Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένο setup ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου θυμίσατε μια παλιά συνέντευξη του μεγάλου john jr robinson που είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του modern drummer της δεκαετίας του '90.

 

Σε κάποια στιγμή λέει οτι όταν συνεργάστηκε για πρώτη φορά με τον quincy jones, είχε φέρει κανονικά όλο το σετ του, είχε στήσει κομπλέ και ήταν έτοιμος.

Όταν άρχισαν τα πρώτα takes, ο quincy jones αφού είδε πως έπαιζε, ορμάει μέσα στο drum booth και του αρπάζει όλα τα τύμπανα αφήνοντας του μόνο μπότα, ταμπούρο, hihat και πιάτα.

 

"Δεν τα χρειάζεσαι τα υπόλοιπα"...του λέει...."τώρα θα παίξεις όπως πρέπει!"  :) ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αφήνοντας του μόνο μπότα, ταμπούρο, hihat και πιάτα.

 

και τα πιατα ,πλην του ride ,υπερβολη ειναι... ;D στη Motown & Stax δεν υπαρχει ουτε ΕΝΑ κομματι που να εχει crash hit... :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα πιατα ,πλην του ride ,υπερβολη ειναι... ;D στη Motown & Stax δεν υπαρχει ουτε ΕΝΑ κομματι που να εχει crash hit... :)  

 

 

0:42 crash hit...  :P :P

 

just kidding of course είναι WB records!  :o :o

 

μαζί σου SF, less is more!!

 

Στο live που έχουμε την Κυριακή στο 'Φλου' στη Θεσσαλονίκη ο Σπανίδης θα φέρει μόνο μπότα snare και hi hat για να κερδίσουμε χώρο...όσοι τον ξέρουν γνωρίζουν ότι το παίξιμο θα είναι στα ίδια στανταρτζς..

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπότα, ταμπούρο (picolo ακόμα καλύτερα), βαθύ, hihat,ride... ΑΝΤΕ και ΈΝΑ 12αρ τομ και ΈΝΑ crash... Παίζεις τα πάντα, δεν πιάνεις πολύ χώρο και δεν σπας τα νεύρα του μπασίστα που είναι δίπλα σου με τα crash!!!Και το διπέταλο ΠΕΤΑ ΤΟ... Δεν το χρειάζεσαι... Αλήθεια...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν εχω καταλάβει, τα τομ τι χρειάζονται; ;D

ελα ντε...... ;D

 

Α, όλα κι όλα. Δεν ξέρω για τα επάνω, αλλά εγώ το βαθύ το θέλω οπωσδήποτε για να ακουμπάω τη μπύρα... ;)

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα ειναι 4αρι κανονικο, snare αναλογα, 10αρι τομ, με μικρη μποτα και φλορ 14*14, ride 20" (ή 22 bosp. turk), 13 hat και 18' crash. βεβαια αναλογα τις περιστασεις προσαρμοζει κανεις τις διαστασεις,ταμπουρα και τα πιατα

στους κυκλους θετικης ανατροφοδοτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ξερει και μαγκας.... ;D

 

σταματήστε το αυτό με τις φωτογραφίες γιατί θα ανεβάσω terry Bozzio και Portnoy και θα χάσουμε το μέτρημα. Είπαμε έκαστος στο είδος του.  8)

 

Α, όλα κι όλα. Δεν ξέρω για τα επάνω, αλλά εγώ το βαθύ το θέλω οπωσδήποτε για να ακουμπάω τη μπύρα... ;)

τα επάνω βολεύουν για καμια πετσέτα, ή για να ακουμπάς παρτιτούρες και μετρονόμο ελείψη αναλογίου..  ;D

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... όπως και να χει το πράγμα τα ντράμς είναι το πιο ελεύθερο μουσικό όργανο,είναι κάτι σαν το σύννεφο ας ΄πούμε,παίρνουν οτι μορφή και ότι μέγεθος μπορεί να φανταστεί κανείς.Ο μόνος περιορισμός είναι η ίδια η φαντασία του παίκτη.ΔΕν μπορείς να κατηγορήσεις ούτε αυτόν που χρησιμοποιεί μόνο ταμπούρο ,κασα,ούτε αυτόν που χρησιμοποιεί αναρίθμητα τομ.Απο τη μια τα βασικά ταμπούρο,κάσα,χάι χατ,ράιντ εξυπηρετούν άψογα τον ρυθμικό ρόλο του οργάνου,απο την άλλη τα τομς  προσδίδουν μελωδικότητα σε ένα κατεξοχήν ρυθμικό όργανο!Οϋτε τον απόλυτα προσηλωμένο στο ρυθμικό μέρος,ούτε τον προσδίδοντα στο όργανο έντονα μελωδικά στοιχεία,μπορείς να κατηγορήσεις.Τα πάντα στην τελική είναι θέμα  αποτελέσματος και αν αυτό είναι καλό,τότε όλα κρινονται ως ορθώς κείμενα.Η πεμπτουσία του θέματος είναι να βρει ο παίκτης σε πιο σετ άπ έχει την καλυτερη αίσθηση του οργάνου ώστε να απογειώσει την μουσικότητα του μέσω της  χρήσης του.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου