομ και 2 φλορ και δίμποτο με 10 πιατινια... κατα την φτωχή άποψη μου αν έχεις λεφτά πάρε όσα πιο πολλά μπορείς ήταν η μόνη φορά (και δεν έχω ξανανοιώσει έτσι) που ένοιωθα πλήρης χωρις να χιλιοκοπανάω το ταμπούρο ;D

δεν ξέρω αλλά εγώ πιστεύω ότι λείπει ένας drummer που να μην χρησιμοποιεί το ταμπούρο τόσο πολύ.

Έφυγα πάμε πάλι πίσω  :P έκανα 3 ώρες να ψιλοκαταλάβω το τι ακριβός ήχο δίνει το κάθε κομμάτι και όταν κατάλαβα έμεινα με την γλύκα στο στόμα γιατί έπρεπε να φύγω :'(  Απλά φανταστείτε να έχεις τόσα είδη ήχου στο σετ σου Θέλω κι εγωωωωω :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ξέρω αλλά εγώ πιστεύω ότι λείπει ένας drummer που να μην χρησιμοποιεί το ταμπούρο τόσο πολύ.

 

ευτυχως...και μακαρι να μη βγει ποτε τετοιος ντραμμερ γιατι θα ειναι απλα το τελος της μουσικης.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως...και μακαρι να μη βγει ποτε τετοιος ντραμμερ γιατι θα ειναι απλα το τελος της μουσικης.... ;D

Έλα μην γίνεσε κακός και δεν αναφέρομαι σε τζαζοκαταστάσεις αλλα σε ψόφια death metal με μπόλικο ξύλο. Δεν θα είναι δα και το τέλος της μουσικής, ένας υπερκάφρος θα είναι ;D ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν εχω καταλάβει, τα τομ τι χρειάζονται; ;D

 

πέρα από την πλάκα, τα τομ είναι ωραία για κανα ρυθμό ...ταμ ταμ, για γεμίσματα κλπ καλύτερα μόνο ταμπούρο στο 99% των περιπτώσεων 8)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ τα τομ τα χρησιμοποιώ πάρα μ πάρα πολύ συχνα είναι απλά πόρωση... Βασικά είναι ανάλογα την μουσική που παίζεις π.χ. εγω παίζω καφρομέταλ άρα ανα 2 μέτρα πετάω ένα κοπάνημα στα τομ για να γουστάρω αλλά ο άλλος που παίζει τζαζζ δεν νομίζω να θέλει να κάνει κρεσέντο η γρήγορα περάσματα στα τομ οπότε τον βοηθάνε κυρίως για τα breaks και οταν αλλάζει ρυθμό ενώ π.χ. εγώ αντι για hh να κοπανάω ένα ψηλά κουρδισμένο τομ για να πέφτει πόρωση και να τους βλέπεις να σαπίζουν(στο pit of death ή σκέτο pit) αυτός να κάνει εναλαγές στο hh (πράγμα που εγώ δεν μπορώ να κάνω λόγο του διπέταλου :'() απλά εγώ λατρεύω τα τομ, άλλοι όχι τόσο είναι γούστα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν εχω καταλάβει, τα τομ τι χρειάζονται; ;D

 

πέρα από την πλάκα, τα τομ είναι ωραία για κανα ρυθμό ...ταμ ταμ, για γεμίσματα κλπ καλύτερα μόνο ταμπούρο στο 99% των περιπτώσεων 8)

 

προσωπικα παιζω κυριως μεταλ και πιο πολυ heavy-groove,αρκετα γρηγορο death & progressive οποτε μου ειναι τουλαχιστον απαραιτητα 3 τομ τομ.Ασε που γενικα με τρελαινουν τα τομ ;D

ενδεικτικα ο george kollias εχει 4 τομ τομ και 2 floor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα παιζω κυριως μεταλ και πιο πολυ heavy-groove,αρκετα γρηγορο death & progressive οποτε μου ειναι τουλαχιστον απαραιτητα 3 τομ τομ.Ασε που γενικα με τρελαινουν τα τομ ;D

ενδεικτικα ο george kollias εχει 4 τομ τομ και 2 floor

Δικός μου 8) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν εχω καταλάβει, τα τομ τι χρειάζονται;

 

ελα ντε...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To setup είναι σαν τα πιττόγυρα.... άλλος θέλει με τζατζίκι απ'ολα και άλλος μόνο με πατάτες και κέτσαπ..... ότι και να λέμε το setup είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου. Απλά η αλήθεια είναι ότι ,ΙΜΟ, σε συνθήκες live όσο λιγότερα  τόσο καλύτερα συν ότι κουβαλάς και λιγότερα.... ;) ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο σεταπ ειναι ενας drummer που ακουει τα αλλα μελη της μπαντας και δεν παιζει μονος του σαν να ακουει backing track.Βρειτε μου εναν τετοιο και τον περνω ακομα κι αν παιζει χριστουγενιατικο τριγωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου